Az európai szomszédságpolitika megerősítése

A végrehajtás első 18 hónapját követően a Bizottság mérleget von az európai szomszédságpolitikáról (ENP), annak eszközeiről és eredményeiről. Ezen összegzés alapján az ENP megerősítésére van szükség, mivel a partnerországoknak számos kihívással kell megküzdeniük. Az ENP olyan potenciállal rendelkezik, amelyet érdemes még jobban kiaknázni az Unióval való szoros kapcsolatok kialakítása, valamint annak érdekében, hogy az európai határok mentén mindenütt a gazdasági fellendülés, a stabilitás és a biztonságosság térsége alakuljon ki.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye (2006. december 4.) a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az európai szomszédságpolitika megerősítéséről [COM(2006) 726 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Végrehajtásának 18 hónapja során az ENP bizonyította, hogy képes szilárd alapot biztosítani az Európai Unió (EU) és szomszédai közötti szoros kapcsolatok megerősítéséhez.

Az ENP-ben azonban számos további lehetőség rejlik, amelyeket a szakpolitika hatásának fokozása érdekében érdemes lenne még inkább kiaknázni. A partnerországoknak ugyanis számos kihívással kell megküzdeniük, például a szegénységgel, a munkanélküliséggel, az egyenlőtlen gazdasági helyzettel, a korrupcióval, a gyenge kormányzással és egyes régiókban az állandósult konfliktusokkal.

Az Unió támogatja és ösztönzi a reformokat a partnerországokban, hogy szomszédságunkban mindannyiunk érdekében a gazdasági fellendülés, a stabilitás és a biztonság érvényesüljön. A kihívások, amelyekkel szomszédaink szembesülnek, gyakran túllépik azok határait, és az Uniót is érintik. Ezért az illegális bevándorlás, a környezet pusztulása és a terrorizmus elleni küzdelem, valamint a beszerzési források megbízhatóságának biztosítása érdekében az Európai Uniónak és a partnereinek is kölcsönös érdeke a stabilitás megteremtése.

Az ENP erősségei

Az ENP lehetővé teszi a szakpolitikák előbbre vitelét, valamint lefekteti az EU és a partnerei közti megerősített párbeszéd alapjait azáltal, hogy:

Az ENP megerősítése a benne rejlő lehetőségek kiaknázása érdekében

Az ENP nem csupán az eszközeinek megerősítése révén hozza meg gyümölcsét, hanem azzal is, hogy a partnerországok igényeihez és céljaihoz illeszkedő választ ad. Az EU erőfeszítéseit kárpótolják majd azok a politikai előnyök, amelyeket a partnerországok által a saját érdekükben megkezdett reformok testesítenek meg. Az ENP eredményei azonban a partnereknek az Unióval való szoros kapcsolatot és a segítségnyújtást átható szándékától is függnek. Ezért a Bizottság 2006 decemberében a politika megerősítését javasolta. Ezek a javaslatok – amelyekre jelenleg várjuk a Tanács válaszát és lépéseit – a következőket foglalják magukban:

A gazdasági és a kereskedelmi komponens fejlesztéséhez mélyreható és globális gazdasági és kereskedelmi integrációra van szükség. Az EU először is támogatja a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO (EN) (ES) (FR)) való belépést (például Ukrajna esetében), illetve az autonóm kereskedelmi kedvezmények biztosítását (például Moldova esetében). Az árukon és a szolgáltatásokon túlmenően a gazdasági integráció hosszú távon a kereskedelem és a szabályozási területek teljes konvergenciájának elérését is magában foglalhatja (például műszaki normák, kutatás, szellemi tulajdonjogok, társasági jog stb.).

Ennek elsődleges eszközei a cselekvési tervek lesznek, amelyek közép- vagy hosszú távon a szabadkereskedelmi megállapodások új, mélyrehatóbb és teljesebb, nagyra törőbb és összetettebb nemzedékét eredményezik majd, hasonlóan ahhoz, amelyet az EU idén szándékozik megtárgyalni Ukrajnával. Az elsősorban a partnerek számára különösen fontos termékekre kiterjedő megállapodások figyelembe veszik a kereskedelem által a fenntartható fejlődésre gyakorolt hatást, és jogilag kötelező erejűek lesznek. Ennek keretében a jelenleg hatályos mediterrán szabadkereskedelmi megállapodásokat is ki kellene terjeszteni.

