Veszélyes készítmények osztályozása, csomagolása és címkézése

A veszélyes anyagok és készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó szabályokat az egészség és a környezet védelmének, valamint e termékek szabad mozgásának biztosítása érdekében harmonizálták. Ezek a szabályok az új 1272/2008/EK rendelet hatálybalépésével, illetve az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásával módosultak.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 1999/45/EK irányelve (1999. május 31.) a tagállamoknak a veszélyes készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek közelítéséről [lásd a módosító jogszabályokat].

ÖSSZEFOGLALÓ

Hatály

Ezt az irányelvet azokra a veszélyes készítményekre kell alkalmazni, amelyek a 2. cikk értelmében legalább egy veszélyes anyagot tartalmaznak, illetve amelyek az 5., 6. vagy 7. cikk értelmében veszélyesnek minősülnek. A „készítmény” kifejezés két vagy több anyagot tartalmazó keverékeket vagy oldatokat jelöl.

Ez az irányelv különleges rendelkezéseket ír elő azokra a készítményekre vonatkozóan, amelyek (az 5., 6. és 7. cikk értelmében) nem minősülnek veszélyesnek, de mégis különleges kockázatot jelenthetnek.

Ezen irányelv nem vonatkozik a következő, késztermékként a végső felhasználónak szánt készítményekre:

Osztályozás

A veszélyes készítmények osztályozása a veszélyességi kategóriák 2. cikkben szereplő meghatározásai alapján történik. Ezek a kategóriák a kockázat mértéke és egyedi jellege szerint szerveződnek. Olyan készítményeket tartalmaznak, amelyek az alábbiak miatt veszélyesnek tekinthetők:

A veszélyes anyagok osztályozásának és címkézésének általános elvei a 440/2008/EK rendeletben meghatározott módszereken, valamint a veszélyes anyagok osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló 67/548/EGK irányelvben meghatározott kritériumokon alapul, kivéve, ha ezen irányelv alternatív kritériumait alkalmazzák.

Csomagolás

A csomagolásra vonatkozó fő követelmények a következők:

Címkézés

Minden csomagoláson jól olvashatóan és letörölhetetlen módon fel kell tüntetni bizonyos adatokat:

A tagállamok előírhatják, hogy a készítmény címkéjének szövegét a tagállam hivatalos nyelvén vagy nyelvein tüntessék fel.

Az irányelv 12. cikkében meghatározott bizonyos rendkívül szigorú feltételek teljesülése esetén egyes veszélyes készítmények mentesíthetők az általános címkézési és csomagolási követelmények alól. Ebben az esetben e készítmények címkézése opcionálissá tehető, illetve eltérhet a hivatalos szabályoktól, amennyiben azok kiszerelése olyan kis mennyiséget tartalmaz, amely semmilyen veszélyt nem jelent a felhasználókra.

A tagállamok kötelezettségei és feladatai

Az egyes tagállamok kijelölnek egy nemzeti hatóságot, amely tájékoztatja a Bizottságot az irányelv alkalmazásáról. A forgalomba hozatalért felelős személyeknek e hatóság rendelkezésére kell bocsátaniuk a készítmény osztályozásával kapcsolatos valamennyi információt (biztonsági adatok stb.).

A tagállamok kötelesek kijelölni azon szervezeteket, amelyek fogadják a készítmények egészégre gyakorolt hatásaira vonatkozó információkat. Ezek az információk csak egészségügyi igények kielégítésére használhatók fel.

Bizalmas adatkezelés

A veszélyes készítmény forgalomba hozataláért felelős személy kérheti adatai bizalmas kezelését. A kérelmet azon tagállam illetékes hatóságához kell címezni, amelyben a készítmény először forgalomba kerül. Ezzel az eljárással elkerülhető, hogy egy anyag kémiai azonosítójának a címkén történő feltüntetése veszélyeztesse a szellemi tulajdon titkosságát. A hatóság határozata meghozatalát követően értesíti arról a forgalomba hozatalért felelős személyt.

Szabad mozgásra vonatkozó záradék

A tagállamok nem tilthatják meg, nem korlátozhatják és nem akadályozhatják azon veszélyes készítmények forgalomba hozatalát, amelyek összhangban vannak az ezen irányelvben meghatározott rendelkezésekkel.

Védzáradék

Egy tagállam átmenetileg megtilthatja vagy különleges feltételekhez kötheti egy veszélyes készítménynek a területén való forgalomba hozatalát, még akkor is, ha az eleget tesz az ezen irányelvben meghatározott rendelkezéseknek.

Az ilyen intézkedés elfogadásáról a tagállam haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállamot, és döntését megindokolja. A Bizottság határozata meghozatalát megelőzően a lehető legrövidebb időn belül egyeztet a tagállamokkal.

A műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítást célzó eljárás

Azokat a módosításokat, amelyek ezen irányelv kilenc mellékletének a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításához szükségesek, a Bizottság hajtja végre. E munkájában a tagállamok képviselőiből álló és a Bizottság képviselője által vezetett bizottság segíti.

Háttér

Ezt az irányelvet az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK rendelet 2015. június 1-jei hatállyal hatályon kívül helyezi.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

Az 1999/45/EK irányelv

1999.7.30.

2002.7.30.

HL L 200., 1999.7.30.

Módosító jogszabályok

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

Az 1882/2003/EK rendelet

2003.11.20.

HL L 284., 2003.10.31.

Az 1907/2006/EK rendelet

2007.6.1.Alkalmazás:2008.6.1.2008.8.1. (135. cikk)2009.6.1. (VIII. cím és XVII. melléklet)

HL L 396., 2006.12.30.

Az 1137/2008/EK rendelet

2008.12.11.

HL L 311., 2008.11.21.

Az 1272/2008/EK rendelet

2009.1.20.

HL L 353., 2008.12.31.

Az 1999/45/EK irányelv későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

See also

Utolsó frissítés: 09.09.2011