ISSN 1725-5090

Az Európai Unió

Hivatalos Lapja

L 80

European flag  

Magyar nyelvű kiadás

Jogszabályok

51. évfolyam
2008. március 19.


Tartalom

 

II   Az EK-Szerződés/Euratom-Szerződés alapján elfogadott jogi aktusok, amelyek közzététele nem kötelező

Oldal

 

 

HATÁROZATOK

 

 

Tanács

 

 

2008/210/EK

 

*

A Tanács határozata (2008. február 18.) az Albánia európai partnerségében megfogalmazott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/54/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

1

 

 

2008/211/EK

 

*

A Tanács határozata (2008. február 18.) a Bosznia és Hercegovina európai partnerségében megfogalmazott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/55/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

18

 

 

2008/212/EK

 

*

A Tanács határozata (2008. február 18.) a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal a csatlakozási partnerségben létrehozott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/57/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

32

 

 

2008/213/EK

 

*

A Tanács határozata (2008. február 18.) az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 1999. június 10-i 1244. határozatában foglaltak szerint a Koszovót is magában foglaló Szerbiával létrejött Európai Partnerségben szereplő elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/56/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

46

HU

Azok a jogi aktusok, amelyek címe normál szedéssel jelenik meg, a mezőgazdasági ügyek napi intézésére vonatkoznak, és rendszerint csak korlátozott ideig maradnak hatályban.

Valamennyi más jogszabály címét vastagon szedik, és előtte csillag szerepel.


II Az EK-Szerződés/Euratom-Szerződés alapján elfogadott jogi aktusok, amelyek közzététele nem kötelező

HATÁROZATOK

Tanács

19.3.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 80/1


A TANÁCS HATÁROZATA

(2008. február 18.)

az Albánia európai partnerségében megfogalmazott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/54/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(2008/210/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a stabilizációs és társulási folyamat keretében európai partnerségek létrehozásáról szóló, 2004. március 22-i 533/2004/EK tanácsi rendeletre (1), annak módosítását is figyelembe véve, és különösen annak 2. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az Európai Tanács 2003. június 19–20-i thesszaloniki ülésén jóváhagyta az európai partnerség olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját.

(2)

Az 533/2004/EK rendelet előírja, hogy a Tanács határoz a partnerségekre irányadó elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint bármely későbbi kiigazításról. A rendelet azt is megállapítja, hogy az európai partnerségek végrehajtásának nyomon követése a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen az elért eredményekről szóló éves jelentések révén biztosított.

(3)

2006. január 30-án a Tanács elfogadta az Albániával kötött második európai partnerséget (2).

(4)

A 2006–2007. évi bővítési stratégiáról és a fő kihívásokról szóló bizottsági dokumentum jelezte, hogy a partnerségeket 2007 végén naprakésszé fogják tenni.

(5)

2006. július 17-én a Tanács elfogadta az egy előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA) létrehozásáról szóló 1085/2006/EK rendeletet (3), amely megújítja a csatlakozás előtt álló országok pénzügyi támogatási keretét.

(6)

Ezért helyénvaló egy, a jelenlegi partnerséget naprakésszé tevő európai partnerség elfogadása annak érdekében, hogy – az Albániának az Európai Unióba történő további integrációja terén elért eredményekről szóló 2007-es bizottsági jelentés megállapításai alapján – a további munkára vonatkozó, megújított prioritásokat meghatározzák.

(7)

Az Európai Unióba történő további integráció előkészítése érdekében Albánia illetékes hatóságainak tervet kell kidolgozniuk ütemtervvel és olyan meghatározott intézkedésekkel, amelyeket az európai partnerség prioritásainak elérése érdekében meghozni szándékoznak.

(8)

A 2006/54/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az Albániával létrejött európai partnerség elveit, prioritásait és feltételeit a melléklet tartalmazza.

2. cikk

Az európai partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok – nevezetesen az elért eredményekről szóló éves bizottsági jelentések – révén ellenőrzik.

3. cikk

A 2006/54/EK határozat hatályát veszti.

4. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2008. február 18-án.

a Tanács részéről

az elnök

D. RUPEL


(1)  HL L 86., 2004.3.24., 1. o. A 269/2006/EK rendelettel (HL L 47., 2006.2.17., 7. o.) módosított rendelet.

(2)  A Tanács 2006. január 30-i 2006/54/EK határozata az Albánia európai partnerségében megfogalmazott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2004/519/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 35., 2006.2.7., 1. o.)

(3)  HL L 210., 2006.7.31., 82. o.


MELLÉKLET

ALBÁNIA EURÓPAI PARTNERSÉG 2007

1.   BEVEZETÉS

Az Európai Tanács jóváhagyta az európai partnerségek olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját. A javasolt felülvizsgált partnerség az Albánia által elért eredményekről szóló 2007-es bizottsági jelentés alapján naprakésszé teszi a második partnerséget. Új és továbbra is fennálló cselekvési prioritásokat határoz meg. Ezeket az új cselekvési prioritásokat az ország sajátos igényeihez és felkészültségének szintjéhez kell igazítani, és szükség szerint naprakésszé kell tenni. Albániának tervet kell kidolgoznia, amely magában foglalja az európai partnerség prioritásaival kapcsolatos ütemtervet és konkrét intézkedéseket. A partnerség az országnak nyújtandó pénzügyi támogatásokhoz is iránymutatást ad.

2.   ELVEK

A nyugat-balkáni országok európai felzárkózásához – egészen eljövendő csatlakozásukig – a stabilizációs és társulási folyamat nyújt keretet. Az Albániára vonatkozóan megállapított prioritások Albániának az Európai Tanács 1993-as koppenhágai ülésén meghatározott kritériumoknak való megfelelési képességéhez, valamint a stabilizációs és társulási folyamat során – különösen a Tanács 1997. április 29-i és 1999. június 21–22-i következtetéseiben – megállapított feltételekhez, a 2000. november 24-i zágrábi csúcstalálkozó zárónyilatkozatához, valamint a Thesszaloniki Cselekvési Programhoz kapcsolódnak.

3.   PRIORITÁSOK

Az ezen európai partnerségben felsorolt prioritásokat azon az alapon választották ki, hogy reálisan elvárható-e Albániától, hogy ezeket az elkövetkezendő évek során teljesítse, vagy elérésük irányában jelentős előrehaladást érjen el. Meg kell különböztetni rövid távú prioritásokat, amelyek teljesítése egy-két éven belül, illetve középtávú prioritásokat, amelyek teljesítése három-négy éven belül várható. A prioritások a jogszabályokra és végrehajtásukra egyaránt vonatkoznak.

A prioritások megállapításának szükségességét illetően egyértelmű, hogy Albániának vannak más teljesítendő feladatai is, amelyek prioritássá válhatnak egy következő partnerségben, figyelembe véve Albánia jövőbeli előrehaladását.

A rövid távú prioritások közül a legfontosabbakat kijelölték, és a prioritási lista elején összesítették. E fő prioritások sorrendje nem fontosságuk sorrendjét jelzi.

3.1.   RÖVID TÁVÚ PRIORITÁSOK

A legfontosabb prioritások

Az adminisztratív kapacitás megerősítése a stabilizációs és társulási megállapodás, valamint az ideiglenes megállapodás kötelezettségvállalásainak végrehajtására irányuló felkészülés terén.

A reformok végrehajtására vonatkozó konstruktív párbeszéd előmozdítása a politikai pártok és az érdekelt felek között.

Az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének, elszámoltathatóságának és átláthatóságának fokozása, amely a következő eszközöket foglalja magában: a bírák alkotmányos védelmének megerősítése, bírák és ügyészek versenyvizsgák alapján történő kinevezése, az ügyészek érdemeken alapuló teljesítményértékelésének bevezetése, az ügyek bírák közötti elosztására vonatkozóan objektív szabályok létrehozása.

A 2007–2013-as korrupcióellenes stratégia, valamint az Európa Tanács Korrupcióellenes Államok Csoportja által készített 2005-ös értékelő jelentés ajánlásainak végrehajtása, valamint a rendőrséget és a bírói kart érintő korrupciós esetekre vonatkozó vizsgálatok és büntetőeljárások kellő szigorral történő lefolytatása.

Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalától származó, választásokra vonatkozó ajánlások végrehajtása, különösen a választói névjegyzék javítása és a választási szabályzat módosítása, összhangban a Velencei Bizottság ajánlásaival, kellő időben a következő parlamenti választások előtt.

A közszektor irányításának további erősítése, a közigazgatási személyzeti állomány színvonalának és pártatlanságának javítása, valamint az államigazgatási részleg megerősítése által.

Az állami tulajdonú KESH elektromos művek szétválasztásának befejezése és energiaelosztási ágazatának privatizálása. A KESH pénzügyi helyzetének stabilizálása a számlabehajtási arány javítása és az energiaárak költségmegtérülési szintre történő emelése által, valamint az energiatermelés és rendszerösszekötő kapacitás növelése.

További kézzelfogható eredmények elérése a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén, különösen a bűnüldözési operatív információn alapuló bűnüldözés teljes körű alkalmazása és a hatékony igazságügyi nyomon követés biztosítása által.

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Kormányzat

A fejlesztési és integrációs nemzeti stratégia kellő időben történő elfogadása ahhoz, hogy a 2008/2009-es költségvetési eljárás ezen információk birtokában tükrözhesse az európai integrációs kötelezettségvállalásokat és elegendő forrást biztosíthasson azokra; majd e stratégia végrehajtásának megkezdése.

Az integrált tervezési rendszer teljes körű és hatékony használata a politikai célkitűzések, valamint a költségvetés tervezése és végrehajtása közötti kapcsolat megerősítése érdekében.

Az európai integrációs feladatok kormányon belüli összehangolásának javítása a minisztériumokkal történő szélesebb körű és következetesebb konzultáció révén, amelyekbe bevonják az érdekelt feleket és a kapcsolódó jogszabályok uniós szakértőit is.

Megfelelő felszerelés és képzett személyzet biztosítása az európai integrációért felelős minisztérium és a szakminisztériumok európai integrációs hivatalai számára.

A polgári anyakönyvi és lakóhely-nyilvántartási rendszer fejlesztésének megfelelő összehangolása az elektronikus személyi igazolványok és biometrikus útlevelek bevezetése során.

Közigazgatás

A közszolgálati törvény és az azzal kapcsolatos szabályok betartása a közigazgatásban.

A lefektetett szabályok betartása a köztisztviselők toborzása, kinevezése, előléptetése, áthelyezése vagy felmentése során, a szakmai előmeneteli kritériumokra épülő, elszámoltatható és hatékony közszolgálat kialakítása céljából.

Igazságszolgáltatási rendszer

Az igazságszolgáltatási reformról szóló törvénytervezet véglegesítése, elfogadása és végrehajtása, valamint az igazságszolgáltatási infrastruktúra fejlesztése.

Az ügyészség és a rendőrség közötti koordináció javítása, elsősorban az ügyviteli rendszer alkalmazása révén.

A kielégítő tanúvédelemhez szükséges megfelelő jogszabályok és források biztosítása.

Korrupcióellenes politika

A polgári és a kereskedelmi törvénykönyv, valamint a közigazgatási jog összehangolása az Európa Tanács korrupcióról szóló polgári jogi egyezményével.

A korrupció kivizsgálására és az azon alapuló büntetőeljárás lefolytatására rendelkezésre álló intézményi kapacitás megerősítése.

A vesztegetés megakadályozására vonatkozó jogszabályok végrehajtása, különös tekintettel az intézményközi koordinációra.

A vagyonnyilatkozatokról szóló törvényben foglalt rendelkezések végrehajtására szolgáló mechanizmusok megerősítése.

A közfeladatok ellátása esetén alkalmazandó összeférhetetlenségi szabályok pontosítása.

A nyilvánosság információhoz való hozzáférésére vonatkozó szabályok pontosítása a kötelező nemzetközi előírásokkal összhangban.

A mentelmi joggal rendelkező tisztviselők számának csökkentése, illetve a mentelmi jog csak szigorúan véve helyénvaló esetekben történő megadása.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

A nemzetközi emberi jogi jogszabályok betartása

Annak biztosítása, hogy valamennyi bűnüldöző szerv tudatában legyen az emberi jogokra vonatkozó kötelezettségeinek, és hogy azokat szigorúan a börtönökre vonatkozó etikai kódexszel és az Albánia által ratifikált nemzetközi egyezményekkel, különösen az emberi jogok védelméről szóló európai egyezménnyel összhangban hajtsa végre.

Annak biztosítása, hogy a fogdákban és büntetés-végrehajtási intézetekben, valamint az elmegyógyintézetekben a nemzetközi egyezményeknek megfelelően tiszteletben tartsák az emberi méltósághoz és a személyes biztonsághoz fűződő jogot.

Polgári és politikai jogok

A bűnüldöző szervek által elkövetett kegyetlen bánásmód esetében az elkövetők ellen megfelelő büntetőeljárás lefolytatása.

Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés erősítése.

A vonatkozó nemzetközi egyezmények betartása új büntetés-végrehajtási intézmények létrehozása és működtetése során.

A rágalmazásra vonatkozó albán jogszabályoknak az európai normákhoz való igazítása és azok végrehajtása.

Hatékony jogi szabályozás előmozdítása a média-tulajdonviszonyok átláthatóságának biztosítása érdekében.

A nyomtatott sajtóra és az újságírói függetlenségre vonatkozó hatályos jogszabályok teljes körű végrehajtása, a szólásszabadságról szóló új jogszabályok összehangolása, és az elektronikus sajtóra vonatkozó átfogó szabályozás kialakítása az európai előírásoknak megfelelően.

Szociális és gazdasági jogok

További erőfeszítések megtétele a családon belüli erőszak megakadályozására.

További intézkedések meghozatala a gyermekmunka problémájának megoldására, beleértve a megfelelő jogszabályok elfogadását és a gyermekek jogainak biztosításához szükséges forrásokról való gondoskodást.

Közösségi alapú szolgáltatások kialakítása és segítségnyújtás az eltartott és gondozásra szoruló személyek számára, a mentális egészség területén is.

A megkülönböztetés valamennyi formája elleni teljes körű védelem biztosítása, a jogszabályok végrehajtása és a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó struktúrák erősítése révén is.

Az ingatlanok első nyilvántartásba vételének és a kárpótlási igénybejelentések feldolgozásának felgyorsítása, a kárpótlási mechanizmusok fenntarthatóságának, valamint annak biztosítása, hogy e folyamatok megfelelően össze legyenek hangolva az ingatlantörvény kezdeményezésével.

Kisebbségi jogok, kulturális jogok és kisebbségvédelem

Az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményében tett kötelezettségvállalások végrehajtása Albánia egész területén, különösen a kisebbségi nyelvek hatóságokkal való kommunikáció során való használatára, a hagyományos helységnevek kifüggesztésére és a kisebbségi nyelven folyó oktatásról szóló megfelelő rendelkezések megállapítására vonatkozóan.

A nemzeti romastratégia végrehajtása és ehhez megfelelő pénzügyi források biztosítása a kormány szegénység és társadalmi kirekesztettség elleni stratégiájának részeként.

A roma kisebbséghez tartozó lakosság anyakönyvi nyilvántartásának javítása, a születési anyakönyvi nyilvántartást is beleértve.

Megbízható adatok biztosítása az Albániában élő kisebbségekre vonatkozóan.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A stabilizációs és társulási folyamat kötelezettségvállalásainak teljesítése a regionális együttműködés és a jószomszédi viszonyok erősítése terén, többek között a Stabilitási Paktumtól a fokozottabban regionális jellegű együttműködési keret felé való elmozdulás elősegítése, valamint a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) hatékony végrehajtása által.

Megállapodások megkötése a szomszédos országokkal és azok hatékony végrehajtásának biztosítása különösen a következő területeken: határokon átnyúló együttműködés, a szervezett bűnözés, a tiltott kereskedelem és a csempészet elleni küzdelem, igazságügyi együttműködés, határellenőrzés, visszafogadás, környezetvédelem, közlekedés és energia.

Gazdasági követelmények

A stabilitásorientált fiskális politika végrehajtásának továbbvitele, amelynek célja a költségvetés konszolidálása, és amely előnyös az alacsony infláció és a külső fenntarthatóság szempontjából.

A pénzügyi reform továbbvitele a költségvetési bevételek adminisztrációjának erősítése és az adósságkezelésre vonatkozó kapacitások javítása érdekében.

Olyan monetáris politika végrehajtása, amely hozzájárul a következő célok megvalósításához: árstabilitás elérése és fenntartása, ezáltal pedig az inflációs nyomás csökkentése és a várakozások rögzítése.

A bankrendszer gyorsan növekvő hitelportfóliójának védelmét elősegítő hitelinformációs hivatal létrehozása.

A szürkegazdaság visszaszorítása az adójogszabályok hatékony és megkülönböztetéstől mentes betartatása, illetve az adócsalás elleni küzdelem intenzívebbé tétele révén.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

További intézkedések megtétele annak érdekében, hogy a gazdasági szereplőknek a szabványosítási és tanúsítási elvre, illetve ezen elveknek a nemzetközi kereskedelemben betöltött fontosságára irányuló ismeretei javuljanak.

Az ipari termékekre és élelmiszerekre vonatkozó nemzeti piacfelügyeleti stratégia elfogadása és ennek végrehajtásának megkezdése.

A közösségi vívmányokkal összhangban álló új fogyasztóvédelmi jogszabályok elfogadása. A fogyasztóvédelmi hivatal megerősítése.

Személyek, szolgáltatások szabad mozgása és a letelepedési jog

Az átmeneti és az állandó szolgáltatásnyújtás világos megkülönböztetése, valamint a stabilizációs és társulási egyezmény követelményeinek való megfelelés.

A banki és nem banki pénzügyi felügyelet szabályozási keretének és a pénzügyi felügyeleti hatóság kapacitásának erősítése.

A tőke szabad mozgása

Az uniós polgárok ingatlanszerzésének engedélyezése a szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezmény (GATS) keretében megállapított egyedi kötelezettségvállalásokról szóló ütemterv által biztosított határokon belül.

Vám- és adóügy

A vámjogszabályok és -eljárások további összehangolása az uniós gyakorlattal; különösen a tranzitra, a vámraktárokra, a vámérték-megállapításra, a helyszíni ellenőrzésekre és a kockázatelemzésre vonatkozó szabályok és eljárások uniós előírásokhoz való közelítése. A nemzeti vámtarifák időbeni frissítése a legújabb Kombinált Nómenklatúra alapján.

A számítógépes vámáru-nyilatkozat és -feldolgozási rendszer teljes körű bevezetése minden vámhivatalban.

Az adózási jogszabályok további közelítése a közösségi vívmányokhoz, különösen a jövedéki adók területén; és a vállalkozások adózására vonatkozó magatartási kódex elveinek betartása, biztosítva azt, hogy az új adóügyi intézkedések ugyancsak megfelelnek ezen elveknek.

Az adóigazgatás kapacitásának növelése, különösen az adóellenőrzés terén, a jogszabályok betartásának javítása és az adócsalás csökkentése érdekében.

Az adóhivatalok számítógépesítési folyamatának befejezése.

Verseny

A hatályos trösztellenes jogszabályok fejlesztése és a közösségi vívmányokhoz való közelítése a versenyellenőrzés megerősítése érdekében.

A versenyhatóság adminisztratív kapacitásának erősítése, valamint megfelelő személyzet és képzés biztosítása.

Az állami támogatásra vonatkozó végrehajtási jogszabályok elfogadása.

Az állami támogatási programok jegyzékének folyamatos frissítése.

Közbeszerzés

A közbeszerzési jogszabályok végrehajtása és lépések megtétele ezen jogszabályoknak az uniós előírásokhoz való közelítésére, különösen a közüzemi ágazatra és a jogorvoslatra vonatkozóan.

A közbeszerzési hivatal, valamint a szakminisztériumi és önkormányzati közbeszerzési szervek és a közbeszerzéssel foglalkozó bíróságok adminisztratív kapacitásának további erősítése.

A közbeszerzéssel kapcsolatos bűncselekményekre vonatkozó nyomozás és büntetőeljárás lefolytatásának biztosítása.

Szellemi tulajdonjog

Nemzeti stratégia és cselekvési terv elkészítése a szellemi tulajdonjogok megerősítésére és az ezt elősegítő további jogalkotásra vonatkozóan.

A szellemi tulajdonjogok védelmét szolgáló adminisztratív és igazságügyi kapacitás megerősítése.

A kalózkodás és hamisítás elleni jogszabályok betartatásának intenzívebbé tétele.

A szellemi tulajdonjog kérdéseivel kapcsolatos ismeretek bővítése az üzleti körök, illetve a bűnüldöző szervek körében, beleértve a bírói testületet is.

Az ipari tulajdonjogokkal kapcsolatos jogi szabályozás fejlesztése.

Foglalkoztatás és szociálpolitika

A szociális védelmi rendszerek javítása és a társadalmi kirekesztődés elleni küzdelem.

Intézkedések elfogadása a részvételi arány növelésére a középfokú oktatás szintjén a vidéki térségekben élő gyermekek körében, különösen a lányok esetében és a szakiskolákban.

Megfelelő adminisztratív struktúrák és kapacitás kialakítása a fogyasztó- és egészségvédelem terén.

Oktatás és kutatás

Az oktatási rendszer irányításának, a tanárok képzésének és az oktatás infrastruktúrájának javítására irányuló erőfeszítések folytatása

Az új felsőoktatási törvény végrehajtása. A Tempus programban való jobb részvétel elősegítésére tett erőfeszítések fokozása.

A Kereskedelmi Világszervezettel (WTO) kapcsolatos kérdések

A gazdasági minisztérium WTO-val való kapcsolattal és gazdasági együttműködéssel foglalkozó osztálya adminisztratív kapacitásának megerősítése.

Ágazati politikák

Az ipar és a kis- és középvállalkozások (kkv-k)

A kis- és középvállalkozások európai chartája végrehajtásában elért haladás felgyorsítása.

A vállalkozásokat és a befektetéseket akadályozó adminisztratív korlátok megszüntetésére és a szürkegazdaság problémájának kezelésére irányuló cselekvési tervek végrehajtása, valamint az üzleti élettel kapcsolatos jogszabályok, előírások és eljárások megfelelő, nem önkényes és megkülönböztetéstől mentes végrehajtásának biztosítása. Az elavult és nem hatékony előírások számának csökkentése semmissé tevő szabályozási eljárások segítségével.

A kisvállalkozások innovációját és versenyképességét segítő szakpolitikai kutatások fokozása és a támogatási programok megvalósítása.

Mezőgazdaság és halászat

Az uniós előírásoknak megfelelő új élelmiszertörvény elfogadása, az élelmiszer-biztonsági rendszer és a kapcsolódó ellenőrzési rendszerek megerősítése.

A laboratóriumi kapacitások megerősítése az élelmiszer-biztonság, valamint a növény- és állategészségügy területén.

Az élelmiszer-biztonsági, valamint növény- és állat-egészségügyi jogszabályok fejlesztése és végrehajtásuk megkezdése.

A szarvasmarhafélék azonosítására és mozgásuk nyilvántartására létrehozott rendszer fejlesztése, továbbá a sertések, valamint a juh- és kecskefélék azonosítására és mozgásuk nyilvántartására létrehozott rendszer alkalmazásának megkezdése.

Az állatbetegségek elleni védekezés javítása, beleértve a mintavételt és a tájékoztatást.

Környezetvédelem

Az adminisztratív kapacitás és az együttműködés megerősítése országos és helyi szinten egyaránt.

A környezetvédelmi hatásvizsgálatra vonatkozó jogszabályok hiánytalan végrehajtása.

Stratégia elfogadása a környezetvédelmi jogszabályoknak a közösségi vívmányokkal való további összehangolásáról; valamint a hatályos jogszabályok megfelelő végrehajtása, különösen az alkalmazás tekintetében.

A sharrai szilárdhulladék-lerakónál és a Patos-Marinez olajkitermelő zónában található, környezetvédelmi szempontból érzékeny helyek problémájával való további foglalkozás.

A vízellátási és közegészségügyi nemzeti stratégia, valamint a vidéki vízellátási és szennyvíz-elvezetési stratégia további kidolgozása és végrehajtása, továbbá a vízellátásra és közegészségügyre vonatkozó közösségi vívmányokkal való fokozatos összehangolási stratégia végrehajtásának megkezdése.

A természetvédelemre vonatkozó azon nemzetközi egyezmények végrehajtása, amelyeknek Albánia is részese.

Közlekedéspolitika

A nemzeti közlekedési terv végrehajtása, beleértve a közlekedési eszközállomány karbantartásának tervezését és költségvetés-tervezését, és a nemzeti közlekedési stratégia elfogadása és végrehajtása, beleértve a vasúti szektorra vonatkozó stratégiát is.

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat kialakításáról szóló egyetértési nyilatkozat végrehajtásának folytatása, és a Délkelet-európai Közlekedési Megfigyelőállomással való együttműködés megerősítése.

A közlekedésbiztonság körülményeinek javítására irányuló intézkedések meghozatala, többek között közelítés a tömeg- és méretelőírásokkal, műszaki vizsgálatokkal, országúti műszaki ellenőrzésekkel, vezetői engedélyekkel, menetíró készülékekkel és jármű-nyilvántartási iratokkal kapcsolatos közösségi vívmányokhoz.

Intézkedések meghozatala az új utak mentén történő illegális építkezések megakadályozására, különös tekintettel a veszélyes magánépítésű bekötőutakra.

A vasúti hálózat értékelésének elkészítése az infrastruktúra használatához való nyílt hozzáférés céljából és a vasút üzleti tervének elfogadása és végrehajtása.

Az európai közös légtérre vonatkozó megállapodás első átmeneti szakaszával kapcsolatos albán kötelezettségvállalások végrehajtása, beleértve a vonatkozó légiközlekedési jogszabályok végrehajtását is.

A polgári légiforgalmi hatóságon belül az ország légitársaságainak biztonsági felügyelete területén jelentkező hiányosságok felszámolására irányuló cselekvési terv végrehajtása.

A tengeri közlekedés biztonságának fokozása, különösen a párizsi egyetértési nyilatkozat keretében visszatartott albán hajók aránya tekintetében.

Energia

A felülvizsgált nemzeti energiastratégia jóváhagyása és végrehajtása, állandóan szem előtt tartva a környezeti hatásvizsgálatok fontosságát.

Az energiaközösséget létrehozó szerződésben előírt követelmények teljesítése a gáz és a villamos energia területén.

