A Közép-Ázsia számára a 2007–2013 közötti időszakban nyújtandó támogatásra vonatkozó stratégia és a 2007–2010 közötti időszakra szóló indikatív program

A Közép-Ázsiára vonatkozó regionális stratégiai dokumentum célja, hogy választ adjon a régiónak a regionális együttműködéssel, a szegénység mérséklésével és az életszínvonal javításával, valamint a felelősségteljes kormányzással és a gazdasági reformokkal kapcsolatos igényeire. A végrehajtás részletes szabályait a 2007–2013 közötti időszakra vonatkozó regionális stratégiai dokumentum (RSD) és a 2007-2010 közötti időszakra szóló indikatív program mutatja be.

JOGI AKTUS

Európai Közösség – A Közép-Ázsia számára a 2007–2013 közötti időszakban nyújtandó támogatásra vonatkozó stratégiai dokumentum (EN) és a 2007–2010 közötti időszakra szóló indikatív program

ÖSSZEFOGLALÓ

A regionális stratégiai dokumentum (RSD) a közép-ázsiai régióval való együttműködés célkitűzéseit és prioritásait határozza meg a partnerországok (Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Türkmenisztán) számára közös érdeket képviselő területeken.

Közös múltjuk ellenére az egyes országok helyzete, területének nagysága, népessége, humán fejlettségi szintje, vagy akár az együttműködésre és a világ többi részébe való integrálódására irányuló szándéka jelentősen eltérnek egymástól. A régiónak azonban hasonló politikai, gazdasági, szociális és környezetvédelmi kihívásokkal kell megküzdenie, amelyek a következők:

Az EU válaszstratégiája

A támogatási stratégia és a 2007–2010 közötti időszakra szóló indikatív program az Európai Unió (EU) által elfogadott három kiemelt célkitűzést határoz meg az elkövetkezendő öt év partnerségére vonatkozóan.

Az Uniónak először is az a célja, hogy előmozdítsa a Közép-Ázsiával való regionális együttműködést és a jószomszédi kapcsolatokat. Az EU elsősorban négy célkitűzésre összpontosít majd, amelyek a regionális szintű végrehajtás révén valódi többletértéket teremthetnek. Ezek a következők:

A kétoldalú támogatás esetében a szegénység csökkentése és az életszínvonal javítása a legfontosabb prioritás. Ez a millenniumi fejlesztési célok (MFC (EN) (ES) (FR)) keretébe illeszkedik. Ezekben az országokban ugyanis a szegénység a régió nagy részét érinti, és a társadalmi-gazdasági fejlődés egyenlőtlenségei növelik a bizonytalanságot, a biztonság hiányát és a szélsőségességet. Ez a célkitűzés a regionális fejlődésre és a helyi közösségekre, valamint a vidékfejlesztés és a szociális szektor megreformálásának támogatására összpontosít majd.

Ebben az időszakban a felelősségteljes kormányzás és a gazdasági reformok előmozdítása képezi a támogatás második kiemelt területét. A Bizottság a civil társadalom felelősségteljes irányítása, a társadalmi párbeszéd, a demokratikus folyamatok, továbbá a piacok és a kereskedelem jobb szabályozását lehetővé tevő reformok előmozdítására összpontosít majd. A politikai, közigazgatási és igazságszolgáltatási reformok támogatása ugyanis lehetővé teszi a közép-ázsiai országok stabilitásának biztosítását. Minden egyes országra a nemzeti politikákat és a különleges helyzeteket figyelembe vevő, külön programot határoznak meg.

Az EU támogatása egy sor eszközön és intézkedésen nyugszik: ilyen a fejlesztési együttműködési eszköz (DCI), az 5 tematikus programot is beleértve, a demokrácia és az emberi jogok európai eszköze, a nukleáris biztonság célját szolgáló együttműködési eszköz, a stabilitási eszköz és a humanitárius eszköz.

Feltételek

A Közép-Ázsiára vonatkozó 2007–2010. évi geopolitikai indikatív program finanszírozása 314 millió euró lesz, amelyből 94,2 millió eurót a Közép-Ázsiával való regionális együttműködés előmozdítására fordítanak majd, 219,8 millió eurót pedig a két utolsó prioritásra. Az Európai Bizottság 2008. júniusban, majd ezt követően legalább kétévente ellenőrzi a stratégia végrehajtása során elért haladást.

A 2007–2010 közötti indikatív program bemutatja a fentebb ismertetett különböző prioritásokra vonatkozó közösségi támogatás várható eredményeit. Ennek megfelelően a regionális programokkal kapcsolatban javítani kell az energiagazdálkodást és az infrastruktúrákat, javítani kell a közlekedési forgalmat (számban és minőségben) és harmonizálni kell a tengeri, vasúti és közúti fuvarozást, tudatosítani kell a környezetvédelmi ügyeket és a civil társadalom együttműködését ezen a területen, a határokon javítani kell a hatékonyságot és a biztonságot és harmonizálni kell az eljárásokat, továbbá bővíteni és korszerűsíteni kell a helyi és regionális infrastruktúrákat, valamint javítani kell a lakosság hozzáférését a szolgáltatásokhoz, illetve a törvények és gyakorlatok hozzáigazítását a nemzetközi szabványokhoz, többek között az emberi jogok tekintetében.

A programok hatásainak (az emberi jogok és a fent említett egyéb területeken elért haladás, a szegénység alakulásával kapcsolatos tevékenységek, statisztikák, különösen a millenniumi célkitűzések, a végrehajtásról szóló jelentés stb. relevanciája) mérését a kidolgozásukkor meghatározott teljesítménymutatók teszik majd lehetővé.

Utolsó frissítés: 12.06.2008