ISSN 1977-0979

Az Európai Unió

Hivatalos Lapja

C 483

European flag  

Magyar nyelvű kiadás

Tájékoztatások és közlemények

59. évfolyam
2016. december 23.


Közleményszám

Tartalom

Oldal

 

IV   Tájékoztatások

 

AZ EURÓPAI UNIÓ INTÉZMÉNYEITŐL, SZERVEITŐL, HIVATALAITÓL ÉS ÜGYNÖKSÉGEITŐL SZÁRMAZÓ TÁJÉKOZTATÁSOK

 

Az Európai Unió Bírósága

2016/C 483/01

Az Európai Unió Bírósága tagjainak és korábbi tagjainak etikai kódexe

1


HU

 


IV Tájékoztatások

AZ EURÓPAI UNIÓ INTÉZMÉNYEITŐL, SZERVEITŐL, HIVATALAITÓL ÉS ÜGYNÖKSÉGEITŐL SZÁRMAZÓ TÁJÉKOZTATÁSOK

Az Európai Unió Bírósága

23.12.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 483/1


Az Európai Unió Bírósága tagjainak és korábbi tagjainak etikai kódexe

(2016/C 483/01)

AZ EURÓPAI UNIÓ BÍRÓSÁGA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 253., 254., 257. és 339. cikkére;

tekintettel az Európai Unió Bírósága alapokmányának 2., 4., 6., 8., 18. és 47. cikkére, a Bíróság eljárási szabályzata 4–6. cikkére, valamint a Törvényszék eljárási szabályzata 5–7. cikkére;

mivel célszerű etikai kódexben egyértelművé tenni az alapokmányban és az eljárási szabályzatokban foglalt, az Európai Unió Bíróságának tagjaira és korábbi tagjaira alkalmazandó rendelkezésekből eredő kötelezettségeket;

elfogadja az alábbi etikai kódexet:

1. cikk

Hatály

Az etikai kódex azon igazságszolgáltatási fórumok tagjaira és korábbi tagjaira vonatkozik, amelyek az Európai Unió Bíróságát alkotják vagy alkották.

2. cikk

Alapelvek

(1)   A tagok teljes mértékben megbízatásuknak szentelik magukat.

(2)   A tagok függetlenül, feddhetetlenül, méltósággal és pártatlanul, továbbá hivatali hűség és titoktartás mellett, az alábbiakban meghatározott szabályok tiszteletben tartásával gyakorolják megbízatásukat.

3. cikk

Függetlenség, feddhetetlenség és méltóság

(1)   A tagok függetlenül és feddhetetlenül, bármilyen személyes vagy nemzeti érdek figyelembevételét mellőzve gyakorolják megbízatásukat. Nem kérhetnek és nem fogadhatnak el utasítást az uniós intézményektől, szervektől vagy hivataloktól, a tagállamok kormányaitól, illetve közjogi vagy magánjogi szervezetektől.

(2)   A tagok semmiféle juttatást nem fogadhatnak el, amely megkérdőjelezheti a függetlenségüket.

(3)   A tagok tiszteletben tartják a megbízatásuk méltóságát.

(4)   A tagok ügyelnek arra, hogy kerüljék az olyan magatartást és a bármilyen módon történő olyan megnyilvánulást, amely a függetlenségükkel, a feddhetetlenségükkel és a megbízatásuk méltóságával kapcsolatos közfelfogás sérelmével jár.

4. cikk

Pártatlanság

(1)   A tagok kerülnek minden olyan helyzetet, amely személyes összeférhetetlenséghez vezethet vagy alapos okkal ekként fogható fel. Nem vesznek részt olyan ügy elbírálásában, amelyben személyes érdekeltségük áll fenn.

(2)   A tagok ügyelnek arra, hogy kerüljék az olyan magatartást és a bármilyen módon történő olyan megnyilvánulást, amely a pártatlanságukkal kapcsolatos közfelfogás sérelmével jár.

5. cikk

A személyes érdekeltségekkel kapcsolatos tájékoztatás és nyilatkozat

(1)   A tagok tájékoztatják a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórum elnökét, amennyiben olyan ügy elbírálásában kell részt venniük, amelyben olyan személyes érdekeltségük áll fenn, amely összeférhetetlenséghez vezethet.

(2)   A tagok hivatalba lépésükkor a (3) bekezdés szerinti, a pénzügyi érdekeltségeikkel kapcsolatos nyilatkozatot adnak át a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórum elnökének.