Információs társadalom és média

Az elektronikus kommunikációról szóló jogszabályoknak a közösségi vívmányokkal való összhangba hozása, e jogszabályok végrehajtása és intézkedések meghozatala az elektronikus kommunikációs hálózatok és szolgáltatások versenyképes piaca megvalósításának érdekében.

A távközlési szabályozási hatóság szakértelmének és kapacitásának megerősítése

Az albán jogszabályok összehangolása a határokon átnyúló televíziózásról szóló európai egyezménnyel és a határok nélküli televíziózásról szóló irányelvvel.

Az Országos Rádió és Televízió Tanács adminisztratív kapacitásának megerősítése, a rádiós és televíziós ágazat fejlesztési stratégiájának, valamint az analóg és digitális rádió- és televíziófrekvenciákra vonatkozó nemzeti terv aktualizált változatának elfogadása

Pénzügyi ellenőrzés

Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzésére vonatkozó szakpolitikai dokumentum és cselekvési terv felülvizsgálata, valamint a belső ellenőrzés funkciójának világos, más ellenőrzési és felügyeleti funkcióktól elkülönülő meghatározása. Megfelelő felügyeleti szerv kialakítása a csalás elleni küzdelem céljából.

A belső ellenőrzésről szóló törvény és az egységes költségvetési törvénytervezet nemzetközileg elfogadott normákkal való összhangba hozása.

A legfőbb ellenőrzési intézmény függetlenségének megerősítése.

Statisztika

A Statisztikai Hivatal kapacitásának megerősítése.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és migráció

Az úti okmányok nemzetközi előírásoknak megfelelő kiállítása, az ehhez szükséges adminisztratív kapacitás biztosítása és központosított informatikai hálózat kiépítése a vízumok adminisztrációjához.

A külföldiekre vonatkozó törvény módosításainak elfogadása annak érdekében, hogy a vízumjogszabályok közeledjenek az uniós előírásokhoz.

Az integrált határ-ellenőrzési stratégia és cselekvési terv végrehajtása, különös figyelmet fordítva a határrendészet és a vámszolgálatok együttműködésére a határoknál.

Annak biztosítása, hogy a határellenőrzés minden határátkelőhelyen megfeleljen az uniós előírásoknak, különösen a durresi és vlorai kikötőkben.

Az Európai Közösség és az Albánia közötti visszafogadási megállapodás végrehajtása, valamint az átutazó migránsok származási országaival tárgyalások folytatása a visszafogadási megállapodásokról.

Elegendő adminisztratív és pénzügyi kapacitás összpontosítása a menedékjogról és migrációról szóló jogszabályok, valamint a vonatkozó nemzeti stratégiák és cselekvési tervek végrehajtására.

Pénzmosás

A szükséges intézkedések megtétele a pénzmosás elleni jogszabályok hatékonyabb végrehajtása érdekében a megelőzés, a büntetőítéletek, az elkobzás, a lefoglalás és a vagyoni eszközök befagyasztása vonatkozásában.

A pénzügyi hírszerző egység, az ügyészségi hivatalok és a rendőrség gazdasági bűncselekményekre szakosodott egységei kapacitásának bővítése a megfelelő pénzügyi és informatikai erőforrások biztosítása és a munka során történő együttműködés javítása által.

A pénzmosás megelőzéséről szóló törvény összhangba hozása a közösségi vívmányokkal, valamint a pénzügyi akció munkacsoport és az Európa Tanács Moneyval csoportjának ajánlásaival.

A lefoglalt és elkobzott eszközök adminisztrációját végző hivatal kapacitásának megerősítése.

A más országok hatóságaival való együttműködés további javítása.

A bejelentési kötelezettségek megfelelő betartásának biztosítása és az ügyletek bejelentési értékküszöbének vizsgálata.

Hatékonyabb intézkedések megtétele a készpénz gazdaságban történő használatának visszaszorítása érdekében.

Kábítószerek

A kábítószerek elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti stratégia, az ahhoz kapcsolódó cselekvési terv és a mini dublini csoport ajánlásainak végrehajtása.

A kábítószerek elleni küzdelemben részt vevő rendőrök képzésének, felszerelésének és az irányítás folytonosságának javítása, valamint további lépések megtétele annak érdekében, hogy a kábítószer elleni küzdelem jobb összehangolása valósuljon meg belföldön és a külföldi partnerek vonatkozásában is.

A kábítószer-kereskedelemhez kapcsolódó korrupcióért felelős személyek azonosítása és ellenük büntetőeljárás lefolytatása a közigazgatás valamennyi szintjén.

A lefoglalással kapcsolatos számadatok jobb átláthatóságának biztosítása és intézkedések megtétele annak érdekében, hogy a régebbi ügyek során lefoglalt kábítószereket megfelelő módon megsemmisítsék.

A kábítószer-kereslet problémájának kezelésére vonatkozó kiegyensúlyozott és átfogó stratégia végrehajtása, amely kiterjed a megelőzésre, valamint a kábítószerfüggők kezelésére és rehabilitációjára is.

Rendőrség

Az állami rendőrségről szóló új törvény rangfokozatokra vonatkozó rendelkezéseinek hiánytalan végrehajtása.

Az albán állami rendőrség irányítási kapacitásának javítása.

A rendőrség belső ügyeivel foglalkozó egység megerősítése és annak biztosítása, hogy a rendőrségi tisztviselők ellen bűncselekmény elkövetéséért megfelelő büntetőeljárást folytassanak.

Egy egységes szerkezetbe foglalt eljárási kézikönyv kidolgozása és bevezetése a bűnügyi rendőrségi tisztviselők számára.

A közösségi rendfenntartási stratégia végrehajtása.

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem

További intézkedések megtétele a szervezett bűnözés, illetve a terrorizmus elleni küzdelemben érintett különböző állami szervek közötti együttműködés erősítésére, különösen a bírói hatóságok és a rendőrség vonatkozásában.

További intézkedések megvalósítása a koherens és koordinált operatív információgyűjtő és -feldolgozó rendszerek kialakítása érdekében.

A különleges nyomozási eszközök, a távközlési eszközök és a bűnüldözési operatív információk használatának kiterjesztése.

A tanúvédelem garantálására szolgáló gyakorlati intézkedések sürgős bevezetése.

Az emberkereskedelem megakadályozására irányuló belföldi és nemzetközi együttműködés fokozása és a rendőrség embercsempészet-ellenes csoportjának személyzeti megerősítése.

A terrorizmus elleni küzdelemben részt vevő elemzők és nyomozók számára jobb felszerelést és képzést biztosító intézkedések megtétele.

A személyes adatok védelme

A személyes adatok védelméről szóló hatályos törvény összehangolása a közösségi vívmányokkal és az Európa Tanács személyes adatok védelméről szóló egyezményével.

Független adatvédelmi felügyeleti hatóság létrehozása, amely a köz- és magánszférára egyaránt kiterjedő megfelelő hatáskörrel, valamint elegendő pénzügyi és humánerőforrással rendelkezik.

3.2.   KÖZÉPTÁVÚ PRIORITÁSOK

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Kormányzat

A nemzeti fejlesztési és integrációs stratégia hatékony végrehajtásának és nyomon követésének biztosítása.

Közigazgatás

Megfelelő képzés és felszereltség biztosítása a stabilizációs és társulási megállapodás rendelkezéseinek végrehajtásáért felelős, valamint az EK által nyújtott pénzügyi támogatások végrehajtásával foglalkozó közigazgatási ágazatokban dolgozók számára, feladataik elvégzéséhez szükséges mennyiségben.

Eredményközpontú igazgatás és képzés köztisztviselők számára.

Olyan köztisztviselői bérrendszer kialakítása és bevezetése, amely egyaránt lehetővé teszi a megfelelő költségvetés-tervezést és a motivációt jelentő karrierstruktúrát.

A közigazgatási reformok fenntarthatóságának biztosítása.

Igazságszolgáltatási rendszer

A súlyos bűncselekmények elkövetői, különösen a szervezett bűnözésben részt vevő személyek elleni vádemelés biztosítása, különös tekintettel a határokon átnyúló együttműködési mechanizmusokra.

A tanúvédelmi jogszabályok végrehajtása.

A bírák és az ügyészek folyamatos és megfelelő képzésének biztosítása, beleértve az emberi jogi, az etikai, a kereskedelmi-vállalkozási, valamint a stabilizációs és társulási megállapodással kapcsolatos témákra vonatkozó kérdéseket is.

A magisztrátusiskolák pénzügyi fenntarthatóságának biztosítása.

A bírósági ügyintézők szerepének és képesítésének felülvizsgálata, valamint fokozatos beolvasztásuk a közszolgálatba a minisztériumi alkalmazottakkal egyenlő fizetési feltételek mellett.

Korrupcióellenes politika

Az Albánia által ratifikált, korrupcióval kapcsolatos büntető- és polgári jogi vonatkozású európai egyezmények, valamint a vonatkozó ENSZ-egyezmények végrehajtása.

Minden szinten és minden területen a megfelelő jogszabályok végrehajtásával jelentős eredmények elérése a korrupció elleni küzdelem terén.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

A nemzetközi emberi jogi jogszabályok betartása

Annak biztosítása, hogy az előzetes letartóztatásban vagy vizsgálati fogságban lévő fogvatartottakkal való bánásmód megfeleljen a nemzetközi előírásoknak.

Polgári és politikai jogok

A fiatalkorúakra vonatkozó igazságszolgáltatási rendszer javítása.

A kínzás és az embertelen vagy megalázó büntetések vagy bánásmód megelőzéséről szóló Európa tanácsi egyezménynek való megfelelés biztosítása.

Átfogó diszkriminációellenes törvény elfogadása és az áldozatok megfelelő intézményes védelmének biztosítása, ideértve az emberi jogokért felelős meglévő intézmények igénybevételét.

A kommunista időszakban elkobzott ingatlanokért járó kártalanításra vagy kárpótlásra vonatkozó jogszabályok végrehajtása.

A földnyilvántartásba történő bejegyzések folyamatának lezárása.

Annak biztosítása, hogy az ingatlanok átruházása a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően történjék, és intézkedések megtétele a folyamatban részt vevő minden szerv (jegyzők, földhivatalok stb.) megfelelő működésére vonatkozóan.

Az uniós előírások figyelembevételével a nyomtatott és elektronikus sajtóra vonatkozó jogszabályok végrehajtása.

Annak biztosítása, hogy a tv-frekvenciák kiosztása igazságos és megkülönböztetésmentes módon, a nemzeti tervnek megfelelően történjék, és hogy azt a műsorszolgáltatók teljes mértékben tiszteletben tartsák; a közszolgálati adó semlegességének megerősítése.

A nem kormányzati szervezetek és a civil társadalom más szervezeteinek a kormányzati döntéshozatali eljárásban való aktív részvételének bátorítása és az újságírás színvonalának folyamatos javítása.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A regionális párbeszéd, a stabilitás, a jószomszédi viszony és az együttműködés további előmozdítása.

A személyek Nemzetközi Büntetőbíróságnak történő átadása feltételeit illetően az Amerikai Egyesült Államokkal megkötött megállapodás összhangba hozása az Európai Tanács által 2002 szeptemberében elfogadott irányadó uniós elvekkel.

Gazdasági követelmények

A bérekre eső adóterhek csökkentése, a munkaerő-piaci ösztönzőrendszerek és rugalmasság javítása a részvételi és a foglalkoztatottsági arányok növelése érdekében, ezzel párhuzamosan – óvatos és kiegyensúlyozott módon – adóforrások biztosítása az adóalap kiszélesítése és az adószabályok hatékonyabb betartatása révén, amelyek célja az állami kiadások folyamatos finanszírozhatóságának biztosítása.

Az oktatási rendszer fejlesztése azzal a céllal, hogy növekedjen a piacon keresett azon képességek kínálata, amelyek foglalkoztatásbővülést és hosszú távú gazdasági növekedést eredményeznek.

Az ország – elsősorban energia- és közlekedési – infrastruktúrájának fejlesztése a gazdaság versenyképességének általános javítása érdekében.

Az állami tulajdonú vállalatok privatizációjának felgyorsítása annak érdekében, hogy javuljon a vállalatirányítás és csökkenjenek a kvázi költségvetési veszteségek.

Az üzleti környezet javítása a zöldmezős közvetlen külföldi tőkebefektetések növelése érdekében.

Hatékony eljárások kidolgozása a csalással, és más – nemzeti és nemzetközi pénzalapokat egyaránt érintő – szabálytalanságokkal (illetve azok gyanújával) kapcsolatos ügyek felderítésére, kezelésére és nyomon követésére.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

Megfelelő adminisztratív kapacitás biztosítása a stabilizációs és társulási megállapodás, illetve az ideiglenes megállapodás követelményeinek az e területen való megfelelés érdekében.

További előrehaladás az európai szabványok átvétele irányába és az erőfeszítések fokozása az európai szabványügyi szervek teljes jogú tagjává válás érdekében.

Előrehaladás a régi megközelítésre, valamint az új és globális megközelítésre vonatkozó irányelvek átültetése terén.

Piacfelügyeleti rendszer teljes körű kiépítése.

Az Európai Közösség legjobb gyakorlatának figyelembevételével a szabványosításért, az engedélyezésért és az igazolásért, valamint a mérésekért és a kalibrációért felelős szervek működése javulásának biztosítása.

Albánia tagságának biztosítása az Európai Akkreditálási Együttműködés szervezetében.

Személyek, szolgáltatások szabad mozgása és a letelepedési jog

A külföldiek foglalkoztatására vonatkozó jogszabályok elfogadása, valamint a társadalombiztosítási szolgáltatások koordinációjával kapcsolatos intézkedések meghozatala.

Annak biztosítása, hogy a letelepedési jogról szóló jogszabályok végrehajtása tisztességesen és pártatlanul történjék.

A tőke szabad mozgása

Fokozatos haladás a stabilizációs és társulási megállapodásban a tőke szabad mozgásával kapcsolatban vállalt, a teljes liberalizációra vonatkozó albán kötelezettségvállalások megvalósítása felé, ideértve egyenlő bánásmód biztosítását az uniós és az albán állampolgárok számára a portfólióbefektetések, valamint az egy évnél rövidebb lejárati idejű pénzügyi kölcsönök és hitelek vonatkozásában.

Vám- és adóügy

Az albán vám- és adójogszabályok közösségi vívmányokhoz való folyamatos közelítése és az adminisztratív kapacitás további növelése a vám- és adójogszabályok végrehajtása, illetve a korrupció, a határokon átnyúló bűnözés és az adócsalás elleni küzdelem érdekében.

Az átláthatóság és az információcsere javítása az EU tagállamaival az adókikerülés vagy adócsalás elkerülésére szolgáló intézkedések végrehajtásának elősegítése céljából.

Verseny

A végrehajtás hitelességének további javítása a trösztellenes szabályozás és az állami támogatások ellenőrzése terén.

Az ideiglenes megállapodásban rögzítetteknek megfelelően az állami támogatási programok teljes összhangba hozása az EU versenyszabályozásával.

Közbeszerzés

Albánia jogi kereteinek a közösségi vívmányokkal való összehangolásának biztosítása.

Teljesen működőképes közbeszerzési struktúrák kialakítása, amelyek biztosítják, hogy a közbeszerzési eljárások szigorúan kövessék a jogszabályokat és a stabilizációs és társulási megállapodás követelményeit.

Szellemi tulajdonjog

A szellemi, kereskedelmi és ipari tulajdonjogok témakörében ratifikált nemzetközi egyezmények teljes körű végrehajtása.

A szellemi tulajdonjogra vonatkozó jogszabályok megfelelő végrehajtása, továbbá jobb eredmények elérése a szerzői jogi kalózkodás és a hamisítás elleni küzdelem terén.

Megfelelő adminisztratív kapacitás biztosítása a stabilizációs és társulási megállapodás követelményeinek az e területen való megfelelés érdekében.

Foglalkoztatás és szociálpolitika

A nők munkaerő-piaci jelenlétének és döntéshozatali folyamatban való részvételének elősegítése.

A foglalkoztatási és szakképzési stratégiák integrálása a szociális, oktatási, adózási, vállalkozási és regionális szakpolitikákba. A nemzetközi egészségügyi kötelezettségvállalások, különösképpen a nemzetközi egészségügyi szabályozás végrehajtására irányuló munka.

Előrelépés a vérátömlesztésre és a vérkészítményekre vonatkozó minőségi szabványok uniós jogszabályokhoz való közelítése terén.

A 2007–2013 közötti nemzeti egészségügyi programra vonatkozó stratégia végrehajtásának megkezdése.

Oktatás és kutatás

További erőfeszítések megtétele az oktatás minőségének javítására és egy korszerű szakoktatási és szakképzési rendszer létrehozására; a felsőoktatás terén a regionális együttműködés ösztönzése.

Ágazati politikák

Az ipar és a kis- és középvállalkozások (kkv-k)

Fejlettebb kereskedelmi jogszabályok bevezetése.

Annak biztosítása, hogy a szürkegazdaság elleni küzdelem stratégiája lépést tartson az ágazatban tapasztalt fejlődéssel.

A specializált vállalati támogatási struktúrák (például inkubátorházak, klaszterek) továbbfejlesztése, vállalati/technológiai parkok megvalósíthatóságának vizsgálata.

Integrált kutatási politika tervezésének és alkalmazásának megkezdése, illetve az innováció és a kisvállalkozások versenyképességének fellendítését szolgáló intézkedések további kidolgozása.

Közzétételi és pénzügyi jelentéstételi előírások bevezetése az uniós előírásokkal összhangban és azok hatékony végrehajtásának biztosítása.

A kisvállalkozásokról szóló európai charta végrehajtásának folytatása.

Mezőgazdaság és halászat

A földhasználatra, földpiacra, vidékfejlesztésre, gazdálkodási tevékenységek diverzifikációjára és a mezőgazdasági versenyképesség fokozására vonatkozó stratégiák kidolgozása.

A közösségi követelményeknek megfelelően jelentős javulás elérése az élelmiszer-biztonság, valamint a növény- és állat-egészségügyi körülmények területén.

Az agrár-élelmiszeripari létesítmények uniós követelményeknek való megfelelésének felmérése és a korszerűsítésükre vonatkozó program elkészítése, illetve beindítása.

Intézkedések a belföldi növénytermesztés hatékony ellenőrzésének biztosítása érdekében, különösen a különleges uniós követelmények hatálya alá tartozó termékek esetében, és elemzési kapacitás kiépítése a növény-egészségügyi szektorban.

Intézkedések megtétele annak biztosítása érdekében, hogy az albán halászati politika közeledjék az uniós előírásokhoz, különösen az erőforrás-gazdálkodás, -felügyelet és -ellenőrzés, továbbá a piac- és strukturális politikák terén.

Környezetvédelem

A problémás területek teljes körű leltárba vétele, és a már azonosított problémák megoldására irányuló munka folytatása.

A balshi olajfinomító által kibocsátott szennyezés csökkentése, beleértve a Gjanica folyóba bocsátott szennyvizet is, és intézkedések megtétele a vízszennyezés általános kezelésére.

A környezetvédelmi ellenőrzés megerősítése és a szennyezőkkel szemben alkalmazott kellően visszatartó büntetések kialakítása.

A regionális és nemzetközi környezetvédelmi kötelezettségvállalások végrehajtásának folytatása.

Közlekedéspolitika

Az albániai közlekedési főterv végrehajtásának folytatása.

A közlekedési vagyonkezelés javításához szükséges intézményi reformok, a beruházások prioritássorrendjének felállítása, a politikaalkotás és a magánszektor bevonásának befejezése.

Jelentős előrelépés elérése a durresi és vlorai kikötők rehabilitációja terén, illetve az ottani kikötők működésének konszolidálása.

Jobb eredmények elérése a közúti biztonság terén (ideértve a digitális menetíró készülékre vonatkozó rendelkezések végrehajtását is), továbbá a jogszabályok további hozzáigazítása a piacrajutás (foglalkoztatás) és a szociális szabályozás körébe tartozó közösségi vívmányokhoz.

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat kialakításáról szóló egyetértési nyilatkozat végrehajtásának folytatása, együttműködés a Délkelet-európai Közlekedési Megfigyelőállomással.

A versenyfeltételek megteremtése a vasúti szállításban, beleértve a vasút-felügyeleti és -biztonsági intézmények létrehozását is.

Az európai közös légtérre vonatkozó megállapodás második átmeneti szakaszával kapcsolatos kötelezettségvállalások végrehajtása.

Jelentős eredmények elérése a tengerészeti biztonsági feltételek terén, ideértve az állami kikötőfelügyeleti hatóságokat, és a párizsi egyetértési nyilatkozatnak megfelelően a hajózási nyilvántartások hatékonyságának növelése.

Energia

A villamosenergia- és gázágazatra vonatkozó cselekvési tervek szigorú végrehajtásának és az albán energiaügyi stratégia végrehajtásának továbbvitele.

A villamos energia előállítására, szállítására és elosztására szolgáló infrastruktúra javítására irányuló különféle projektek kellő időben történő végrehajtása.

A versenyképes regionális energiapiac létrehozása érdekében az e területen tett regionális és nemzetközi kötelezettségvállalások végrehajtásának folytatása.

Az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásának javítása.

Információs társadalom és média

Az elektronikus hírközlésre vonatkozó uniós jogszabályi keretek további átültetése és végrehajtása.

A határokon átnyúló televíziózásról szóló európai egyezménnyel és a határok nélküli televíziózásról szóló irányelvvel való összehangolás folyamatának továbbvitele.

Pénzügyi ellenőrzés

A decentralizált irányítás elszámoltathatósága és a funkcionálisan független belső ellenőrzés elveinek kialakítása és végrehajtása összhangban a nemzetközileg elfogadott előírásokkal és az EU legjobb gyakorlatával.

Az EU pénzügyi érdekeinek hatékony védelmét szolgáló eljárások és adminisztratív kapacitás kialakítása.

Annak biztosítása, hogy a külső ellenőrzésről szóló törvény megfeleljen a Legfőbb Ellenőrzési Intézmények Szervezete iránymutatásainak.

A külső ellenőrzés, a pénzügyi ellenőrzés-igazgatás és a belső ellenőrzés további megerősítése.

Statisztika

A mezőgazdasági, makrogazdasági és társadalmi statisztika fejlesztése, az oktatási és egészségügyi statisztikát is beleértve, továbbá előrehaladás elérése valamennyi európai osztályozás végrehajtása irányában, beleértve a statisztikai régiók osztályozását.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és migráció

Annak biztosítása, hogy valamennyi albán úti okmány teljes mértékben megfeleljen a nemzetközi előírásoknak.

Albánia által a határellenőrzés területén tett valamennyi nemzetközi kötelezettségvállalás végrehajtása.

A menekültügyi jogszabályok végrehajtása és egy minden területre kiterjedő menekültügyi rendszer létrehozása, a nemzetközi előírásoknak megfelelően, a menedékkérők befogadását is beleértve.

A migrációról szóló albán nemzeti stratégia és a menedékjogról szóló albán nemzeti cselekvési terv végrehajtása.

Annak biztosítása, hogy az Albániában dolgozó és/vagy tartózkodó uniós polgárok tekintetében Albánia megfeleljen a stabilizációs és társulási megállapodás követelményeinek.

A migráció területére vonatkozó minden fontos nemzetközi egyezmény fokozatos megkötése, megerősítése és végrehajtása.

Pénzmosás

A gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elleni küzdelem megerősítése, beleértve a pénzmosás és a pénzhamisítás elleni küzdelmet is.

Kézzelfogható eredmények elérése a pénzmosás elleni küzdelem terén a pénzügyi ágazaton belül és kívül egyaránt.

Kábítószerek

A kábítószer-kereskedelem – különösen a szintetikus kábítószerek, a heroin és kokain kereskedelme – elleni küzdelem terén elért eredmények jelentős javítása.

Rendőrség

A rendőrségi szervek uniós előírásokhoz való közelítésének folytatása, legfőképpen megfelelő képzés és felszerelés biztosításával.

Jelentős eredmények elérése a bűnözés elleni küzdelem, valamint a rendőrtisztviselők körében létező korrupció és egyéb bűncselekmények elleni küzdelem terén.

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem

A nemzetközi együttműködés további fokozása a szervezett bűnözés, illetve a terrorizmus elleni küzdelem terén.

Jelentős előrehaladás a szervezett bűnözéssel és a tiltott kereskedelemmel kapcsolatos vádemelések arányát, számát és minőségét illetően és az e bűncselekményekből származó javak lefoglalása tekintetében.

A terrorizmus megelőzésére vonatkozó, Albánia által elfogadott nemzetközi egyezmények és jegyzőkönyvek hazai jogszabályokba való hiánytalan átültetése és végrehajtása.

A személyes adatok védelme

A személyes adatok védelméről szóló nemzeti jogszabályok hatékony ellenőrzése és alkalmazása.

4.   PROGRAMOZÁS

A stabilizációs és társulási folyamat részeként a nyugat-balkáni országoknak nyújtandó közösségi támogatásokat a jelenlegi pénzügyi eszközök útján, különösen az 1085/2006/EK tanácsi rendelet (IPA) alapján, valamint a 2007 előtt elfogadott programok esetében a 2666/2000/EK tanácsi rendelet (CARDS-rendelet) (1) keretében nyújtják majd. A finanszírozási megállapodások szolgálnak jogalapul a konkrét programok végrehajtásához. Ennélfogva e határozatnak nincsenek pénzügyi vonzatai.

Emellett Albánia támogatásokhoz juthat a több országra irányuló és a horizontális programokból is.

5.   FELTÉTELRENDSZER

A nyugat-balkáni országok számára nyújtandó támogatás azon előrelépés függvénye, amelyet az ország a koppenhágai kritériumoknak való megfelelés, valamint az ezen európai partnerség egyes prioritásainak való megfelelés tekintetében elér. A feltételek teljesítésének elmulasztása ahhoz vezethet, hogy a Tanács az 1085/2006/EK rendelet 21. cikke értelmében, illetve a 2007-et megelőző programok tekintetében a 2666/2000/EK rendelet 5. cikke értelmében meghozza a szükséges intézkedéseket. A támogatásra a Tanács 1997. április 29-i következtetéseiben meghatározott feltételek is vonatkoznak, különösen a kedvezményezettek arra vonatkozó kötelezettségvállalását illetően, hogy demokratikus, gazdasági és intézményi reformokat hajtanak végre. Az egyes országokra vonatkozó éves programok szintén tartalmaznak különleges feltételeket. A finanszírozási határozatokat egy Albániával megkötendő finanszírozási megállapodás egészíti ki.

