Ázsiai regionális stratégia 2007–2013

Az Ázsiára vonatkozó regionális stratégiai dokumentum meghatározza az Unió és a térség közötti együttműködés kiemelt fontosságú területeit a 2007 és 2013 közötti időszakra. Ezek közé tartozik a regionális integráció és az együttműködés ösztönzése, a környezetvédelemhez kapcsolódó politikák és know-how terén való együttműködés, az oktatás és az egészségügy, valamint az otthonuktól elszakadt ázsiai népességcsoportok támogatása. A dokumentum ily módon lehetővé teszi, hogy azok a tevékenységek kapjanak támogatást, amelyek kifejezetten ezekre a kiemelt területekre irányulnak, és egyben meghatározza a 2007 és 2013 közötti időszakra készült regionális indikatív program megvalósításához szükséges feltételeket.

JOGI AKTUS

Európai Bizottság – Ázsiára vonatkozó regionális stratégiai dokumentum 2007–2013.

ÖSSZEFOGLALÓ

A regionális stratégiai dokumentum (RSD) meghatározza az EU Ázsiával való együttműködése célkitűzéseit és prioritásait a 2007–2013 közötti időszakra. Ázsia a következőket foglalja magába: Afganisztán, Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, Észak-Korea, India, Indonézia, Laosz, Malajzia, Maldív-szigetek, Mongólia, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Fülöp-szigetek, Sri Lanka, Thaiföld, Vietnam.

Kihívások Ázsia számára

Politikai szinten Ázsia, amelyet Kína és India kiemelkedése jellemez, számos különféle kormányzati rendszerrel rendelkezik. Számos kihívást jelent a biztonság, a nukleáris fegyverek elterjedésének problémája, a demokratizálódás kérdése, az emberi jogok tiszteletben tartása, a munkanélküliség és az egészségügy, a törékeny helyzetek (Afganisztán, Pakisztán, Sri Lanka és Nepál), a jelentős menekült- és egyéb migrációs vándorlások, a munkahelyi normák, a természeti katasztrófák és a környezetvédelem.

Az elmúlt húsz évben Ázsia komoly gazdasági növekedésen ment keresztül, a nagyobb nyitottságnak és a jelentős gazdasági reformoknak köszönhetően. Ma ez a térség Európa legnagyobb kereskedelmi partnere, a legtöbb országa tagja a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO), a civil társadalom jól kifejlődött és a dinamikus üzleti réteg folyamatosan tűnik fel. Ugyanakkor ezen előrelépések ellenére a társadalmi-gazdasági mutatók javulása jövedelem-különbségekhez vezetett, a munkahelyteremtés számos országban lelassult, a növekedésből származó előnyök aránytalanul oszlanak meg, az intézményi gyengeségek, a természeti katasztrófák és az infrastruktúrák hiányosságai továbbra is megnehezítik a fejlődést.

Ázsiában gyenge a szociális védelem, a főbb kihívások közé tartozik továbbra is a gyermekmunka, a nők helyzete és a szegénység, akárcsak az anyai halálozás, a gyermekek alultápláltsága, az emberi jogok megsértése, a társadalmi védelem kérdése, a fertőző betegségek növekvő terjedése, az egészségügyi veszélyek, a nemek közötti egyenlőtlenség, a diszkrimináció stb. Dél-Ázsiában fejlődés tapasztalható a millenniumi fejlesztési célok (MDG-k) terén, ezzel szemben Kelet-Ázsia lassabban fejlődik.

Ázsia földrajzi szempontból rendkívül változatos. A környezetet ugyanakkor nagyban károsítja a demográfiai nyomás, a gyors gazdasági növekedés, az iparosítás, a jogszabályok és a befektetések egyenlőtlensége, és a kevéssé alkalmazott védelmi intézkedések, amelyek a természetes erőforrások nem fenntartható használatához vezetnek. Emellett várhatóan az éghajlatváltozás is hozzájárul majd a geológiai és éghajlati instabilitáshoz.

A 2007–2013 közötti időszakra szóló regionális stratégia kiemelt területei

Az együttműködés és a területi integráció ösztönzése a stratégia legfőbb kiemelt területe. Ennek érdekében az EU támogatja az Ázsia-Európa találkozó (ASEM), az Ázsia-Európa Alap (ASEF), a Transz-Eurázsia Információs Hálózat (TEIN), a Dél-ázsiai Regionális Együttműködési Megállapodás (SAACR), a Dél-ázsiai Szabadkereskedelmi Megállapodás (SAFTA) és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) közötti munkát és párbeszédet.

