Az Európai Unió, Afrika és Kína közötti együttműködés és párbeszéd

Az Európai Unió (EU), Afrika és Kína közötti háromoldalú partnerség hozzájárul a globális fejlesztési kihívások kezeléséhez és az együttműködési stratégiák afrikai igényekhez való közelítéséhez.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2008. október 17.) – Az EU, Afrika és Kína: Útban a háromoldalú párbeszéd és együttműködés felé [COM(2008) 654 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]

ÖSSZEFOGLALÓ

A Bizottság új háromoldalú együttműködést javasol az Európai Unió (EU), Afrika és Kína közötti együttműködés és párbeszéd megerősítése érdekében. A Bizottság elismeri, hogy a meglévő kétoldalú partnerségek kiegészítése hozzájárulhat Afrika stabil és tartós fejlődéséhez, ami minden fél kölcsönös érdeke.

Az Európai Unió, Afrika és Kína közötti együttműködésnek a fokozatos módon, a nemzeti és regionális fejlesztési stratégiákkal összhangban kidolgozott célkitűzéseken kell alapulnia.

Ez az új megközelítés lehetővé teszi a fejlesztési kérdésekre és a segélyek hatékonyságának javítására irányuló közös munkát. A tapasztalatok és a bevált gyakorlatok megosztása hozzájárulhat ehhez a célkitűzéshez, különösen a pénzügyi eszközök, a hivatalos fejlesztési támogatás (ODA) és a közvetlen külföldi befektetések (kkb) vonatkozásában.

A kezdeti szakaszban a partnerség középpontjában négy elsőbbségi célkitűzésnek kell állnia:

A háromoldalú partnerség az Afrikai Unió, az Európai Unió és Kína közötti kétoldalú politikai párbeszédek, valamint az Európai Unió és Kína közötti párbeszéd kiterjesztése. A partnerség rendszeres stratégiai párbeszéden és konkrét eszmecseréken fog alapulni.

A Bizottság javasolja az illetékes nemzeti és regionális hatóságok közötti információcsere hálózatának kialakítását. A fejlesztési partnerek közötti éves koordinációs ülések hozzájárulhatnak az együttműködési prioritások értékeléséhez, miközben integrálják a nemzetközi szervezetek, a finanszírozó felek és a civil társadalom kezdeményezéseit.

Háttér

A 2007. évi lisszaboni találkozón az Európai Unió és az afrikai országok állam- és kormányfői új közös stratégiai partnerséget fogadtak el. Ez a stratégia globális kereteket teremt az EU és Afrika közötti kapcsolatok megerősítéséhez a 2008–2010 közötti időszakban. Az Európai Unió a hivatalos fejlesztési támogatás (ODA) elsődleges finanszírozója és Afrika elsődleges kereskedelmi partnere. E partnerség céljai közé tartozik a más felekkel és nemzetközi támogatókkal való együttműködés ösztönzése.

A Kína és Afrika közötti együttműködés elsősorban a kereskedelemre, beruházásokra, infrastrukturális projektekre és a társadalmi és képzési célú segélyekre irányul. E partnerséget megerősítette a 2006-ban a Kína–Afrika Együttműködési Fórumon (FOCAC) elfogadott új stratégia.

Az említett együttműködési mechanizmusok hozzájárulnak a fejlesztési partnerség célkitűzéseinek megvalósításához (millenniumi fejlesztési célok) és Afrika bekapcsolásához a világgazdaságba.

See also

További információkért látogasson el az alábbi internetes oldalakra:

Utolsó frissítés: 20.02.2009