Az ilyen megállapodások megkötésére fokozatosan, az egyes országok ritmusa szerint kerül sor. A közös szabályozási keret alkalmazása és a hasonló mértékű piaci hozzáférés révén ez a folyamat hosszú távon elősegíti majd, hogy egy szélesebb körű szomszédsági gazdasági közösség alakuljon ki az EU és partnerei között, a mediterrán térségre vonatkozó agadiri megállapodáshoz hasonlóan.

A mobilitás megkönnyítése és a migráció kezelése érdekében egyes jogszerű utazási kategóriák (az üzleti, hivatalos és tanulmányutak) esetében egyszerűsíteni kell a vízumkiadáskor követett eljárásokat. Az Unión belüli szabad mozgás terén szerzett tapasztalatok alapján elmondható, hogy a vízumeljárások akadályozhatják a mobilitást, miközben az együttműködés egyre intenzívebbé válik.

Ezen eljárások módosításához az összes vonatkozó kérdést vizsgálni kell, amelyek a következők: illegális bevándorlás, az emberkereskedelem és az embercsempészet elleni küzdelem, a határigazgatás hatékonysága, visszafogadási megállapodások, az illegális bevándorlók tényleges visszatérése, valamint a védelem és menedék iránti kérelmek megfelelő feldolgozása. Ha a partnerek megfelelő választ tudnak adni ezekre a kérdésekre, az elő fogja segíteni az eljárások egyszerűsítését és gyorsítását, valamint az illegális bevándorlás terén közösen végzett munkát.

A visszafogadási megállapodások, illetve a vízumkiadás könnyítése ebbe az irányba hatnak, amellett igazodnak az egyes országok sajátosságaihoz, mint például Ukrajna, Moldova és Marokkó esetében. Ilyen megállapodásoknak kell vonatkozniuk különösen azokra az országokra, amelyek cselekvési terve a migrációs és vízumkiadási kérdésekről folytatott párbeszédet irányoz elő. Ezenfelül az EU által ezen a területen megvalósított fejlesztések szintén érdekesek lehetnek, csakúgy, mint egy vízuminformációs rendszer létrehozása.

Az emberek közötti kapcsolatok előmozdításához a személyek mozgásának kérdésén kívül az ENP „emberi oldalát” is erősíteni kell. Ennek keretében előmozdítják az Unió és a partnerországok polgárai közti kapcsolatfelvételt és kapcsolatteremtési lehetőségeket, ezáltal elősegítik egymás kölcsönös megismerését és megértését. A kétoldalú programok, valamint az információ- és tapasztalatcserére irányuló programok szintén javítják az ENP láthatóságát.

Az emberek közötti kapcsolatok elsősorban az alábbi területeket érintik:

Az ENP tematikus dimenziója többoldalú megközelítést igényel azon átfogó területek esetében, amelyek az EU és az összes partner számára közös érdeket képviselnek, mint például az energia, a közlekedés, a környezetvédelem, az információs társadalom, a kutatás, a közegészségügy vagy a migráció területei.

Az egyes témák mélyreható vizsgálatán és megvitatásán túlmenően ezek a témák különböző – informális (miniszterek vagy szakértők alkalmi vagy rendszeres megbeszélései) vagy intézményi és integrált (többoldalú megállapodások és folyamatok) – formákban is megközelíthetők. Ki lehetne terjeszteni a meglévő többoldalú megállapodásokat, például az Energiaközösséget vagy a légi közlekedési megállapodásokat. Az ENP valamely több területet érintő dimenziója fejlesztésének általában nem az a célja, hogy új intézményeket hozzon létre, hanem hogy a tematikus kérdésekkel kapcsolatban meghatározza a partnerországokkal való együttműködés fokozásának lehetséges módjait. Ennek egy másik módját jelenti a partnereknek az egyes közösségi programokban és ügynökségekben való részvétele.

A politikai együttműködés megerősítése hozzájárul a konfliktusok rendezéséhez, ezáltal pedig az ezekhez kapcsolódó kockázatok (eszkaláció, kivándorlás, energiaellátás, kereskedelmi kapcsolatok, közlekedés, terrorizmus, szervezett bűnözés stb.) jobb kezeléséhez. Ez a kérdés igen fontos Európa biztonságának szempontjából; a folyamatba érdemes Oroszországot is bevonni.