A második kiemelt fontosságú terület a politika és a know-how terén való együttműködést ösztönzi a környezetvédelem, az oktatás és az egészségügy területén. Célja a környezeti termékek és szolgáltatások terén a fenntartható fogyasztás és termelés, valamint kereskedelem elősegítése, valamint az erdészeti, kormányzati és kereskedelmi jogszabályok (FLEGT) alkalmazásának támogatása. Nagy hangsúlyt helyez emellett az egyenlő esélyek és a demokrácia értékei, a jogállamiság, az emberi jogok tisztelete és az alapvető szabadságjogok előmozdítására. Végül támogatja a régiót a madárinfluenza és a más kialakult, nagy patogenitású betegségek kordában tartásában, és határokon átívelő egészségügyi együttműködést irányoz elő.

A harmadik kiemelt terület célkitűzése az otthonuktól elszakadt ázsiai népcsoportok támogatása, az anyaországukba vagy harmadik országba való visszatérés és letelepedés elősegítése révén. Ez a támogatás kapcsolatot teremt a segély, az újraintegrálás és a fejlesztés között, amelyek célja a sürgősségi segély és a hosszú távú segély között tátongó rés betöltése. A tevékenységeket az ECHO koordinálja, az adott ország programjaival összhangban megállapított lépések tiszteletben tartásával. Fokozatosan helyi partnerségek és fejlesztési kapacitások épülnek majd ki.

Bizonyos átfogó jellegű témákat (például az emberi jogok, a demokrácia, a kormányzás stb.) regionális szinten fognak kezelni, vagy adott esetben beépítik őket az egész programba.

Szabályok

Az Ázsia számára a 2007 és 2013 közötti időszakra elkülönített költségvetés eléri az 5,187 milliárd eurót, amelynek 81%-át az országok fejlesztési támogatására szánják, 16%-át regionális támogatásra, 3%-át pedig tartaléknak. Ez a regionális stratégiai dokumentum egy regionális többéves indikatív programból (MIP) áll, amely a támogatás programozási dokumentuma, és a regionális stratégiai dokumentumban meghatározott kiemelt célkitűzések elérése érdekében tett lépéseken alapul. Az első MIP-t a 2007 és 2010 közötti időszakra készítették el (400 millió euró költségvetés), a második MIP-t pedig a 2011 és 2013 közötti időszakra fogják elkészíteni (375 millió euró költségvetéssel). A regionális stratégiai dokumentum kiegészíti egyrészt az Ázsia egyes országaira készített országstratégiai dokumentumokat, másrészt a Közép-Ázsia számára készült regionális stratégiai dokumentumot. A fejlesztési együttműködési eszköz (DCI) képezi az e regionális stratégiai dokumentum által nyújtott pénzügyi támogatás legfőbb keretét.

A támogatott tevékenységek a következők: programok, kapcsolatok, találkozók, támogató tevékenységek, párbeszéd, legjobb gyakorlatok megosztása, szakértői találkozók, regionális és háromoldalú együttműködés, szemináriumok, konferenciák, workshopok, kutatások, testvérvárosi kapcsolatok, gyűlések, tanulmányok, képzések, tanulmányi kirándulások, egyetemi csereprogramok, a szabványok és a jogszabályok harmonizációja. Az azonosítási szakaszban további tevékenységek is felkerülnek majd a listára.

A siker mutatóit úgy határozzák meg, hogy meg lehessen határozni a megtett lépések hatékonyságát. A következőket részletezik: a beavatkozás által kitűzött cél, a célcsoportok számára remélt eredmények és előnyök, a közvetlen hatások és a várt eredmények elérése érdekében teendő lépések. A tevékenységek eredményeit kvalitatív és kvantitatív módon is felmérik majd, nem csak a mutatók, de az ellenőrzési kritériumok és egyéb megvalósítási mechanizmusok segítségével is. Valamennyi program megvalósítását nyomon követik és ellenőrzik. A teljes program félidei felülvizsgálatát 2009-re tervezik.

Háttér

A két terület közötti együttműködés alapját az Európa és Ázsiacímű közlemény és az Európai konszenzus a fejlesztési politikáról című közlemények képezik, amelyek elsődleges feladatként a szegénység eltörlését határozták meg. Ez a regionális stratégiai dokumentum ily módon biztosítja a folytonosságot a kiemelt fontosságú területek, az eredmények és a tapasztalatok terén, az előző, 2005-2006-ra vonatkozó regionális stratégiai dokumentum alapján.

03.03.2015