Csatlakozási partnerség Horvátországgal

A Horvátországgal létrejött csatlakozási partnerség célja, hogy segítséget nyújtson a horvát hatóságok azon törekvéseihez, amelyek a csatlakozási kritériumok, különösképpen a politikai kritériumok (más néven koppenhágai kritériumok) teljesítésére irányulnak. Részletesen ismerteti az ország csatlakozásának előkészítésével kapcsolatos elveket és prioritási területeket, különösképpen a joganyag átültetését, és keretet ad a közösségi alapokból biztosított előcsatlakozási támogatás megtervezésének.

JOGI AKTUS

A Tanács 2008/119/EK határozata (2008. február 12.) a Horvátországgal létrejött csatlakozási partnerségben szereplő elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/145/EK határozat hatályon kívül helyezéséről. [Hivatalos Lap L 42., 2008.2.16.]

ÖSSZEFOGLALÓ

Mióta 2005. október 3-án megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások, a Horvátországgal létrejött csatlakozási partnerség a legfontosabb eszköz arra, hogy irányt mutasson a horvát hatóságoknak az Európai Unióhoz (EU) történő csatlakozás előkészítéséhez. Ez a partnerség az előcsatlakozási stratégia egyik eszköze.

A Horvátországgal létrejött csatlakozási partnerség jogi alapja a nyugat-balkáni országokkal kötött partnerségeket létrehozó 533/2004/EK rendelet. A partnerség rugalmas eszköz, mely az elért eredményeknek és a további törekvéseknek megfelelően módosítható. Ennek megfelelően a prioritásokat a Bizottság véleménye alapján határozzák meg a csatlakozási kérelem benyújtásakor. Jelentések alapján szükség esetén módosítják a prioritásokat.

A csatlakozási partnerséget és azok későbbi módosításait az EU Tanácsa fogadja el a Bizottság javaslatára, minősített többséggel.

CÉLKITŰZÉS

A csatlakozási partnerség célkitűzésének egységes jogi keretek között kell megvalósulnia:

A csatlakozási partnerségben megállapított prioritások teljesítése érdekében Horvátország nemzeti programot fogad el a közösségi vívmányok átvételére (NPAA) vonatkozóan). Ez a program tartalmazza a partnerség végrehajtásának módját és ütemtervét.

A partnerség végrehajtásának ellenőrzése a stabilizációs és társadalmi megállapodás keretén belül történik a Bizottság által az elért eredményekről szóló éves jelentések segítségével.

KIEMELT TERÜLETEK

A prioritások a jogszabályokra és azok végrehajtására vonatkozó realisztikus és megvalósítható célkitűzéseket tartalmaznak. Ezek Horvátországnak az alábbiaknak való megfelelésén alapulnak:

A Horvátországgal létrejött csatlakozási partnerség az alábbiakat tartalmazza:

Az ebben a partnerségben meghatározott prioritások képezik a Bizottság jövőbeli értékeléseinek alapját. Az értékelés a Horvátország által elér eredmények rendszeres vizsgálatát jelenti, ideértve a közösségi vívmányok elfogadását és hatályba léptetését.

PÉNZÜGYI KERETEK

Horvátország a csatlakozáshoz való felkészítésre fordítható pénzügyi támogatásban részesül az előcsatlakozási eszköz (IAP) keretén belül a 2007–2013-as időszakban. Az IPA felváltja a Phare, az ISPA, a SAPARD és a CARDS eszközöket, melyekből Horvátország a 2000 és 2006 közötti időszakban részesült.

Az IPA keretein belül előirányzott támogatás magában foglalja a 2009–2011-es időszakra vonatkozó többéves indikatív pénzügyi keretet (MIFF) és a Horvátországnak ítélt támogatást, azaz körülbelül 749,8 millió eurót (beleértve 2007-et és 2008-at). Az ország az Európai Beruházási Bankból (EBB (DE) (EN) (FR)) is jogosult támogatásra (kölcsönökre és vissza nem térítendő támogatásokra), az EU déli szomszédaira vonatkozó külső hitelnyújtási megbízásoknak megfelelően.

Ebben az összefüggésben a partnerség referenciaként szolgál annak meghatározásához, hogy mire használhatók az alapok. Mindazonáltal a pénzügyi eszközöket létrehozó döntések és a programozási dokumentumok megteremtik a pénzügyi támogatás jogi keretét. Emellett a stabilizációs és társulási megállapodás, a koppenhágai kritériumok és a partnerségben meghatározott prioritások megszegése okot adhatnak a pénzügyi támogatás megvonására.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2008/119/EK tanácsi határozat

2008.2.19.

HL L 42., 2008.2.16.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság véleménye (2004. április 20.) Horvátország Európai Unióhoz történő csatlakozási kérelméről [COM(2004) 257 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

Az Európai Tanács következtetései (Brüsszel, 2004. december 16. és 17..

Az Európai Tanács döntött a csatlakozási tárgyalások megnyitásáról Törökországgal.

BILATERÁLIS KAPCSOLATOK

Stabilizációs és társulási megállapodás egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Horvát Köztársaság közötti társulás létrehozásáról [Hivatalos Lap L 26., 2005.1.28.].

PÉNZÜGYI TÁMOGATÁS

A Tanács 1085/2006/EK rendelete (2006. július 17.) egy előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA) létrehozásáról [Hivatalos Lap L 210., 2006.7.31.].

Többéves indikatív pénzügyi keret (MIFF) a következő célokra:

Többéves indikatív tervezési dokumentum a 2007 és 2009 közötti időszakra Horvátországra vonatkozóan (EN).

ÉRTÉKELÉS

A beszámolók (EN ) elérhetők az Európai Bizottság Bővítési Főigazgatóságának weboldalán.

Utolsó frissítés: 29.05.2008