Az egyetemek szerepe a tudás Európájában

A közlemény célja, hogy vitát indítson az európai egyetemeknek a tudásalapú társadalomban és gazdaságban betöltött szerepéről.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission of 5 February 2003 – The role of the universities in the Europe of knowledge [COM(2003) 58 final – Not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye [2003. február 5.] – Az egyetemek szerepe a tudás Európájában [COM(2003) 58 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]).

ÖSSZEFOGLALÓ

Tekintettel központi szerepükre, a tudásalapú Európa létrehozása lehetőségeket, ugyanakkor jelentős kihívásokat is jelent az egyetemek számára. Az egyetemek egyre globalizáltabb, folyamatosan változó, a kiemelkedő tehetségek megszerzéséért és megtartásáért folytatott egyre kiélezettebb verseny által jellemzett környezetben működnek, amelyben újabb és újabb igények merülnek fel, amelyeknek eleget kell tenni. Ezenfelül az európai egyetemek rendszerint szerényebb eszközökkel és pénzügyi forrásokkal rendelkeznek mint más fejlett országokban, és különösen az Egyesült Államokban található versenytársaik. Felmerül tehát a kérdés, vajon mennyire versenyképesek a világ legjobb egyetemeivel szemben, és képesek-e a kiválóság szintjét fenntartható módon biztosítani. A kérdést különös aktualitással ruházza fel a bővítés, figyelembe véve, hogy a tagjelölt országok egyetemei az emberi erőforrások és a pénzügyi eszközök tekintetében is gyakran nehéz helyzetben vannak.

Az európai egyetemi környezet

Az európai egyetemi környezet rendkívül heterogén, ami a szervezet, az irányítás és a működési feltételek terén egyaránt megmutatkozik, ideértve a tanárok és a kutatók státuszát, valamint foglalkoztatásuk és felvételük feltételeit is.

Az Európai Unióban mintegy 3300, Európa egész területén pedig, a nyugat-európai és a tagjelölt országokat is beleértve körülbelül 4000 felsőoktatási intézmény létezik. Az intézményekben egyre több hallgatót oktatnak: Számuk 2000-ben meghaladta a 12,5 milliót, szemben a tíz évvel korábbi kevesebb mint 9 milliós létszámmal. Az összes európai kutató 34%-át az európai egyetemek alkalmazzák, és a tagállamok között jelentős eltérések figyelhetők meg (Németországban 26%, Spanyolországban 55% és Görögországban több mint 70%).

Az Európai Unióban valamennyivel több a természettudományi és műszaki diplomások száma, mint az Egyesült Államokban, ám a többi technológiai nagyhatalomnál kevesebb kutató dolgozik itt. Ez az ellentmondás azzal magyarázható, hogy Európában a természettudományi végzettséggel rendelkezők számára kevesebb kutatói állást kínálnak, különösen a magánszektorban: az európai kutatók mindössze 50%-át foglalkoztatják vállalatok, míg ez az arány az amerikai kutatók körében 83%, a japán kutatók esetében pedig 66%. Ennek ellenére az európai alapkutatás 80%-át az egyetemeken végzik.

Az egyetemek és az európai dimenzió

Az alapvetően nemzeti és regionális alapon szerveződő egyetemek a jelek szerint nehezen találják meg tényleges európai dimenziójukat. A hallgatói mobilitás például továbbra is elhanyagolható. 2000-ben mindössze az európai hallgatók 2,3%-a folytatta tanulmányait más európai országban. Mindeközben az Unió számos olyan kezdeményezést finanszíroz, amelyek célja az európai vagy akár nemzetközi szintű kutatás, oktatás és képzés támogatása.

