Az Európai Unió másodlagos joga

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 288. cikke

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 289. cikke

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 290. cikke

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 291. cikke

MI AZ EUMSZ 289., 290. ÉS 291. CIKKEINEK CÉLJA?

Az Európai Unió (EU) másodlagos joga az uniós szerződéseken alapuló joganyag. Ez különbözteti meg az EU elsődleges jogától, amely főként a szerződésekből, ezen belül a Római Szerződésből (lásd az összefoglalót) – amely az Európai Unió működéséről szóló szerződéssé (EUMSZ) (lásd az összefoglalót) fejlődött –, az Európai Unióról szóló szerződésből (lásd az összefoglalót) – amely a Maastrichti Szerződésen (lásd az összefoglalót) alapul – és az Euratom-Szerződésből (lásd az összefoglalót) áll. Az elsődleges jog határozza meg a hatáskörök és felelősségek megosztását az Unió és az uniós tagállamok között, és biztosítja azt a jogi környezetet, amelyen belül az uniós intézmények a szakpolitikákat kialakítják és megvalósítják.

A Lisszaboni Szerződés (lásd az összefoglalót) felülvizsgálta az uniós jogi aktusok típusait. Az uniós intézmények rendelkezésére ötféle jogi aktus áll.

FŐBB PONTOK

Az uniós jogi aktusok és típusaik

Az EUMSZ 288. cikke értelmében az európai intézmények ötféle jogi aktust fogadhatnak el:

A rendeletek, az irányelvek és a határozatok kötelező erejű jogi aktusok. Ha elfogadásukra a 289. cikk szerinti jogalkotási eljárás keretében kerül sor, akkor jogalkotási aktusnak minősülnek. A határozatok jellemzően egy vagy több konkrét címzetthez szólhatnak (tagállamokhoz, természetes személyekhez vagy jogi személyekhez). Vannak konkrét címzett nélküli határozatok is, különösen a közös kül- és biztonságpolitika területén.

Az ajánlások és a vélemények nem jogalkotási, nem kötelező erejű jogi aktusok.

Olyan jogi aktusok is vannak, amelyeket az EUMSZ 288. cikke nem sorol fel.

A másodlagos jog jogi státusza

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

Végrehajtási jogi aktusok

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Hatodik rész – Intézményi és pénzügyi rendelkezések – I. cím – Intézményi rendelkezések – 2. fejezet – Az Unió jogi aktusai, az elfogadásukra vonatkozó eljárások és egyéb rendelkezések – 1. szakasz: Az Unió jogi aktusai – 288. cikk (korábbi 249. cikk, EKSz) (HL C 202., 2016.6.7., 171–172. o)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Hatodik rész – Intézményi és pénzügyi rendelkezések – I. cím – Intézményi rendelkezések – 2. fejezet – Az Unió jogi aktusai, az elfogadásukra vonatkozó eljárások és egyéb rendelkezések – 1. szakasz: Az Unió jogi aktusai (289. cikk) (HL C 202., 2016.6.7., 172. o)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Hatodik rész – Intézményi és pénzügyi rendelkezések – I. cím – Intézményi rendelkezések – 2. fejezet – Az Unió jogi aktusai, az elfogadásukra vonatkozó eljárások és egyéb rendelkezések – 1. szakasz: Az Unió jogi aktusai (290. cikk) (HL C 202., 2016.6.7., 172. o)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Hatodik rész – Intézményi és pénzügyi rendelkezések – I. cím – Intézményi rendelkezések – 2. fejezet – Az Unió jogi aktusai, az elfogadásukra vonatkozó eljárások és egyéb rendelkezések – 1. szakasz: Az Unió jogi aktusai (291. cikk) (HL C 202., 2016.6.7., 173. o)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Intézményközi Megállapodás az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére irányuló ütemtervről Intézményközi Megállapodás (2020. december 16.) az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére irányuló ütemtervről (HL L 433I., 2020.12.22., 28–46. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13–18. o.)

Az Európai Tanács 2009/882/EU határozata (2009. december 1.) az Európai Tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 315, 2009.12.2., 51. o.)

A 2009/882/EU határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 02.12.2021