6.   MONITORING

Az európai partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen a Bizottság éves jelentései révén fogják ellenőrizni.


(1)  HL L 306., 2000.12.7., 1. o. A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel (HL L 344., 2005.12.27., 23. o.) módosított rendelet.


19.3.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 80/18


A TANÁCS HATÁROZATA

(2008. február 18.)

a Bosznia és Hercegovina európai partnerségében megfogalmazott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/55/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(2008/211/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a stabilizációs és társulási folyamat keretében európai partnerségek létrehozásáról szóló, 2004. március 22-i 533/2004/EK tanácsi rendeletre (1), annak módosítását is figyelembe véve és különösen annak 2. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az Európai Tanács 2003. június 19–20-i thesszaloniki ülésén jóváhagyta az Európai Partnerség olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját.

(2)

Az 533/2004/EK rendelet előírja, hogy a Tanács határoz a partnerségekre irányadó elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint bármely későbbi kiigazításról. Azt is megállapítja, hogy az Európai Partnerségek végrehajtásának nyomon követése a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen az elért eredményekről szóló éves jelentések révén biztosított.

(3)

2006. január 30-án a Tanács elfogadta a második Európai Partnerséget Bosznia és Hercegovinával (2).

(4)

A 2006–2007. évi bővítési stratégiáról és a fő kihívásokról szóló bizottsági dokumentum jelezte, hogy a partnerségeket 2007 végén naprakésszé fogják tenni.

(5)

2006. július 17-én a Tanács elfogadta az egy előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA) létrehozásáról szóló 1085/2006/EK rendeletet (3), amely megújítja a csatlakozás előtt álló országoknak nyújtott pénzügyi támogatási keretét.

(6)

Ezért helyénvaló egy, a jelenlegi partnerséget naprakésszé tevő Európai Partnerség elfogadása annak érdekében, hogy a Bosznia és Hercegovinának az Európai Unióba történő további integrációja terén elért eredményekről szóló 2007-es bizottsági jelentés megállapításai alapján a további munkára vonatkozó, megújított prioritásokat meghatározzák.

(7)

A további integrációra való felkészülés érdekében Bosznia és Hercegovina illetékes hatóságainak tervet kell kidolgozniuk ütemtervvel és olyan meghatározott intézkedésekkel, amelyeket az európai partnerség prioritásainak elérése érdekében meghozni szándékoznak.

(8)

A 2006/55/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A Bosznia és Hercegovinával létrejött Európai Partnerség elveit, prioritásait és feltételeit a melléklet tartalmazza.

2. cikk

Az Európai Partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen az elért eredményekről szóló éves bizottsági jelentések révén ellenőrzik.

3. cikk

A 2006/55/EK határozat hatályát veszti.

4. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2008. február 18-án.

a Tanács részéről

az elnök

D. RUPEL


(1)  HL L 86., 2004.3.24., 1. o. A 269/2006/EK rendelettel (HL L 47., 2006.2.17., 7. o.) módosított rendelet.

(2)  A Tanács 2006/55/EK határozata (2006. január 30.) a Bosznia és Hercegovina európai partnerségében megfogalmazott elvekről, prioritásokról és feltételekről és a 2004/515/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 35., 2006.2.7., 19. o.)

(3)  HL L 210., 2006.7.31., 82. o.


MELLÉKLET

BOSZNIA ÉS HERCEGOVINA 2007. ÉVI EURÓPAI PARTNERSÉG

1.   BEVEZETÉS

Az Európai Tanács jóváhagyta az európai partnerségek olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját. A javasolt felülvizsgált partnerség a Bosznia és Hercegovináról készült 2007. évi elért haladásról szóló bizottsági jelentés alapján naprakésszé teszi a második partnerséget. Új és továbbra is fennálló cselekvési prioritásokat határoz meg. Ezeket az új cselekvési prioritásokat az ország sajátos igényeihez és felkészültségének szintjéhez kell igazítani, és szükség szerint naprakésszé kell tenni. Bosznia és Hercegovinának tervet kell kidolgoznia, amely magában foglalja az európai partnerség prioritásaival kapcsolatos ütemtervet és konkrét intézkedéseket. A partnerség az országnak nyújtandó pénzügyi támogatásokhoz is iránymutatást ad.

2.   ELVEK

A nyugat-balkáni országok európai felzárkózásához – egészen eljövendő csatlakozásukig – továbbra is a stabilizációs és társulási folyamat nyújt keretet. A Bosznia és Hercegovinára vonatkozóan megállapított prioritások az Európai Tanács 1993-as koppenhágai ülésén meghatározott kritériumoknak való megfelelés képességéhez, valamint a stabilizációs és társulási folyamat során – különösen a Tanács 1997. április 29-i és 1999. június 21–22-i következtetéseiben – megállapított feltételekhez, a 2000. november 24-i zágrábi csúcstalálkozó zárónyilatkozatához, valamint a Thesszaloniki Cselekvési Programhoz kapcsolódnak.

3.   PRIORITÁSOK

Az ezen európai partnerségben felsorolt prioritásokat azon az alapon választották ki, hogy reálisan elvárható-e Bosznia és Hercegovina által történő teljesítésük vagy érdemi előbbre vitelük a következő néhány évben. Meg kell különböztetni rövid távú prioritásokat, amelyek teljesítése egy-két éven belül, illetve középtávú prioritásokat, amelyek teljesítése három-négy éven belül várható. A prioritások a jogszabályokra és végrehajtásukra egyaránt vonatkoznak.

A prioritások megállapításának igényét illetően egyértelmű, hogy vannak olyan teljesítendő feladatok is Bosznia és Hercegovina számára, amelyek prioritássá válhatnak egy következő partnerségben, figyelembe véve Bosznia és Hercegovina jövőbeli előrehaladását.

A rövid távú prioritások közül a legfontosabbakat kijelölték, és a prioritási lista elején összesítették. E fő prioritások sorrendje nem fontosságuk sorrendjét jelzi.

3.1.   RÖVID TÁVÚ PRIORITÁSOK

A legfontosabb prioritások

A rendőrségi reformra vonatkozó jogszabályok elfogadása és végrehajtásának megkezdése állami és közigazgatási egységi szinten a három uniós elvvel összhangban.

Teljes mértékű együttműködés a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel (ICTY), beleértve az ICTY által vád alá helyezett valamennyi szabadlábon tartózkodó személy letartóztatásában való proaktív szerepet.

A közcélú műsorszolgáltatásról szóló szükséges jogszabályok elfogadása a Bosznia és Hercegovinai Föderáció szintjén. A közcélú műsorszolgáltatás reformjának végrehajtása.

A közigazgatási reform 2006. évi stratégiájának végrehajtása és annak biztosítása, hogy minden állami szintű minisztérium és intézmény elegendő finanszírozásban részesüljön, működőképes és megfelelően felszerelt legyen, különösen a helyiségek és a munkaerő tekintetében.

Az adminisztratív kapacitás megerősítése a stabilizációs és társulási megállapodás, valamint az ideiglenes megállapodás kötelezettségvállalásainak végrehajtására irányuló felkészülés terén.

A régió országainak állampolgárai közötti megbékélésre irányuló erőfeszítések folytatása, valamint a jelenleg függőben levő kétoldalú kérdésekkel kapcsolatos végleges megoldások keresésére irányuló erőfeszítések fokozása, különösen a határkérdések tekintetében.

Jelentős előrelépés megtétele az áruk, tőke, szolgáltatások és személyek szabad mozgását elősegítő Bosznia és Hercegovinai egységes gazdasági térség kialakítása terén.

A munkaerőpiac működését torzító strukturális merevségek – különösen a munkaerő adóztatása, a társadalmi transzferek szintjei és a béralakítási mechanizmusok – csökkentése a munkaerőpiacon való részvétel növelése és a foglalkoztatottsági arány emelése céljából.

Fokozottan működőképes és fenntartható intézményi szerkezet kialakítását, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok nagyobb tiszteletben tartását célzó intézkedések meghozatala, beleértve szükség szerint a Bosznia és Hercegovina alkotmányát érintő módosításokról való megállapodást és azok elfogadását.

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Alkotmány/kormányzás

További lépések megtétele annak érdekében, hogy Bosznia és Hercegovina parlamenti közgyűlése elegendő technikai forrással és személyzettel rendelkezzen.

Az állam és a közigazgatási egységek közötti strukturált és intézményesített együttműködés biztosítása az állam és a közigazgatási egységek közötti politikai, jogszabályi és technikai koordinációt szolgáló, működő mechanizmusok létrehozásával.

A Bosznia és Hercegovina legfőbb számvevő intézetei által kiadott jelentések kellő nyomon követése, valamint a szabálytalanságok elkövetői elleni megfelelő intézkedések meghozatala.

Parlament/választások

A választási jogszabályok Bosznia és Hercegovina elnökségi tagjaira és parlamenti küldötteire vonatkozó olyan módosítása, amely biztosítja az emberi jogokról szóló európai egyezménynek, valamint az Európa Tanácshoz való csatlakozás utáni kötelezettségvállalásoknak történő teljes körű megfelelést.

Közigazgatás

A Közigazgatási Koordinátori Hivatal számára a feladatai ellátásához szükséges emberi és anyagi források biztosítása.

A célkitűzésen és érdem szerinti kritériumokon alapuló felvételi eljárások további fejlesztése az átláthatóság és a megfelelően képzett köztisztviselők haladéktalan kinevezése érdekében.

A közszolgálati jogszabályok harmonizációja a szakmai előmeneteli kritériumokra épülő, elszámoltatható és hatékony közszolgálat kialakítása céljából.

Az állami és közigazgatási egységi szinten működő ombudsmani hivatalok egybeolvasztásának befejezése, és annak biztosítása, hogy az állami szintű hivatal rendelkezzen a megfelelő működéshez szükséges forrásokkal.

Igazságszolgáltatási rendszer

Az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének és elszámoltathatóságának újbóli megerősítése és hatékonyságának javítása, beleértve az ügyhátralék csökkentését is.

Az igazságszolgáltatás fejlesztésére vonatkozó stratégia elfogadása és végrehajtásának megkezdése.

A bírói testület megfelelő képzése, különösen az emberi jogi jogszabályokat, valamint a stabilizációs és társulási megállapodás végrehajtásával kapcsolatos kérdéseket illetően.

Korrupcióellenes politika

Részletes korrupcióellenes cselekvési terv elfogadása és végrehajtása a nemzeti korrupcióellenes stratégia alapján.

A Korrupció Ellenes Államok Csoportja (GRECO) ajánlásai és a korrupcióról szóló nemzetközi egyezményekből származó kötelezettségek végrehajtása.

A korrupció szigorú üldözése és a zéró tolerancia politikájának elfogadása a korrupcióval szemben.

Az összeférhetetlenségről szóló törvény megfelelő végrehajtása.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

A Republika Srpska alkotmányban található, halálbüntetésre vonatkozó rendelkezések törlése.

A Bosznia és Hercegovina által megerősített nemzetközi egyezmények végrehajtásának javítása, beleértve a jelentéstételre vonatkozó követelményeket is.

Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés javítása.

A nők és a gyermekek jogai védelmének megerősítése.

Átfogó büntetés-végrehajtási reformról való megállapodás és állami szintű börtön megépítése.

A kisebbségekre vonatkozó jogi keret további tökéletesítése oly módon, hogy az teljes mértékben megfeleljen az Európa Tanács nemzeti kisebbségekről szóló keretegyezménye követelményeinek, és e keret végrehajtása Bosznia és Hercegovina teljes területén.

Bosznia és Hercegovina Nemzeti Kisebbségek Tanácsa és a közigazgatási egységi szinten ennek megfelelő szervek megfelelő működése.

A romákra vonatkozó nemzeti stratégia valamennyi ágazati cselekvési tervének kialakítása és végrehajtása a szegénység csökkentésére és a társadalmi beilleszkedésre irányuló átfogó stratégia részeként.

Az eltartottak vagy gondozásra szorulók vonatkozásában az intézményi elhelyezések számának további csökkentése, közösségi alapú szolgáltatások és segélyek további nyújtása, a mentális egészség területén is.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A regionális együttműködés, a megbékélés és a jószomszédi viszonyok erősítéséhez való hozzájárulás, többek között a Stabilitási Paktumtól a fokozottabban regionális jellegű együttműködési keret felé való elmozdulás támogatása által, valamint a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) hatékony végrehajtása.

A szomszédos országokkal való együttműködés – különösen a határokon átnyúló együttműködés, a szervezett bűnözés, a tiltott kereskedelem és a csempészet elleni küzdelem, az igazságügyi együttműködés és a határrendészet területén való együttműködés – megerősítése.

A szomszédos országokkal fennálló határkérdések megoldásának elősegítése.

A menekültek visszatérését segítő alap megfelelő finanszírozásának és teljes körű működőképességének biztosítása; a szarajevói nyilatkozat teljes körű végrehajtásához való hozzájárulás; a menekültek visszatérési folyamatának befejezése és jelentős előrelépés gazdasági és társadalmi integrációjuk terén.

Gazdasági követelmények

A makrogazdasági stabilitás erősítése a fenntartható költségvetési irányvonal biztosítása és körültekintő politikai eszközök alkalmazása révén, hogy meg lehessen őrizni a pénzügyi stabilitást a pénzügyi közvetítés gyors fejlődésének fényében.

A privatizációs folyamat felgyorsítása azzal a céllal, hogy a köztulajdonban lévő tőke 5–10 %-át a magánszektorba helyezzék át, míg a Föderáció esetében a magasabb érték elérése a cél.

A költségvetési szabályokon és intézményi együttműködésen alapuló olyan költségvetési felügyeleti mechanizmusok kidolgozása, amelyek a közigazgatási egységeken belüli, valamint a közigazgatási egységek és az állami intézmények közötti költségvetési fegyelmet ösztönzik; az intézményi együttműködésre alkalmas környezet biztosítása a megfelelően működő Nemzeti Költségvetési Tanács keretén belül.

A belföldi követelések összeegyeztetésének véglegesítése a költségvetés visszafizetési képességével összhangban és az államadósság fenntartható csökkentése.

A vállalatirányítás fejlesztése a veszteségtermelő, köztulajdonban lévő vállalatok szerkezetátalakításának és felszámolásának terén történő jelentős előrelépés elérése révén.

A kereskedelmi bíróságok megfelelő működésének biztosítása és különösen a bíróságok kapacitásának erősítése a vállalati csőd- és felszámolási eljárások hatékonyabb lefolytatása érdekében.

A helyi és külföldi gazdasági szereplők jogbiztonságának erősítése, valamint az üzleti környezet javítása.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

A termékek szabványosítása, metrológiája, akkreditációja és hitelesítése jogi keretének fejlesztése és végrehajtása annak érdekében, hogy az uniós előírásokkal és legjobb gyakorlattal összhangba kerüljenek; a technikai szabályozások további közelítése a közösségi vívmányok megfelelő szabályozásaihoz; a minőségi infrastruktúra és intézmények kapacitásainak erősítése és a megfelelőségértékelési eljárások jogalapjának létrehozása.

Az európai szabványok elfogadásának terén folyamatos előrehaladás biztosítása.

Új technikai szabályozásokra vonatkozó belső konzultációs és értesítési mechanizmusok létrehozása a kereskedelemre hatást gyakorló intézkedések elfogadása előtt.

A piacfelügyeleti ügynökség teljes körű működésének biztosítása, valamint a piacfelügyeleti struktúra létrehozására irányuló olyan lépések tétele, amelyek a közösségi vívmányoknak az áruk szabad mozgására vonatkozó követelményeire adnak választ.

A gyógyszerekről és orvostechnikai eszközökről szóló állami törvény elfogadása és az Állami Gyógyszerészeti Ügynökség létrehozása.

Személyek, szolgáltatások szabad mozgása és a letelepedési jog

A banki felügyelet állami szintre helyezése (a kiegészítő felügyeleti tevékenységekkel együtt) és e felügyeleti hatóság hatékony működésének biztosítása a hatékony banki felügyeletre vonatkozó bázeli alapelvekkel összhangban.

A kötelezettségekről szóló állami szintű törvények elfogadása.

Bosznia és Hercegovina biztosítási ügynökségének hatékony működése és az egységes belső biztosítási piac meglétének biztosítása.

Következetes jogszabályi és szabályozási keret kialakítása a tőkepiacokon az egységes gazdasági térség biztosítása céljából és megfelelő intézményi rendszer létrehozása a tőkepiaci politikák és jogszabályok összehangolása érdekében.

A tőke szabad mozgása

További előrelépés a külföldre irányuló tőketranszferek korlátozásának megszüntetése terén.

Vámok és adózás

A vám- és adójogszabályok és -eljárások további közelítése a közösségi vívmányokhoz, valamint a Bosznia és Hercegovinai vámtarifák időbeni frissítése a legújabb Kombinált Nómenklatúra alapján.

A vámszabad területekre vonatkozó jogi keret uniós előírásokkal való összeegyeztethetőségének biztosítása, valamint a vámszabad területek megfelelő ellenőrzése.

A származási szabályok megfelelő végrehajtása, beleértve a diagonális kumulációt is.

A vámérték-megállapítási szabályok végrehajtása a nemzetközi előírásokkal és gyakorlatokkal összhangban.

A vámokkal egyenértékű adók megszüntetése (vámáru-nyilatkozat eljárásra vonatkozó vámdíjak).

Az adminisztratív kapacitás további növelése a vám- és adójogszabályok végrehajtása, valamint a korrupció, a határokon átnyúló bűnözés és az adócsalás elleni küzdelem érdekében.

A közvetett adókból származó bevételeknek az állam, a közigazgatási egységek és Brčko körzet közötti, állandó elosztási kvótájáról való megállapodás.

Az üzleti adózás magatartási kódexének elvei melletti elkötelezettség és az új adóintézkedések összhangja ezen elvekkel.

Verseny

A hatályos trösztellenes jogszabályok fejlesztése a stabilizációs és társulási megállapodás előírásaival összhangban és a Versenyhivatal adminisztratív kapacitásainak erősítése.

Az előkészületek felgyorsítása az állami támogatások terén, nevezetesen a szükséges jogszabályok elfogadása, egy működési szempontból független, az állami támogatások terén illetékes felügyeleti hatóság létrehozása, valamint a Bosznia és Hercegovina számára nyújtott valamennyi támogatás átláthatóságának biztosítása révén.

Közbeszerzés

Az egységes közbeszerzési rendszer megfelelő működésének biztosítása, valamint a közbeszerzési jogszabályok és eljárások végrehajtása. Az adminisztratív kapacitás fejlesztésének folytatása.

Szellemi tulajdonjog

A szellemi tulajdonnal foglalkozó intézet teljes körű működőképességének elérése, hogy feladatait hatékonyan elvégezze, valamint végrehajtsa és érvényesítse a jelenlegi jogi keretet.

A szellemi tulajdonjog végrehajtásához és érvényesítéséhez szükséges kapacitás kiépítésére vonatkozó cselekvési terv elkészítése, különös tekintettel a bűnüldöző szervek, bírók, ügyészek és vámtisztviselők számára nyújtott szakmai képzésekre irányuló igényre.

A bűnüldöző szervek és az összes érdekelt fél közötti együttműködés fejlesztése az érvényesítés erősítésének céljával, valamint tájékoztató kampányok kidolgozásának megkezdése.

Foglalkoztatás és szociálpolitika

A társadalmi befogadással és szociális védelemmel kapcsolatos politikák továbbfejlesztése.

A szociális párbeszédet szolgáló mechanizmusok fejlesztése.

További erőfeszítések megtétele a fogyatékkal élők helyzetének javítására.

Megfelelő adminisztratív struktúrák és kapacitás kialakítása a fogyasztó- és egészségvédelem terén.

Oktatás és kutatás

A felsőoktatásról szóló állami szintű jogszabály végrehajtása, biztosítva ezáltal a bolognai folyamat és a felsőoktatási képesítések elismeréséről szóló lisszaboni egyezmény főbb elemeinek végrehajtását.

Az oktatási rendszer széttöredezettsége és a különféle szervezeti szintek közötti feladatok átfedése kérdésének megoldása. A politikafejlesztés és a stratégiai tervezés erősítése az oktatás minőségének javítása érdekében.

Intézkedések az iskolákban a gyermekek etnikai alapon történő elkülönítésének megelőzése céljából.

A kulturális kifejezések sokszínűségének védelméről és előmozdításáról szóló UNESCO-egyezmény aláírása és megerősítése.

Integrált kutatáspolitika kialakításának megkezdése.

A Kereskedelmi Világszervezettel (WTO) kapcsolatos kérdések

A WTO szabályainak és a WTO-val szemben vállalt kötelezettségeknek való megfelelés érdekében a szükséges reformok továbbvitele és a WTO-hoz való csatlakozás elérésére irányuló munka folytatása.

Ágazati politikák

Az ipar és a kis- és középvállalkozások (kkv-k)

Összefüggő jogi és intézményi keretek kialakítása a kkv-k számára a Kkv Charta megfelelő végrehajtása céljából.

A javasolt országos szintű kkv-stratégia elfogadása és a szükséges minimális képességek megvalósítása állami szinten, hogy biztosítani lehessen a kkv-kra vonatkozó következetes és összehangolt politikát az egész országban, beleértve a nemzeti kkv-ügynökség létrehozását, valamint a kkv-kkal folytatott párbeszédet és konzultációt szolgáló fórum kialakítását is.

Átfogó iparpolitika kialakítása.

Mezőgazdaság és halászat

A mezőgazdaságról, élelmiszeriparról és vidékfejlesztésről szóló törvény elfogadása, valamint a mezőgazdasági, élelmiszer-ipari és vidékfejlesztési politikák összehangolt végrehajtását szolgáló megfelelő jogi keret biztosítása. Átfogó állami szintű mezőgazdasági stratégia kialakítása.

Az adminisztratív kapacitás erősítése állami szinten a mezőgazdaság, élelmiszeripar és vidékfejlesztés tekintetében, hogy a piac- és vidékfejlesztési politikák végrehajtását hatékonyan össze lehessen hangolni az egész országban. Az állami szintű mezőgazdasági, élelmiszer-ipari és vidékfejlesztési minisztérium létrehozására irányuló munka folytatása, a feladatok végrehajtásához elegendő forrásokkal.

Az élelmiszer-biztonsági, valamint az állat- és növény-egészségügyi ágazatban az európai előírásoknak megfelelő jogszabályok elfogadása és végrehajtásának megkezdése.

Az élelmiszer-biztonsági, valamint az állat- és növény-egészségügyi ágazat laboratóriumainak bővítése és felügyeleti kapacitásának erősítése, referencialaboratóriumok létrehozása és mintavételi eljárások kialakítása az EU követelményeinek megfelelően.

A szarvasmarhafélék azonosítási rendszerének és mozgásuk nyilvántartásának fejlesztése, és a sertések, valamint a juh- és kecskefélék azonosításának és mozgásuk nyilvántartásának megkezdése.

Környezetvédelem

Állami környezetvédelmi törvény elfogadása az országos szintű összehangolt környezetvédelem keretének kialakítása céljából.

A környezetvédelmi hatásvizsgálatra vonatkozó jogszabályok további végrehajtása.

A vonatkozó nemzetközi egyezmények megerősítése és végrehajtásuk megkezdése, beleértve az Aarhusi és az Espooi Egyezményt.

Az Állami Környezetvédelmi Ügynökség létrehozása és megfelelő működtetése.

A környezetvédelemmel foglalkozó intézmények adminisztratív kapacitásának további erősítése, különösen állami szinten, és az ezen intézmények közötti kommunikáció és együttműködés fejlesztése.

Energia

Az Energiaközösséget létrehozó szerződésből adódó kötelezettségek teljesítése 2007. július 1-jétől a belső gáz- és villamosenergia-piacra, valamint a villamos energia határokon keresztül történő kereskedelmére vonatkozó közösségi vívmányok teljes végrehajtását illetően.

Átfogó energiaügyi stratégia kialakítása és elfogadása.

Közlekedéspolitika

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat fejlesztéséről szóló egyetértési nyilatkozat követelményei végrehajtásának folytatása, beleértve a délkelet-európai vasúti közlekedési térség összehangolására vonatkozó kiegészítést, továbbá a közlekedési infrastruktúra tervezésének állami és közigazgatási egység szinten való egységesítése, figyelembe véve a délkelet-európai regionális közlekedési főhálózattal kapcsolatos közlekedési projektek következetes fontossági sorrendjét.

A közúti közlekedéssel kapcsolatos közösségi vívmányokhoz való közelítés (műszaki és biztonsági előírások, szociális szabályok és a piacra való belépés).

A vasútról szóló állami törvény teljes körű végrehajtása. A vasúti hálózat értékelésének elkészítése az infrastruktúra használatához való nyílt hozzáférés céljából.

Az Európai Közös Légtérre vonatkozó megállapodás első átmeneti szakaszával kapcsolatos kötelezettségvállalások végrehajtása, beleértve a vonatkozó légiközlekedési jogszabályok végrehajtását is.

Információs társadalom és média

Az Információs Társadalmi Ügynökségről szóló törvény elfogadása és az ügynökség létrehozása.

A távközlésre/elektronikus kommunikációra vonatkozó szabályozások végrehajtása és érvényesítése a teljesen liberalizált és versenyképes piac kialakítása céljából. A versenyhez szükséges biztosítékok bevezetése a piacon.

A Hírközlési Szabályozó Hatóság függetlenségének fenntartása. Adminisztratív kapacitásának megerősítése.

Pénzügyi ellenőrzés

Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzési stratégiájának kialakítása és elfogadása.

Az államháztartási belső ellenőrzésre és pénzügyi ellenőrzésre vonatkozó jogszabályok elfogadása és végrehajtása.

Statisztika

A statisztikai rendszer közigazgatási egységei közötti, a Bosznia és Hercegovina központi statisztikai ügynöksége munkájának javításáról szóló megállapodás végrehajtása, valamint a statisztikai adatok körének kiszélesítése és minőségének javítása, különösen állami szinten.

A mezőgazdasági statisztikai adatok gyűjtésének és feldolgozásának javítása az EU előírásaival és módszertanával összhangban.

Az összevont éves kormányzati beszámolókra vonatkozó statisztikai adatok minőségének és teljességének javítása.

