A „mediterrán csomag”

A termeléstől független, egységes támogatási rendszerben a komlóra, a gyapotra, az olajfaligetekre és a dohányra különleges szabályok vonatkoznak. A felsorolt termékekkel kapcsolatos rendelkezéseket a közös agrárpolitika (KAP) 2003. évi nagy reformjának második szakaszában vezették be.

JOGI AKTUS

A Tanács 864/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló 1782/2003/EK rendelet módosításáról, valamint annak a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia Európai Unióhoz való csatlakozása következtében történő kiigazításáról [Hivatalos Lap L 161., 2004.4.30.].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a „mediterrán csomag” néven is ismert rendelet a közös agrárpolitika (KAP) 2003 júniusában történt nagy reformját egészíti ki olyan rendelkezésekkel, amelyek a dohányra, a komlóra, az olajfaligetekre és a gyapotra vonatkozó támogatásnak az egységes támogatási rendszerbe való integrálását szabályozzák.

Az említett ágazatok esetében a rendelet közvetlen specifikus támogatást ír elő. Ezek a támogatások azzal a feltétellel folyósíthatók, hogy a mezőgazdasági termelők teljesítik a 2003-as reformban meghatározott kölcsönös megfeleltetés követelményeit.

Komló

A komlóra vonatkozó közvetlen támogatást 2005. január 1-jén függetlenítették a termeléstől (kivéve azokat az országokat, amelyek 2005. december 31-ig átmeneti időszakot alkalmaztak). A különleges piaci helyzetek vagy bizonyos regionális hatások kezelése érdekében azonban a tagállamok a támogatás egy részét továbbra is termeléstől függő támogatásként kezelhetik (nemzeti felső határuk * 25%-ának erejéig).

A támogatások számításánál a referenciaösszeg 480 EUR/ha a 2000 és 2002 közötti bázisidőszakban támogatásban részesült minden hektárra vonatkozóan.

A komló értékesítésével, a termelői csoportokkal és a harmadik országokkal folytatott kereskedelemmel kapcsolatban a komló piacának közös szervezéséről szóló rendelet tartalmaz előírásokat.

Gyapot

A gyapotra vonatkozó közvetlen támogatást 2006. január 1-jén függetlenítették a termeléstől. Annak érdekében azonban, hogy a termelés azokban a gyapottermelő régiókban is fennmaradhasson, ahol a teljes függetlenítés az ágazat eltűnését eredményezheti, a tagállamok a támogatás egy részét továbbra is termeléstől függő támogatásként kezelhetik (a gyapotra vonatkozóan korábban nyújtott összes támogatás legfeljebb 35%-ának erejéig).

A támogatások összegét az alábbi táblázat szerint kell kiszámítani:

Maximális (teljes) terület440 000 ha

Görögország

Spanyolország

Portugália

Nemzeti bázisterület

370 000 ha

70 000 ha

360 ha

Támogatási összeg támogatható hektáronként, euróban

300 000 hektárra 594 EUR/ha70 000 hektárra 342,85 EUR/ha

1039 EUR/ha

556 EUR/ha

A gyapotágazatban az „elismert ágazati szervezeteket” arra ösztönzik, hogy vegyenek részt a tagjaiknak szánt területalapú támogatások kezelésében (egy osztályozási rendszer meghatározásával).

Tekintettel arra, hogy az Európai Közösségek Bírósága 2006 szeptemberében megsemmisítette a 2004-es reformot, a gyapotágazatra vonatkozó jelenlegi szabályozást a közeljövőben új szabályozás fogja felváltani. Az új reformjavaslat kidolgozása és ehhez az észrevételek összegyűjtése érdekében igen kiterjedt nyilvános konzultációra (DE) (EN) (FR) került sor az érdekelt felek és a nyilvánosság bevonásával.

Olívaolaj

Az olívaolajra vonatkozó támogatást 2006. január 1-jén függetlenítették a termeléstől. A környezetvédelmi vagy társadalmi szempontból értékes olajfaligetek védelme érdekében azonban külön támogatás nyújtható a földrajzi információs rendszerben * szereplő olajfaligetek fenntartására (legfeljebb a korábban nyújtott támogatás 40%-ának erejéig).

Termeléstől függő támogatást az olajfaligetek esetében egyedül Spanyolország alkalmaz évi 103,14 millió euró összegben.

A tagállamok a nemzeti felső határ olívaolajra eső részének legfeljebb 10%-át minőségjavító intézkedésekre fordíthatják.

E termékek belső piacát és harmadik országokkal folytatott kereskedelmét az olívaolaj és az étkezési olajbogyó piacának közös szervezéséről szóló rendelet szabályozza.

Dohány

A dohányra vonatkozó közvetlen támogatást 2010-ben teljes mértékben függetlenítették a termeléstől. A helyi gazdaságok védelme és a piaci ár új feltételekhez való igazodásának megkönnyítése érdekében azonban a tagállamok a 2010-et megelőző négy év folyamán a támogatás egy részét (amely a korábban nyújtott támogatás legfeljebb 60%-a lehet) továbbra is a termeléstől függő támogatásként kezelhetik.

Az említett időszakban, az érintett tagállamok választásának függvényében, a maximális támogatási összegek az alábbiak:

2006-2009(millió euró)

Németország

21,287

Spanyolország

70,599

Franciaország

48,217

Olaszország (kivéve Puglia régió)

189,366

Portugália

8,468

A termelési támogatás egy részét (2007-ben 5%-ot) a Közösségi Dohányalapba kell utalni, amely a dohányfogyasztás káros hatásaival kapcsolatos kutatási és tájékoztató programokat finanszírozza.

2011-től a dohányágazat részére 2000 és 2002 között nyújtott támogatás (a becslések szerint 84 millió euró) felét a dohánytermelő régiók szerkezetátalakítására fordítják az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalap (EMOGA) vidékfejlesztési programjainak keretében.

A termelés irányvonalait és a harmadik országokkal folytatott dohánykereskedelmet a dohány piacának közös szervezéséről szóló rendelet szabályozza.

Háttér

A „mediterrán termékek” reformja a Bizottság egy, a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek benyújtott közleményén alapul, amelynek címe: Fenntartható mezőgazdasági modell megvalósítása Európában a KAP reformjával – A dohány-, olívaolaj-, gyapot- és cukorágazat”. A komlóágazat reformjának alapja a Bizottságnak a Tanács részére benyújtott, a komlóágazat fejlődésével kapcsolatos jelentése (EN).

A jogszabályban használt kulcsfogalmak

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

864/2004/EK tanácsi rendelet

2004.5.1.

HL L 161., 2004.4.30.

See also

További információk:

Utolsó frissítés: 05.10.2007