(3)   A nyilatkozatnak meg kell jelölnie minden egyes olyan szervezetet, amelyben a tag olyan közvetlen pénzügyi érdekeltséggel rendelkezik, amely a mértékénél fogva alapos okkal akként fogható fel, hogy összeférhetetlenséghez vezethet, amennyiben a tagnak olyan ügy elbírálásában kell részt vennie, amelyben ilyen szervezet érintett. A tagnak a nyilatkozatában meg kell jelölnie minden egyes olyan szervezetet, amelyben ilyen pénzügyi érdekeltséggel rendelkezik, amely megnyilvánulhat a tőkében való egyéni pénzügyi részesedésben, így különösen részvényekben, vagy bármilyen más formájú részesedésben, így például kötvényekben vagy befektetési jegyekben. A nyilatkozat nem vonatkozik azokra a szervezetekre, amelyekben a tag olyan részesedésekkel rendelkezik, amelyeket valamely harmadik személy diszkrecionális alapon kezel.

(4)   A (3) bekezdés szerinti nyilatkozattal érintett szervezetek megjelölésével kapcsolatos változás esetén a lehető leghamarabb, legkésőbb pedig két hónappal a szóban forgó változást követően új nyilatkozatot kell előterjeszteni.

(5)   A (3) bekezdés szerinti nyilatkozatot a jelen etikai kódex mellékletében szereplő formanyomtatványon kell átadni.

(6)   Az (1)–(3) bekezdés szerinti tájékoztatások és nyilatkozatok célja, hogy az érintett igazságszolgáltatási fórum elnöke számára lehetővé tegyék annak ellenőrzését, hogy valamely tagnak egy konkrét ügy elbírálásához fűződő személyes érdekeltsége áll-e fenn.

6. cikk

Hivatali hűség

(1)   A tagok tiszteletben tartják az intézménnyel szembeni hivatali hűség kötelezettségét.

(2)   A tagok tiszteletet tanúsítanak az intézmény tisztviselői és alkalmazottai, különösen pedig a tagok kabinetjébe beosztott tisztviselők és alkalmazottak szolgálatainak igénybevétele során.

(3)   A tagok felelősen kezelik az intézmény anyagi erőforrásait.

(4)   A tagok az intézményen kívül is kerülnek minden olyan megnyilvánulást, amely sértheti az intézmény tekintélyét.

7. cikk

Titoktartás

(1)   A tagok tiszteletben tartják a tanácskozások titkosságát.

(2)   A tagok az igazságszolgáltatási és adminisztratív ügyek intézése során tiszteletben tartják a titoktartási kötelezettséget.

(3)   A tagok a hozzáállásukban és megnyilatkozásaikban a megbízatásuk alapján elvárható tartózkodást tanúsítják.

8. cikk

Külső tevékenységek

(1)   A tagok vállalják, hogy minden körülmények között eleget tesznek a rendelkezésre állási kötelezettségüknek, annak érdekében, hogy teljes mértékben a megbízatásuk teljesítésének szentelhessék magukat.

(2)   A tagok csak akkor gyakorolhatnak külső tevékenységeket, ha azok összeegyeztethetők a jelen etikai kódex 2–4., 6. és 7. cikkéből eredő kötelezettségeikkel. E kötelezettségekkel összeegyeztethetetlen a megbízatásuk gyakorlásából eredő tevékenységen kívüli bármilyen szakmai tevékenység gyakorlása, az Európai Unió Bírósága alapokmánya 4. cikkének második bekezdésében biztosított eltérés sérelme nélkül.

(3)   A tagok számára engedélyezhető olyan tevékenységek gyakorlása, amelyek szorosan kapcsolódnak a megbízatásuk gyakorlásához. Ennek keretében:

engedélyezhető számukra, hogy protokolláris vagy hivatalos eseményeken vagy rendezvényeken képviseljék az intézményt vagy a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórumot,

engedélyezhető számukra, hogy részt vegyenek olyan európai érdekű tevékenységekben, amelyek különösen az uniós jog terjesztése, valamint a nemzeti és nemzetközi igazságszolgáltatási fórumokkal folytatott párbeszéd körébe tartoznak. A tagok számára e címen engedélyezhető az oktatásban, konferenciákon, szemináriumokon vagy szimpóziumokon történő közreműködés.

Díjazás csak az oktatásban való közreműködésért, az érintett oktatási intézmény alapszabályával összhangban járhat.

