Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap

Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGAA) célja az elbocsátott munkavállalók támogatása főként azokban a régiókban és ágazatokban, amelyeknek nem kedvezett a globalizált gazdaság felé való nyitás. Az EGAA a munkavállalóknak a munkaerőpiacra való szakmai visszailleszkedését célzó, 500 millió EUR potenciális éves költségvetésből áll.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 1927/2006/EK rendelete (2006. december 20.) az európai globalizációs alkalmazkodási alap létrehozásáról [lásd a módosító jogszabály(oka)t].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGAA) közvetlenül a nemzetközi kereskedelmemben bekövetkezett mélyreható átalakulások miatt elbocsátott európai munkavállalóknak a munkaerőpiacra való visszailleszkedését támogatja. Ez a támogatás egyéni és időben korlátozott. Idővel az Alap által előírt intézkedések célja, hogy segítsenek az elbocsátott munkavállalóknak új munkahelyet találni, és megőrizni azt.

2011. december 31-ig az Alap azoknak a munkavállalóknak is támogatást nyújt, akik a globális pénzügyi és gazdasági válság miatt veszítették el munkahelyüket.

A beavatkozás kritériumai

Az EGAA beavatkozásához a támogatási kérelmet a tagállamnak kell benyújtania.

A támogatás olyan esetekben ítélhető oda, amikor a világkereskedelemben bekövetkezett fő strukturális változások valamely európai uniós országban komoly gazdasági zavarokhoz vezetnek. Ilyen eset lehet a behozatal jelentős növekedése, valamely tevékenységi ágazatban a piaci részesedés elvesztése, vállalkozások harmadik országokba történő áthelyezése. Az EGAA olyankor is beavatkozhat, amikor az elbocsátások közvetlenül és kimutathatóan a pénzügyi és gazdasági válságból erednek.

A gazdasági válság vagy zavarok következményei:

Finanszírozott intézkedések

Az EGAA konkrétan a következőket finanszírozza:

Az EGAA a passzív szociális védelmi intézkedéseket, például a munkanélküliségi támogatásokat nem finanszírozza.

Működés

Az Alapból támogatott munkavállalók éves száma több tényezőtől függ. Függhet a munkaerőpiac fejlődésétől, a tagállamok által benyújtott, elfogadható kérelmektől, illetve a rendelkezésre álló költségvetési forrásoktól, jóllehet az 500 millió EUR összegű potenciális éves költségvetése eddig nem merült ki.

A munkavállalók az EGAA támogatásából a tagállamok közvetítésével részesülnek. A támogatást vállalkozások számára nem utalják ki. Ezen túlmenően az Alap beavatkozási időtartama a kérelem benyújtásától számított 24 hónapos időszakra korlátozódik.

Az EGAA vészhelyzet vagy válsághelyzet kezelését célzó szolidaritási alap. Az EGAA nem finanszírozza vállalkozások vagy tevékenységi ágazatok szerkezetátalakítását.

Háttér

A gazdaságok nemzetközi verseny előtti megnyitásának általában pozitív hatásai vannak. A globalizáció fokozza a versenyképességet, továbbá új növekedési és foglalkoztatási távlatokat kínál.

A globális kereskedelem felé való nyitás mindemellett hátrányos gazdasági hatásokkal járhat. A kereskedelmi forgalom felerősödése ugyanis magában foglalja a helyi, nemzeti és regionális társadalmi-gazdasági rendszerek fokozottabb versenyeztetését. Ez a helyzet sérülékennyé teszi a legkevésbé versenyképes ágazatokat, ahol (a munkaerő átképzéséhez és a termelési rendszerek átállításához kapcsolódó) alkalmazkodási költségek jelentékenyek. Ez többek között a munkahelyek – időnként – tömeges megszűnésével jár.

A globalizáció kihívásainak kezelésre és előrejelzésére már globális választ adó strukturális alapokon, illetve a növekedést és a foglalkoztatást célzó európai stratégián túlmenően ez az egyedi alap elengedhetetlen az egyének tartós elszegényedése valamennyi kockázatának kizárásához.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

1927/2006/EK rendelet

2007.1.19.

HL L 406., 2006.12.30.

Módosító jogszabályok

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

546/2009/EK rendelet

2009.7.2.

HL L 167., 2009.6.29.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap 2009. évi tevékenységéről [COM(2010) 464 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap 2008-as tevékenységéről [COM(2009) 394 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

A Bizottság 2008. július 2-i közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek – „Szolidaritás a változással szemben. Az európai globalizációs alkalmazkodási alap (EGAA) 2007-ben: áttekintés és kilátások” [COM(2008) 421 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

A Bizottság pozitív mérleget von az európai globalizációs alkalmazkodási alap (EGAA) működésének első évéről. Az Alap hatékonysága azonban rövid távon növelhető, ha eljárásai egyszerűsödnek, átláthatósága fokozódik, és ha a tapasztalatok cseréjét ösztönzik. A Bizottság vizsgálja annak lehetőségét, hogy megerősíti az Alapnak a munkahelyteremtésre, valamint az európai munkavállalók képzési lehetőségeire gyakorolt hatását. Az EGAA-t fel lehetne használni a munkavállalói mobilitás ösztönzéséhez, valamint a gazdasági környezet alakulásának jobb elemzéséhez és előrejelzéséhez is.

Utolsó frissítés: 17.01.2011