Ökológiai termékek termelése és címkézése (2021-ig)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

834/2007/EK rendelet az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről

MI A RENDELET CÉLJA?

Ez a rendelet meghatározza az ökológiai termékek jogi keretét. Tartalmazza az ökológiai gazdálkodásra alkalmazandó alapvető célokat és általános elveket, valamint ismerteti a termelésre, a címkézésre, az ellenőrzésre és az Európai Unión (EU) kívüli országokkal folytatott kereskedelemre vonatkozó szabályokat.

Az ökológiai termékek termelésére, címkézésére és ellenőrzésére vonatkozó szabályok harmonizációja által biztosítani kívánja:

A 834/2007/EK rendeletet az (EU) 2018/848 rendelet (lásd az összefoglalót) 2022. január 1-jei dátummal kezdődően hatályon kívül helyezte és annak helyébe lépett. A rendeletet azonban a harmadik országok által benyújtott, függőben lévő kérelmek elbírálása céljából 2026. december 31-ig alkalmazni kell.

FŐBB PONTOK

Hatály

A jogi keret az alábbiakat szabályozza:

Célkitűzések és elvek

E célkitűzések lényege a fenntartható mezőgazdaság és a minőségi termelés, amelynek meg kell felelnie a fogyasztók igényeinek.

Az általános elvek például az egyedi termelési módszereket, a természeti erőforrások felhasználását és a kémiai úton előállított források alkalmazásának szigorú korlátozását érintik.

A rendelet a gazdálkodásra, az ökológiai élelmiszerek feldolgozására és az ökológiai takarmányokra vonatkozóan konkrét elveket is megfogalmaz.

Termelési szabályok

Az ökológiai termelésre vonatkozó általános szabályok értelmében géntechnológiával módosított szervezetek semmilyen formában nem használhatók. Az élelmiszerek címkézésére vonatkozó szabályok lehetővé teszik, hogy a gazdasági szereplők meggyőződjenek a tilalom betartásáról. Tilos továbbá az ionizáló sugárzással történő kezelés.

Ökológiai és nem ökológiai mezőgazdasági termelést egyaránt folytatni szándékozó termelőknek gondoskodniuk kell a két típusú gazdálkodáshoz tartozó állatok és termőföld elkülönítéséről.

Az ökológiai növénytermesztés során további szabályokat is be kell tartani az alábbiakra vonatkozóan:

A meghatározott területekről begyűjtött vadon termő növények szintén ökológiai terméknek minősülnek, amennyiben betakarításuk és származási helyük tekintetében megfelelnek bizonyos feltételeknek (például a gyűjtőhelyüket legalább 3 évig nem kezelték nem engedélyezett termékekkel). A tengeri moszatok ökológiai terméknek tekinthetők, feltéve, hogy termőterületük és begyűjtésük tekintetében eleget tesznek bizonyos feltételeknek.

Az ökológiai állattartás során további szabályokat is be kell tartani az alábbiakra vonatkozóan:

A víziállatok esetében hasonló konkrét szabályok alkalmazandók.

A Bizottság korlátozott számú termék és anyag felhasználását engedélyezi az ökológiai termelésben. Ezek a termékek növényvédő szerként, takarmányként vagy az állattenyésztés és növénytermesztés során használt létesítmények tisztítására használhatók. A Bizottság a termékek alkalmazására vonatkozóan korlátozásokat és feltételeket állapíthat meg.

Az ökológiai termelési tevékenységet indító mezőgazdasági üzemekben átállási időszakot kell alkalmazni, vagyis olyan átmeneti időszakot, melyben az ökológiai gyakorlatokat tiszteletben tartják. A rendeletben foglalt előírások ezt az átállási időszakot is szabályozzák.

A feldolgozott ökológiai takarmányoknak ökológiai takarmány-alapanyagokat kell tartalmazniuk, és feldolgozásuk során nem használhatók szintetikus oldószerek. A feldolgozott élelmiszereket főként mezőgazdasági eredetű összetevőkből kell előállítani. Egyéb összetevők akkor megengedettek, ha azokat a Bizottság engedélyezte. Az ökológiai élesztő előállításához kizárólag ökológiai táptalaj és más, engedélyezett összetevők használhatók.

