Az uniós polgárság

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 20. cikke

Az Európai Unióról szóló szerződés 9. cikke

MI E CIKKEK CÉLJA?

Az uniós polgárság az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 20. cikke és a Maastrichti Szerződés (EUSZ) 9. cikke szerinti jogosultság. Aki valamely uniós tagállam állampolgára, az automatikusan uniós polgárrá válik. Ezt a jogosultságot az Európai Unió (EU) szerződései rögzítik és az európai identitástudat kialakításában döntő szerepe van. Az uniós polgárság nem helyettesíti a nemzeti állampolgárságot. Kiegészíti azt, és külön jogokat biztosít a polgárok számára. Ezeket a jogokat tovább pontosítják a szerződések, valamint az Alapjogi Charta.

FŐBB PONTOK

A Lisszaboni Szerződés létrehozta az úgynevezett polgári kezdeményezést, amely tovább bővíti a polgári részvétel lehetőségeit. Ez lehetővé teszi, hogy legalább hét tagállamból származó egymillió polgár felkérje a Bizottságot, hogy nyújtson be javaslatot bármely olyan területen, amelyen jogalkotási javaslatot tehet.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Második rész – A megkülönböztetés tilalma és az uniós polgárság – 20. cikk (az EKSz korábbi 17. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 56–57. o.)

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – II. cím – A demokratikus elvekre vonatkozó rendelkezések – 9. cikk (HL C 202., 2016.6.7., 20. o.)

utolsó frissítés 30.06.2021