A népszámlálás lebonyolításához szükséges jogi keret létrehozása. A népszámlálás lebonyolításának határidejéről való megállapodás és a végrehajtására vonatkozó előkészületek megkezdése.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és migráció

A Nemzetbiztonsági Minisztériumon belül működő bevándorlási részleg személyzettel való megfelelő ellátása, valamint megfelelő berendezések, felszerelés, személyzet és képzés a külkapcsolatok osztálya számára.

A migrációs stratégiáról szóló állami szintű stratégia, valamint a külföldiek mozgásáról és tartózkodásáról szóló új törvény elfogadása.

Az Európai Közösség és Bosznia és Hercegovina közötti visszafogadási megállapodás végrehajtása és a visszafogadási megállapodásokról tárgyalások folytatása az átutazó migránsok származási országaival.

A fogadóközpontok nemzetközi előírásoknak való megfelelésének biztosítása és az ezen központok finanszírozásáért és irányításáért való teljes felelősség átvétele.

Az integrált határrendészeti stratégiáról a Nyugat-Balkán országai számára kibocsátott iránymutatásokon alapuló, az integrált határrendészetre vonatkozó felülvizsgált nemzeti stratégia, továbbá az ennek megfelelő nemzeti cselekvési terv elfogadása és végrehajtása.

A határátkelőhelyek további fejlesztése.

Pénzmosás

A Pénzügyi Hírszerző Egység személyzeti létszámának teljes feltöltése.

A pénzmosás elleni jogszabályok további tökéletesítése, beleértve a végrehajtást és érvényre juttatást is.

Kábítószerek

Az európai előírásoknak megfelelő állami szintű kábítószer-ellenes politika kialakítása.

Állami szintű kábítószer-ellenes iroda teljes körű működtetése.

Rendőrség

Az Állami Nyomozó és Védelmi Ügynökség további megerősítése, elsősorban a személyzet felvételének befejezése révén.

A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem

A szervezett bűnözés elleni nemzeti stratégiában szereplő valamennyi cselekvési terv kidolgozása és végrehajtása.

Az embercsempészet elleni küzdelemre irányuló nemzeti cselekvési terv frissítése és végrehajtása.

Az Európa Tanács emberkereskedelem elleni fellépésről szóló egyezményének megerősítése.

A szervezett bűnözés elleni harc, valamint a bűnüldöző szervek közötti nemzetközi együttműködés megerősítése.

Kiegészítő intézkedések meghozatala az embercsempészet áldozatainak védelme érdekében és a tanúvédelmi jogszabályok megfelelő végrehajtása.

Az Állami Nyomozó és Védelmi Ügynökség kapacitásának erősítése a terrorizmus elleni küzdelem területén és a nemzetközi együttműködés megerősítése e téren, beleértve a nemzetközi egyezmények megfelelő végrehajtását is.

A személyes adatok védelme

Megfelelő hatáskörökkel, valamint megfelelő pénzügyi és emberi erőforrásokkal rendelkező független felügyeleti hatóság (adatvédelmi ügynökség) létrehozása.

3.2.   KÖZÉPTÁVÚ PRIORITÁSOK

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Alkotmány/kormányzás

A Bosznia és Hercegovina alkotmányát érintő változtatásokról való megállapodás és elfogadásuk folyamatának továbbvitele, amely hozzájárul egy fokozottan működőképes és pénzügyileg fenntartható intézményi szerkezet kialakításához, az emberi jogok és alapvető szabadságok nagyobb tiszteletben tartásához, valamint az európai integráció folyamatának támogatásához.

További előrehaladás a politikaformálás és döntéshozatal terén a teljes körű nemzeti felelősségvállalást illetően.

Közigazgatás

A közigazgatási reform végrehajtása és fenntarthatóságának biztosítása. A közösségi vívmányokat illető fokozatos jogharmonizációs és végrehajtási kapacitás növelése.

Igazságszolgáltatási rendszer

Az igazságszolgáltatás fejlesztését célzó stratégia végrehajtása, a jogállamiságot és az állampolgárok igazságszolgáltatáshoz való egyenlő hozzáférését garantáló független, megbízható és hatékony bírói testület megerősítése, valamint annak biztosítása, hogy a bíróságok rendelkezzenek a hatékony és megfelelő igazságszolgáltatáshoz szükséges műszaki felszereléssel és pénzügyi eszközökkel.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

A nemzeti jogalkotás teljes körű megfelelése az emberi jogokról szóló európai egyezménnyel.

A kisebbségek védelme az uniós és nemzetközi előírásokkal összhangban; a romákra vonatkozó nemzeti stratégia és ágazati cselekvési tervek teljes körű végrehajtása; a társadalmi befogadást célzó stratégiák, cselekvési tervek és értékelésük további fejlődését elősegítő, szilárd alapul szolgáló adatok fejlesztése.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A regionális párbeszéd, a stabilitás, a jószomszédi viszony és az együttműködés további előmozdítása.

A személyek Nemzetközi Büntetőbíróságnak történő átadása feltételeit illetően az Amerikai Egyesült Államokkal megkötött megállapodás összhangba hozása az Európai Tanács által 2002 szeptemberében elfogadott irányadó uniós elvekkel.

Gazdasági követelmények

Az államháztartás minőségének javítása a közkiadásoknak a GDP viszonylatában való csökkentése, a növekedést elősegítő kategóriákat érintő kiadásszerkezet átalakítása, valamint a gazdaságpolitikai tervezési kapacitás erősítése révén.

A privatizációs folyamat befejezése és azon fennmaradó, veszteségtermelő, köztulajdonban lévő vállalatok felszámolása, amelyeket nem lehet értékesíteni.

A hivatalos/formális gazdaságban való részvétel fokozása a társadalombiztosítási járulék mértékének csökkentése és a nyugdíjrendszer reformja révén, valamint országos szinten a munkaerő mozgásának megkönnyítése.

A hálózatos iparágak szétválasztásának felgyorsítása annak érdekében, hogy a villamosenergia-, a gáz- és a távközlési/hírközlési piacot további szolgáltatók előtt is meg lehessen nyitni a verseny és a hatékony forráselosztás növelésének céljából.

A reformok folytatása a vállalkozások ingatlanainak nyilvántartásba vétele, szerződéseinek érvényesítése, csődeljárása, bejegyzése, adózása és engedélyezése terén az üzleti környezet fejlesztése és a vállalkozások előmozdítása céljából. A különböző kormányzati szinteken meghozott, egymást átfedő jogszabályok és a vállalatok közigazgatási egységek miatti kettős adóztatásának megszüntetése.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

A minőségi infrastruktúra kialakításának, a szabványok, a hitelesítés, a metrológia, az akkreditáció és a megfelelőség-értékelés területén hozott jogszabályok közösségi vívmányokhoz való közelítésének, továbbá az új és globális, valamint a régi megközelítésre vonatkozó irányelvek átültetésének folytatása.

További előrehaladás az európai szabványok átvétele irányában és az erőfeszítések fokozása az Európai Szabványügyi Bizottság, az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottság és az Európai Távközlési Szabványügyi Intézet teljes jogú tagjává válás érdekében.

Az európai előírásoknak megfelelő piacfelügyeleti rendszer létrehozása.

Vámok és adózás

A vám- és adójogszabályok közösségi vívmányokhoz történő folyamatos közelítése, az adminisztratív kapacitás további növelése e jogszabályok végrehajtása, valamint a korrupció, a határokon átnyúló bűnözés és az adócsalás elleni küzdelem érdekében.

Az átláthatóság és az információcsere javítása a régión belül és az Európai Unióval, az adókikerülés vagy adókijátszás elkerülésére szolgáló intézkedések végrehajtásának elősegítése céljából.

Verseny

Az állami támogatásokra vonatkozó jogszabályok végrehajtása és annak biztosítása, hogy az állami támogatásokat ellenőrző hatóság hatékonyan működjön.

Átfogó állami támogatási jegyzék készítése.

Közbeszerzés

A közbeszerzési jogi keret összeegyeztethetősége a közösségi vívmányokkal és a közbeszerzési eljárások megfelelő végrehajtása.

Foglalkoztatás és szociálpolitika

A közösségi alapú szolgáltatások fejlesztése a gyógyintézetekben való ellátás alternatívájaként a mentális egészség terén, figyelembe véve a mentális egészségvédelemhez szükséges pénzügyi források elosztását.

Oktatás és kutatás

Intézkedések meghozatala az oktatási rendszer – benne az általános iskolai oktatás – fejlesztésére és egy modern szakoktatási és szakképzési rendszer létrehozására.

A felsőoktatás tekintetében a regionális együttműködés ösztönzése.

Statisztika

Megbízható gazdasági statisztika kialakítása és intézményi kapacitás kiépítése annak érdekében, hogy az európai előírásokkal összehangolt statisztikai alapadatokat lehessen előállítani és kiadni, különösen a nemzeti számlák, a mezőgazdasági, makrogazdasági és üzleti statisztika, valamint a szociális statisztika – benne az oktatási, munkaerő és egészségügyi statisztikák – területén.

A népszámlálás lebonyolítása.

Ágazati politikák

Az ipar és a kis- és középvállalkozások (kkv-k)

A Kkv Charta végrehajtása.

Az iparpolitika végrehajtása.

Mezőgazdaság és halászat

Az átfogó állami szintű mezőgazdasági stratégia végrehajtása az egész országban.

A mezőgazdasági, élelmiszer-ipari és vidékfejlesztési politika koordinálására és összehangolására vonatkozó állami szintű kapacitások további erősítése, a végrehajtási mechanizmusok megerősítése és további közelítés a közösségi vívmányokhoz.

A megfelelő jogszabályok elfogadásának továbbfolytatása az élelmiszer-biztonság, állat- és növény-egészségügyi ágazat terén, valamint hatékony ellenőrző rendszer kialakítása.

Az élelmiszer-ipari üzemek uniós követelményeknek való megfelelésének értékelése, és az ezen üzemek korszerűsítését célzó program kidolgozása és megkezdése.

Környezetvédelem

A közösségi vívmányok fokozatos átültetésnek folytatása, különös tekintettel a hulladékgazdálkodásra, a víz- és levegőminőségre, a természetvédelemre, valamint az integrált szennyezésmegelőzésre és -ellenőrzésre.

Stratégiai tervek végrehajtása, beleértve a befektetési stratégiákat is, és a környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztésére használt befektetések mértékének növelése, különös tekintettel a szennyvízgyűjtésre és -kezelésre, az ivóvízellátásra és a szilárdhulladék-gazdálkodásra.

A környezetvédelmi követelményeknek az egyéb ágazati politikák meghatározásába és végrehajtásába való integrációja.

Közlekedéspolitika

A versenyfeltételek megteremtése a vasúthálózat tekintetében, beleértve a vasút-felügyeleti és -biztonsági intézményeket is.

A jogszabályoknak a közlekedésre vonatkozó közösségi vívmányokhoz való további közelítése, különösen a műszaki és biztonsági szabványokat (beleértve a digitális tachográf készülékre vonatkozó rendelkezések végrehajtását is), a szociális normákat és a piacliberalizációt illetően.

Az európai közös légtérre vonatkozó megállapodás második átmeneti szakaszával kapcsolatos kötelezettségvállalások végrehajtása.

Energia

Az energiaellátás reformjának felgyorsítása, különösen az energia- és gázágazat esetében, a közigazgatási egységeknek az energiaágazat szerkezetátalakítására irányuló cselekvési terveinek végrehajtása, ezzel egyidejűleg a szénágazat reformjára vonatkozó tervek kialakítása és végrehajtása, átviteli rendszerüzemeltető és elosztási rendszerüzemeltetők létrehozása a gázágazatban és a belső gázpiac fejlesztése.

Az Energiaközösségről szóló szerződéssel összhangban olyan egységes energia- és gázszabályozási rendszer biztosítása, amely más energiaágazatokat is kész magába foglalni, és ezzel párhuzamosan a szociálisan hátrányos helyzetű fogyasztók problémáinak megoldása.

Információs társadalom és média

A közcélú műsorszolgáltatásról szóló jogszabályok teljes körű végrehajtása és a közcélú műsorszolgáltatási ágazat szerkezeti reformjának befejezése.

A jogszabályok összehangolása az Európai Unió elektronikus kommunikációs hálózatokra és szolgáltatásokra vonatkozó szabályozási keretével, valamint azok végrehajtása és érvényesítése.

Jogszabályi harmonizáció a határokon átnyúló televíziózásról szóló európai egyezménnyel és a határok nélküli televíziózásról szóló irányelvvel.

Pénzügyi ellenőrzés

Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzésére vonatkozó szakpolitikai dokumentum és cselekvési terv kidolgozása.

A legfőbb számvevő intézmény működési és funkcionális kapacitásának, valamint pénzügyi függetlenségének megerősítése.

Az EU pénzügyi érdekeinek hatékony védelmét szolgáló eljárások és adminisztratív kapacitások fejlesztése.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és migráció

Az uniós előírásoknak megfelelő vízum-, menedék- és migrációs politika végrehajtása.

A határrendészet további fejlesztése, különös tekintettel a határinfrastruktúrára és a zöldhatárok felügyeletére.

Pénzmosás

A pénzmosás tekintetében a rendelkezések érvényesítése szintjének folyamatos javítása.

Kábítószerek

A bűnüldöző szervek megfelelő felszerelése a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemhez. Kielégítő együttműködés megvalósítása az ügynökségek között és nemzetközi szinten, amely érzékelhetően jobb eredményekhez vezet a térségben.

Rendőrség

A rendőrségi reform teljes körű végrehajtása.

A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem

Jelentős eredmények elérése a szervezett bűnözés, a tiltott kereskedelem minden fajtája és a terrorizmus elleni küzdelemben, és megfelelő bűnvádi eljárás biztosítása.

A személyes adatok védelme

A személyes adatok védelméről szóló nemzeti törvény végrehajtása a közösségi vívmányokkal összhangban, valamint e törvény hatékony figyelemmel kísérése és végrehajtása.

4.   PROGRAMOZÁS

A stabilizációs és társulási folyamat részeként a nyugat-balkáni országoknak nyújtandó közösségi támogatásokat a jelenlegi pénzügyi eszközök útján, különösen az 1085/2006/EK rendelet (IPA) alapján, valamint a 2007 előtt elfogadott programok esetében a 2666/2000/EK tanácsi rendelet (CARDS-rendelet) (1) keretében nyújtják majd. A finanszírozási megállapodások szolgálnak jogalapul a konkrét programok végrehajtásához. Ennélfogva e határozatnak nincsenek pénzügyi vonzatai. Bosznia és Hercegovina a több országra irányuló és horizontális programokból is támogatásokhoz juthat.

5.   FELTÉTELRENDSZER

A nyugat-balkáni országok számára nyújtandó támogatás azon előrelépés függvénye, amelyet az ország a koppenhágai kritériumoknak való megfelelés, valamint az ezen európai partnerség egyes prioritásainak való megfelelés tekintetében elér. A feltételek teljesítésének elmulasztása ahhoz vezethet, hogy a Tanács az 1085/2006/EK rendelet 21. cikke értelmében, illetve a 2007-et megelőző programok tekintetében a 2666/2000/EK rendelet 5. cikke értelmében meghozza a szükséges intézkedéseket. A támogatásra a Tanács 1997. április 29-i következtetéseiben meghatározott feltételek is vonatkoznak, különösen a kedvezményezettek arra vonatkozó kötelezettségvállalását illetően, hogy demokratikus, gazdasági és intézményi reformokat hajtanak végre. Az egyes országokra vonatkozó éves programok szintén tartalmaznak különleges feltételeket. A finanszírozási határozatokat egy Bosznia és Hercegovinával megkötendő finanszírozási megállapodás egészíti ki.

6.   MONITORING

Az európai partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen a Bizottság éves jelentései révén fogják ellenőrizni.


(1)  HL L 306., 2000.12.7., 1. o. A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel (HL L 344., 2005.12.27., 23. o.) módosított rendelet.


19.3.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 80/32


A TANÁCS HATÁROZATA

(2008. február 18.)

a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal a csatlakozási partnerségben létrehozott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/57/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(2008/212/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a stabilizációs és társulási folyamat keretében európai partnerségek létrehozásáról szóló, 2004. március 22-i 533/2004/EK tanácsi rendeletre (1), annak módosítását is figyelembe véve, és különösen annak 2. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az Európai Tanács 2003. június 19–20-i thesszaloniki ülésén jóváhagyta a partnerség olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját.

(2)

Az 533/2004/EK rendelet előírja, hogy a Tanács határoz a partnerségekre irányadó elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint bármely későbbi kiigazításról. A rendelet azt is megállapítja, hogy a partnerségek végrehajtásának nyomon követése a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen az elért eredményekről szóló éves jelentések révén biztosított.

(3)

Az Európai Tanács 2005. december 17-i ülésén jóváhagyta Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság tagjelöltségét. Ennélfogva javaslatot nyújtottak be az 533/2004/EK rendelet olyan értelmű módosítására, hogy a partnerség megnevezés ezen ország esetében „európai partnerségről”„csatlakozási partnerségre” módosuljon.

(4)

2006. január 30-án a Tanács a Bizottság 2005. novemberi javaslata alapján elfogadta a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal kötött második csatlakozási partnerséget (2).

(5)

A 2006–2007. évi bővítési stratégiáról és a fő kihívásokról szóló bizottsági dokumentum jelezte, hogy a partnerségeket 2007 végén naprakésszé fogják tenni.

(6)

2006. július 17-én a Tanács elfogadta az egy előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA) létrehozásáról szóló 1085/2006/EK rendeletet (3), amely megújítja a csatlakozás előtt álló országok pénzügyi támogatási keretét.

(7)

Ezért helyénvaló egy, a jelenlegi partnerséget naprakésszé tevő csatlakozási partnerség elfogadása annak érdekében, hogy – a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságnak az Európai Unióba történő további integrációja terén elért eredményekről szóló 2007-es bizottsági jelentés megállapításai alapján – a további munkára vonatkozó, megújított prioritásokat meghatározzák.

(8)

Az Európai Unióba történő további integráció előkészítése érdekében Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság illetékes hatóságainak tervet kell kidolgozniuk ütemtervvel és olyan meghatározott intézkedésekkel, amelyeket a csatlakozási partnerség prioritásainak elérése érdekében meghozni szándékoznak.

(9)

A 2006/57/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal létrejött csatlakozási partnerség elveit, prioritásait és feltételeit a melléklet tartalmazza.

2. cikk

A csatlakozási partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok – nevezetesen az elért eredményekről szóló éves bizottsági jelentések – révén ellenőrzik.

3. cikk

A 2006/57/EK határozatot hatályon kívül kell helyezni.

4. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2008. február 18-án.

a Tanács részéről

az elnök

D. RUPEL


(1)  HL L 86., 2004.3.24., 1. o. A 269/2006/EK rendelettel (HL L 47., 2006.2.17., 7. o.) módosított rendelet.

(2)  A Tanács 2006/57/EK határozata (2006. január 30.) a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal az európai partnerségben létrehozott elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2004/518/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 35., 2006.2.7., 57. o.).

(3)  HL L 210., 2006.7.31., 82. o.


MELLÉKLET

MACEDÓNIA VOLT JUGOSZLÁV KÖZTÁRSASÁG 2007. ÉVI CSATLAKOZÁSI PARTNERSÉG

1.   BEVEZETÉS

Az Európai Tanács jóváhagyta az európai partnerségek olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját. A javasolt csatlakozási partnerség a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságról készült, az elért haladásról szóló 2007. évi bizottsági jelentés alapján naprakésszé teszi a 2006. januári európai partnerséget. Új és továbbra is fennálló cselekvési prioritásokat határoz meg. Ezeket az új cselekvési prioritásokat az ország sajátos igényeihez és felkészültségének szintjéhez kell igazítani, és szükség szerint naprakésszé kell tenni. Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságnak tervet kell kidolgoznia, amely magában foglalja a csatlakozási partnerség prioritásaival kapcsolatos ütemtervet és konkrét intézkedéseket. A partnerség az országnak nyújtandó pénzügyi támogatásokhoz is iránymutatást ad.

2.   ELVEK

A nyugat-balkáni országok európai felzárkózásához – egészen eljövendő csatlakozásukig – továbbra is a stabilizációs és társulási folyamat nyújt keretet. A Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságra vonatkozóan megállapított prioritások Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságnak az Európai Tanács 1993-as koppenhágai ülésén meghatározott kritériumoknak való megfelelési képességéhez, valamint a stabilizációs és társulási folyamat során – különösen a Tanács 1997. április 29-i és 1999. június 21–22-i következtetéseiben – megállapított feltételekhez, a 2000. november 24-i zágrábi csúcstalálkozó zárónyilatkozatához, valamint a Thesszaloniki Cselekvési Programhoz kapcsolódnak.

3.   PRIORITÁSOK

Az e csatlakozási partnerségben felsorolt prioritásokat azon az alapon választották ki, hogy reálisan elvárható-e Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság által történő teljesítésük vagy érdemi előbbre vitelük a következő néhány évben. Meg kell különböztetni rövid távú prioritásokat, amelyek teljesítése egy-két éven belül, illetve középtávú prioritásokat, amelyek teljesítése három-négy éven belül várható. A prioritások a jogszabályokra és végrehajtásukra egyaránt vonatkoznak.

A prioritások megállapításának szükségességét illetően egyértelmű, hogy Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság számára vannak olyan teljesítendő feladatok is, amelyek prioritássá válhatnak egy következő partnerségben, figyelembe véve Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság jövőbeli előrehaladását is.

A rövid távú prioritások közül a legfontosabbakat kijelölték, és a prioritási lista elején összesítették. E fő prioritások sorrendje nem fontosságuk sorrendjét jelzi.

3.1.   RÖVID TÁVÚ PRIORITÁSOK

A legfontosabb prioritások

A stabilizációs és társulási megállapodás keretében vállalt valamennyi kötelezettség megfelelő végrehajtásának biztosítása.

Konstruktív és széles körű párbeszéd ösztönzése a demokratikus intézmények keretében, különösen az összes politikai párt közötti konszenzust igénylő területeken.

A rendőrségről szóló törvény hatékony végrehajtása.

Az igazságszolgáltatási reformok végrehajtásában tartós eredmények elérése, valamint az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének és átfogó kapacitásának erősítése. Az ügyészség reformjának végrehajtása és a Bírói Tanács tagjainak kinevezésének befejezése.

A korrupció elleni jogszabályok végrehajtásával kapcsolatban tartós eredmények elérése.

A köztisztviselők felvételi eljárásának és szakmai előmenetelének politikától függetlenné tétele, az érdem alapján történő szakmai előmeneteli rendszer kialakítása és a köztisztviselői törvény maradéktalan végrehajtása.

A munkahelyteremtés előtt álló akadályok csökkentése és különösen a fiatalkori és a hosszú távú munkanélküliség kezelése.

Az általános üzleti környezet ösztönzése a jogállamiság javítása, a szabályozó és felügyeleti szervek függetlenségének erősítése, a jogi eljárások felgyorsítása és a tulajdonjogi állapotok nyilvántartásba vételének folytatása által.

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Az ohridi keretmegállapodás végrehajtásának folytatása, többek között abból a célból, hogy elősegítsék az etnikumok közötti bizalom kiépítését.

Parlament/választások

Annak biztosítása, hogy valamennyi jövőbeli választást a választási kódexszel összhangban hajtsák végre.

Azonnali határozatok a választási szabálytalanságokkal kapcsolatban, valamint olyan büntetések kiszabása, amelyek elrettentenek ezek elkövetésétől.

A parlament kapacitásának erősítése, különösen a rendelkezésére álló források növelése által.

Kormányzat

A helyi közigazgatás átláthatóságának és elszámoltathatóságának erősítése. Különösen a belső ellenőrzések és auditok erősítése.

A települési adók begyűjtésének kielégítő szintje az egész országban.

Az önkormányzati kapacitás fejlesztése az állami tulajdonú földek kezelése érdekében.

Kielégítő számú és kompetenciájú önkormányzati személyzet biztosítása.

Közigazgatás

Érdem alapján történő szakmai előmeneteli rendszer bevezetése annak érdekében, hogy központi és helyi szinten egyaránt elszámoltatható, hatékony és professzionális közigazgatási szervezet jöjjön létre.

A köztisztviselők etikai kódexe hatékony végrehajtásának biztosítása.

Az adminisztratív kapacitás erősítése, különösen a stratégiai tervezés és politikafejlesztés kapacitásának fejlesztése és a képzés javítása által, valamint a köztisztviselők általános képzési stratégiájának kialakítása.

A közigazgatás – különösen a döntéshozatali folyamat – átláthatóságának biztosítására elfogadott intézkedések hatékony végrehajtása és a civil társadalom aktív részvételének további ösztönzése.

A bűnüldöző szervek reformja végrehajtásának folytatása.

Megfelelő adminisztratív kapacitás biztosítása az IPA-alapok programozására és hatékony kezelésére vonatkozóan.

Igazságszolgáltatási rendszer

A bírói és ügyészi akadémián folyó alap- és továbbképzés további fejlesztése.

Az új bírósági szervezet létrehozásának befejezése, a teljes működőképesség biztosítása érdekében megfelelő források rendelkezésre bocsátása, valamint hatékonyságának ösztönzése.

A bírósági határozatok megfelelő és teljes körű végrehajtása.

Korrupcióellenes politika

Az Állami Korrupcióellenes Bizottság és az Állami Számvevőszék ajánlásai megfelelő nyomon követésének biztosítása.

A korrupcióellenes államok csoportja (GRECO) ajánlásainak teljes körű végrehajtása.

A politikai pártok és választási kampányok finanszírozásával kapcsolatban elfogadott szabályok végrehajtásához szükséges adminisztratív kapacitás erősítése. Jogsértések esetén hatékony szankciók kiszabása.

Az egyes közhivatalnokok mérlegelési jogköre felülvizsgálatának nyomon követése.

Az információkhoz való nyilvános hozzáférésről szóló törvény teljes körű végrehajtása.

Az intézmények közötti együttműködés további erősítése.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

Az emberi jogokról szóló európai egyezménynek, a kínzás megelőzésére létrehozott európai bizottság ajánlásainak, valamint a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménynek való teljes megfelelés.

Az etikai, a belső ellenőrzésre, a szakmai és az emberi jogi előírásokra vonatkozó szabályok maradéktalan végrehajtása valamennyi bűnüldöző szerven, igazságszolgáltatási és büntetés-végrehajtási intézményen belül, ideértve a rendszeres képzést is.

