A fejlődő országok élelmezésbiztonságára vonatkozó szakpolitikai keret

A Bizottság új stratégiát terjeszt elő az Európai Uniónak a fejlődő országok élelmezésbiztonságát támogató tevékenységének a keretbe foglalásához. A stratégiának lehetővé kell tennie a népesség életfeltételeinek javulását, valamint a legkiszolgáltatottabbak védelmezését az éhezés ellen. A stratégiát a millenniumi fejlesztési célok elfogadása után 10 évvel terjesztették elő.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek (2010. március 31.): A fejlődő országok élelmezésbiztonsági kihívásainak kezeléséhez nyújtott segítség uniós szakpolitikai kerete [COM(2010) 127 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió (EU) és tagállamai elkötelezték magukat a millenniumi fejlesztési célok érdekében végzett tevékenységeik megerősítésére, többek között a fejlődő országokban tapasztalható súlyos szegénység és éhínség felszámolása érdekében.

Ennek megfelelően a Bizottság egy új politikai keretet terjeszt elő a világban tapasztalható éhínség és alultápláltság elleni harc érdekében. A fejlesztési stratégiáknak új korlátokkal kell számolniuk, különösen olyanokkal, amelyek a népesség növekedését és az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatását érintik.

Az EU-nak elsősorban a legkiszolgáltatottabb helyzetű országokat kell támogatnia, vagyis azokat, amelyeknek a legjelentősebb a lemaradásuk a millenniumi fejlesztési célok megvalósításában (ezek főként afrikai és dél-ázsiai országok).

Több ágazatot érintő megközelítés

Az élelmezésbiztonságot elősegítő stratégiák négy alapvető pilléren nyugszanak:

A fellépések hatékonyságának növelése

A Bizottság három módon kívánja javítani a fejlesztési együttműködésben végzett tevékenységét:

Háttér

Ezt a közleményt kiegészíti a humanitárius élelmiszer-segélyezésről szóló új stratégia.

Utolsó frissítés: 28.05.2010