Nemzetközi megállapodások: uniós elfogadási eljárások

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 218. cikke — Az EU eljárásai a nemzetközi megállapodások elfogadására vonatkozóan

ÖSSZEFOGLALÓ

MI A CIKK CÉLJA?

FŐBB PONTOK

A cikk rögzíti a Tanács, az Európai Bizottság vagy az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, az Európai Parlament, valamint az Európai Unió Bírósága jogköreit a folyamatban.

Általában véve a Tanács jogosult a tárgyalások megkezdésére, a tárgyalási irányelvek elfogadására, valamint a megállapodások aláírására és megkötésére.

A Bizottság (vagy az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az Unió közös kül- és biztonságpolitikáját érintő kérdésekben) benyújtja az ajánlásait a Tanács részére egy megállapodás megkötésére irányuló tárgyalások megkezdésére.

Az Európai Parlament egyetértése szükséges, mielőtt a Tanács bizonyos típusú megállapodásokat megköthetne, ideértve az alábbiakat:

Minden egyéb típusú megállapodás esetén az Európai Parlamenttel konzultációt kell folytatni.

Egy uniós ország, a Tanács, a Bizottság vagy a Parlament kérésére a Bíróság véleményezheti, hogy a tervezett megállapodás összeegyeztethető-e az uniós Szerződésekkel.

A Tanács tagjainak minősített többsége alapján járhat el, kivéve az olyan területeket, ahol általában egyhangúságra van szükség, ideértve például az Uniónak az EJEE-hez történő csatlakozására irányuló megállapodás esetében.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ A CIKK?

A cikk 1958. január 1 -től hatályos.

JOGI AKTUS

Az Európai Unió működéséről szóló Szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata, Ötödik rész — Az Unió külső tevékenysége, V. cím — Nemzetközi megállapodások, 218. cikk (korábban az Európai Közösséget létrehozó szerződés 300. cikke)

utolsó frissítés 21.03.2016