Illegális bevándorlás – a munkáltatókkal szemben érvényesíthető szankciók

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2009/52/EK irányelv az illegálisan tartózkodó harmadik országbeli állampolgárokat foglalkoztató munkáltatókkal szembeni szankciókról és intézkedésekről

ÖSSZEFOGLALÓ

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az illegális bevándorlás megakadályozása érdekében az irányelv előírja az uniós országok számára, hogy tiltsák az Európai Unióban illegálisan tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatását.

Ezenfelül megállapítja a tilalmat megszegő munkáltatókkal szemben alkalmazható szankciókra és egyéb intézkedésekre vonatkozó uniós szintű minimumszabályokat.

Ez az irányelv nem alkalmazandó az összes uniós országban – Dánia, Írország és az Egyesült Királyság (1) ugyanis úgy döntött, hogy nem fogadja el ezt a jogszabályt.

FŐBB PONTOK

A munkáltatók kötelezettségei

A munkáltatók kötelesek:

Az uniós országok jogosultak:

Szankciók

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy az e szabályokat megszegő munkáltatók ellen hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat alkalmazzanak, amelyek egyebek mellett az alábbiakat foglalják magukban:

Az uniós országoknak:

Bűncselekmények

A szándékosan elkövetett jogsértés bűncselekménynek minősül, amennyiben a munkáltató:

Panasztétel és vizsgálatok

Gondoskodni kell arról, hogy a harmadik országok illegálisan foglalkoztatott állampolgárai közvetlenül vagy harmadik feleken keresztül panasszal élhessenek munkáltatójukkal szemben. Az uniós országok ezen illegális bevándorlók foglalkoztatásának ellenőrzése érdekében kötelesek rendszeres kockázatértékelésen alapuló vizsgálatokat folytatni.

Végrehajtás

Az irányelv alkalmazását vizsgáló 2014. évi jelentés az alábbi két fő megállapítást tette:

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az irányelv 2009. július 20-án lépett hatályba. Az uniós országoknak 2011. július 20 -ig kellett átültetni nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

Illegális bevándorlás – az uniós politika.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/52/EK irányelve (2009. június 18.) az illegálisan tartózkodó harmadik országbeli állampolgárokat foglalkoztató munkáltatókkal szembeni szankciókra és intézkedésekre vonatkozó minimumszabályokról (HL L 168., 2009.6.30., 24–32. o.)

A 2009/52/EK irányelv későbbi helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az illegálisan tartózkodó harmadik országbeli állampolgárokat foglalkoztató munkáltatókkal szembeni szankciókra és intézkedésekre vonatkozó minimumszabályokról szóló 2009. június 18-i 2009/52/EK irányelv alkalmazásáról (COM(2014) 286 final, 2014.5.22.)

utolsó frissítés 21.03.2016



(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.