Elegendő forrás biztosítása a fogvatartási körülmények javítása érdekében.

Hatékony mechanizmusok létrehozása annak érdekében, hogy az egyének vagy csoportok ellen állami vagy nem állami szervek által elkövetett diszkrimináció minden formáját azonosítsák, üldözzék és büntessék.

A nők és a gyermekek jogainak fokozott védelme.

A kisebbségi közösségek igazságos képviseletére vonatkozó stratégia naprakésszé tétele és végrehajtása, elsősorban elegendő forrás biztosítása és a célok nem teljesítésének hatékony szankcionálása által.

A kisebbségi csoportokhoz tartozók oktatáshoz, igazságszolgáltatáshoz és szociális jóléthez való hozzáférésének támogatása.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

Továbbra is teljes körű együttműködés a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel (ICTY), valamint – tekintettel az ICTY által esetlegesen visszaküldött aktákra – a szabályszerű eljárás biztosításához szükséges előfeltételek teljesítése.

A stabilitási paktumról egy inkább regionális szintű együttműködési keretrendszerre történő áttérés további ösztönzése, valamint a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) hatékony végrehajtása.

A jószomszédi kapcsolatok fenntartása, különös tekintettel a Görögország vonatkozásában fennálló névkérdés esetében egyeztetett és kölcsönösen elfogadható megoldás kidolgozására konstruktív megközelítést alkalmazva tett fokozott erőfeszítések által, az ENSZ Biztonsági Tanácsa 817/93. és 845/93. sz. határozatának keretében, valamint az olyan lépések elkerülése, amelyek e kapcsolatokat kedvezőtlenül érinthetik.

A szomszédos országokkal való együttműködés erősítése és a hatékony végrehajtás biztosítása, különösen a határokon átnyúló együttműködés, a szervezett bűnözés, a tiltott kereskedelem és a csempészet elleni küzdelem, az igazságügyi együttműködés, a határellenőrzés, a visszafogadás és a környezetvédelem vonatkozásában.

Gazdasági követelmények

A földek és ingatlanok bejegyzésének folytatása, az ingatlan-nyilvántartás erősítése a gazdasági szereplők jogbiztonságának javítása érdekében, valamint a piacgazdasági mechanizmusok működésének javítása.

A közszolgáltatások hatékonyságának javítása, elsősorban a képzésre és a jelenlegi infrastruktúra javítására fordított további pénzeszközök segítségével.

A tagsággal járó kötelezettségek vállalására való képesség

1. fejezet: Az áruk szabad mozgása

A szükséges infrastruktúra teljessé tételéhez szükséges horizontális keretjogszabályok elfogadása és végrehajtása, valamint a megfelelőségértékelési eljárások esetében a különböző funkciókhoz tartozó feladatok (szabályozás, szabványosítás, akkreditáció, metrológia, megfelelőségértékelés és piacfelügyelet) elkülönítése.

A közösségi vívmányok végrehajtására vonatkozó, szakaszokat meghatározó átfogó stratégia megszövegezése a vonatkozó horizontális szerveződések (szabványosítás, akkreditáció, metrológia és piacfelügyelet) számára, amely stratégia tartalmazza a jogszabályi intézkedések bevezetésére és hatékony végrehajtására vonatkozó határidőket és az ehhez kapcsolódó pontos hatásköröket, valamint a különböző ágazatokban rendelkezésre álló adminisztratív kapacitás ösztönzését.

Cselekvési terv, a kölcsönös elismerési záradékok bevezetésére és a szükséges későbbi összeállítása szakaszok meghatározásával az EK-Szerződés 28–30. cikkének való megfelelés érdekében; a tervben szerepelnie kell a nemzeti jogszabályok és igazgatási gyakorlatok belső átvilágítására, a módosításokra vonatkozó fontos határidőknek.

Az európai szabványok elfogadásának felgyorsítása, valamint az európai szabványügyi szervezetek teljes jogú tagjává válásra tett erőfeszítések fokozása.

3. fejezet: A letelepedés joga és a szolgáltatásnyújtás szabadsága

Az EU tagállamaiból származó természetes és jogi személyek letelepedése és az általuk biztosított, határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás előtt még fennálló akadályok felszámolása.

Az állandó telephelyről, illetve ideiglenes jelleggel nyújtott szolgáltatások megkülönböztetésének jogszabályokba foglalása.

4. fejezet: A tőke szabad mozgása

A pénzmosás elleni keret további erősítése, különösen a jelentést tevő intézmények tudatosságának fokozása, valamint az érintett intézmények általi hitelt érdemlő végrehajtás révén. A kapacitás megerősítése és a bűnüldözési operatív információk megosztása az intézmények között.

Eredmények elérése a tőkemozgás útjában álló, még fennmaradt korlátozások felszámolásában.

5. fejezet: Közbeszerzés

A panaszbizottság erősítése a hatékony jogorvoslati rendszer biztosítása érdekében.

6. fejezet: Társasági jog

Hatékony és független minőségbiztosítás, valamint nyilvános felügyeleti rendszerek létrehozása a bejegyzett könyvvizsgálókra és könyvvizsgáló cégekre vonatkozóan. A vonatkozó adminisztratív kapacitás megerősítése.

7. fejezet: Szellemi tulajdonjog

Nemzeti stratégia és cselekvési terv készítése az e fejezet hatálya alá tartozó összes területen meglévő közösségi vívmányok végrehajtásához és erősítéséhez szükséges kapacitás létrehozásának vonatkozásában, különös fontosságot tulajdonítva a bűnüldöző szervek, bírák, ügyészek és vámtisztviselők számára szervezendő speciális képzések szükségességének.

Tudatosító kampányok kialakítása, valamint a bűnüldöző szervek és az összes érdekelt fél közötti együttműködés javítása.

8. fejezet: Versenypolitika

A trösztellenes törvények hiteles végrehajtási nyilvántartásának létrehozása és összpontosítás a versenyjog legsúlyosabb megsértéseire.

Az állami támogatások hatékony előzetes ellenőrzésének kiépítése.

A versenyvédelmi bizottság adminisztratív kapacitásának erősítése, a megfelelő költségvetés és személyzet biztosítása.

A versenyjog átlátható és megkülönböztetéstől mentes alkalmazásának teljes körű biztosítása.

9. fejezet: Pénzügyi szolgáltatások

A pénzügyi szolgáltatások terén a jogi szabályozás és a felügyeleti keret megerősítése, beleértve a végrehajtást, különös tekintettel a biztosítási ágazatra és az értékpapírpiacokra.

Annak biztosítása, hogy a biztosítási ágazatot felügyelő független hatóság megkezdhesse működését, és elegendő számú személyzet álljon rendelkezésére.

10. fejezet: Információs társadalom és média

A stabilizációs és társulási megállapodás megszegésének megszüntetése azáltal, hogy megtesznek minden szükséges intézkedést az elektronikus kommunikációs ágazat liberalizációjára irányuló kötelezettség teljesítése érdekében, beleértve az összes előírt másodlagos jogszabály elfogadását és a szabályozó szervek további megerősítését.

Versenyképes biztosítékok garantálása a piaci erők jelentős működtetői számára.

Az elektronikus kommunikációt és médiát szabályozó hatóságok függetlenségének és adminisztratív kapacitásának megerősítése.

Stabil és fenntartható finanszírozási források biztosítása a közszolgálati műsorszolgáltató és a Műsorszórási Tanács számára.

11. fejezet: Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

A mezőgazdasági földterület ingatlan-nyilvántartásba vételének felgyorsítása.

Helytálló és megbízható mezőgazdasági adatok gyűjtése és feldolgozása.

Folytatni kell az előkészületeket – az uniós követelményekkel és a nemzetközi ellenőrzési előírásokkal összhangban – a mezőgazdasági alapok kezeléséért és ellenőrzéséért felelős hatékony és eredményes kifizető testületek létrehozására.

12. fejezet: Élelmiszer-biztonsági, állat- és növény-egészségügyi politika

A jogszabályoknak az állat- és növény-egészségügyi közösségi vívmányokkal történő összehangolásának folytatása, amelynek középpontjában a vívmányokkal összeegyeztethető keretszabályozás áll.

Az állat-egészségügyi szolgálat kapacitásának további megerősítése mind központi, mind helyi szinten az EU-kompatibilis ellenőrzési rendszer létrehozása céljából, különös tekintettel az importellenőrzésekre.

A szarvasmarhafélék azonosítására és mozgásuk nyilvántartására létrehozott rendszer működésének biztosítása, valamint a disznók, juhok és kecskék azonosítására szolgáló rendszer bevezetése.

Az állatbetegségek és állategészségügy ellenőrző rendszereinek további összehangolása az EU jogszabályi és intézményi követelményeivel, valamint a bejelentési kötelezettség alá eső betegségekre vonatkozó készenléti tervekkel.

Az agrár-élelmiszeripari létesítmények uniós követelményeknek való megfelelésének értékelése, amely e létesítmények jövőbeli fejlesztési terveinek alapjául szolgál majd.

14. fejezet: Közlekedéspolitika

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat kialakításáról szóló egyetértési nyilatkozat végrehajtásának folytatása, és a Délkelet-Európai Közlekedési Megfigyelőállomással való együttműködés megerősítése.

A közúti szállításra vonatkozó közösségi vívmányokkal való összehangolás folytatása, különösen a veszélyes áruk, a piacra jutás, a szociális feltételek, a digitális menetíró készülék és a közúti biztonság javítása terén.

A vasúti ágazatban az infrastruktúra működtetőjétől és a vasúttársaságoktól független szabályozó szerv létrehozása, a biztonsági tanúsítványok kibocsátásáért felelős biztonsági hatóság létrehozása, valamint a jogszabályok összehangolása a veszélyes áruk vasúti szállítására vonatkozó uniós szabályokkal. Az utasszállítással kapcsolatos közszolgáltatási kötelezettségekért nyújtott kompenzáció által pénzügyi stabilitás biztosítása és adósságcsökkentés.

Az európai közös légtérre vonatkozó megállapodás első átmeneti szakaszával kapcsolatos kötelezettségvállalások – köztük a vonatkozó légiközlekedési jogszabályok – végrehajtása.

A polgári légiközlekedési hatóság adminisztratív kapacitásának megerősítése.

15. fejezet: Energia

A belső villamosenergia- és gázpiacokra, az energiahatékonyságra és a megújuló energiaforrásokra vonatkozó jogszabályok közösségi vívmányokkal történő összehangolásának folytatása az energiapiac verseny számára történő fokozatos megnyitása céljából.

Az Energiaszabályozási Bizottság függetlenségének további erősítése.

Az energiaközösséget létrehozó szerződésből fakadó kötelezettségek végrehajtása a belső gáz- és villamosenergia-piacra és a villamos energia határokon átnyúló kereskedelmére vonatkozó közösségi vívmányok teljes körű végrehajtására tekintettel.

Az adminisztratív kapacitás erősítése az összes energiaágazatban és az Energiaügynökség vonatkozásában az energiahatékonyság, valamint a megújuló energiaforrások terén.

Radioaktív anyagok tárolására alkalmas létesítmény építése.

A Sugárbiztonsági Igazgatóság megfelelő és független működésének biztosítása.

16. fejezet: Adóügy

Az adminisztratív kapacitás növelése az adójogszabályok végrehajtása, valamint az adócsalás elleni küzdelem érdekében.

Az ellenőrzési politika sürgős reformját és az ellenőrzési kapacitás javítását célzó strukturális intézkedések meghozatala.

Ellenőrzési stratégia kidolgozása és megfelelő számítógépes rendszer bevezetése.

A vállalkozások adózására vonatkozó magatartási kódexének elvei melletti elkötelezettség és annak biztosítása, hogy az új adóintézkedések összhangban legyenek ezekkel az elvekkel.

18. fejezet: Statisztika

Az Állami Statisztikai Hivatal kapacitásának erősítése a következő népszámlálás időben történő megvalósítása, valamint a nemzeti számlák és az ezek alapjául szolgáló statisztikák folyamatos fejlesztése céljából; különösen a mezőgazdasági és üzleti statisztikák gyűjtése és feldolgozása során fennálló hiányosságoknak az uniós szabványokkal és módszertannal összhangban történő kezelése, valamint még több statisztikai adat eljuttatása az Eurostathoz.

A vállalkozások statisztikai nyilvántartása és a mezőgazdasági üzemek nyilvántartásának teljes kialakítása, beleértve az információ naprakésszé tételére irányuló gyakorlatokét is.

19. fejezet: Foglalkoztatás és szociálpolitika

A közösségi vívmányok átültetésének folytatása és a vonatkozó igazgatási és végrehajtási struktúrák – köztük a munkaügyi felügyelet – megerősítése.

A társadalmi befogadással és szociális védelemmel kapcsolatos politikák végrehajtásához szükséges adminisztratív kapacitás biztosítása.

Működő és reprezentatív szociális párbeszéd biztosítása.

További erőfeszítések a fogyatékkal élő személyek helyzetének javítására.

20. fejezet: Vállalkozás- és iparpolitika

A növekedést és innovációt előmozdító ipari stratégia meghatározása és végrehajtása.

A vállalkozásokra vonatkozó új szabályozás módszeres hatásvizsgálatának bevezetése.

A kkv-részleg és a kkv-ügynökség forrásainak erősítése, valamint a kkv-kra irányuló stratégia és cselekvési terv és a kisvállalkozások európai chartájának végrehajtása.

A szabályozás egyszerűsítésének, az elavult szabályok gyorsított eljárással történő felszámolásának és az üzletmenet útjában álló bürokratikus akadályok leépítésének folytatása; a szabályozási hatásvizsgálatok bevezetése.

22. fejezet: A regionális politika és a strukturális eszközök koordinálása

Az intézményi struktúrák létrehozásának erősítése és az adminisztratív kapacitás – különösen a szakminisztériumok szintjén – történő erősítése a programozás, projekt-előkészítés, ellenőrzés, értékelés, pénzügyi irányítás és ellenőrzés terén, az uniós előcsatlakozási programoknak a közösségi kohéziós politika megvalósításához szükséges előkészületként szolgáló végrehajtása érdekében.

A nemzeti regionális fejlesztési stratégia véglegesítése.

23. fejezet: Igazságszolgáltatás és alapvető jogok

A személyes adatok védelmére vonatkozó nemzeti jogszabályok végrehajtása. Az egyéneknek a személyes adatok gépi feldolgozása során való védelméről szóló Európa tanácsi egyezményt kiegészítő, a felügyeleti hatóságokról és a határokon átnyúló adatáramlásról szóló jegyzőkönyv aláírása és megerősítése.

A többi prioritás vonatkozásában lásd a politikai követelményekkel kapcsolatos szakaszt.

24. fejezet: Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Az integrált határ-ellenőrzési cselekvési terv végrehajtásának folytatása, a fő határ-ellenőrzési adatbázisok kifejlesztése és összekapcsolása, a dokumentumelemző és határfelügyeleti készülékek javítása, a kiváló minőségű úti és személyazonossági okmányok kiadására vonatkozó követelmények eredményes végrehajtásának biztosítása, valamint a személyzet továbbképzése.

Megfelelő finanszírozás és képzés a rendőrségi reform végrehajtásához, a rendőri szervek, a rendőrség és más bűnüldöző szervek közötti koordináció és együttműködés erősítése, valamint a bűnügyi rendőrség és az ügyészek közötti együttműködés erősítése.

Átfogó rendőri humán erőforrás- és képzési stratégia kifejlesztése és végrehajtása, valamint a rendelkezésre álló felszerelés korszerűsítése.

A szervezett bűnözés elleni küzdelem fokozása, elsősorban a különleges nyomozati intézkedések jobb alkalmazása és a nemzetközi elfogatóparancsok (többek között a számítógépes bűnözés, különösen a gyermekpornográfia terén történő) azonnali kibocsátása és nyomon követése által, valamint a szervezett bűnözés elleni küzdelemben – beleértve az ember-, fegyver- és kábítószer-kereskedelmet – a szervek közötti felhasználásra szánt integrált hírszerzőrendszer létrehozása.

Az emberkereskedelem elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti cselekvési terv végrehajtására irányuló erőfeszítések fokozása, valamint a számítógépes bűnözés felderítéséhez szükséges kapacitás erősítése.

Az Európai Közösség és a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság közötti visszafogadási megállapodás végrehajtása, és tárgyalások folytatása visszafogadási megállapodásokról az átutazó migránsok származási országaival.

A (nemzetközi) védelemre szoruló személyek jogait garantáló jogi eszközök bevezetésének gyorsítása.

A menekült- és idegenrendészeti törvény összehangolása a vonatkozó közösségi vívmányokkal.

25. fejezet: Tudomány és kutatás

A kutatási és technológiafejlesztési kapacitás megerősítése a közösségi keretprogramokban való sikeres részvétel biztosítása céljából.

Integrált kutatáspolitika kialakításának megkezdése és az Európai Kutatási Térségbe történő integrációhoz szükséges intézkedések megtétele.

26. fejezet: Oktatás és kultúra

Az egész életen át tartó tanulás és a „Cselekvő ifjúság” program irányításához szükséges jogszabályi és adminisztratív keret létrehozásának befejezése, valamint a végrehajtó szervek megerősítése.

27. fejezet: Környezetvédelem

A jogszabályok közösségi vívmányokkal történő összehangolásának folytatása, elsősorban a levegőminőség, a hulladékgazdálkodás és a vízminőség területén, valamint a jogszabályok végrehajtásának és a környezet-ellenőrzésnek a jelentős mértékű javítása.

A Környezetvédelmi Felügyelőség és egyéb végrehajtó szervek megerősítése, hiteles végrehajtási nyilvántartás kialakítása, valamint annak biztosítása, hogy a pénzbírságok és egyéb szankciók elrettentő erejűek legyenek, és alkalmazásuk hatékony legyen.

Az adminisztratív kapacitás országos és helyi szintű megerősítése, valamint a környezetvédelmi kérdésekért felelős közigazgatási szervek közötti koordináció javítása.

Stratégiai tervek (többek között pénzügyi stratégiák), nemzeti hulladékgazdálkodási stratégia és hulladékgazdálkodási terv készítése.

Az összehangolás költségeinek becslésén alapuló környezetvédelmi befektetési stratégia kidolgozása.

A környezetvédelmi követelmények belefoglalása más ágazati politikákba, különösen környezeti hatásvizsgálatok kialakítása révén.

A környezetvédelmi infrastruktúrába történő beruházások növelése, különös hangsúllyal a szennyvízgyűjtésre és -kezelésre, az ivóvízellátásra, a levegőszennyezés problémájának megoldására, valamint a hulladékgazdálkodásra.

29. fejezet: Vámunió

Az adminisztratív kapacitás bővítése a vámjogszabályok végrehajtása és a határokon átnyúló bűnözés leküzdése céljából.

A jogszabályok és eljárások további közelítése a közösségi vívmányokhoz, különösen az árutovábbítás és a vámkontingensek kiosztása területén.

A technológiai és ipari fejlesztési zónákról szóló törvény összehangolása a közösségi vívmányokkal.

31. fejezet: Kül-, biztonság- és védelmi politika

A nemzetközi megszorító intézkedések terén kialakított közös álláspont végrehajtására szolgáló jogszabályok végrehajtása.

32. fejezet: Pénzügyi ellenőrzés

Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzésére vonatkozó politikai dokumentum felülvizsgálata, a belső pénzügyi ellenőrzésre és auditra vonatkozó törvények kidolgozása annak érdekében, hogy a belső pénzügyi ellenőrzési politika és a hatályos jogszabályok átfogóak és következetesek legyenek, valamint az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzéséhez kapcsolódó középtávú prioritások végrehajtására vonatkozó cselekvési terv naprakésszé tétele.

A központi állami intézmények belső ellenőrzési egységei létrehozásának befejezése, adott esetben helyhatósági szinten hasonló egységek létrehozása, és számukra elegendő személyzet, képzési lehetőség és felszerelés biztosítása.

Az EU előcsatlakozási eszközei keretében indított programok decentralizált végrehajtásához szükséges hatékony irányítási, monitoring, ellenőrzési és pénzügyi ellenőrzési rendszerek létrehozása.

3.2.   KÖZÉPTÁVÚ PRIORITÁSOK

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Kormányzat

A decentralizációs folyamat befejezése.

Közigazgatás

A stabilizációs és társulási megállapodás végrehajtása céljából az adminisztratív kapacitás további fejlesztése.

Korrupcióellenes politika

A korrupció elleni küzdelemre vonatkozó stratégia végrehajtásának befejezése.

Az összeférhetetlenségről szóló szabályok további érvényesítése, a kötelező nemzetközi rendelkezésekkel összhangban.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

Az emberi jogok tiszteletben tartásának további előmozdítása a büntetés-végrehajtási szervek által, a fogdákban és büntetés-végrehajtási intézetekben.

A kisebbségi közösségek igazságos képviseletére vonatkozó stratégia további végrehajtása.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A regionális párbeszéd, a stabilitás, a jószomszédi viszony és az együttműködés előmozdítása.

Gazdasági követelmények

Az ország liberalizáció melletti kötelezettségvállalásai fényében a villamosenergia-piac fenntarthatóságának biztosítására irányuló erőfeszítések fokozása egyrészt a költségmegtérülést nem biztosító árak alapján fennálló torzulások megszüntetése, másrészt a szabályozó intézmények és a fizikai infrastruktúra megerősítése által.

A közkiadások minőségének javítása az állami szektor középtávú tervezési kapacitásának megerősítése és a költségvetés végrehajtásának javítása által. Az oktatás minőségének további javítása, az infrastruktúra további finanszírozásához szükséges eszközök és az oktatási ágazatban jelenleg zajló reformok megfelelő végrehajtásához szükséges személyzet rendelkezésre bocsátása által.

A munkaerő-piaci teljesítmény további javítása és a munkanélküliség további csökkentése, különösen a fiatalkori és a hosszú távú munkanélküliség kezelésére tett kiegészítő intézkedések, valamint a szociális biztonsági és az oktatási rendszer modernizálása által.

Az informális szektornak a formális gazdaságba történő integrálására tett erőfeszítések folytatása.

Az ország – elsősorban energetikai és közlekedési – infrastruktúrájának fejlesztése a gazdaság versenyképességének általános javítása érdekében.

A tagsággal járó kötelezettségek vállalására való képesség

1. fejezet: Az áruk szabad mozgása

A közösségi vívmányokkal összhangban piacfelügyeleti rendszer kiépítése.

3. fejezet: A letelepedés joga és a szolgáltatásnyújtás szabadsága

A közösségi vívmányokkal való összehangolás a szakmai képesítések kölcsönös elismerése terén, beleértve a képzéssel kapcsolatos rendelkezéseket is, és a szükséges adminisztratív struktúrák kialakítása.

A postai szolgáltatásokra vonatkozó közösségi vívmányokkal való összehangolás, beleértve a független nemzeti szabályozó hatóság létrehozását is.

5. fejezet: Közbeszerzés

Teljesen működőképes közbeszerzési struktúrák kialakítása, amelyek biztosítják a közbeszerzési eljárások közösségi szabványoknak megfelelő működését. Elektronikus közbeszerzés kialakítása.

7. fejezet: Szellemi tulajdonjog

Az e fejezetben említett területekre vonatkozó közösségi vívmányok végrehajtásához és érvényesítéséhez szükséges kapacitás létrehozása, valamint kielégítő mértékű előrehaladás a szerzői jogi kalózkodással és hamisítással kapcsolatos nyomozások, perbefogások és bírósági eljárások terén.

8. fejezet: Versenypolitika

A jogszabályoknak a trösztellenes és az állami támogatásra vonatkozó közösségi vívmányokkal való további összehangolása.

A végrehajtás hitelességének további javítása a trösztellenes szabályozás és az állami támogatások ellenőrzése terén.

A kormányzati intézmények, az üzleti világ és a közvélemény tudatosságának erősítése.

9. fejezet: Pénzügyi szolgáltatások

Hiteles végrehajtási nyilvántartás a kötelező felelősségbiztosítással nem rendelkező gépjárművezetők elleni eljárásokról.

A jogszabályok összehangolása a pénzügyi szolgáltatások terén hatályos uniós jogszabályokkal.

11. fejezet: Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

A mezőgazdasági irányítás kapacitásának korszerűsítése, továbbá a közös agrárpolitika végrehajtását célzó előkészületek és irányító mechanizmusok gyakorlati alkalmazásának befejezése, különös tekintettel az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszerre (IIER), valamint a működőképes mezőgazdaságiparcella-azonosító rendszer (MePAR) biztosítása.

12. fejezet: Élelmiszer-biztonsági, állat- és növény-egészségügyi politika

A jogszabályok további összehangolása a fertőző szivacsos agyvelőbántalmakra (TSE) és az állati melléktermékekre vonatkozó közösségi vívmányokkal, e jogszabályok végrehajtása és végrehajtásuk ellenőrzése, valamint a szükséges gyűjtő- és kezelőrendszerek létrehozása.

Megfelelő személyzettel rendelkező növény-egészségügyi hatóság létrehozása. A növény-egészségügyi jogszabályok további összehangolása a közösségi vívmányokkal.

Az agrár-élelmiszeripari létesítmények korszerűsítésére vonatkozó terv elfogadása és végrehajtásának megkezdése.

A laboratóriumi kapacitás erősítése az élelmiszer-biztonság, illetve az állat- és növény-egészségügy területén.

14. fejezet: Közlekedéspolitika

A közösségi vívmányokkal való teljes összehangolásra irányuló munka folytatása a közúti szállítás területén (beleértve a digitális menetíró készülék alkalmazását), a vasúti közlekedésre vonatkozó közösségi vívmányokkal való összehangolás folytatása (első és második vasúti csomag, valamint átjárhatóság), a légiközlekedési jogszabályokkal való teljes összehangolás és a vonatkozó jogszabályok szigorú végrehajtása.

Az európai közös légtérre vonatkozó megállapodás második átmeneti szakaszával kapcsolatos kötelezettségvállalások végrehajtása.

15. fejezet: Energia

A megfelelő energiaellátás biztosítására, valamint az energiaközösséget létrehozó szerződésből fakadó kötelezettségekkel összhangban energiapolitika kidolgozására és végrehajtására tett erőfeszítések folytatása.

17. fejezet: Gazdasági és monetáris politika

A jogi keret összehangolása a központi bank teljes függetlenségének biztosítása érdekében.

18. fejezet: Statisztika

A statisztika valamennyi területének továbbfejlesztése, a kulcsfontosságú területeken teljes harmonizáció elérése a gyakoriság, hatály, osztályozás, időszerűség és minőség vonatkozásában, valamint egységes irányítási és termelési rendszer bevezetése.

