Barcelonai folyamat: Unió a földközi-tengeri térségért

Az „Unió a földközi-tengeri térségért” elnevezésű kezdeményezés célja, hogy a régió polgárai számára jól látható és kézzelfogható eredményeket teremtő euromediterrán partnerség keretében elmélyítse az Európa és a földközi-tengeri térségbeli harmadik országok közötti kapcsolatokat.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye (2008. május 20.) az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Barcelonai folyamat: Unió a földközi-tengeri térségért [COM(2008) 319 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

A közlemény célja, hogy hatékonyabbá tegye az euromediterrán partnerséget. A földközi-tengeri térségért létrehozott új Unió feladata elsősorban az alábbiak fejlesztése:

Az érintett szereplők száma 43 államra bővül. Ezek az Európai Unió tagállamai, az Európai Bizottság, az euromediterrán partnerség partnerországai és megfigyelői (Mauritánia, Marokkó, Algéria, Tunézia, Egyiptom, Jordánia, a Palesztin Nemzeti Hatóság, Izrael, Libanon, Szíria, Törökország és Albánia), valamint a többi földközi-tengeri parti állam (Horvátország, Bosznia és Hercegovina, Montenegró és Monaco).

Az Unió a földközi-tengeri térségért az euromediterrán partnerség közösségi politikáinak és programjainak keretébe illeszkedik.

Intézményi működés

A partnerséget a kiegyensúlyozottság és a közös szerepvállalás iránti törekvés jegyében elmélyítik. E célból a közlemény az alábbiakat javasolja:

Az euromediterrán parlamenti közgyűlés megerősítette, hogy a partnerség végrehajtásával összefüggésben parlamenti vitakeretet és konzultációs fórumot biztosít.

Projektdimenzió

A „Barcelonai folyamat: Unió a földközi-tengeri térségért” elnevezésű kezdeményezés biztosítja a regionális és határokon átnyúló együttműködés végrehajtásának, a regionális kohézió és a gazdasági integráció megerősítésének, valamint az infrastrukturális összeköttetések fejlesztésének keretét.

Továbbra is a 2007–2013 közötti időszakra szóló euromediterrán stratégiát és regionális indikatív programot kell alkalmazni. A projektekhez főként az alábbi forrásokból kell további finanszírozást nyújtani:

Háttér

A barcelonai folyamat továbbra is az egyetlen olyan fórum, amely konstruktív párbeszédet tesz lehetővé, elősegítve ezáltal, hogy a földközi-tengeri térség előrelépjen a politikai, társadalmi és gazdasági reformok, illetve modernizáció útján.

Az Unióval kialakított szabad kereskedelem, amelynek célja egy szabadkereskedelmi térség létrehozása, többek között ösztönzőleg hatott az exportra és a beruházásokra. Az eredményes regionális integráció megvalósításához ugyanakkor több és gyorsabb reformra van szükség.

A „Barcelonai folyamat: Unió a földközi-tengeri térségért” kezdeményezéssel kapcsolatos első csúcstalálkozó alkalmával, amelyre 2008. július 13-án Párizsban került sor, az állam- és kormányfők az e közleményben foglalt főbb javaslatokat követő közös nyilatkozatot (FR) fogadtak el.

Utolsó frissítés: 01.01.2008