A nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozó stratégia (2010–2015)

A Bizottság bemutatja a nők és a férfiak közötti egyenlőséggel kapcsolatos új prioritásait. E stratégiának hozzá kell járulnia a nők helyzetének javulásához a munkaerőpiacon, a társadalomban és a döntéshozatali pozíciókban – nemcsak az Európai Unióban, hanem a világon is.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozó stratégia 2010–2015 (2010. szeptember 21.) [COM(2010) 491 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a stratégia a nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozó 2006–2010-es ütemterv folytatása. A Bizottság munkaprogramját jelentő és a 2010–2015 között tervezett főbb tevékenységeket ismertető stratégia átveszi a nők chartájában meghatározott prioritásokat.

Ez a stratégia egyben a Bizottság, a többi európai intézmény, a tagállamok és a többi érintett között a nemek közötti egyenlőségről szóló európai paktum keretében folytatott együttműködés alapját képezi.

A nők gazdasági függetlensége

A nők foglalkoztatási aránya jelentősen megnőtt az elmúlt évtizedben. Ennek a növekedésnek azonban folytatódnia kell ahhoz, hogy megvalósuljon az Európa 2020 stratégiában meghatározott 75%-os foglalkoztatási arány, és ki kell terjednie a nőkre, akiknek a legalacsonyabb a foglalkoztatási aránya. A munkahelyek, valamint a munka és a magánélet közötti egyensúllyal foglalkozó politikák színvonalának javításához előrelépésre van szükség.

A Bizottság a következőkre irányuló kezdeményezéseket indít:

Egyenlő díjazás

A Bizottság kiemeli, hogy továbbra is bérszakadék áll fenn a férfiak és a nők között, még az egyenlő és egyenlő értékű munka esetén is. E szakadéknak számos oka van, többek között az oktatás területén és a munkaerőpiacon érvényesülő szegregáció.

Az egyenlőtlen díjazás felszámolásához való hozzájárulás érdekében a Bizottság a következőket kívánja tenni:

Egyenlőség a döntéshozatalban

A nők alulreprezentáltak a döntéshozatali folyamatokban, a nemzeti parlamentekben és kormányokban, illetve a nagyvállalatok igazgatótanácsában egyaránt. Ennek ellenére az Unióban a munkavállalók fele, a friss diplomásoknak pedig több mint fele nő.

Az adott körülmények között a Bizottság a következőket kívánja tenni:

Méltóság, sérthetetlenség és a nemi alapú erőszak megszüntetése

Becslések szerint az Unióban élő nők 20–25%-a életében már legalább egyszer szenvedett el fizikai erőszakot; sőt az Európában élő nők közül közel fél milliónak csonkították meg nemi szervét.

A Bizottság:

A nemek közötti egyenlőség a külpolitikában

Az Unió külpolitikája hozzá kíván járulni a nemek közötti egyenlőséghez és a nők szerepvállalásának erősítéséhez. Ehhez a Bizottság a következőket kívánja tenni:

Horizontális kérdések

A Bizottság végezetül kötelezettséget vállal arra, hogy előmozdítja a nők és a férfiak közötti egyenlő bánásmódot, különös tekintettel a következőkre:

Utolsó frissítés: 28.01.2011