Integráció az Európai Unióba

Az Európai Unió által a délkelet-európai országokkal szemben folytatott stabilizációs és társulási politika megerősítése és ezen országok uniós integrációs programjának meghatározása.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament – The Western Balkans and European Integration [COM(2003) 285 final – Not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek [2003. május 21.] „A Nyugat-Balkán és az európai integráció”) [COM(2003) 285 végleges − a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

A Nyugat-Balkán országainak uniós integrációja elsődleges fontosságúvá vált az Európai Unió számára. E cél elérése érdekében szükségessé válik a stabilizációs és társulási folyamat megerősítése. E folyamat elmélyítéséhez a közép- és kelet-európai országokkal történő uniós bővítési folyamatot veszik alapul. Tapasztalataik megosztása a közép- és kelet-európai országokkal alapvető fontosságú. Az integrációs folyamat előrehaladása végső fokon az egyes országok alkalmasságától és elköteleződésétől függ.

Intézkedések a stabilizációs és társulási folyamat megerősítésére

E közlemény jelzi, hogy hasznos lenne megvizsgálni a Nyugat-Balkán országaival való integrációs partnerség kialakításának a lehetőségét. E partnerségek keretében felsorolják mindazokat az erőfeszítéseket, amelyeket az egyes országoknak meg kell tenniük az Unióhoz való közelítés céljából. A rövid és középtávon meghozandó intézkedések listája hivatkozási alapként fog szolgálni az egyes országok csatlakozás irányába tett előrehaladásának megítélésére. Emellett segítséget nyújt a CARDS program által biztosított támogatás prioritásainak meghatározásában is. A térség országai az integrációs partnerség prioritásainak megvalósítására irányuló cselekvési terveket készítenek. A Bizottság többek között éves jelentések formájában rendszeresen nyomon követi az országok által elért előrehaladást.

Az „ikerintézményi program” (amikor a tagállamok tisztségviselőit tapasztalataik átadása céljából kirendelik a tagjelölt országok intézményeihez) nagyon hasznosnak bizonyult a közép- és kelet-európai országok számára. Határozottan hozzájárul a tagjelölt országok intézményei megerősítéséhez. 2002 októbere óta a CARDS program ikerintézményi programokat alakít ki a Nyugat-Balkán egyes országai számára. Az intézmények megerősítése céljából a Bizottság támogatja továbbá, hogy felsőoktatási intézményt alapítsanak a közigazgatás megreformálására.

A közlemény javasolja a bel-és igazságügyi együttműködés megerősítését. E témában párbeszédet fognak kezdeményezni a térség országaival. Mélységében fognak megtárgyalni a délkelet-európai országok számára olyan nagy jelentőségű témákat, mint az Unió vízum- és a migrációs politikája. A térség országainak terveket kell kidolgozniuk a szervezett bűnözés elleni küzdelemhez.

A Bizottság javasolja, hogy a Nyugat-Balkán országai vegyenek részt bizonyos közösségi programokban. Ez lehetővé tenné számukra, hogy megismerkedjenek a Közösség politikáival és munkamódszereivel.

A Bizottság továbbra is támogatni fogja a gazdasági fejlődést, a kereskedelmet és az életképes piacgazdaságba való átmenetet. A Nyugat-Balkán országainak ki kell használniuk az őket illetően elfogadott kereskedelmi intézkedésekben, valamint az egymással vagy az Unióval kötött szabadkereskedelmi megállapodásokban rejlő valamennyi lehetőséget. A Bizottság intézkedéseket fog tenni annak érdekében, hogy ezek az országok nagyobb mértékben részesedjenek a kedvezményes kereskedelmi intézkedések előnyeiből. A kis- és középvállalkozások fejlődési lehetőségein javítani kell. E téren ajánlott a Kisvállalkozások Európai Chartája alapelveinek az alkalmazása. A Bizottság javasolja, hogy ezekkel az országokkal gazdasági párbeszéd induljon, és esetleg bővítsék ki irányukba a belső energetikai piacot.

A stabilizációs és társulási folyamat elsőszámú pénzügyi támogatása továbbra is a CARDS program. A Bizottság javasolja, hogy növeljék meg a program költségvetését. Másrészről a Bizottság készen áll annak a lehetőségének a megvizsgálására, hogy nemzetközi intézményekkel együttműködve rendkívüli makroszintű pénzügyi támogatást nyújtson a térség országainak.

E közlemény ösztönzi a térség országai közötti regionális együttműködést, valamint a határokon átnyúló együttműködést az Unió tagállamaival.

A közlemény a térség parlamentjeinek megerősítésével és azok regionális és nemzetközi parlamenti struktúrákba való beépítésével javaslatot tesz a parlamenti együttműködésre.

A politikai együttműködésre ugyancsak ajánlást tesz. Javasolja továbbá, hogy a Nyugat-Balkán országait fel kell kérni az Unió által a közös kül- és biztonságpolitika keretében elfogadott közös álláspontokhoz és közleményekhez való csatlakozásra. A térség országai és az Unió közötti politikai párbeszédnek fel kellene erősödnie és rendszeresebbé kellene válnia.

Utolsó frissítés: 25.01.2011