Az európai szomszédságpolitika végrehajtása 2007-ben

Az európai szomszédságpolitika (ENP) olyan kölcsönös előnyöket nyújtó partnerség, amely az Európai Unióval (EU) szomszédos országok modernizációját szolgálja. A stratégia sikeressége és a meghozott intézkedések a reformok folytatására ösztönöznek.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye (2008. április 3.) a Parlamentnek és A Tanácsnak – Az európai szomszédságpolitika végrehajtása 2007-ben [COM(2008) 164 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a közlemény mérleget von az európai szomszédságpolitika (ENP) 2007-es végrehajtásáról. Értékeli az EU és partnerei kapcsolatait az ENP vonatkozásában, valamint az ezekben az országokban végrehajtott politikai és gazdasági reformokat.

A kapcsolatok elmélyítése

A keleti szomszédos országokkal partnerségi és együttműködési megállapodások (PEM) születtek Belarusz kivételével, amely akkor válhat az EU teljes jogú partnerévé az ENP keretein belül, ha elkötelezi magát a közös európai értékekhez való közeledést lehetővé tevő mélyreható demokratikus és gazdasági reformok végrehajtása mellett.

Az Ukrajnához fűződő kapcsolatok az 1998-as PEM-en és az EU–Ukrajna akcióterven túlmenően is erősödtek. 2007-ben tárgyalást kezdtek egy új társulási megállapodásról. Ez a megállapodás sokkal ambiciózusabb keretet teremt, és megkönnyíti az EU és Ukrajna közötti kapcsolatok elmélyítését minden területen, erősíti a politikai társulást és a gazdasági integrációt Ukrajna és az EU között, valamint átfogó szabadkereskedelmi térséget hoz létre az EU-val.

A déli szomszédos országokkal társulási megállapodások jöttek létre a Barcelonai folyamat keretében. Szíria – amellyel a kapcsolatokat jelenleg egy együttműködési megállapodás szabályozza – és Líbia kivételével, amely esetében a Tanács elfogadta a Bizottság által javasolt irányelvtervezetet a jövőbeni keretmegállapodás tárgyalására vonatkozóan.

Tizenkét ország elfogadta az ENP (EN) (ES) (FR) cselekvési terveit, köztük 2007-ben Libanon és Egyiptom. A cselekvési tervek rendszerezik a nemzeti reformok végrehajtását és az EU-val való kétoldalú együttműködés erősítését. A közösségi pénzügyi támogatás a cselekvési tervekben szereplő prioritásokon alapul. Ezek a célzott és differenciált intézkedések az egyes országok kapacitásához és szükségleteihez igazodnak. Ennek megfelelően 2007-ben különösen Izraellel, Marokkóval, a Moldovai Köztársasággal és Ukrajnával fokozódott az együttműködés.

Előrelépés a reformprogramokban

A politikai párbeszéd és reform területén működő együttműködés Keleten az alapvető közösségi normákhoz való folyamatos közeledést, Délen pedig a Barcelonai folyamat értékeinek elfogadását eredményezi. A meghozott intézkedések ugyanis a demokratikus kormányzásra, az igazságszolgáltatás függetlenségére, az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartására és a migrációs folyamatok kezelésére vonatkoznak.

Az EU és a valamennyi partnerország közötti nyitott politikai párbeszéd elősegítheti a regionális konfliktusok megoldását is.

A makrogazdasági fejlődés tekintetében a legtöbb ENP-partnerország jelentős gazdasági növekedést ért el 2007-ben. Ugyanakkor legtöbb ország magas munkanélküliségi rátákkal küzd, ez különösen a fiatalokat érinti a mediterrán ENP-országokban. A legnagyobb kihívást az infláció és a kereskedelmi hiány csökkentése, a gazdasági irányítás javítása, a munkanélküliség csökkentése, és a munkakörülmények javítása jelenti.

2008 augusztusában a Bizottság közzétette az EU szomszédos országairól szóló gazdasági jelentését 2007-ről (EN).

Az ágazati reformok a társadalmi modernizáció és az európai piaci integráció felé terelték a partnerországokat. Az államok azon képességét, hogy mennyire képesek hosszú távú reformok végrehajtására, az elért eredményekről szóló éves ágazati jelentések értékelik (EN). Az EU-val folytatott ágazati szintű párbeszéd célja az intézményes működés javítása és a polgárorientált közigazgatás fejlesztése.

A cselekvési tervek elért eredményeiről szóló országspecifikus jelentéseket (EN) (ES) (FR) szintén évente teszik közzé. Ezek segítségével értékelhetők az előrelépések és azonosíthatók azok a területek, ahol az együttműködés fokozására van szükség. Ennek megfelelően a jövőbeni reformoknak a kereskedelmi és gazdasági integráció, a mobilitás és a regionális konfliktusok kezelésének javítására kell irányulniuk.

A regionális együttműködés folyamata

Az ENP regionális dimenziójának erősítése a meglévő keretek között történik.

A 2008. július 13-án útjára indított euromediterrán partnerség, a „Barcelonai folyamat: Mediterrán Unió” révén regionális párbeszéd indult az alábbi területeken:

Az EU–Afrika stratégiai partnerség és annak első akcióterve jelentősen hozzájárul az ágazati párbeszédhez és az afrikai partnerekkel folytatott kapcsolatok elmélyítéséhez.

A fekete-tengeri szinergia multilaterális szinten kiegészíti az Orosz Föderációval, Törökországgal és (Belarusz kivételével) a keleti ENP-partnerekkel fennálló kapcsolatokat. 2008 júniusában jelentést készítettek a fekete-tengeri szinergia megvalósításának első évéről.

Új szakaszok

A partnerországok célkitűzéseihez és kapacitásához jobban igazodó második generációs ENP cselekvési tervek célja, hogy fokozatosan összhangba hozzák a jogszabályokat az európai normákkal.

Az együttműködés sikeréhez a reformok átláthatóságának javítása és a polgárok meghozott intézkedésekkel kapcsolatos tudatossága is hozzájárul.

Háttér

Az ENP megvalósításának kezdete óta hozzájárult a jólét, a stabilitás és a biztonság kialakulásához az EU határainál. E politika sikere demonstrálja, mennyire hasznos a partnerországok különböző szükségleteihez alkalmazkodó partnerség.

See also

További információkért látogasson el az alábbi internetes oldalakra:

Utolsó frissítés: 20.02.2009