Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti légiközlekedési megállapodások

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Az Európai Közösség és az Amerikai Egyesült Államok között létrejött légiközlekedési megállapodás

2007/339/EK határozat az Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti légiközlekedési megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

(EU) 2020/1110 határozat az Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti légiközlekedési megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZATOK CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Piaci hozzáférés: forgalmi jogok és a kereskedelmi/működési kérdések

Piaci hozzáférés: tulajdonjog és ellenőrzés

Szabályozási együttműködés

A megállapodás ezenkívül megerősíti a két fél együttműködését a következő területeken:

A megállapodás világos ütemtervet is tartalmaz, amelynek nem kimerítő jellegű listája a „kiemelt fontossággal bíró pontokat” sorolta fel a második fordulós megállapodásra vonatkozóan.

Második fordulós megállapodás

Az EU és az USA 2008-ban további tárgyalásokat kezdeményezett, amelynek eredményeképpen 2010-ben aláírták a második fordulós megállapodást. Ez a jegyzőkönyv az első megállapodásra épül, és további beruházási és piacra jutási lehetőségeket tartalmaz. Ezenkívül megerősíti a következő szabályozási területeken történő együttműködés kereteit: védelem, biztonság, társadalmi szempontok, és különösen a környezetvédelem, amelynek keretén belül mindkét fél megállapodott a környezetvédelmi együttműködésről szóló együttes nyilatkozatban.

Norvégia és Izland 2011-ben csatlakozott a megállapodáshoz.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A megállapodás 2020. június 29-én lépett hatályba. Azonban 2008. március 30. óta ideiglenesen alkalmazzák (a légiközlekedési megállapodás 25. cikke). A légiközlekedési megállapodást módosító jegyzőkönyv 2022. május 5-én lépett hatályba.

HÁTTÉR

KULCSFOGALMAK

Harmadik szabadságjog. A tervezett nemzetközi légi járatok esetében az adott államban engedéllyel rendelkező légifuvarozó azon joga vagy előjoga, hogy egy másik állam területén leteheti az engedélyét kiállító államban felvett utasokat.
Negyedik szabadságjog. A tervezett nemzetközi légi járatok esetében az adott államban engedéllyel rendelkező légifuvarozó azon joga vagy előjoga, hogy egy másik állam területén felvett utasokat letehet abban az adott államban, amelyben az engedélyét kiállították.
Ötödik szabadságjog. A tervezett nemzetközi légi járatok esetében az adott államban engedéllyel rendelkező légifuvarozó azon joga vagy előjoga, hogy légi úton szállíthat utasokat két olyan állam között, amelyek egyike nem uniós ország.
Hetedik szabadságjog. A tervezett nemzetközi légi járatok esetében az adott államban engedéllyel rendelkező légifuvarozó azon joga vagy előjoga, hogy légi úton szállíthat utasokat az engedélyét kiállító ország és egy nem uniós ország között. Ez nem írja elő a szolgáltatás számára, hogy kötelező módon kapcsolódnia kell a fuvarozó székhelye szerinti országában levő szolgáltatáshoz, vagy hogy azon országban nyújtott bármilyen szolgáltatás kiterjesztése legyen.
Európai közös légtér. Magában foglalja a tagállamokat, Albániát, Bosznia és Hercegovinát, Izlandot, Koszovót*, Montenegrót, Észak-Macedóniát, Norvégiát és Szerbiát.

FŐ DOKUMENTUMOK

Légiközlekedési megállapodás (HL L 134., 2007.5.25., 4–41. o.)

A légiközlekedési megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács és az Európai Unió tagállamai kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői által elfogadott 2007/339/EK határozat (2007. április 25.) egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Amerikai Egyesült Államok közötti légiközlekedési megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 134., 2007.5.25., 1–3. o.)

A Tanács (EU) 2020/1110 határozata (2018. január 23.) az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Amerikai Egyesült Államok közötti légiközlekedési megállapodásnak az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 244., 2020.7.29., 6–7. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Tájékoztatás az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Közösség és tagállamai közötti légiközlekedési megállapodás módosításáról szóló jegyzőkönyv hatálybalépéséről (HL L 126., 2022.4.29., 1. o.)

Tájékoztatás az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Amerikai Egyesült Államok közötti légiközlekedési megállapodás hatálybalépéséről (HL L 261., 2020.8.11., 1. o.)

A Tanács és az Európai Unió tagállamainak a Tanács keretében ülésező kormányképviselőinek 2011/708/EU határozata (2011. június 16.) az egyrészről az Amerikai Egyesült Államok, másrészről az Európai Unió és tagállamai, harmadrészről Izland és negyedrészről a Norvég Királyság közötti légi közlekedési megállapodás Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról; valamint az egyrészről az Amerikai Egyesült Államok, másrészről az Európai Unió és tagállamai, harmadrészről Izland és negyedrészről a Norvég Királyság közötti légi közlekedési megállapodás alkalmazásáról szóló, egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Izland és harmadrészről a Norvég Királyság közötti kiegészítő megállapodás Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 283., 2011.10.29., 1–2. o.)

A Tanács és az Európai Unió tagállamai kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői által elfogadott 2010/465/EU határozat (2010. június 24.) az egyrészről az Amerikai Egyesült Államok, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti légiközlekedési megállapodás módosításáról szóló jegyzőkönyv aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 223., 2010.8.25., 1–2. o.)

Jegyzőkönyv a 2007. április 25-én és 30-án aláírt, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Közösség és tagállamai közötti légiközlekedési megállapodás módosításáról (HL L 223., 2010.8.25., 3–19. o.)


* Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244/1999 sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

utolsó frissítés 06.05.2022