A textilipar jövője 2005 után

Az importkvóta-rendszer 2005. január 1-jei eltörlésére való felkészülés céljából az Európai Bizottság egy magas szintű csoportot állított fel, amelynek feladata, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg az európai textilipar versenyképességének javítására. Ebben a közleményében a Bizottság a magas szintű csoport által javasolt konkrét intézkedéseket vizsgált meg, valamint levonta a szükséges következtetéseket.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanács, az Európai Parlament, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság és a Régiók Bizottsága felé (2004. október 13.) – Textília és ruházat 2005 után – A textilekkel és ruházattal foglalkozó magas szintű csoport ajánlásai [COM(2004) 668 – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) textil- és ruházati termékekről szóló megállapodása, valamint annak a textíliák és ruházat importálására vonatkozó valamennyi korlátozása 2005. január 1-jén hatályát vesztette. Erre való felkészülésképpen a Bizottság 2004 elején létrehozott egy, a textíliákkal és a ruházati termékekkel foglalkozó magas szintű csoportot. A csoport a Bizottság és az Európai Parlament, egyes tagállamok, gyáriparosok, kiskereskedők és importőrök, európai kereskedelmi társulások, szakszervezetek, valamint a helyi textil- és ruházati ipari szövetségek képviselőiből állt, és feladata az volt, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg az ágazat versenyképességének javítása, valamint a jövőbeli kihívásokhoz való alkalmazkodásának elősegítése érdekében.

A textilipari ágazat gazdasági helyzete nehéz volt az elmúlt időszakban. A termelés és a foglalkoztatás egyaránt jelentősen visszaesett 2000 és 2003 között. Az Európai Uniónak (EU) kevésbé voltak sikerei főbb exportpiacain, és az amerikai dollár euróhoz viszonyított átváltási árfolyamának alakulása miatt csökkent a termékek árainak versenyképessége. Végezetül az euromediterrán térség fejlődése és a kvóta eltörlésének kilátása a termelés áthelyezését eredményezte.

A magas szintű csoport első ajánlásait (EN) 2004. június 30-án tette közzé. Ebben a közleményben a Bizottság megvizsgálta ezen ajánlásokat, amelyek öt területet fognak át.

Kutatás és innováció

A kutatás és fejlesztés területén a Bizottság számos, a magas szintű csoport által javasolt kezdeményezést hagyott jóvá, mint például a textíliákkal és ruházattal foglalkozó európai technológiai platform létrehozását. Arra is felszólította az ágazatot, hogy vegyen részt a területhez kapcsolódó közösségi programokban, például a 7. kutatási és fejlesztési keretprogramban vagy a versenyképességi és innovációs keretprogramban. A textilágazat az ellátási láncának irányítását is javíthatná az információs társadalom technológiáinak fejlesztésére irányuló kezdeményezések révén.

Oktatás, szakképzés és foglalkoztatás

A Bizottság ráirányította a figyelmet a társadalmi párbeszéd fontosságára, amelynek révén reformok érhetők el ezen a területen. Egyetértett a magas szintű csoport elemzésével arra vonatkozóan, hogy szükség van egy egész Európát átfogó egész életen át tartó tanulási stratégiára az ágazat részére, valamint a képzési kínálat és kereslet közötti összhang javítására. Felhívta a figyelmet továbbá az ezen a területen finanszírozási lehetőségeket nyújtó programokra, mint amilyen a Leonardo da Vinci program, valamint az Európai Szociális Alap bizonyos rendelkezései.

Egyéb, a versenyképességgel kapcsolatos kérdések

A Bizottság értékelt több, a versenyképességgel kapcsolatos kérdést is, többek között:

Regionális vonatkozások

A Bizottság nem javasol ágazati megközelítést a regionális politika területén. Azonban szükséges az ágazatban várható változásokra felkészülni és megfelelő programokat indítani az olyan ágazatokra gyakorolt társadalmi és gazdasági hatások csökkentésére, ahol ez az ágazat dominál. A tagállamok kötelesek a strukturális alapok éves hozzájárulása „Konvergencia” célkitűzésének 1%-át és a „Regionális versenyképesség és foglalkoztatottság” célkitűzésének 3%-át tartalékolni az előre nem látható, a gazdasági és szociális átalakulás nyomán vagy a kereskedelmi nyitás következményeként kialakuló helyi és ágazati válságok fedezésére.

Kereskedelempolitikai kérdések

A kereskedelempolitika vonatkozásában a Bizottság négy olyan kérdést vizsgált meg, amelyek alapvető jelentőséggel bírnak az európai textilipari vállalkozások versenyképessége szempontjából:

Következtetéseiben a Bizottság megállapította, hogy ezen intézkedések mellett nemzeti és regionális szintű kezdeményezések is szükségesek. Ezen túlmenően abból a célból, hogy figyelemmel kísérje a kvótarendszer eltörlésének hatásait, a Bizottság javasolta, hogy a magas szintű csoport folytassa munkáját.

További fejlemények

A magas szintű csoport folytatta munkáját azt követően is, hogy a kvótákat eltörölték. Kifejezte a 2005. június 10-i Sanghaji Megállapodás iránti támogatását. Ez a megállapodás egy hároméves kiigazítási időszakról rendelkezett, amely alatt a Kínából származó textilimport növekedésének mértéke korlátozott volt bizonyos kategóriákban. Egy válságot követően, melynek során a kínai textiláruk ellen tilalom volt érvényben az európai kikötőkben azt követően, hogy meghaladták az importkvótáikat, az EU és Kína megállapodásra jutott 2005. szeptember 5-én az addig be nem engedett kínai textilimportáruk vámkezeléséről.

2006. szeptember 18-án a magas szintű csoport elfogadta „Az európai textil- és ruházati ipar a kvótamentes környezetben (EN)” című nyomon követő jelentését. Ez a jelentés megállapította, hogy az Ázsiából származó igen alacsony árú importáruk mennyisége nem érte el azt a mennyiséget, amelytől eredetileg tartottak, és az EU képes lesz fenntartani technológiai vezető szerepét legalább 2020-ig. Ugyanakkor az ágazat radikális szerkezetátalakításra szorul. A magas szintű csoport azt ajánlotta, hogy a társaságok fokozottabban működjenek együtt, nagyobb méretű vállalatcsoportokat hozzanak létre, és erőfeszítéseiket az innovációra és a fejlesztésre összpontosítsák.

Habár a textíliákkal és a ruházati termékekkel foglalkozó magas szintű csoport tevékenysége 2006 szeptemberében hivatalosan befejeződött, tagjai felhívták a figyelmet annak fontosságára, hogy továbbra is figyelemmel kísérjék az ágazat fejlődését, és 2007 során értékeljék az ajánlások végrehajtása terén tett előrelépéseket.

See also

Utolsó frissítés: 26.09.2007