Megfelelően összehangolt nemzeti statisztikai rendszer bevezetése.

19. fejezet: Foglalkoztatás és szociálpolitika

A szociális párbeszéd állandó mechanizmusának kialakítása.

Hosszú távú társadalmi integrációs politika kialakítása és a sérülékeny csoportok munkaerőpiachoz való hozzáférésének ösztönzése.

A szociális védelemmel kapcsolatos politika további ösztönzése.

A fogyatékkal élő személyek helyzetének ellenőrzését lehetővé tévő mechanizmus kialakítása.

20. fejezet: Vállalkozás- és iparpolitika

A kkv-ket támogató mechanizmusok továbbfejlesztése és a kkv-k pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésének javítása – a növekedést és innovációt elősegítő ipari stratégia meghatározása és végrehajtása.

A vállalkozói oktatás terjesztését segítő stratégiai fejlesztés befejezése és végrehajtása sikeres, adományozók által támogatott kísérleti projektek alapján.

22. fejezet: Regionális politika és a strukturális eszközök koordinálása

A központi adminisztratív kapacitás megerősítése, valamint a regionális és helyi adminisztratív kapacitás fejlesztése. A hatáskörök egyértelmű megosztása és a koordinációs kapacitás erősítése a kijelölt végrehajtó hatóságok/struktúrák (ideértve a helyi hatóságokat is) között.

24. fejezet: Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

A menekültügyre és a bevándorlásra vonatkozó közösségi vívmányokkal való összehangolás.

25. fejezet: Tudomány és kutatás

Integrált kutatáspolitika alkalmazása.

26. fejezet: Oktatás és kultúra

Az oktatás (beleértve az alapfokú oktatást is) minőségének javítására irányuló erőfeszítések folytatása, korszerű szakoktatási és -képzési rendszer felállítása, a felsőoktatás munkaerő-piaci és gazdasági igényekhez való igazítása, valamint a regionális együttműködés ösztönzése a felsőoktatás terén.

27. fejezet: Környezetvédelem

A környezetvédelmi követelmények más ágazati politikákba történő további beépítése, különösen környezeti hatásvizsgálatok kialakítása révén.

A környezetvédelmi infrastruktúrába történő beruházások további növelése, különös hangsúllyal a szennyvízgyűjtésre és -kezelésre, az ivóvízellátásra, a levegőszennyezés problémájának megoldására, valamint a hulladékgazdálkodásra.

28. fejezet: Fogyasztó- és egészségvédelem

A fogyasztók védelmének biztosítását szolgáló közösségi vívmányokkal való összehangolás befejezése és a hatékony piacfelügyelet megvalósításához szükséges adminisztratív kapacitás megerősítése.

A közegészségügyi politika – különösen a dohányzás, vér, szövetek és sejtek, továbbá a fertőző betegségek – terén fennálló közösségi vívmányokkal való összehangolás folytatása. Az intézményi, adminisztratív és pénzügyi kapacitás erősítése az egészségügyben.

A közösségi alapú szolgáltatások fejlesztése a gyógyintézetekben való ellátás alternatívájaként a mentális egészség terén, valamint a mentális egészségvédelemhez szükséges pénzügyi források elosztásának biztosítása.

31. fejezet: Kül-, biztonság- és védelmi politika

A személyek Nemzetközi Büntetőbíróságnak történő átadása feltételeit illetően az Amerikai Egyesült Államokkal megkötött megállapodás összhangba hozása az Európai Tanács által 2002 szeptemberében elfogadott irányadó uniós elvekkel.

32. fejezet: Pénzügyi ellenőrzés

Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzése uniós modelljének (a decentralizált irányítás elszámoltathatósága és funkcionálisan független belső ellenőrzés) továbbfejlesztése és végrehajtása, koherens jogszabályok és megfelelő intézményi kapacitás útján, a Pénzügyminisztérium irányításával.

Az Állami Számvevőszék működési kapacitásának és funkcionális, valamint pénzügyi függetlenségének további erősítése.

Az EU pénzügyi érdekeinek hatékony védelmét szolgáló eljárások végrehajtása és az adminisztratív kapacitás kiépítése.

4.   PROGRAMOZÁS

A nyugat-balkáni országok számára a stabilizációs és társulási folyamat értelmében nyújtandó közösségi támogatásokat a jelenlegi pénzügyi eszközök útján, különösen az 1085/2006/EK rendelet (IPA), valamint a 2007 előtt elfogadott programok esetében a 2666/2000/EK tanácsi rendelet (1) (CARDS-rendelet) keretében nyújtják majd. A finanszírozási megállapodások szolgálnak jogalapul a konkrét programok végrehajtásához. Ennélfogva e határozatnak nincsenek pénzügyi vonzatai. Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság a több országra irányuló és a horizontális programokból is támogatásokhoz juthat.

5.   FELTÉTELRENDSZER

A nyugat-balkáni országok számára nyújtandó támogatás a koppenhágai kritériumoknak, a stabilizációs és társulási megállapodás követelményeinek, valamint az e csatlakozási partnerség konkrét prioritásainak való megfelelés tekintetében elért előrelépés függvénye. A feltételek teljesítésének elmulasztása ahhoz vezethet, hogy a Tanács az 1085/2006/EK tanácsi rendelet 21. cikke alapján, illetve a 2007-et megelőző programok tekintetében a 2666/2000/EK rendelet 5. cikke alapján meghozza a szükséges intézkedéseket. A támogatásra a Tanács 1997. április 29-i következtetéseiben meghatározott feltételek is vonatkoznak, különösen a kedvezményezettek arra vonatkozó kötelezettségvállalását illetően, hogy demokratikus, gazdasági és intézményi reformokat hajtanak végre. Az egyes országokra vonatkozó éves programok szintén tartalmaznak különleges feltételeket. A finanszírozási határozatokat a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal aláírt finanszírozási megállapodás követi majd.

6.   MONITORING

A csatlakozási partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen a Bizottság éves jelentései révén fogják ellenőrizni.


(1)  HL L 306., 2000.12.7., 1. o. A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel (HL L 344., 2005.12.27., 23. o.) módosított rendelet.


19.3.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 80/46


A TANÁCS HATÁROZATA

(2008. február 18.)

az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 1999. június 10-i 1244. határozatában foglaltak szerint a Koszovót is magában foglaló Szerbiával létrejött Európai Partnerségben szereplő elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2006/56/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(2008/213/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a stabilizációs és társulási folyamat keretében európai partnerségek létrehozásáról szóló, 2004. március 22-i 533/2004/EK tanácsi rendeletre (1), annak módosítását is figyelembe véve és különösen annak 2. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az Európai Tanács 2003. június 19–20-i thesszaloniki ülésén jóváhagyta az európai partnerség olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját.

(2)

Az 533/2004/EK rendelet előírja, hogy a Tanács határoz a partnerségekre irányadó elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint bármely későbbi kiigazításról. Azt is megállapítja, hogy az európai partnerségek végrehajtásának nyomon követése a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen az elért eredményekről szóló éves jelentések révén biztosított.

(3)

2006. január 30-án a Tanács elfogadta a második európai partnerséget az ENSZ BT. 1244. határozatában foglaltak szerint Koszovót is magában foglaló Szerbiával (2).

(4)

A 2006–2007. évi bővítési stratégiáról és a fő kihívásokról szóló bizottsági dokumentum jelezte, hogy a partnerségeket 2007 végén naprakésszé fogják tenni.

(5)

2006. július 17-én a Tanács elfogadta az egy előcsatlakozási támogatási eszköz (IPA) létrehozásáról szóló 1085/2006/EK rendeletet (3), amely megújítja a csatlakozás előtt álló országok pénzügyi támogatási keretét.

(6)

Ezért helyénvaló egy, a jelenlegi partnerséget naprakésszé tevő európai partnerség elfogadása annak érdekében, hogy – a Szerbiának, valamint az ENSZ BT. 1244. határozatában foglaltak szerint Koszovónak az Európai Unióba történő további integrációja terén elért eredményekről szóló 2007-es bizottsági jelentés megállapításai alapján – a további munkára vonatkozó, megújított prioritásokat meghatározzák.

(7)

A további integrációra való felkészülés érdekében Szerbia, valamint az ENSZ BT 1244. határozatában foglaltak szerint Koszovó illetékes hatóságainak tervet kell kidolgozniuk ütemtervvel és olyan meghatározott intézkedésekkel, amelyeket az európai partnerség prioritásainak elérése érdekében meghozni szándékoznak.

(8)

A 2006/56/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az ENSZ BT 1244. határozatában foglaltak szerint Koszovót is magában foglaló Szerbiával létrejött Európai Partnerség elveit, prioritásait és feltételeit a 2. és 3. melléklet tartalmazza.

2. cikk

Az európai partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok – nevezetesen az elért eredményekről szóló éves bizottsági jelentések – révén ellenőrzik.

3. cikk

A 2006/56/EK határozat hatályát veszti.

4. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2008. február 18-án.

a Tanács részéről

az elnök

D. RUPEL


(1)  HL L 86., 2004.3.24., 1. o. A 269/2006/EK rendelettel (HL L 47., 2006.2.17., 7. o.) módosított rendelet.

(2)  A Tanács 2006/56/EK határozata (2006. január 30.) az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 1999. június 10-i 1244. határozatában foglaltak szerint a Koszovót is magában foglaló Szerbia és Montenegróval létrejött Európai Partnerségben szereplő elvekről, prioritásokról és feltételekről, valamint a 2004/520/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 35., 2006.2.7., 32. o.). A 2007/49/EK határozattal (HL L 20., 2007.1.27., 16. o.) módosított határozat.

(3)  HL L 210., 2006.7.31., 82. o.


1. MELLÉKLET

SZERBIA – BELEÉRTVE AZ ENSZ BT 1244. HATÁROZATÁBAN FOGLALTAK SZERINTI KOSZOVÓT IS – 2007. ÉVI EURÓPAI PARTNERSÉG

1.   BEVEZETÉS

Az Európai Tanács jóváhagyta az európai partnerségek olyan eszközként történő bevezetését, amely megvalósíthatja a nyugat-balkáni országok európai perspektíváját. A javasolt felülvizsgált partnerség a Szerbiáról és az ENSZ BT 1244. határozatában foglaltak szerinti Koszovóról készült 2007. évi, elért haladásról szóló bizottsági jelentés alapján naprakésszé teszi a második partnerséget. Új és továbbra is fennálló cselekvési prioritásokat határoz meg. Ezeket az új cselekvési prioritásokat az ország sajátos igényeihez és felkészültségének szintjéhez kell igazítani, és szükség szerint naprakésszé kell tenni. A hatóságoknak tervet kell kidolgozniuk, amely magában foglalja az európai partnerség prioritásaival kapcsolatos ütemtervet és konkrét intézkedéseket. A partnerség az országnak nyújtandó pénzügyi támogatásokhoz is iránymutatást ad.

2.   ELVEK

A nyugat-balkáni országok európai felzárkózásához – egészen eljövendő csatlakozásukig – a stabilizációs és társulási folyamat nyújt keretet. A megállapított prioritások az Európai Tanács 1993-as koppenhágai ülésén meghatározott kritériumoknak való megfelelési képességhez, valamint a stabilizációs és társulási folyamat során – különösen a Tanács 1997. április 29-i és 1999. június 21. és 22-i következtetéseiben – megállapított feltételekhez, a 2000. november 24-i zágrábi csúcstalálkozó zárónyilatkozatához, valamint a Thesszaloniki Cselekvési Programhoz kapcsolódnak.

3.   PRIORITÁSOK

Az ezen európai partnerségben felsorolt prioritásokat azon az alapon választották ki, hogy reálisan elvárható-e teljesítésük vagy érzékelhető mértékű-e az előrehaladásuk az elkövetkező néhány évben. Meg kell különböztetni rövid távú prioritásokat, amelyek teljesítése egy-két éven belül, illetve középtávú prioritásokat, amelyek teljesítése három-négy éven belül várható. A prioritások a jogszabályokra és végrehajtásukra egyaránt vonatkoznak.

A prioritások megállapítását illetően egyértelmű, hogy vannak olyan teljesítendő feladatok, amelyek prioritássá válhatnak egy következő partnerségben, figyelembe véve Szerbia és az ENSZ BT 1244. határozatában foglaltak szerinti Koszovó jövőbeli előrehaladását.

A rövid távú prioritások közül a legfontosabbakat kijelölték, és a prioritások listája elején összesítették. E fő prioritások sorrendje nem fontosságuk sorrendjét jelzi.

A prioritásokat a 2. és 3. melléklet tartalmazza.

4.   PROGRAMOZÁS

A stabilizációs és társulási folyamat részeként a nyugat-balkáni országok számára nyújtandó közösségi támogatásokat a jelenlegi pénzügyi eszközök útján, különösen az 1085/2006/EK rendelet (IPA), illetve a 2007 előtt elfogadott programok esetében a 2666/2000/EK rendelet (CARDS-rendelet) (1) keretében nyújtják majd. A finanszírozási megállapodások szolgálnak jogalapul a konkrét programok végrehajtásához. Ennélfogva e határozatnak nincsenek pénzügyi vonzatai.

Az ENSZ BT 1244. határozatában foglaltak szerinti Koszovót is magában foglaló Szerbia a több országra irányuló és horizontális programokból is támogatásokhoz juthat.

5.   FELTÉTELRENDSZER

A nyugat-balkáni országok számára nyújtandó támogatás azon előrelépés függvénye, amelyet az ország a koppenhágai kritériumoknak való megfelelés, valamint az ezen európai partnerség egyes prioritásainak való megfelelés tekintetében elér. A feltételek teljesítésének elmulasztása ahhoz vezethet, hogy a Tanács az 1085/2006/EK rendelet 21. cikke értelmében, illetve a 2007-et megelőző programok tekintetében a 2666/2000/EK rendelet 5. cikke értelmében meghozza a szükséges intézkedéseket. A támogatásra a Tanács 1997. április 29-i következtetéseiben meghatározott feltételek is vonatkoznak, különösen a kedvezményezettek arra vonatkozó kötelezettségvállalását illetően, hogy demokratikus, gazdasági és intézményi reformokat hajtanak végre. Az egyes országokra vonatkozó éves programok szintén tartalmaznak különleges feltételeket. A finanszírozási határozatokat egy, az illetékes hatóságokkal megkötendő finanszírozási megállapodás egészíti ki.

6.   MONITORING

Az európai partnerség végrehajtását a stabilizációs és társulási folyamat keretében kialakított mechanizmusok, nevezetesen a Bizottság éves jelentései révén fogják ellenőrizni.


(1)  HL L 306., 2000.12.7., 1. o. A legutóbb a 2112/2005/EK rendelettel (HL L 344., 2005.12.27., 23. o.) módosított rendelet.


2. MELLÉKLET

PRIORITÁSOK SZERBIA ESETÉBEN

RÖVID TÁVÚ PRIORITÁSOK

A legfontosabb prioritások

A stabilizációs és társulási megállapodásból és különösen az ideiglenes megállapodásból következő jövőbeli kötelezettségeknek való megfelelés.

Teljes mértékű együttműködés a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel (ICTY).

Konstruktív együttműködés a Koszovóval kapcsolatos kérdésekben.

Az alkotmány és az alkotmányos jog európai előírásoknak megfelelő alkalmazása.

További erőfeszítések a közigazgatás reformjának végrehajtására, beleértve a közszolgálati bértáblát, az átlátható munkaerő-felvételt és előléptetési rendszert, a professzionalizmust és az elszámoltathatóságot, további erőfeszítések az európai integrációs struktúrák megerősítésére, a koordináció javítására az egész közigazgatásban és a parlamentben, különös tekintettel a szakpolitikák összehangolására.

A bírói hatalmi ág működésének javítása, függetlenségének, elszámoltathatóságának, professzionalizmusának és hatékonyságának garantálása, valamint annak biztosítása, hogy a bírók és ügyészek előléptetése és felvétele technikai és szakmai kritériumok alapján történjen, és mentes legyen minden politikai befolyástól. Az Alkotmánybíróság megfelelő működésének biztosítása.

A korrupció elleni fellépés és küzdelem minden szinten, valamint a pénzügyi ellenőrzés átfogó állami rendszerének kialakítása a közpénzek felhasználása terén az átláthatóság és az elszámoltathatóság növelése érdekében.

A privatizáció folyamatának lezárása, vagy adott esetben a társadalmi vagy állami tulajdonban lévő vállalatok felszámolása.

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Alkotmány

A jogszabályok és intézmények hozzáigazítása az új alkotmányhoz.

Parlament

A választási jogszabályok reformjának befejezése (beleértve a választók névjegyzékét), összehangolásuk az új alkotmányos előírásokkal, átláthatóság és elszámoltathatóság biztosítása a politikai pártok finanszírozása terén, beleértve a létező jogszabályok felülvizsgálatát a megfelelő ellenőrzés és szankciók előírása érdekében.

Közigazgatás

Teljes mértékben működőképes ombudsmani hivatal felállítása összhangban a jogszabályi előírásokkal, valamint az ombudsmani ajánlásokat követő megfelelő intézkedések.

A biztonsági erők polgári felügyelete

Nagyobb mértékű demokratikus felügyelet a parlamenti kontroll szigorításával, valamint átláthatóbb pénzügyi irányítás kialakításával.

Igazságszolgáltatási rendszer

A bíróságok és bűnvádi eljárási rendszerek teljes függetlenségének biztosítása.

A háborús bűnök államügyészi hivatalának megerősítése.

Az igazságszolgáltatási reformra irányuló stratégiára vonatkozó cselekvési terv végrehajtása.

Jogszabályok elfogadása és végrehajtása a bírák, ügyészek és a bírósági támogató személyzet számára kötelező kezdeti és folyamatos képzésekről, továbbá a képzési központok megerősítése.

A bírósági rendszer racionalizálása, az eljárások korszerűsítése, hatékony bíróságszervezési rendszer bevezetése, valamint közigazgatási és fellebbviteli bíróságok felállítása.

Az ügyészek számára minden szinten informatikai hálózat létrehozása, a bírósági határozatok végrehajtásának biztosítása, és további kapacitásmegerősítés annak érdekében, hogy a háborús bűnöket a hazai bíróságokon az ICTY-vel való együttműködésből származó nemzetközi kötelezettségekkel teljes összhangban tárgyalhassák.

Korrupcióellenes politika

A korrupcióellenes stratégia megvalósítására irányuló cselekvési terv végrehajtása, valamint független és hatékony korrupcióellenes ügynökség felállítása.

A korrupcióellenes nemzetközi egyezmények megerősítése.

Az összeférhetetlenségről szóló szabályok további pontosítása és érvényesítése, a nemzetközi rendelkezésekkel összhangban.

A köztisztviselők vagyonnyilatkozatait kezelő átlátható rendszer kialakítása és bevezetése.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

Az Európa Tanácson belüli tagságból eredő összes kötelezettség teljesítése.

Az új alkotmány emberi jogokra vonatkozó rendelkezéseinek való megfelelés.

Az eltartottak vagy gondozásra szorulók vonatkozásában az intézményi elhelyezések számának további csökkentése, közösségi alapú szolgáltatások és segélyek további nyújtása a mentális egészség területén is.

Polgári és politikai jogok

A vallási jogokkal kapcsolatos vonatkozó jogszabályok felülvizsgálata annak érdekében, hogy összhangban álljanak az alkotmánnyal.

Fellépés a kegyetlen bánásmód valamennyi vélhető esetében, és a bűnüldöző hatóságok munkatársai által alkalmazott kegyetlen bánásmód eseteivel foglalkozó belső ellenőrzési szolgálatok megerősítése.

A börtönkörülmények javítása, a hosszú távon fogva tartottak és a szervezetten elkövetett bűncselekményekért elítéltek számára a börtönkörülmények megfelelő ellenőrzésének biztosítása, valamint a büntetés-végrehajtási intézményekben dolgozók továbbképzésének biztosítása és a különleges szükségletekre kialakított létesítmények fejlesztése.

A Műsorszóró Tanács működésének javítása a nemzetközi szabványoknak megfelelően, valamint a regionális és helyi műsorszóró frekvenciák tisztességes és átlátható kiosztása a média üzemeltetői között.

Az információkhoz való szabad hozzáférésről szóló törvény teljes mértékű végrehajtása, és az információkhoz való szabad hozzáférésért felelős biztos hivatalának megerősítése a határozatok/ajánlások végrehajtása érdekében.

Az egyesületekre és a nem kormányzati szervezetek jogi státusára vonatkozó jogszabályok elfogadása, a civil társadalom szervezetei fejlődésének bátorítása, és rendszeres párbeszéd a civil társadalommal a politikai kezdeményezésekről.

Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés javítása.

Szociális és gazdasági jogok

Átfogó diszkriminációellenes jogi szabályozás elfogadása és az áldozatok megfelelő intézményes védelmének biztosítása.

Megfelelő jogszabályok elfogadása a tulajdonok visszaszolgáltatásáról, és teljes mértékű végrehajtásuk biztosítása.

A nők és a gyermekek jogai védelmének javítása.

Kisebbségi jogok, kulturális jogok és kisebbségvédelem

A kulturális és kisebbségi jogokkal, valamint a kisebbségvédelemmel kapcsolatos alkotmányos rendelkezések betartásának biztosítása, valamint a romák integrációjára vonatkozó stratégiák és cselekvési tervek teljes mértékű végrehajtása, a hazatelepülőket is ideértve.

További erőfeszítések az etnikumok közötti jó kapcsolatok elősegítésére, beleértve az oktatás területén foganatosított intézkedéseket is, a kisebbségi nemzeti tanácsok működésének megerősítése, beleértve a még függőben lévő jogszabályok elfogadását, az igazságügyi és bűnüldöző szervekben a kisebbségek részvételének előmozdítása, valamint a tájékoztató jellegű tevékenységek folytatása, a kisebbségi nyelvek használatára vonatkozóan is.

A vonatkozó jogszabályok összehangolása az új alkotmánnyal, valamint a kisebbségi jogok teljes körű végrehajtása, különösen az anyanyelvi oktatást illetően.

Új jogszabályok elfogadása a menekültekről, és a menekültekre vonatkozó nemzeti stratégia végrehajtásának folytatása.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A daytoni/párizsi megállapodás tiszteletben tartása a továbbiakban is.

Intézkedések meghozatala a Nemzetközi Bíróság által 2007. februárban azon ügyben hozott ítélet tiszteletben tartására, amelyet Bosznia és Hercegovina terjesztett a Bíróság elé Szerbia és Montenegróval szemben a népirtás bűntettének megelőzéséről és megbüntetéséről szóló egyezmény alkalmazásának vonatkozásában.

A regionális együttműködés, a megbékélés és a jószomszédi viszonyok erősítése, többek között a Stabilitási Paktumtól a fokozottabban regionális jellegű együttműködési keret felé való elmozdulás támogatása, valamint a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) hatékony végrehajtása által.

Megállapodások kötése és végrehajtása a szomszédos országokkal a határokon átnyúló együttműködésről, a szervezett bűnözés, a tiltott kereskedelem és a csempészet elleni küzdelemről, az igazságügyi együttműködésről, a határellenőrzésről és a környezetvédelemről.

Hozzájárulás a Horvátországgal és Bosznia és Hercegovinával fennálló rendezetlen határkérdések megoldásához.

Valódi választási lehetőség biztosítása a fenntartható hazatérés vagy a befogadó országban való beilleszkedés között, valamint a szarajevói nyilatkozat teljes végrehajtásához való hozzájárulás.

Gazdasági követelmények

Stabilitásorientált fiskális politika végrehajtása – beleértve az állami szférára vonatkozó bérpolitikát –, amelynek célja a költségvetés konszolidálása, és amely alacsony inflációra és a külső fenntarthatóságra irányul.

Az államháztartás irányítására vonatkozó reform folytatása annak érdekében, hogy erősödjön az ellenőrzés, az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a hatékonyság.

Az árstabilitás céljának szempontjából kedvező monetáris politika folytatása a várható infláció csökkentése és rögzítése érdekében.

A csődeljárások javítása az életképtelen vállalkozások piacról való kilépésének meggyorsítása és a strukturális változások elősegítése érdekében.

A fennmaradó szabályozott árak liberalizálási folyamatának lezárása a piaci mechanizmusok és az erőforrás-allokáció hatékonyságának növelése érdekében.

A pénzügyi felügyelet további erősítése a pénzügyi szektor stabilitásának segítése érdekében.

A nyugdíjrendszer reformjának további fejlesztése és végrehajtása, valamint az egészségbiztosítási rendszer reformjának folytatása és a biztosítási szektor átszervezésének és privatizációjának felgyorsítása.

További erőfeszítések a szürkegazdaság kifehérítésére, az állami kiadások igazgatási rendszerének bevezetésére és adóreformok végrehajtására.

Stabil és működőképes föld- és ingatlanpiac létrehozása és jogszabályok kidolgozása a telekkönyvi nyilvántartásról.

További erőfeszítések a foglalkoztatás ösztönzésére, többek közt szakképzéssel és munkaerő-piaci reformok által, valamint további erőfeszítések az állami foglalkoztatási szolgálatok javítására és a fogyatékkal élő személyek foglalkoztatására irányuló stratégia végrehajtására.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

A szabványosítás, a hitelesítés, a metrológia, az akkreditáció és a megfelelőségértékelés területén az európai előírásokkal való összhang megteremtésének folytatása. Az európai előírások átvételének folytatása, és egy, az infrastruktúra minőségével foglalkozó nemzeti koordinációs szerv létrehozása, amely az egész terület megerősítéséért felelős.

Piacfelügyeleti struktúra kialakítása, és megfelelő koordináció biztosítása a piacfelügyeleti szervek között.

A kereskedelmi szabályozás és a kapcsolódó jogszabályok kiigazítása a WTO, az STM és a CEFTA által előírt kötelezettségek teljesítése érdekében.

A kereskedelemre hatást gyakorló intézkedések elfogadása előtt alkalmazandó belső konzultációs és értesítési mechanizmusok létrehozása az új technikai szabályozásokra vonatkozóan.

Az adminisztratív kapacitások megerősítése a fogyasztóvédelem terén.

A tőke szabad mozgása

A megkezdett munka folytatása a nemzetközi szabályokkal összhangban lévő nemzetközi fizetési műveletek rendszerének kifejlesztése terén, valamint ingatlanvásárlások esetére nemzeti elbánás kialakítása.

