Az EU végrehajtó hivatalai

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

58/2003/EK rendelet a közösségi programok igazgatásában bizonyos feladatokkal megbízott végrehajtó hivatalokra vonatkozó alapszabály megállapításáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet megállapítja az európai uniós (EU-s) programok igazgatásával megbízott végrehajtó hivatalok alapszabályát. Különösen a következőkre vonatkozó bizonyos lényeges szempontokról rendelkezik:

FŐBB PONTOK

Az Európai Bizottság néhány uniós program végrehajtásának feladatát korlátozott időre harmadik felekre, az úgynevezett „végrehajtó hivatalokra” ruházza, amelyek jogi személyek. Hat végrehajtó hivatal létezik:

Ezek az ügynökségek igazgatják a Bizottság közvetlen igazgatási felelőssége alá tartozó, egyes nem diszkrecionális funkciókat annak lehetővé tétele érdekében, hogy a Bizottság „alapvető feladataira” koncentrálhasson.

A Bizottság költség-haszon elemzés alapján határoz a végrehajtó hivatalok létrehozásáról, azok működési időtartamának meghosszabbításáról vagy felszámolásáról.

Feladatok

A végrehajtó hivatalok a következőkért felelhetnek:

A Bizottság nem bízhat olyan feladatokat valamely végrehajtó hivatalra, amelyeknél a politikai döntéseknek a gyakorlati megvalósítása diszkrecionális hatásköröket igényel.

Felépítés

A végrehajtó hivatalt egy operatív bizottság és egy igazgató vezeti.

Felügyelet

A végrehajtó hivatalok felügyeletéért a következők felelnek:

A Bizottság minden harmadik évben külső értékelési jelentést készít és nyújt be valamennyi végrehajtó hivatal operatív bizottságának, az Európai Parlamentnek, az Európai Unió Tanácsának és a Számvevőszéknek.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2003. január 26. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 58/2003/EK rendelete (2002. december 19.) a közösségi programok igazgatásában bizonyos feladatokkal megbízott végrehajtó hivatalokra vonatkozó alapszabály megállapításáról (HL L 11., 2003.1.16., 1–8. o.)

utolsó frissítés 07.02.2024