A fenntartható fejlődést szolgáló globális partnerség

Ez a közlemény megjelöli azokat az elemeket, amelyek segítségével az Európai Unió hozzájárulhat a globális fenntartható fejlődéshez, valamint azokat az intézkedéseket, amelyeknek célja egy, a fenntartható fejlődést szolgáló globális egyezmény létrehozása.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the Economic and Social Committee and the Committee of the Regions - Towards a global partnership for sustainable development [COM(2002) 82 final – not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye (2002. február 21.) az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – „A fenntartható fejlődést szolgáló globális partnerség felé” [COM(2002) 82 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió (EU) 2001 májusában létrehozott egy fenntartható fejlődési stratégiát. A göteborgi Európai Tanács e stratégia jóváhagyásával elismerte, hogy külső dimenzió erősítésre szorul. Emellett felkérte a Bizottságot, hogy fontolja meg, hogyan járulhatna hozzá az Európai Unió a globális fenntartható fejlődéshez. Ez a közlemény válasz erre a felkérésre, és hozzájárul az EU azon álláspontjának kialakításához, amelyet a 2002-ben Johannesburgban megtartandó, fenntartható fejlődésről szóló világkonferencia során képviselni kíván.

A közlemény egyetért azzal a nézettel, hogy a globalizáció a növekedés egyik legfontosabb hajtóereje és hozzájárul az olyan globális problémák felszámolásához, mint az egészségügy, oktatás és környezet. Azonban a kontroll nélküli piaci erők megteremtik és növelik az egyenlőtlenségeket és a kirekesztettséget, valamint visszafordíthatatlan környezeti károkat okozhatnak. A globalizációt tehát ezeknek a hatásoknak az elkerülésére vagy tompítására irányuló intézkedéseknek kell szabályozniuk. Az olyan létfontosságú területeken, mint a kereskedelem, a fejlesztések pénzügyi támogatása, a környezetirányítás, a szegénység és a bűnözés elleni küzdelem, elengedhetetlen a hatékonyan végrehajtott és ellenőrzött közös szabályok létrehozása. Meg kell erősíteni a globális kormányzást, azaz elő kell segíteni a kölcsönös függőségi viszonyok kezelését.

Ez a közlemény a globális fenntartható fejlődés elősegítését célzó intézkedéseket mutat be. Kiegészíti a 2001 májusában született fenntartható fejlődési stratégiát, és a következő területeket fedi le: gazdaság, társadalom, környezet, pénzügyek, a közösségi politikák koherenciája, valamint az irányítás minden szinten.

A globalizáció kezelése: kereskedelem a fenntartható fejlődés szolgálatában

Annak érdekében, hogy a globalizáció elősegítse a fenntartható fejlődést, a Bizottság az alábbi konkrét gazdasági intézkedéseket jelentette be:

A szegénység elleni harc és a társadalmi fejlődés elősegítése

A cél, hogy 2015-ig csökkenjen a rendkívüli szegénység (azoknak a személyeknek a száma, akik napi legfeljebb egy dollárból élnek) a világban. Ennek érdekében erősíteni kell a fejlesztési együttműködés minőségét, mennyiségét, hatásait és fenntarthatóságát. Az ezen a területen meghozandó intézkedések:

A természeti és környezeti források fenntartható kezelése

Ennek a területnek a célkitűzése a környezeti források apadásának visszafordítása 2015-ig, valamint közbülső célok meghatározása a vízügy, talajgazdálkodás, energiaügy, valamint a biodiverzitás területén. Ezzel kapcsolatban az alábbi konkrét intézkedéseket hirdették ki:

Az uniós politikák koherenciájának javítása

A cél, hogy valamennyi uniós politika integrálja a fenntartható fejlődést. A következő tevékenységeket kell végrehajtani:

Hatékonyabb irányítás valamennyi szinten

Ez a civil társadalom részvételének, a globális gazdasági, társadalmi és környezeti irányítás koherenciájának és hatékonyságának növelését jelenti. A közlemény az alábbi konkrét intézkedéseket javasolja:

A fenntartható fejlődés finanszírozása

A célkitűzések megegyeznek a millenniumi fejlesztési célokkal, azaz a következőkkel: a szegénység és az éhezés felszámolása, az általános alapfokú oktatás, a nemek közötti egyenlőség támogatása, a gyermekhalandóság csökkentése, a nők egészségének javítása, a fertőzés elleni küzdelem, a fenntartható fejlődés támogatása és a globális partnerség megteremtése. Az alábbi intézkedések javasoltak:

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács és a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői, az Európai Parlament és a Bizottság által elfogadott együttes nyilatkozat az Európai Unió fejlesztési politikájáról: Az európai konszenzus [Hivatalos Lap C 46., 2006.2.24., 1. o.] Ebben a nyilatkozatban az Európai Unió megerősíti, hogy fejlesztési politikájának célkitűzése a szegénység csökkentése a világban a fenntartható fejlődés keretein belül.

Utolsó frissítés: 26.09.2007