A fogyasztók védelme a szálláshelyek időben megosztott használati jogára és a hosszú távra szóló üdülési termékre vonatkozó szerződések tekintetében

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A szálláshelyek időben megosztott használati jogára, a hosszú távra szóló üdülési termékekre, ezek viszontértékesítésére és cseréjére vonatkozó szerződések egyes szempontjai tekintetében a fogyasztók védelméről szóló 2008/122/EK irányelv

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Egyértelmű tájékoztatás

Kellő időben, azt megelőzően, hogy a fogyasztót bármilyen szerződés kötné, a kereskedő tájékoztatási formanyomtatvány használatával díjmentesen, egyértelmű, pontos és elégséges tájékoztatást nyújt a fogyasztó európai uniós (EU) tagállamának hivatalos nyelvén.

A tájékoztatási formanyomtatványnak (amelynek sablonjai megtalálhatók az irányelv mellékletében) tájékoztatást kell nyújtania a termékről (a szálláshelyek időben megosztott használati jogára vonatkozó szerződés, hosszú távra szóló üdülési termékre vonatkozó szerződés és csereszerződés esetén) vagy a szolgáltatásról (viszontértékesítési szerződés esetén), valamint a fogyasztó jogairól és a fogyasztót terhelő, összes költségről. A nyomtatványon jelezni kell az elállási jog fennállását és az annak gyakorlására vonatkozó feltételeket. Ezek az információk szerves részét képezik a szerződésnek.

Minden reklámnak ismertetnie kell, hogy hol szerezhetők be a fenti információk. Emellett a szálláshelyek időben megosztott használati joga és a hosszú távra szóló üdülési termékek nem forgalmazhatók befektetésként.

Ezen túlmenően promóciós vagy értékesítési rendezvény esetén:

Elállási jog

A szerződés aláírását megelőzően a kereskedő kifejezetten felhívja a fogyasztó figyelmét az elállási jogra, az elállási határidőre, valamint az elállási határidő alatt érvényesülő előlegfizetési tilalomra. Ezeket a feltételeket a fogyasztó külön írja alá. A szerződés magában foglal egy külön elállási formanyomtatványt, amely az elállási jog gyakorlásának megkönnyítésére szolgál.

A fogyasztó a szerződés aláírásától vagy kézhezvételétől számított tizennégy napon belül – indokolás nélkül – élhet elállási jogával. Ez az elállási időszak meghosszabbítható három hónappal, ha a fogyasztó a tájékoztató csomagot nem kapta meg, egy évvel pedig abban az esetben, ha nem biztosítottak számára elállási formanyomtatványt.

Amennyiben a fogyasztó él elállási jogával, a fő szerződéshez kapcsolódó, bármely egyéb szerződés többletköltség nélkül automatikusan megszűnik.

Fizetés

Az elállási határidő lejártát megelőzően tilos a kereskedőnek vagy bármely harmadik személynek nyújtott előleg, biztosíték vagy tartozáselismerés. A viszontértékesítési szerződések tekintetében az adásvétel tényleges megtörténtét megelőzően tilos a kereskedőnek nyújtott bármely díj.

A hosszú távra szóló üdülési termékre vonatkozó szerződések esetében a fizetés egyenlő értékű éves részletekben történik. A második részletfizetéstől kezdődően a fogyasztó szankció nélkül felbonthatja a szerződést a fizetési felszólítás kézhezvételétől számított tizennégy naptári napon belül küldött értesítéssel.

Jogorvoslat

A tagállamok tájékoztatják a fogyasztókat a nemzeti jogszabályok szerinti jogorvoslati lehetőségekről (kártérítésről), és ösztönzik a peren kívüli vitarendezést.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2009. február 23. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2011. február 23-ig kellett átültetni.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

A szálláshelyek időben megosztott használati jogára vonatkozó szerződés: egy évnél hosszabb időtartamra szóló szerződés, amelynek keretében a fogyasztó megszerzi valamely szálláshely egynél több igénybevételi időszakra – általában évente egy vagy két hétre – vonatkozó használatának jogát.
Hosszú távra szóló üdülési termékre vonatkozó szerződés: egy évnél hosszabb időtartamra szóló szerződés, amelynek keretében a fogyasztó azt a jogot szerzi meg, hogy kedvezményekhez vagy más előnyhöz jusson valamely szálláshely tekintetében, esetlegesen utazási vagy egyéb szolgáltatással összekapcsolva.
Viszontértékesítési szerződés: olyan szerződés, amelynek keretében a kereskedő ellenszolgáltatás fejében segítséget nyújt egy fogyasztónak szálláshely időben megosztott használati joga vagy a hosszú távra szóló üdülési termék eladása vagy vétele során.
Csereszerződés: olyan szerződés, amelynek keretében a fogyasztó belép egy csererendszerbe, amely lehetővé teszi számára a szálláshely időben megosztott használati jogára vonatkozó szerződéséből eredő jogokból származó előnyök valamely másik fogyasztóval történő ideiglenes cseréjét.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/122/EK irányelve (2009. január 14.) a szálláshelyek időben megosztott használati jogára, a hosszú távra szóló üdülési termékekre, ezek viszontértékesítésére és cseréjére vonatkozó szerződések egyes szempontjai tekintetében a fogyasztók védelméről (HL L 33., 2009.2.3., 10–30. o.).

utolsó frissítés 03.02.2022