A migrációval kapcsolatos általános megközelítés megerősítése

Ez a közlemény – amely a Bizottság által 2008. június 17-én előterjesztett közös európai bevándorláspolitikáról szóló közleményt követi – a 2008. októberében ugyancsak elfogadott Európai Bevándorlási és Menekültügyi Paktum egyik első építőelemét képezi. A közlemény az Európai Unió és a harmadik országok közötti fokozott koordinációra és a szinergiahatások elérésére szólít fel annak érdekében, hogy a migrációval kapcsolatos általános megközelítés gyakorlati alkalmazásában jobb hatékonyságot és koherenciát érjünk el.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2008.10.08) – A migrációval kapcsolatos általános megközelítés megerősítése: az összehangolás, a koherencia és a szinergiahatások fokozása [COM(2008) 359 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a közlemény a migrációval kapcsolatos általános megközelítés megvalósításáról ad jelentést, bemutatva annak jövőbeli lehetőségeit és javaslatokat téve a koordináció, koherencia és a szinergiák javítására. Az általános megközelítés tematikai fejlesztése és földrajzi aspektusai egyaránt a középpontban állnak.

Legális gazdasági migráció

A harmadik országokkal való együttműködés kiterjesztendő az Európai Unió (EU) munkaerő-szükségleteinek kezelésére is. A potenciális migránsokat következésképpen tájékoztatni kell az EU területére való belépés jogszerű lehetőségeiről és a szabálytalan bevándorlási lehetőségekkel járó kockázatokról. Ebből a célból egy migrációs portál kerül majd létrehozásra, valamint célzott tájékoztató kampányokra kerül majd sor. Alapvető fontosságú az is, hogy a migráns munkavállalók rugalmasan léphessenek az EU területére, és hogy elősegítsék a kutatási és üzleti célú mobilitást. Ebből a célból az EU-nak és tagállamainak a következők fejlesztésére kell törekednie:

Az illegális migráció elleni küzdelem

Az EU a szabálytalan bevándorlás visszaszorítása érdekében támogatást nyújt harmadik országoknak határigazgatással kapcsolatos kérdésekben. A Tanács felszólította a Bizottságot, hogy vegyék fontolóra a FRONTEX szerepének kiszélesítését ebből a célból. Az embercsempészet és az emberkereskedelem elleni küzdelemhez is támogatást nyújt, nevezetesen nemzetközi jogi aktusok, nemzeti emberkereskedelem-ellenes cselekvési tervek, valamint tökéletesített jogi szabályozás útján. Szintén hangsúlyt kap a partnerországokkal folytatott párbeszéd és együttműködés ezen kérdésekben. A Bizottság erre vonatkozóan a következőket tervezi támogatni:

Migráció és fejlesztés

A migrációval és fejlesztéssel kapcsolatos erőfeszítéseket javítani és erősíteni szükséges. Ehhez alkalmazni kell a fejlesztési politikáról szóló európai konszenzusban rögzített elveket, különös tekintettel a migráció kiváltó okainak kezelésére. Alapvető fontosságú az is, hogy a migrációs politikát összekapcsolják más szakpolitikai területekkel. A Bizottság ezért a következőket tervezi javítani:

Migrációs útvonalak

A déli migrációs útvonalakra vonatkozóan nagyobb fokú koherencia szükséges mind a politikák megalkotásának, mind azok végrehajtásának szintjén. A Bizottság ebből a célból ösztönözni kívánja az afrikai országok közötti együttműködést, valamint egy afrikai migrációs politikai keretrendszer létrehozását. A Bizottság az EU és Afrika közötti együttműködést a migráció, a mobilitás és a foglalkoztatás területére vonatkozó uniós végrehajtási csoporton keresztül szándékozza irányítani uniós szinten.

A migrációs és fejlesztési dimenziót az EU és az azzal szomszédos keleti és dél-keleti régiók közötti együttműködésre is ki kell terjeszteni. Figyelembe kell venni az olyan kérdéseket, mint a munkaerő-migráció, az átutalások, a visszatérés és visszailleszkedés, valamint a diaszpóra-hálózatok.

Más régiók, mint például a Dél-Kaukázus, Közép-Ázsia, a Közel-Kelet, Ázsia és Latin-Amerika, valamint a Karib-térség ugyancsak hatással vannak az EU migrációs politikájára, mind a szabálytalan, mind a legális gazdasági migráció tekintetében. A párbeszéd és az együttműködés erősítése érdekében tehát differenciáltabb megközelítés szükséges ezen régiók esetében – mind a két-, mind a többoldalú kapcsolatokban.

Jobb kormányzás

Az általános megközelítésnek gyakorlati keretet kell biztosítania a migráció jobb kezeléséhez. Ezért javítani kell annak koherenciáját és hatékonyságát. Szintén meg kell erősíteni az uniós, valamint a nemzeti, regionális és helyi szintek, továbbá a harmadik országok közötti koordinációt. A harmadik országokkal folytatott párbeszéd és együttműködés keretében meg kell osztani az EU migrációra vonatkozó politikai célkitűzéseiről szóló információkat. Ezen kívül az EU-nak és a tagállamoknak láthatóbbá kell tenniük a politikai profiljaikat, és a különböző együttműködési keretekben elő kell mozdítaniuk az általános megközelítést.

Végül az általános megközelítés hatékonysága annak finanszírozásával is összefügg. Következésképpen át kell tekinteni a közösségi finanszírozási eszközöket, csakúgy mint a tagállamoktól és más külső forrásokból származókat, és javítani kell azok felhasználását.

Utolsó frissítés: 07.11.2008