A tagoknak a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórum által engedélyezett tevékenységeit, miután a tevékenység lezajlott, közzé kell tenni az intézmény honlapján.

(4)   A tagok számára ezenkívül engedélyezhető, hogy díjazás nélküli feladatokat lássanak el a jog területén működő, kulturális, művészeti, társadalmi, sporttal kapcsolatos vagy jótékonysági alapítványokban, illetve hasonló szervezetekben, valamint oktatási intézményekben vagy kutatóintézetekben. E célból kötelezettséget vállalnak arra, hogy tartózkodnak az olyan vezetői tevékenységektől, amelyek befolyásolhatják a függetlenségüket vagy rendelkezésre állásukat, illetve amelyek összeférhetetlenséghez vezethetnek. Alapítványnak vagy hasonló szervezetnek számítanak az olyan nonprofit intézmények vagy egyesületek, amelyek az említett területeken közhasznú tevékenységeket folytatnak.

(5)   Amennyiben a tagok a (3) és (4) bekezdés hatálya alá tartozó tevékenységet kívánnak folytatni, külön formanyomtatványon kérniük kell a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórum előzetes engedélyét.

(6)   A publikációk, valamint a szerzői jog alapján azokért fizetett díjak előzetes engedély nélkül megengedettek.

9. cikk

A tagok kötelezettségei a megbízatásuk megszűnése után

(1)   A tagokra a megbízatásuk megszűnése után is vonatkozik a feddhetetlenség, a méltóság, a hivatali hűség és a titoktartás kötelezettsége.

(2)   A tagok kötelezettséget vállalnak arra, hogy a megbízatásuk megszűnése után

semmilyen módon nem vesznek részt azokban az ügyekben, amelyek a megbízatásuk megszűnésekor a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórumon folyamatban voltak,

semmilyen módon nem vesznek részt azokban az ügyekben, amelyek közvetlenül és egyértelműen kapcsolódnak olyan – akár befejezett – ügyekhez, amelyekben bíróként vagy főtanácsnokként eljártak, és

az ezen időponttól számított hároméves időszak során nem vesznek részt a felek képviselőiként – sem írásban, sem szóbeli előadás tartásával – az Európai Unió Bíróságát alkotó igazságszolgáltatási fórumok előtti ügyekben.

(3)   A (2) bekezdés három francia bekezdésében említett ügyeken kívüli ügyekben a korábbi tagok meghatalmazottként, tanácsadóként vagy szakértőként részt vehetnek, illetve jogi szakvéleményt adhatnak vagy választott bírói tisztséget tölthetnek be, ugyanakkor azzal a feltétellel, hogy tiszteletben tartják az (1) bekezdésből eredő kötelezettségeket.

(4)   A jelen cikk alkalmazásával kapcsolatos kétség esetén a korábbi tag a Bíróság elnökéhez fordulhat, aki a 10. cikk szerinti bizottság véleményének beszerzését követően dönt.

10. cikk

A kódex alkalmazása

(1)   A Bíróság elnöke – tanácsadó bizottság segítségével – gondoskodik a jelen etikai kódex megfelelő alkalmazásáról.

A bizottság a Bíróság legrégebben hivatalban lévő három tagjából, valamint a Bíróság elnökhelyetteséből áll, amennyiben ez utóbbi nem szerepel az említett tagok között.

Ha a Törvényszék tagja vagy korábbi tagja esetében kell dönteni, a bizottság tanácskozásain a Törvényszék elnöke, elnökhelyettese és egy másik tagja is részt vesz.

A bizottság munkáját a Bíróság hivatalvezetője segíti.

(2)   A bizottság egyedi esetben, az Európai Unió Bíróságának alapokmányában foglalt rendelkezések sérelme nélkül az érintett taggal vagy korábbi taggal ismertetheti a véleményét, miután meghallgatta őt.

11. cikk

Hatálybalépés

(1)   A jelen etikai kódex hatályon kívül helyezi a korábbi etikai kódexet (HL C 223., 2007.9.22., 1. o.), és annak helyébe lép. E kódex 2017. január 1-jén lép hatályba.

(2)   A jelen kódex hatálybalépésének időpontjában hivatalban lévő tagoknak a pénzügyi érdekeltségekkel kapcsolatos nyilatkozatukat legkésőbb egy hónappal a fenti időpontot követően kell a tagságuk szerinti igazságszolgáltatási fórum elnökének átadni.


MELLÉKLET

Image

Szövege kép