Ötletek egyedi program

Az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramja (2007-2013) - a 7. keretprogram - részét képező egyedi program célja az európai kutatás kiválóságának növelését lehetővé tevő, a kutatók kezdeményezésein alapuló felderítő kutatás kifejlesztése. A program egyik központi elemét az Európai Kutatási Tanács (EKT) létrehozása képezi, amelynek fő feladata az ötletek program végrehajtása.

JOGI AKTUS

A Tanács 2006/972/EK határozata (2006. december 19.) az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjának (2007–13) végrehajtására irányuló Ötletek egyedi programról [Hivatalos Lap L 54., 2007.2.22.].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Ötletekegyedi program fő célkitűzése a gyorsan fejlődő területeken folyó európai kutatások színvonalának emelése és ezáltal a gazdasági versenyképesség javítása és a jólét növelése. Másképpen fogalmazva a cél egy olyan felderítő kutatás kifejlesztése, amely szándéka szerint, függetlenül a tudományágak közötti és a földrajzi határoktól, döntő előrehaladást eredményez a tudomány, a technológia és a felsőoktatás területén. A program a kutatói kezdeményezéseket helyezi előtérbe, azaz a kutatók által kiválasztott témákban, az ismeretek határvidékén folyó kutatásokat kíván támogatni.

A program végrehajtása a tudományos kiválóság, az autonómia, a hatékonyság, az átláthatóság és az elszámoltathatóság alapelveivel összhangban történik, az Európai Kutatási Tanács (EKT) segítségével.

Az egyedi program végrehajtására a 2007-től 2013-ig tartó időszakban 7,51 milliárd euró összegű költségvetés áll rendelkezésre.

Általános jellemzők és célkitűzések

Az Ötletek egyedi program több célkitűzéssel rendelkezik, amelyek Európa versenyképességének és jólétének növelésére irányulnak:

A program nyomon követésének és lebonyolításának optimalizálása érdekében teljesítménymutatók bevezetésére kerül sor, az alábbi három szempont szerint:

A hetedik keretprogram (és ennek keretében a különböző egyedi programok és az azokból eredő kutatási tevékenységek) végrehajtását az alapvető etikai elvek tiszteletben tartása, továbbá a társadalmi, jogi, társadalmi-gazdasági, kulturális és a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó szempontok figyelembevétele vezérli.

Az Európai Kutatási Tanács (EKT)

A Bizottság 2007/134/EK határozával megalapítja az Európai Kutatási Tanácsot, amelynek fő feladata az Ötletek egyedi program végrehajtása.

Az EKT-t egy független Tudományos Tanács és egy azt támogató célzott végrehajtó struktúra alkotja.

A Tudományos Tanácsfeladatai a következők:

A Tudományos Tanács az európai tudományos közösség legmagasabb szintű képviselőit egyesíti. A Tanács 22 neves kutatóból, mérnökből és elméleti szakemberből áll, akiket a Bizottság nevez ki. Feladata az EKT tudományos stratégiájának kidolgozása, különösen az Ötletek egyedi program éves munkaprogramjának elkészítése.

A célzott végrehajtó struktúra (EKT-CVS) az Európai Bizottság alá tartozó, az adminisztratív irányítással és a program végrehajtásával megbízott végrehajtó ügynökségként működik. A Bizottság egy 2008-ban elfogadott felhatalmazó okiratban az EKT végrehajtó ügynökségére ruházta az Ötletek egyedi program végrehajtásának, valamint a Tudományos Tanács támogatásának felelősségét. A 2009 júliusától függetlenül működő ügynökség felelős az értékelési, a szakértői értékelési és a projektkiválasztási eljárásoknak a Tudományos Tanács által megállapított alapelveknek megfelelő végrehajtásáért. Ezenkívül biztosítja a támogatások pénzügyi igazgatását és tudományos irányítását. Az Európai Bizottság szerepe az alábbiakból áll:

Az EKT – mint a jelen program sarokköve – arról tanúskodik, hogy a közösségi részvétel a kizárólag nemzeti szinten végrehajtott intézkedések keretében elért eredményekhez képest valódi hozzáadott értéket jelent. Az EKT valóban kétségbevonhatatlanul hozzájárul a program sikeréhez azáltal, hogy:

Háttér

Az Európai Unió által 1984 óta folytatott kutatási és technológiafejlesztési politika többéves keretprogramokon alapul. Az európai növekedésre és foglalkoztatásra irányuló uniós stratégia létfontosságú elemeként számon tartott 7. keretprogram (2007-13) négy tevékenységtípus köré szerveződik: határokon átnyúló együttműködés a szakpolitika által meghatározott témákban (Együttműködés), a tudományos közösség kezdeményezésein alapuló, kutatók által javasolt kutatás (Ötletek), a kutatók képzésének és karrierfejlesztésének támogatása (Emberek), valamint a kutatási kapacitások támogatása (Kapacitások). A keretprogram a kutatási, oktatási és innovációs politika alkotta tudásháromszöghöz oly módon járul hozzá, hogy a tudást a dinamikus gazdaság, valamint a társadalmi és környezeti fejlődés szolgálatába állítja.

Megjegyzendő, hogy 2013 decemberében az Európai Parlament és a Bizottság elfogadta az 1291/2013/EU rendeletet, amely létrehozta a 7. keretprogramot felváltó, Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramot (2014-2020).

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés – Érvényesség

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

A 2006/972/EK határozat

2007.1.1–2013.12.31.

HL L 54., 2007.2.22.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság 2007/134/EK határozata (2007. február 2.) az Európai Kutatási Tanács létrehozásáról [Hivatalos Lap L 57., 2007.2.24., 14. o.], amelyet módosított a 2011/12/EU bizottsági határozat (2011. január 12.) [Hivatalos Lap L 9/5., 2011.1.13.].

Ez a bizottsági határozat hivatalosan létrehozza az EKT Tudományos Tanácsát, és rendelkezik a célzott végrehajtó struktúra felállításáról, valamint az EKT főtitkárának posztjáról, akinek az a szerepe, hogy segítse a Tudományos Tanácsot a Bizottsággal és a célzott végrehajtó struktúrával való eredményes kapcsolattartásban.

A Bizottság 2008/37/EK határozata (2007. december 14.) az 58/2003/EK tanácsi rendelet alkalmazásában a felderítő kutatás területén az Ötletek közösségi egyedi program igazgatásával megbízott Az Európai Kutatási Tanács Végrehajtó Ügynöksége létrehozásáról [Hivatalos Lap L 9., 2008.1.12.].

Előrelépések történtek az EKT Végrehajtó Ügynöksége felállítását illetően, amelynek tevékenysége 2008 folyamán indult el.

A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az Európai Kutatási Tanács működésének kifejtéséről és az Ötletek egyedi programban meghatározott célkitűzések 2007-es megvalósításáról [ COM(2008) 473 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az Európai Kutatási Tanács 2012. évi működéséről és az Ötletek egyedi programban meghatározott célkitűzések megvalósításáról [ COM(2013) 318 final -A Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

A Horizont 2020 elnevezésű, új kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról szóló bizottsági javaslat előzetes hatásvizsgálatához kapcsolódva elvégezték az EKT főbb eredményeinek értékelését. A program folyamatos nyomon követése során többek között a következőket állapították meg:

Utolsó frissítés: 07.04.2014