Az EU részt vesz a regionális vagy többoldalú konfliktusok megoldását célzó mechanizmusokban, például a közel-keleti békefolyamatért dolgozó Kvartettben, illetve különféle civil és katonai megfigyelési műveletekben, békefenntartó és határigazgatási műveletekben, mint Moldovában vagy Rafah-ban. A stabilitási eszköz növelheti az EU szerepét. Ezenfelül a forrásokat inkább a fenntartható fejlődésre kellene irányítani.

Az ENP a megerősített párbeszéd, a fejlesztés támogatása és a regionális együttműködés révén is kínál lehetőségeket. Olyan más eszközök kialakításához is alapul szolgálhat, mint a KKBP-nyilatkozatokhoz történő csatlakozás lehetőségének az összes partnerre való kiterjesztése, a partnerek meghívása a nemzetközi szervezetek tájékoztatási és koordinációs találkozóira, magas szintű informális ENP-találkozók szervezése a megerősített ENP útnak indítása érdekében, a parlamentáris együttműködés fokozása vagy az EU fokozottabb jelenléte a partnerországokban (a tagállamok és az EU diplomáciai missziói, bizottsági küldöttségek).

A regionális együttműködés fejlesztése az ENP által a párbeszéd és a regionális együttműködés terén kínált, az ENPI által támogatott lehetőségek kiaknázására irányul, így például a következőkre:

Az ENP tehát az EU közvetlen szomszédságán kívül, a „szomszédaink szomszédaival” (Közép-Ázsia, Öböl-térség, Afrika) is lehetőséget kínál a regionális együttműködés erősítésére. Az együttműködési tevékenységek az ENPI és a fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköz (DCI) támogatásával olyan közös érdekű regionális kérdésekre is kiterjednek majd, mint az energia, a közlekedés, a migráció, az infrastruktúrák, a béke és a biztonság. Az együttműködési tevékenységek várhatóan az ezen országok fejlesztésére és korszerűsítésére irányuló beruházásokat is be fognak vonzani.

A pénzügyi együttműködés erősítése a szakpolitika célkitűzéseinek megvalósításához hozzájáruló pénzügyi eszközök, köztük mindenekelőtt a TACIS és a MEDA programok helyébe lépett ENPI, valamint az Európai Beruházási Bank (EBB (DE) (EN) (FR)) új, kibővített megbízatása keretében történik. Az ENPI a megnövelt támogatás biztosításával rugalmas és az ENP prioritásaihoz igazodó keretet biztosít. Az ENP keretében nyújtott támogatást más tematikus együttműködési eszközök is kiegészítik, többek között az emberi jogok és a nukleáris biztonság terén, valamint a tematikus programokkal kapcsolatban.

A különböző adományozók közti koordináció javítása szintén erősíteni fogja a pénzügyi együttműködést. Ez elsősorban a beruházások mozgósításán, valamint az Unió, a tagállamok és a pénzügyi intézetek – köztük a nemzetközi pénzintézetek – pénzeszközei közötti szinergiák keresésén nyugszik.

Ennek keretében az ENPI a cselekvési tervekben meghatározott prioritásokra irányuló pénzügyi mechanizmusai, azaz a következők révén segíti elő az alapok mozgósítását:

Háttér

Az ENP-t azért vezették be, hogy megkülönböztetett kapcsolatokat alakítsanak ki a kibővített EU és szomszédai között. Hogy ne alakuljanak ki új törésvonalak, az Uniónak érdeke fűződik ahhoz, hogy a szomszédos országokban biztosított legyen a gazdasági fejlődés, a stabilitás és a biztonság, és ennek érdekében együttműködik azokkal az átmenet támogatásán. Az ENP semmi esetre sem tekinthető csatlakozási kilátásnak, de más módon sem befolyásolja az Unióval való kapcsolatok alakulását.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek (2006. december 4.) az európai szomszédságpolitikához tartozó partnerországok közösségi ügynökségekben és közösségi programokban való részvételét elősegítő általános megközelítésről [COM(2006) 724 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]

Ez a javaslat azokra a módszerekre vonatkozik, amelyekkel a különböző közösségi ügynökségek és programok megnyithatók a szomszédos országok előtt. 2007. márciusi következtetéseiben (FR) az Általános Ügyek és Külkapcsolatok Tanácsa már elfogadta ezt a javaslatot, és a Bizottság jelenleg dolgozza ki a különböző programokkal kapcsolatos tárgyalások irányelveit.

Utolsó frissítés: 26.04.2007