A kutatás terén az európai egyetemek az ötödik (1998–2002) és hatodik (2002–2006) kutatási és technológiafejlesztési keretprogramban rendelkezésre álló támogatások egyharmadából gazdálkodhatnak, és elsősorban a kutatók képzését és mobilitását támogató intézkedések (Marie Curie-cselekvések) vonatkoznak rájuk. Az oktatás és képzés terén az egyetemek valamennyi SOCRATES programban és különösen annak ERASMUS ágában nagy számban képviseltetik magukat. A LEONARDO program többek között az egyetemek és a vállalatok közötti mobilitási projekteket támogatja, amelyekben 1995 és 1999 között 40 000 személy vett részt. Az egyetemek ezenfelül részt vesznek az eEurope kezdeményezésben és a 2005. évi eEurope cselekvési tervben, amely valamennyi egyetemet arra ösztönöz, hogy hallgatóik és tanáraik számára on-line hozzáférést („virtuális kampuszt”) biztosítsanak.

Ez az együttműködés a világ más térségeire is kiterjed. A közösségi kutatási keretprogram túlnyomórészt a világ valamennyi országa számára nyitott, és különösen a mediterrán régió országaival, Oroszországgal és az új független államokkal, valamint a fejlődő országokkal folytatott együttműködést támogatja. A TEMPUS program keretében az Unió a volt Szovjetunió, Délkelet-Európa és 2002 óta a mediterrán régió országaival létesített egyetemi együttműködéshez járul hozzá. További földrajzi térségekre vonatkozó kezdeményezések is léteznek, ilyen például az ALFA és az Asia-Link.

Az egyetemek az új európai kihívásokkal szemben

Az egyetemeknek számos lényegi változáshoz kell alkalmazkodniuk, amelyek a következők:

Az egyetemek az új európai kihívásokkal szemben

Az emberi erőforrások terén elért kiválóság nagy részben a rendelkezésre álló pénzügyi forrásoktól függ, de arra a munkakörülmények és a karrierlehetőségek is hatással vannak. Az európai egyetemeken kínálkozó, rendkívül eltérő presztízsű karrierlehetőségek száma általában korlátozott, és azokat bizonytalanságok jellemzik. Ugyanakkor, noha a kihívások jelentősek, legalább ekkora a tét is. Ez a közlemény három összetevőt emel ki:

Háttér

Ahhoz, hogy az európai egyetemek döntő szerepet játszhassanak a lisszaboni Európai Tanácson meghatározott stratégiai cél, vagyis annak elérésében, hogy az Európai Unió a világ legdinamikusabb és legversenyképesebb tudásalapú gazdaságává váljon, a közlemény vita indítását javasolja az egyetemeknek a tudásalapú társadalomban és gazdaságban betöltött szerepéről. Noha a tudásalapú gazdaság és társadalom kialakulása és fejlődése négy egymástól kölcsönösen függő összetevő – az új ismeretek előállítása, azok oktatás és képzés keretében történő átadása, információs és kommunikációs technológiák révén történő terjesztése, valamint az ipari folyamatokban vagy új szolgáltatásokban való felhasználásuk – függvénye, ennek az új folyamatnak az európai egyetemek a főszereplői.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács ajánlása (2006. február 15.) a felsőoktatás terén a minőségbiztosítással kapcsolatos további európai együttműködésről [Hivatalos Lap L 64., 2006.3.4.].

Communication from the Commission of 10 January 2003 – Investing efficiently in education and training: an imperative for Europe [COM(2002) 779 végleges – Not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye [2003. január 10.] – Hatékony beruházás az oktatásba és a képzésbe: követelmény Európa számára [COM(2002) 779 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]).

A Bizottság közleménye (2005. április 20.) – Európa szellemi tőkéjének mozgósítása: tegyük lehetővé az egyetemek teljes körű hozzájárulását a lisszaboni stratégiához! [COM(2005) 152 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

Council Recommendation 98/561/EC of 24 September 1998 on European cooperation in quality assurance in higher education [Official Journal L 270 of 10.7.1998.] (A Tanács 98/561/EK ajánlása [1998. szeptember 28.] a felsőoktatási minőségbiztosítás terén folytatott európai együttműködésről).

Utolsó frissítés: 19.04.2006