Vámügy és adózás

A stabilizációs és társulási megállapodás megfelelő végrehajtásához szükséges vámjogszabályok közelítésének befejezése, a vámigazgatás korrupció, határokon átnyúló bűnözés és adócsalás elleni küzdelemre irányuló kapacitásainak erősítése, valamint a végrehajtási kapacitás erősítése, különösen a kockázatelemzések és utólagos ellenőrzések területén.

Az adózással kapcsolatos jogszabályok további közelítése a közösségi vívmányokhoz, az adójogszabályok végrehajtása, különösen az adóbehajtás és az ellenőrzés terén annak érdekében, hogy csökkenjen az adócsalás és növekedjen a végrehajtási kapacitás.

Az üzleti adózás magatartási kódexének elvei melletti elkötelezettség vállalása és annak biztosítása, hogy az új adóintézkedések összhangban legyenek ezekkel az elvekkel.

Verseny

A hatályos trösztellenes jogszabályok fejlesztése az STM előírásaival összhangban és a versenyhivatal adminisztratív kapacitásainak erősítése annak érdekében, hogy biztosítható legyen a szabályok hatékony és független betartása a közösségi vívmányokkal összhangban.

Független és teljesen működőképes hatóság létrehozása az állami támogatások ellenőrzésére.

Az összefonódások ellenőrzésére vonatkozó eljárások javítása a versenyhivatal hatékonyságának javítása érdekében.

Megfelelő jogi keret kialakítása az állami támogatások terén, a stabilizációs és társulási megállapodás előírásaival összhangban.

Közbeszerzés

Következetes és hatékony közbeszerzési rendszer kialakítása, a közbeszerzési szervek függetlenségének biztosítása, átlátható eljárások az adott szerződés értékétől függetlenül, valamint a szerb és az uniós szállítók közötti diszkriminációmentesség biztosítása és a szektor végrehajtási kapacitásainak erősítése.

Szellemi tulajdonjog

A szellemi tulajdonjogok védelmének további megerősítése és a szabadalmak megadásával kapcsolatos, valamint a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok alkalmazásához és végrehajtásához kapcsolódó adminisztratív kapacitás erősítése.

Foglalkoztatás és szociálpolitika

Megfelelő adminisztratív struktúrák és kapacitás kialakítása az egészségvédelem területén.

Oktatás és kutatás

További erőfeszítések az oktatási rendszer javítása érdekében; jobb kapcsolatok kialakítása a szakképzés és a felsőoktatás, valamint a munkaerőpiac és a gazdaság szükségletei között; az adminisztratív kapacitások erősítése és az érintett szervek közötti koordináció javítása.

Az UNESCO által a kulturális kifejezésmódok sokszínűségének védelméről és előmozdításáról elfogadott egyezmény megerősítése.

A Kereskedelmi Világszervezettel (WTO) kapcsolatos kérdések

A WTO-csatlakozásra való felkészülés folytatása.

Ágazati politikák

Az ipar és a kis- és középvállalkozások (kkv-k)

A kis- és középvállalkozások európai chartájának végrehajtása és a kkv-k adminisztratív terheinek csökkentése.

A kkv-kra vonatkozó új, középtávú politikai stratégia és iparpolitika elfogadása, amelyet működő cselekvési terv követ.

A Kkv-Tanácsnak, mint a köz- és magánszféra közötti és a tárcaközi együttműködés eszközének erősítése a kkv-kkal kapcsolatos politikák alakításának és végrehajtásának befolyásolása céljából.

Mezőgazdaság

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési politika kialakításához és végrehajtásához szükséges adminisztratív kapacitások erősítése.

A jogszabályok frissítése, továbbá a végrehajtás és az ellenőrzések erősítése az élelmiszer-biztonsági, valamint állat- és növény-egészségügyi kérdések területén.

Az állatazonosítás és -nyilvántartás minden jelentős fajra történő kiterjesztése.

Az állat- és növény-egészségügyi, borászati és egészségügyi laboratóriumok, felügyelőhatóságok és a külső határokon történő ellenőrzések további korszerűsítése.

Környezetvédelem

A jogszabályok és szabványok közösségi vívmányokhoz közelítésének felgyorsítása.

Az elfogadott jogszabályok végrehajtása, különösen a környezetvédelmi hatásvizsgálatra vonatkozó jogszabályok esetében.

A Kiotói Jegyzőkönyv végrehajtásának megkezdése.

A nemzeti környezetvédelmi stratégia és a fenntartható fejlődésre irányuló stratégia elfogadása és végrehajtása.

A tervezésért, engedélyezésért, felügyeletért és ellenőrzésért, valamint a projektirányításért felelős szervek adminisztratív kapacitásának erősítése, a helyi kapacitások erősítése, továbbá a központi és helyi szint közötti koordináció biztosítása.

A hulladékkezelési tervek továbbfejlesztése és végrehajtásuk megkezdése, valamint a veszélyes hulladék kezelésére és biztonságos ártalmatlanítására alkalmas létesítmény építésének megkezdése.

Közlekedéspolitika

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat kialakításáról szóló egyetértési nyilatkozat végrehajtásának folytatása és a Délkelet-európai Közlekedési Megfigyelőállomással való együttműködés megerősítése.

Nemzeti közlekedési stratégia elfogadása és végrehajtása. A közlekedésbiztonság körülményeinek javítására irányuló intézkedések meghozatala.

Az Európai Közös Légtérre vonatkozó megállapodás első átmeneti szakasza keretében tett kötelezettségvállalások végrehajtása.

A vasúti ágazat szerkezeti átalakítása és a szükséges vasúti intézmények létrehozása.

A belvízi közlekedés fejlesztése, beleértve a folyami információs szolgáltatások kialakítását.

Energia

Az Energiaközösséget létrehozó szerződés keretében tett kötelezettségvállalások végrehajtása a belső gáz- és villamosenergia-piacra és a villamos energia határokon keresztül történő kereskedelmére vonatkozó közösségi vívmányok teljes végrehajtása tekintetében.

Az energiatörvény módosítása és végrehajtása, biztosítva egyben a független energiaszabályozási ügynökség gördülékeny működését.

Az erőművek környezetvédelmi ellenőrzésének folytatása, a legsúlyosabban szennyezők felszólítása, a kartellek felszámolása, tekintettel a piac átszervezésére és megnyitására, valamint további előrelépés a regionális energiapiac felé, különösen a szomszédos országokkal kialakítható összekapcsolhatóság javítása által.

Csatlakozás a nukleáris biztonsággal kapcsolatos nemzetközi egyezményekhez, és a megfelelő szabályozó testület felállítása.

A Vinca kísérleti reaktor leszerelésének folytatása.

Az érintett minisztériumok adminisztratív kapacitásának megerősítése.

Információs társadalom és média

Az elektronikus kommunikációs ágazat teljes liberalizálása, és a szabályozó szervek függetlenségének biztosítása; annak biztosítása, hogy az elfogadott stratégiát megvalósítják, beleértve a szükséges törvények és politikák elfogadását és végrehajtását és az adminisztratív kapacitások megerősítését.

Az audiovizuális szektorra vonatkozó közösségi vívmányok közelítésének megkezdése, valamint az átláthatóság és az elszámoltathatóság javítása, különösen a Köztársasági Rádió és Televízió Ügynökség vonatkozásában.

A határokon átnyúló televíziózásról szóló európai egyezmény aláírása és megerősítése.

Pénzügyi ellenőrzés

A belső államháztartási pénzügyi ellenőrzésre vonatkozó politika elfogadása és végrehajtása.

Az EU pénzügyi érdekeinek hatékony védelmét szolgáló eljárások és adminisztratív kapacitások fejlesztése.

Statisztika

A statisztikai törvény módosítása és a nemzeti statisztikai rendszeren belül az együttműködés és a koordináció javítása.

Mezőgazdasági összeírás készítése, a mezőgazdasági üzemek nyilvántartási rendszerének létrehozása és a nemzeti számlák fejlesztésének folytatása az integrált nemzeti számlák európai rendszerével (ESA 95) összhangban, beleértve az adatforrások javítását is.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és migráció

Az integrált határ-ellenőrzési stratégia végrehajtása és az integrált határellenőrzést végző ügynökségek közötti együttműködés erősítése.

A határokon átnyúló rendőrségi együttműködés javítása a legjobb gyakorlatnak megfelelően, a határrendészet kapacitásainak erősítése és modern infrastruktúra és felszerelés biztosítása a határrendészet számára, különösen az informatika területén.

A vízumrendszer hozzáigazítása a közösségi vívmányokhoz, valamint az EU és Szerbia közötti vízumkönnyítési megállapodás végrehajtása.

A kiváló minőségű úti és személyazonossági okmányok kiadására vonatkozó követelmények hatékony végrehajtásának biztosítása.

Menekültügyi törvények elfogadása és végrehajtása, a menedékkérők és menekültek befogadó központja működésének biztosítása, és egy, a menedékkérelmekkel foglalkozó működőképes szerv létrehozásának biztosítása.

Az EU és Szerbia közötti visszafogadási megállapodás végrehajtása.

A visszatelepülők újbóli integrációjára irányuló stratégia elfogadása, a társadalmi-gazdasági feltételek megoldásával együttesen.

Pénzmosás

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni szükséges jogszabályok és nemzeti stratégia elfogadása, beleértve egy ütemtervet is, a pénzmosás elleni küzdelemben részt vevő nemzeti szervek erősítése, valamint az ügynökségek közötti és a nemzetközi együttműködés javítása.

Kábítószerek

A kábítószer-kereskedelem elleni harcra irányuló kapacitás növelése, nemzeti kábítószer-ellenes stratégia kialakításának és végrehajtásának megkezdése az EU kábítószer-ellenes stratégiájával összhangban, valamint a nemzetközi együttműködés javítása.

Rendőrség

A rendőrségről szóló törvény teljes végrehajtásának biztosítása a professzionalizmus, az elszámoltathatóság és a nagyobb átláthatóság létrehozása érdekében, valamint modern rendőri erő kialakítása, amely politikai indíttatású beavatkozásoktól mentes, és a kapacitások növelése célirányos képzések segítségével.

A szükséges lépések megtétele az Europollal történő együttműködésről szóló megállapodás megkötéséhez.

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem

A hiányzó jogszabályok elfogadása, kapacitásfejlesztés a vagyontárgyak lefoglalása terén, a szervezett bűnözés elleni nemzeti stratégia bevezetése és a bűnügyi hírszerzés megerősítése.

Az emberkereskedelem elleni küzdelem folytatása, beleértve az emberkereskedelem megelőzésére irányuló stratégia végrehajtását, valamint az áldozatok számára a megfelelő segítségnyújtást és az áldozatok védelmét.

A nemzetközi együttműködés hatékonyságának növelése és a terrorizmusról szóló vonatkozó nemzetközi egyezmények végrehajtása.

A biztonsági szolgálatok valamennyi szintje közötti és a többi állammal való együttműködés és információcsere javítása, és a terrorista cselekmények finanszírozásának és előkészítésének megakadályozása.

A személyes adatok védelme

A jogi keret felülvizsgálata, a vonatkozó nemzetközi egyezmények aláírása, és független ellenőrző hatóság felállítása.

KÖZÉPTÁVÚ PRIORITÁSOK

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Közigazgatás

Az európai integrációval kapcsolatos kapacitások további erősítése a közigazgatásban, a szükséges struktúrák kialakítása az illetékes minisztériumokban és az egész kormányban, az európai integrációval foglalkozó egységek közötti együttműködés mechanizmusainak javítása.

A közszolgálati és közigazgatási jogszabályok teljes végrehajtásának folytatása, a közszolgálat humánerőforrásainak fejlesztésére hozott intézkedések végrehajtása, a közigazgatás politikaalkotói és koordinációs kapacitásának fokozása kormányzati és helyi szinten, központosított bérelszámolási rendszer létrehozása, a decentralizációval kapcsolatos alkotmányos rendelkezések végrehajtása és a források biztosítása a helyi önkormányzatok számára.

A biztonsági erők polgári felügyelete

A fegyveres erők átszervezésének és reformjának folytatása, nagyobb átláthatóság és a fegyveres erők polgári ellenőrzésének biztosítása.

Igazságszolgáltatási rendszer

A bíróságok ügyhátralékának csökkentése és a bíróságok hatékonyságának és professzionalizmusának további növelése.

Egységes előírások bevezetése annak érdekében, hogy megbízható adatokat lehessen gyűjteni a bíróságok munkájáról.

Korrupcióellenes politika

Teljes összhang biztosítása a korrupció elleni harcról szóló nemzetközi egyezményekkel. A korrupció elleni küzdelemben részt vevő szervek kapacitásának további erősítése.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

A diszkriminációellenes jogszabályok végrehajtása.

További erőfeszítések a fogyatékkal élő gyermekek integrálására és körülményeik javítására. A gyermekgondozási rendszer megreformálása és a kisebbségekhez tartozó gyermekek általános oktatási rendszerbe történő bevonása.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A beilleszkedés megkönnyítése azon menekültek számára, akik úgy döntenek, hogy nem térnek vissza hazájukba.

Gazdasági követelmények

A költségvetési konszolidáció megerősítése, valamint az állami szektor szerepének csökkentése a GDP-arányos kiadások viszonylatában annak érdekében, hogy megfelelő teret kapjon a magánszektor a fejlődéshez és a növekedéshez.

A privatizáció felgyorsítása és adott esetben az állami tulajdonú vállalatok felszámolása annak érdekében, hogy javuljon a vállalatirányítás, csökkenjenek a kvázi költségvetési veszteségek, javuljon a költségvetési konszolidáció, és hogy növekedjen a magánszektor gazdasági részesedése.

A munkaerőpiacot hátráltató strukturális merevség csökkentése, különösen a munkaerőpiac szabályozásával kapcsolatosan, a munkaerő-piaci részvétel és a foglalkoztatottság növelése érdekében.

Az állami támogatások arányának csökkentése a GDP-hez képest, és a versenypolitika erősítése a szabad és torzulásoktól mentes verseny lehetővé tételére, a szerb fogyasztók érdekében.

Az oktatási rendszer fejlesztése azzal a céllal, hogy fejlődjenek azok a képességek, amelyek fokozzák a munkaerő-piaci lehetőségeket és a hosszú távú gazdasági fejlődést.

Az üzleti környezet javítása a zöldmezős közvetlen külföldi tőkebefektetések növelése érdekében.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

A szabványosítás további fejlesztése és felkészülés az európai szabványügyi szervezetek teljes jogú tagságára.

A tőke szabad mozgása

A rövid és középtávú tőkemozgások további liberalizálása.

Vámügy és adózás

A vám- és adójogszabályok, valamint egyéb költségvetési jogszabályok közösségi vívmányokhoz történő további közelítése, az adminisztratív kapacitás folytatódó erősítése e jogszabályok végrehajtása, valamint a korrupció, a határokon átnyúló bűnözés és az adócsalás elleni küzdelem terén.

Az átláthatóság és az EU tagállamaival való információcsere javítása az adókikerülés vagy adócsalás megakadályozására szolgáló intézkedések végrehajtásának elősegítése céljából.

Verseny

Az állami támogatásokra vonatkozó jogszabályok végrehajtása és az állami támogatásokat ellenőrző hatóság hatékony működésének biztosítása.

Foglalkoztatás- és szociálpolitika

A középfokú oktatásban való részvételi arány növelésére irányuló intézkedések elfogadása, függetlenül attól, hogy a beiratkozó gyermek mely közösséghez tartozik.

A társadalmi befogadással és szociális védelemmel kapcsolatos politikák továbbfejlesztése.

Működő és reprezentatív szociális párbeszéd biztosítása.

További erőfeszítések a fogyatékkal élő személyek helyzetének javítására.

Oktatás és kutatás

Nemzeti képesítési keretrendszer elfogadása a szakoktatás és a szakképzés tekintetében; a felsőoktatás tekintetében regionális együttműködés ösztönzése.

Integrált kutatási politika elfogadása.

Ágazati politikák

Kis- és középvállalkozások és iparpolitika

A kisvállalkozások európai chartájának további végrehajtása.

Mezőgazdaság

További erőfeszítések a mezőgazdasági és vidékfejlesztési politikák kialakításához és végrehajtásához szükséges adminisztratív kapacitások erősítésére.

Az állat- és növény-egészségügyi, egészségügyi és élelmiszer-biztonsági jogszabályok és ellenőrzések további megerősítése.

A hulladékgazdálkodás fejlesztése és a mezőgazdasági szennyezés csökkentése.

Az élelmiszer-feldolgozó létesítmények korszerűsítésének folytatása az uniós követelményeknek való megfelelés érdekében.

Környezetvédelem

Az EU-joggal összehangolt jogszabályok végrehajtásának és érvényesítésének biztosítása.

A vonatkozó nemzetközi megállapodások és a Kiotói Jegyzőkönyv végrehajtása.

A légszennyezésről, a hulladékgazdálkodásról és a természetvédelemről szóló stratégiák elfogadása és végrehajtásuk megkezdése.

A nemzeti környezetvédelmi stratégia és a vízügyi stratégia teljes végrehajtása.

A nemzeti és helyi környezetvédelmi intézmények adminisztratív kapacitásának további erősítése.

A környezetvédelmi politika finanszírozására – többek között a beruházásokra – vonatkozó többéves terv végrehajtása.

A veszélyes hulladék kezelésére és biztonságos ártalmatlanítására szolgáló létesítmény építésének befejezése.

Közlekedéspolitika

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat kialakításáról szóló egyetértési nyilatkozat végrehajtásának folytatása és a Délkelet-európai Közlekedési Megfigyelőállomással való együttműködés megerősítése.

Az adminisztratív kapacitás további erősítése – beleértve a projektek kidolgozását is – az infrastrukturális nagyberuházások és karbantartás tekintetében.

A jogszabályok további hozzáigazítása a közlekedéssel kapcsolatos közösségi vívmányokhoz, nevezetesen a technikai és biztonsági előírások terén (beleértve a digitális tachográf bevezetését is).

Az európai közös légtérre vonatkozó megállapodás második átmeneti szakasza keretében tett kötelezettségvállalások végrehajtása.

Energia

A környezetvédelmi szempontból fenntartható energiapolitika érdekében hosszú távú stratégia elfogadása és végrehajtása.

Az ezen a téren vállalt regionális és nemzetközi kötelezettségek végrehajtásának folytatása a versenyképes regionális energiapiac létrehozása céljából.

A Vinca kísérleti reaktor leszerelésének befejezése.

Információs társadalom és média

Az elektronikus kommunikációra vonatkozó uniós keret végrehajtásának megkezdése, valamint az audiovizuális szektorra vonatkozó közösségi vívmányokhoz való igazodás folytatása.

Pénzügyi ellenőrzés

A decentralizált irányítás elszámoltathatóság elveinek és a funkcionálisan független belső ellenőrzés rendszerének kialakítása és végrehajtása, összhangban a nemzetközileg elfogadott szabványokkal és az EU legjobb gyakorlatával.

Az EU pénzügyi érdekeinek hatékony védelmét szolgáló eljárások és adminisztratív kapacitások továbbfejlesztése.

Statisztika

A minőségbiztosítási rendszer további fejlesztése; mezőgazdasági statisztikák létrehozása és minden ágazati statisztikai terület továbbfejlesztése.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és migráció

A határrendészet és a vámszolgálatok kapacitásainak erősítése, a határátkelőhelyek létesítményeinek fejlesztése és az együttműködés elmélyítése az embercsempészet elleni küzdelem területén a szomszédos országokkal.

Fenntartható megoldások a visszafogadott személyek integrációjára.

Kábítószerek

A kábítószerrel való visszaélés elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti stratégia teljes végrehajtása.

Rendőrség

A rendőrségi szolgálatok átszervezésének folytatása, az átláthatóság és elszámoltathatóság biztosítása, a rendőrök képzésének reformja és a bűnüldöző szervek közötti együttműködés és koordináció biztosítása.

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem

A tanúvédelem hatékony rendszerének kialakítása, a regionális együttműködés javítása, a gazdasági és pénzügyi bűnözés (beleértve a pénzmosást és -hamisítást), a csalás és korrupció elleni harc megerősítése, az EU-tagállamok által a szervezett bűnözés elleni küzdelemben érintett állami szervek mellé kirendelt összekötő tisztviselők elhelyezésének megkönnyítése, valamint a nemzetek közötti szervezett bűnözésről szóló Palermói Egyezmény végrehajtása.

A belügy-minisztériumi kapacitások megerősítése (elsősorban a szervezett bűnözés elleni harccal foglalkozó egységben), valamint eljárások és megfelelő kapacitás kialakítása az ügynökségek között a hírszerzésből származó információk megosztására.


3. MELLÉKLET

PRIORITÁSOK KOSZOVÓ ESETÉBEN AZ ENSZ BT 1244. HATÁROZATÁBAN FOGLALTAK SZERINT

RÖVID TÁVÚ PRIORITÁSOK

A legfontosabb prioritások

További szoros együttműködés a tervezett nemzetközi/uniós misszió kialakításán dolgozó tervező munkacsoportokkal annak érdekében, hogy teljes mértékű legyen a rendezés.

Konstruktív együttműködés a Szerbiával kapcsolatos kérdésekben.

Teljes körű együttműködés biztosítása a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel.

A jogállamiságnak, az emberi jogoknak és a kisebbségek védelmének teljes tiszteletben tartása, valamint a zéró tolerancia politikájának követése a korrupcióval, a szervezett bűnözéssel és a pénzügyi bűnözéssel szemben.

Koszovó népe számára demokratikus kormányzás és közszolgáltatások nyújtása olyan professzionális, elszámoltatható, elérhető, képviseleti közigazgatás létrehozása által, amely mentes az indokolatlan politikai befolyástól.

A helyi önkormányzatok reformjának előmozdítása és a decentralizációs folyamat megkönnyítésére irányuló adminisztratív kapacitás növelése, figyelembe véve valamennyi koszovói közösség nézeteit és érdekeit, valamint megfelelő jogszabályi keret kialakítása és a megfelelő költségvetési források elkülönítése.

A megbékélés, a kisebbségek közti tolerancia és a fenntartható többnemzetiségű légkör megteremtése, amely elősegíti a lakhelyüket elhagyni kényszerült személyek hazatérését. Valamennyi közösség tiszteletének, biztonságának, mozgásszabadságának és részvételének biztosítása. Valamennyi kisebbségellenes érzület megnyilvánulásának nyílt elítélése. A kisebbségek közötti valamennyi bűncselekmény esetén szigorú büntetőeljárás lefolytatása.

A vallásszabadság teljes mértékű tiszteletben tartásának biztosítása. A kulturális és vallási örökség védelmének biztosítása, a kulturális és vallási létesítmények elleni támadások megelőzését és az ezekkel kapcsolatos büntetőeljárások lefolytatását célzó intézkedések meghozatala.

Mindenfajta diszkriminációtól mentes társadalom kialakítása és a hátrányos helyzetű csoportok integrációjának ösztönzése.

A tulajdonjogok, a jogszabályi környezet és a bírósághoz való folyamodás jogának további erősítése azzal a céllal, hogy a vállalkozások számára kedvező környezet alakuljon ki.

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Ideiglenes önkormányzati intézmények

A koszovói parlament és bizottságai, a kormány és a helyhatóságok maximális hatékonyságú működésének biztosítása, beleértve a vonatkozó eljárási szabályzatoknak és magatartási kódexeknek, valamint valamennyi közösség jogainak és érdekeinek maximális tiszteletben tartását.

A Közgyűlés általi végrehajtási felügyelet és az azon belüli elszámoltathatóság és átláthatóság növelése. A Közgyűlés saját adminisztratív kapacitásainak erősítése.

A hivatalos közlöny időben történő közzététele és teljes mértékű helyességének biztosítása. A különböző nyelvi változatok fokozott ellenőrzése annak biztosítására, hogy a különféle változatok teljesen azonosak legyenek, valamint annak biztosítása, hogy a lakosság számára a hivatalos közlöny hozzáférhető legyen.

A kisebbségi képviselet további növelése valamennyi intézményben és az önkormányzati szintű és központi közszolgálatokban.

Parlament/választások

Szabad és tiszta választások tartása. A független és többnemzetiségű Központi Választási Bizottság megerősítése annak érdekében, hogy időben bonyolíthassa le a választásokat.

Megfelelő választási helyszínek, biztonsági és egyéb intézkedések valamennyi közösség számára, hogy élhessenek szavazati jogukkal. A lakóhelyüket elhagyni kényszerültek és a menekültek számára a választásokon való részvétel biztosítása, még akkor is, ha korlátozott lehetőségük van arra, hogy visszatérjenek Koszovóba.

Minden új jogszabály ellenőrzésének fokozása abból a szempontból, hogy igazodnak-e a közösségi joganyaghoz.

Közigazgatás

A kormányzati koordinációs kapacitás megerősítése és a szakpolitikák következetes végrehajtása érdekében a központi és helyi hatóságok hatásköreinek pontosabb meghatározása. A közszolgáltatások teljesítményét ellenőrző kormányzati funkciók hatékonyságának erősítése.

A köztisztviselők, köztük a rendőrség és az igazságszolgáltatási rendszer alkalmazottainak felvételére, áthelyezésére, munkájuk értékelésére, előléptetésére, helyes viselkedésére és elbocsátására, továbbá a pénzügyi igazgatásra vonatkozó átlátható eljárások szigorú végrehajtása.

A független felügyeleti tanács és a közigazgatási felsővezetők kinevezésével foglalkozó bizottság működésének javítása és függetlenségének erősítése.

Az alapvető közszolgáltatások minőségének és elérhetőségének javítása minden közösség számára, beleértve a párhuzamos struktúrák által nyújtott szolgáltatások iránti kereslet csökkentését célzó hozzájárulást is.

A decentralizációs folyamat továbbvitele, és többek között a helyi önkormányzatok és a helyhatóságok határaira vonatkozó jogszabályok elfogadása.

Igazságszolgáltatási rendszer

Politikai befolyástól mentes, hatékony, független, elszámoltatható és pártatlan bíróságok és ügyészségek biztosítása.

Az ügyészség megerősítése annak biztosítására, hogy képes legyen megfelelni az autonómia és pártatlanság elvének. A különleges ügyészség további erősítése. Hatékony tanúvédelmi program végrehajtásának biztosítása.

A bíróságokra és ügyészségekre vonatkozó törvények elfogadása és végrehajtása. A közigazgatási igazságszolgáltatási rendszer kialakítása és a vonatkozó jogszabályok és hatáskörök korszerűsítése.