A Bizottság a célkitűzésekkel, a termelési szabályokkal és a címkézéssel kapcsolatos előírások alóli kivételekről rendelkezhet. Ezeket a kivételeket időben korlátozni kell és mindössze néhány egyedi esetben alkalmazhatók.

Címkézés

A címkézésen, a reklámanyagokban vagy kereskedelmi okmányokban egy ökológiai termék, annak összetevői vagy alapanyagai leírására használható az „öko” és a „bio” kifejezés.

Az ökológiai termékek címkéjét könnyen észrevehető módon kell elhelyezni a csomagoláson, és szerepelnie kell rajta egy, az adott termék tanúsítását végző ellenőrző szervre utaló hivatkozásnak.

2010. július 1-jétől az ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszereken kötelező feltüntetni az EU logóját, valamint meg kell jelölni a termékben használt alapanyagok eredetét. A jelölést az EU-logóval egy látómezőben kell elhelyezni.

Ellenőrzés

A rendelet rendelkezéseinek betartását a 882/2004/EK rendeletben előírtak szerint működő, valamint a Bizottság által meghatározott óvintézkedéseken és ellenőrző intézkedéseken alapuló ellenőrzési rendszer biztosítja. A rendszer a 178/2002/EK rendelettel összhangban gondoskodik az élelmiszerek nyomonkövethetőségéről.

Az ellenőrzések jellegét és gyakoriságát a jogsértések előfordulásának kockázatát vizsgáló értékelés határozza meg. Az ellenőrzések irányítását az uniós tagállamok által e célra kijelölt hatóságok végzik. Bizonyos körülmények között ezek a hatóságok ellenőrzési feladataikat akkreditált szervekre ruházhatják át, ám az elvégzett ellenőrzések felügyeletéért és a kivételek engedélyezéséért továbbra is ők felelnek. A tagállamok rendszeresen eljuttatják a Bizottsághoz az ellenőrző hatóságok és szervek jegyzékét.

A hatóságok felelnek továbbá az ökológiai termékek forgalmazásában részt vevő egyes gazdasági szereplők tevékenységeinek még a forgalomba hozatal előtt történő ellenőrzéséért.

Az ellenőrzést követően az adott gazdasági szereplő részére igazolást állítanak ki arról, hogy tevékenysége megfelel e rendeletnek. Szabálytalanság megállapítása esetén a hatóságnak gondoskodni kell arról, hogy az érintett termék címkézésén ne történjen utalás az ökológiai termelésre.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelem

A nem uniós országból származó termékek is árusíthatók ökológiai termékként az uniós piacon, amennyiben megfelelnek e rendeletnek és ellenőrzésen estek át. Az ellenőrzést az EU által elismert szerv vagy egy akkreditált ellenőrző szerv végezheti.

Forgalmazás és statisztikai felügyelet

A tagállamok hatóságai – a termék ellenőrzését végző hatóságon kívül – semmilyen módon nem akadályozhatják az ökológiai termékek forgalmazását.

A Bizottság a tagállamok által szolgáltatott adatok alapján statisztikai felügyeletet végez. Az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos politikák kidolgozása során a Bizottságot az ökológiai gazdálkodás állandó bizottsága segíti.

Hatályon kívül helyezés

Az (EU) 2018/848 rendelet 2022. január 1-től hatályon kívül helyezi és felváltja a 834/2007/EK rendeletet, ugyanakkor ez utóbbi rendelet a harmadik országok által benyújtott, függőben lévő kérelmek elbírálása céljából 2026. december 31-ig hatályban marad.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2009. január 1. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 834/2007/EK rendelete (2007. június 28.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 2092/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2007.7.20., 1–23. o.)

A 834/2007/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendelete (2018. május 30.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2018.6.14., 1–92. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság 889/2008/EK rendelete (2008. szeptember 5.) az ökológiai termelés, a címkézés és az ellenőrzés tekintetében az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről szóló 834/2007/EK rendelet részletes végrehajtási szabályainak megállapításáról (HL L 250., 2008.9.18., 1–84. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 07.11.2022