Az automatizált ügykezelési rendszer teljes alkalmazása minden bíróságon és ügyészségen. Az ügyhátralék csökkentése és a polgári bíróságok határozatainak végrehajtása.

A városi bíróságok és a rendőri fellépések megerősítése az ingatlanok jogellenes elfoglalásának, használatának és építésének kérdése körében a pártatlan eljárás, megelőzés és szankcionálás érdekében.

A jogi oktatás és képzés további fejlesztése, különösen a bírák, ügyészek és adminisztratív személyzet részére. Az Igazságszolgáltatási Intézet átalakítása életképes, a bírák képzéséért felelős intézménnyé.

Politikai befolyástól mentes kormányzati kapacitás kialakítása az igazság- és belügy területén egyes feladatkörök felvállalása érdekében. A bírók és ügyészek kinevezésére, elbocsátására és előléptetésére vonatkozó rendszer végrehajtása az európai rendelkezéseknek megfelelően, politikai befolyástól mentes módon.

A nemzetközi előírások betartására irányuló erőfeszítések fokozása a büntetőügyekkel és a kiadatási kérelmekkel kapcsolatos kölcsönös jogsegély iránti kérelmek kezelése terén.

A kisebbségi közösségek igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésének javítása, valamint a bírósági összekötő hivatalokhoz hasonló mechanizmusok megerősítése.

További intézkedések meghozatala a bírák igazságos etnikai képviseletének elősegítése érdekében.

A bírói testület, valamint valamennyi bűnüldöző szerv adminisztratív kapacitásának, összehangoltságának és hatékonyságának megerősítése. Életképes átfogó jogsegélyrendszer biztosítása.

Korrupcióellenes politika

A korrupció visszaszorításáról szóló törvény és a korrupcióellenes terv végrehajtása. A korrupcióellenes ügynökség megerősítése és intézkedések meghozatala függetlenségének és működésének teljes biztosítására.

A korrupcióellenes ügynökség, az ún. jó kormányzás hivatala és a korrupcióellenes tanács hatásköreinek összehangolása.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

Az emberi és kisebbségi jogok védelmét célzó mechanizmusok jogszabályi keretének teljes kialakítása és tiszteletben tartásának ösztönzése az Európa Tanács ajánlásaival összhangban. Átfogó emberi jogi stratégia elfogadása és végrehajtása.

A véleménynyilvánítás szabadságára vonatkozó jogszabályi keret erősítése. Megfelelő erőforrások biztosítása a független médiabizottság számára a jogszabályi rendelkezések tiszteletben tartására. Minden jogi kétértelműség tisztázása a becsületsértéssel és a rágalmazással kapcsolatban.

Ombudsman választása és olyan jogszabályok elfogadása, amelyek biztosítják az ombudsman ajánlásainak végrehajtását.

Kormányzati program kialakítása és elfogadása a nők jogainak védelmére Koszovóban.

A diszkriminációellenes törvény hatékony végrehajtása, különös tekintettel a minisztériumok emberi jogi egységeinek teljesen működőképessé tételére, függetlenségük biztosítására és összehangolásukra az ombudsman tevékenységeivel. Tájékoztató kampányok szervezése a magánszféra, a civil társadalom és az akadémiai körök e törvényről történő tájékoztatására. A törvény végrehajtásának ellenőrzése, és erről jelentéskészítés.

Közösségi alapú szolgáltatások kialakítása és segítségnyújtás az eltartott és gondozásra szoruló személyek számára, a mentális egészség területén is.

A diszkriminációellenes politika ösztönzése az egész országban, minden veszélyeztetett csoport tekintetében.

Megfelelő jogszabályok elfogadása és végrehajtása a gyermekek jogvédelmének biztosítása érdekében.

Kisebbségi jogok, kulturális jogok és kisebbségvédelem

A hivatalos nyelvekről, valamint a kulturális örökségről szóló törvény teljes végrehajtása és hatékony rendszer kialakítása végrehajtásuk ellenőrzésére.

Az informális letelepedések szabályozása. Fenntartható lakás- és integrációs megoldások kialakítása azon roma közösségek számára, amelyek táborokban, veszélyes életkörülmények között élnek, illetve a félhivatalos elhelyezési központokban élő, lakóhelyüket elhagyni kényszerült csoportok számára.

A közösségi és hazatelepülési minisztériumban az adminisztratív struktúrák és az elszámoltathatósági mechanizmusok megerősítése. A hazatelepülőkkel kapcsolatos hatáskörök megoszlásának tisztázása a közigazgatási minisztérium és a közösségekért és hazatelepülésért felelős minisztérium között, központi és helyi szinten. A közösségekről és hazatelepülésekről szóló közös stratégiai keret továbbfejlesztése és végrehajtása, valamint önkormányzati szintű mechanizmusok kialakítása a hazatelepülők és a meglévő kisebbségi közösségek fenntartható integrációjának megkönnyítése érdekében.

Valamennyi közösségből a menekültek és a lakóhelyüket elhagyni kényszerültek hazatérésének megkönnyítése és ösztönzése, valamint a 2004. márciusi események következtében kárt szenvedett és lerombolt ingatlanok újjáépítésének véglegesítése, beleértve a történelmi és vallási nevezetességeket is.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A regionális együttműködés és a jószomszédi kapcsolatok megerősítése.

A Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) végrehajtása és aktív részvétel minden kapcsolódó regionális kezdeményezésben, többek közt a Stabilitási Paktum égisze alattiakban, beleértve a paktum átalakítását is egy fokozottabban regionális jellegű együttműködési keretté.

Gazdasági követelmények

Hatékony és eredményes költségvetési politikák fenntartása és különösen annak biztosítása, hogy a szegénységet és társadalmi kirekesztettséget kezelő szociálpolitikák illeszkedjenek az állami pénzügyek hosszú távú fenntarthatóságához.

Éves célok meghatározása a közüzemi létesítmények számlabehajtási arányának javítására, valamint stratégiák meghatározása és végrehajtása e célok elérése érdekében.

A korábban társadalmi tulajdonban lévő vállalatok privatizációjának jelentős felgyorsítása a vagyonkezelő ügynökség ütemtervével összhangban.

Az állami tulajdonú vállalatok irányításának, hatékonyságának és pénzügyi fenntarthatóságának javítása. A szabályozási hatóságok működési és pénzügyi önállóságának további erősítése azzal a céllal, hogy nőjön az érintett ágazatokban az átláthatóság és a verseny.

Megfelelő szakpolitika kialakítása és végrehajtása a nem bejelentett foglalkoztatás bejelentetté alakításának megkönnyítésére annak érdekében, hogy működő hivatalos munkaerőpiac alakuljon ki, és javulhasson a munkaerőpiacokra vonatkozó politikák hatékonysága.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

Horizontális keretjogszabályok elfogadása az áruk szabad mozgásával kapcsolatos közösségi vívmányok alkalmazásához szükséges különböző funkciók (szabályozás, szabványosítás, hitelesítés, metrológia, megfelelőségértékelés és piacfelügyelet) elkülönítéséhez és megfelelő működéséhez szükséges infrastruktúrák kialakítására.

A tőke szabad mozgása

Megfelelő prudenciális követelmények elfogadása és a felügyeleti eljárás megerősítése a pénzügyi szektorban.

Vámügy és adózás

A vámokra vonatkozó jogszabályok további közelítése a közösségi vívmányokhoz és további erőfeszítések a vámigazgatás kapacitásának fokozására a korrupció, a hamisítás és a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem érdekében. A nyomozói egység kapacitásának fokozása.

A preferenciális kereskedelmi intézkedések végrehajtásával kapcsolatos kötelezettségek megállapításának biztosítása, különös tekintettel a származásra.

Az adózásra vonatkozó jogszabályok további közelítése a közösségi vívmányokhoz és az adóhatóság adminisztratív kapacitásainak erősítése. Az adóigazgatás beszedési kapacitásának erősítése és az adóbevételek növelése.

A vállalati adózás magatartási kódexének elvei melletti elkötelezettség és annak biztosítása, hogy az új adóintézkedések összhangban legyenek ezekkel az elvekkel.

Közbeszerzés

A közbeszerzés rendszerének kiigazítása azáltal, hogy elfogadják a közösségi vívmányokkal való megfelelés biztosításához szükséges végrehajtási szabályokat. A közbeszerzés intézményi keretének kialakítása olyan mértékű adminisztratív kapacitásokkal és függetlenséggel, amely feladatai végrehajtásához szükséges.

Szellemi tulajdonjogok

Adminisztratív és igazságügyi kapacitások kialakítása a szellemi tulajdonjogok védelméről szóló jogszabályok végrehajtásához és a szellemi tulajdonjogok erősítéséhez.

Foglalkoztatás és szociálpolitika

Foglalkoztatási stratégia elfogadása, beleértve a foglalkoztatási kérdésekre vonatkozó adatok gyűjtésének javítását.

A tájékoztatás javítása a szociális biztonsági rendszerekhez való hozzáférésről. Az önkormányzatok kapacitásának erősítése a szociális segítségnyújtás területén.

A társadalombiztosításról és nyugdíjrendszerről szóló jogszabályok módosítása.

A szociális juttatások rendszerének felülvizsgálata a kedvezményezettekkel szembeni megkülönböztetésmentes bánásmód érdekében.

Oktatás és kutatás

Az oktatás költségvetésének növelése, különösen az iskolák infrastruktúrájának javítására. A délelőtti/délutáni váltásban történő tanítás megszüntetése és az anyagok és felszerelések hiányának kezelése.

Cselekvési tervek kidolgozása az oktatási stratégiák végrehajtására nagyobb mértékű párbeszéd és koordináció kíséretében, minden szinten és minden érintett bevonásával, valamint a szükséges erőforrások elkülönítése.

A szakképzésre vonatkozó jogszabályok teljes körű végrehajtása és a nemzeti képesítési keretre vonatkozó jogszabályok végrehajtásának megkezdése.

A tanítás ellenőrzésére és értékelésére irányuló nemzeti keret kialakításának folytatása.

Nagyobb részvétel biztosítása az EU felsőoktatási programjaiban.

Ágazati politikák

Az ipar és a kis- és középvállalkozások (kkv-k)

Középtávú stratégia elfogadása a kkv-k fejlődésének támogatásáról, beleértve a kkv-támogatási ügynökség és a befektetés-ösztönzési ügynökség erősítését. A Kisvállalkozások Európai Chartája végrehajtásának folytatása.

Mezőgazdaság és halászat

A mezőgazdasági ágazat különböző szolgálatai közötti világos felelősségmegosztás (beleértve a növény- és állat-egészségügyi igazgatást), valamint ezeknek a mezőgazdasági, erdészeti és vidékfejlesztési minisztériumhoz, helyi önkormányzatokhoz és a helyhatósági szinthez fűződő kapcsolatainak meghatározása.

Az élelmiszerekről szóló törvény és a belőle következő végrehajtási jogszabályok elfogadása és megfelelő ügynökség felállítása a törvény végrehajtására és érvényesítésére.

Az állatok azonosítására és mozgásuk nyilvántartására szolgáló rendszer operacionális karakterének biztosítása.

Terv felvázolása az agrár-élelmiszeri létesítmények korszerűsítésére.

Környezetvédelem

A Közgyűlés által elfogadott környezetvédelmi hatásvizsgálatról szóló jogszabály végrehajtása.

Átfogó környezetvédelmi cselekvési terv végrehajtása, különös tekintettel a közegészségügyi kérdésekre.

Az európai előírásokhoz való közelítés a környezetvédelem területén.

További erőfeszítések a környezetvédelmi kérdések lakosság körében történő fokozottabb tudatosítása és a civil társadalom bevonása érdekében.

Közlekedéspolitika

A délkelet-európai regionális közlekedési főhálózat kialakításáról szóló egyetértési nyilatkozat végrehajtásának folytatása, beleértve a délkelet-európai vasúti szállítási területre vonatkozó kiegészítést.

A közúti közlekedésről és közúti biztonságról szóló törvények végrehajtása. Multimodális közlekedési stratégia kidolgozása.

A közlekedési infrastruktúrák karbantartására és újjáépítésére vonatkozó adatvezérlésű eszközkezelés fejlesztésének folytatása. Az engedményekre vonatkozó jogszabályi keret EU-kompatibilitásának biztosítása, és a beruházások vonzására irányuló intézkedések megtétele, az állami és a magánszektor együttműködésével is, a nagy volumenű és stratégiai fontosságú infrastrukturális munkálatok társfinanszírozása érdekében.

Annak biztosítása, hogy a vasúti szektor fejlesztése összhangban álljon a gazdaságfejlesztési stratégiával.

Annak biztosítása, hogy a pristinai repülőtér megfelelő biztonsági színvonal mellett működjön, és hatékony, eredményes és felelős irányítás alatt álljon.

A vezetői engedélyek kiadásának és a járművek műszaki ellenőrzési rendszerének felülvizsgálata és javítása.

Energia

A villamosenergia-szolgáltató életképességének és fenntarthatóságának biztosítása, nevezetesen a beszedett bevételek jelentős növelésével és felelősségteljes irányítás ösztönzésével.

Az Energiaközösséget létrehozó szerződés keretében tett kötelezettségvállalások végrehajtásának folytatása. Az energiatermelésre és -ellátásra vonatkozó „Koszovó C” terv előkészítésének folytatása, az Energiaközösséget létrehozó szerződésben lefektetett közösségi vívmányokkal összhangban.

Információs társadalom és média

Az elektronikus kommunikációs hálózatokra és szolgáltatásokra vonatkozó végrehajtási politika elfogadása és alkalmazásának megkezdése a teljes liberalizáció és a stabil, nyílt versenyképes környezet létrehozása, valamint a külföldi befektetések vonzása érdekében.

A szabályozó hatóságok igazgatási kapacitásának megerősítése. A hatóság helyzetének megerősítése, működési és pénzügyi függetlenségének biztosítása.

Stabil és fenntartható támogatás az RTK közszolgálati adó, a független médiabizottság és a médiaalap számára.

Pénzügyi ellenőrzés

Ezen a téren a középtávú prioritások teljesítésének alapjaként az államháztartási belső pénzügyi ellenőrzési stratégia és a kapcsolódó jogszabályok végrehajtására irányuló további erőfeszítések.

Statisztika

A statisztikai hivatal adminisztratív kapacitásának erősítése és működési és pénzügyi függetlenségének javítása. Megbízható statisztikák, beleértve annak biztosítását is, hogy a felmérésekre választ adók időben és ellentételezés nélkül minőségi adatokat szolgáltatnak a statisztikai hivatal számára.

A gazdasági statisztikák fejlesztésének folytatása és a társadalomstatisztika fejlesztésének felgyorsítása.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízum, határellenőrzés, menedékjog és bevándorlás

A határokon átlépő személyekre irányuló ellenőrzés hatékonyságának növelése és a határrendészeti hivatal hatékonyságának és átláthatóságának növelése.

A határrendészeti ügynökségekkel és a szomszédos országokkal való együttműködés erősítése.

Menedékhelyek és fogadó állomások kialakítása a menedékkérők számára.

Az európai rendelkezésekkel összhangban migrációs törvény elfogadása. A migrációra vonatkozó stratégia és cselekvési program elfogadása, különösen a külföldről hazatérő személyek befogadása és integrációja tekintetében.

Pénzmosás

A koszovói rendőrség szervezett bűnözéssel foglalkozó igazgatóságán belül a pénzügyi nyomozóegység kapacitásának erősítése. Ügyészek és bírók erre a területre szakosító képzése. A különböző érintett intézmények pénzmosásra irányuló hatásköreinek összehangolása.

Kábítószerek

A kábítószerrel való visszaélés megelőzésére irányuló stratégia, valamint a végrehajtására irányuló cselekvési terv kidolgozása. A kábítószerrel kapcsolatos vizsgáló részleg helyi kapacitásának további erősítése.

Rendőrség

A rendőrségről szóló törvény elfogadása.

A bűncselekmény-kivizsgálás hatékonyságának javítása. A KPS felállítására, valamint nyomozói és belső ellenőrzési kapacitásának megerősítésére vonatkozó jogszabályok elfogadása és végrehajtása, vezető szerepének megerősítése.

A bűncselekmények visszaszorítására irányuló stratégia elfogadása és végrehajtása. Fegyverbegyűjtési stratégia kidolgozása, a kézi lőfegyverekre vonatkozó jogszabályok kiegészítése és érvényre juttatása.

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemre irányuló stratégia és cselekvési terv felállítása.

A szervezett bűnözésre vonatkozó jogszabályi keret véglegesítése.

A szervezett bűnözés elleni küzdelemért felelős igazgatóság helyi kapacitásának további erősítése a koszovói rendőrségen belül.

A cselekvési terv végrehajtása, valamint a jogalkotási rendelkezések és struktúrák megerősítése az emberkereskedelem elleni hatékonyabb küzdelem céljából.

A személyes adatok védelme

Átfogó jogszabály kidolgozása és végrehajtása a személyes adatok védelmére a közösségi vívmányokkal összhangban, különös tekintettel az adatvédelmi irányelvre (95/46/EK). Független adatvédelmi felügyeleti hatóság létrehozása megfelelő hatáskörrel és elegendő pénzügyi és humánerőforrással.

KÖZÉPTÁVÚ PRIORITÁSOK

Politikai követelmények

Demokrácia és jogállamiság

Közigazgatás

Fenntartható közigazgatási reform folytatása a költségvetési korlátok figyelembevételével. A helyi önkormányzatok kapacitásának javítása annak érdekében, hogy igazságos, méltányos és hatékony szolgáltatásokat nyújthassanak választókörzetük számára.

Igazságszolgáltatási rendszer

A Koszovóban jelenleg alkalmazott valamennyi jogforrásból merítő olyan teljes joganyag meghatározása és egységes szerkezetbe foglalása, amely tiszteletben tartja valamennyi közösség jogait és érdekeit.

Alternatív vitarendezési mechanizmus kialakítása.

A büntetés-végrehajtási rendszer javítása, különös tekintettel a biztonságra, az ellenőrzésre, az igazgatásra, a szakképzésre és a visszailleszkedést támogató rendszerekre, valamint a létesítmények körülményeire.

Korrupcióellenes politika

Ágazati cselekvési terv kidolgozása a korrupció elleni küzdelem területén, valamint a korrupció problémájával kapcsolatos tudatosság növelése a közigazgatáson belül és a civil társadalomban.

A korrupció elleni küzdelemmel kapcsolatos eredmények rögzítése.

Emberi jogok és kisebbségvédelem

A kisebbségi közösségek életképességének, valamint a társadalomban való megkülönböztetésmentes részvételének biztosítása a biztonságukat, szabad mozgásukat, valamint a közszolgáltatásokhoz történő igazságos hozzáférésüket biztosító konkrét intézkedések meghozatala segítségével.

A nemek közötti egyenlőségről szóló jogszabályok végrehajtása. Valamennyi meglévő szakpolitikában és jogszabályban az esélyegyenlőség érvényesítésének biztosítása a nők jogai terén.

A kulturális örökség védelmére vonatkozóan integrált politika kidolgozása. A kulturális örökséggel kapcsolatos tudatosság és tisztelet növelésének hatékony elősegítése.

Annak biztosítása, hogy a Földhivatal és a települési telekkönyvi hivatalok átlátható és megkülönböztetésmentes módon tegyék lehetővé a betekintést az ingatlanokat nyilvántartó feljegyzések egészébe, és hogy működő, elszámoltatható rendszerekkel rendelkezzenek.

Regionális kérdések és nemzetközi kötelezettségek

A regionális és nemzetközi együttműködés további megerősítése a bűnüldözés területén is, beleértve a gyanúsítottak és elítéltek áthelyezését, valamint a kölcsönös jogsegélyt is.

Gazdasági követelmények

A tulajdonjogoknak, a jogállamiságnak és a bíróságok hozzáférhetőségének további erősítése azzal a céllal, hogy a vállalkozások számára kedvező környezet alakuljon ki.

Stratégia kidolgozása a köztulajdonban lévő vállalatok privatizációjára, és amennyiben szükséges, szerkezeti átalakítására annak érdekében, hogy javuljon e vállalatok irányítása és teljesítménye, és csökkenjenek a vállalati szektornak nyújtott támogatások.

Aktív munkaerő-piaci politikák kialakítása és végrehajtása szoros együttműködésben a helyi üzleti közösséggel azzal a céllal, hogy a munkaerő-piaci kereslet és kínálat egyre közelebb kerüljön egymáshoz, valamint hogy általában véve nőjön a szakképzett munkaerő aránya.

Az oktatás minden szintjén a minőség és mennyiség javítására irányuló, megfelelő politika végrehajtása.

Az exportkapacitások erősítése.

Európai előírások

Belső piac

Az áruk szabad mozgása

A régi, valamint az új és globális megközelítésre vonatkozó irányelvek további egymáshoz közelítése.

A fennmaradó európai előírások átültetése.

Piacfelügyeleti rendszer létrehozása.

Vámügy és adózás

Az adózással és vámokkal kapcsolatos jogszabályok közösségi vívmányokhoz való közelítésének folytatása. Az adó- és vámhatóságok adminisztratív kapacitásainak további növelése a jogszabályok betartatásának, valamint a korrupció, a határokon átnyúló bűnözés és az adócsalás elleni harc érdekében.

Közbeszerzések

Annak biztosítása, hogy az ajánlatkérő hatóságok és szervek a közbeszerzési szabályokat minden szinten hatékonyan végrehajtják, beleértve az operatív eszközök fejlesztését, a képzés biztosítását, továbbá az adminisztratív kapacitás megerősítését.

Szellemi tulajdonjog

A szellemi, ipari és kereskedelmi tulajdonjogok érvényesítésének további erősítése a középtávú stratégiával összhangban.

Foglalkoztatás

A munkaügyi felügyeletek igazgatási kapacitásának megerősítése.

Oktatás és kutatás

Az oktatási szektor minőségbiztosítására vonatkozó mechanizmusok erősítése.

További erőfeszítések a szakoktatás és szakképzés, valamint a felsőoktatás munkaerőpiaccal és gazdasági szükségletekkel történő összehangolására.

A felsőoktatás területén a regionális együttműködés ösztönzése.

A kutatást ösztönző politika kialakítása.

Ágazati politikák

Mezőgazdaság és halászat

Életképes földreformot célzó szakpolitika és keretszabályozás kidolgozása. A mezőgazdasági földterületek védelmének támogatása a városok nem tervezett alakulásával szemben.

Az élelmiszer-feldolgozó létesítmények uniós követelményeknek való megfelelésének felmérése és a korszerűsítésükre vonatkozó program elkészítése.

Lépések kezdeményezése a belföldi növénytermesztés hatékony ellenőrzése céljából, különös tekintettel azokra a termékekre, amelyekre különleges uniós követelmények vonatkoznak.

Kiegyensúlyozott erdőgazdálkodási struktúrák kialakítása, különös tekintettel az illegális fakitermelésre és az erdőtüzek elleni küzdelemre.

Környezetvédelem

Intézkedések meghozatala a területrendezés fokozására.

A környezetvédelmi és területrendezési minisztérium intézményi kapacitásainak erősítése, a környezetvédelemmel kapcsolatos kérdésekért felelős igazgatási szervek közötti koordináció javítása.

A környezetvédelmi kérdések hangsúlyozása az ágazati politikákban, különösen az energia és a közlekedés terén.

Közlekedéspolitika

A közlekedésbiztonság javítására irányuló intézkedések meghozatala.

A közlekedési infrastruktúrák karbantartására és újjáépítésére irányuló terv végrehajtása, beleértve az új infrastruktúra építését is, szükség esetén az állami és a magánszektor együttműködésével.

Multimodális közlekedési stratégia kidolgozása és végrehajtása.

Energia

Jogi keretek és keretszabályok kidolgozása az energiaszektorban a köz- és a magánszektor közötti partnerségek és vegyes beruházások ösztönzése céljából, a beruházások létrehozásáról szóló tanulmány következtetéseivel összhangban.

A villamosenergia-szolgáltató teljesítményének további javítása és a regionális energiapiacba való integrálódás.

Információs társadalom és média

Az elektronikus kommunikációs hálózatokkal és szolgáltatásokkal kapcsolatos szabályozási kerethez való igazodás és az e területről szóló jogszabályok végrehajtása annak érdekében, hogy nyitottabb és versenyképesebb környezet alakuljon ki, továbbá erősödjön a szabályozó hatóság pozíciója, valamint működési és pénzügyi függetlensége.

Pénzügyi ellenőrzés

A pénzügyminisztérium koordinációja alatt a decentralizált irányítás elszámoltathatóságára és a funkcionálisan független belső ellenőrzésre vonatkozó elvek kidolgozása és végrehajtása, összhangban a nemzetközileg elfogadott szabványokkal és az EU legjobb gyakorlatával, az összefüggő jogi szabályozás és a megfelelő adminisztratív kapacitás kialakítása révén.

A legfőbb ellenőrzési intézmény működési kapacitásának, valamint működési és pénzügyi függetlenségének megerősítése. Az utóbbi ajánlásainak nyomon követése és végrehajtása.

Statisztika

Az együttműködés és a koordináció javítása a koszovói statisztikai rendszeren belül, minőségbiztosítási rendszer a statisztikák összeállítási és terjesztési eljárásainak dokumentálására és szabványosítására.

Jogérvényesülés, szabadság és biztonság

Vízumügy, határellenőrzés, menedékjog és migráció

A belügyminisztériumon belül a határokért, menedékjogért és migrációért felelős igazgatóság kapacitásainak további erősítése. A határrendészeti szervek működési kapacitásainak további erősítése a koszovói rendőrségen belül.

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem

A szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemre irányuló stratégia végrehajtása és frissítése.

A szervezett bűnözés körébe tartozó tevékenységek kivizsgálására szolgáló helyi kapacitások megerősítése.

Az igazságügyi kapacitás megerősítése a szervezett és pénzügyi bűnözéssel kapcsolatos bűnügyek kivizsgálása és az erre vonatkozó büntetőjogi eljárás levezetése céljából.

Kábítószerek

Ügynökségek közötti és nemzetközi együttműködés annak érdekében, hogy jelentősen javuljanak a kábítószer-csempészet elleni küzdelem eredményei.

A személyes adatok védelme

A személyes adatok védelméről szóló törvény végrehajtása a közösségi vívmányokkal összhangban, valamint a hatékony ellenőrzés és betartatás biztosítása.