Az EU és Brazília stratégiai partnerségének megvalósítása

Az Európai Bizottság stratégiai partnerséget javasol Brazíliával a két partner közötti együttműködés megerősítése és kiterjesztése érdekében. A szoros együttműködés lehetővé tenné a kétoldalú kapcsolatok megerősítését, valamint a regionális szintű közös kihívások (a latin-amerikai stabilitás és jólét, a Mercosurral fenntartott kapcsolatok) és a globális szintű közös kihívások (a szegénység elleni küzdelem, a környezetvédelem, az energiaügy stb.) kezelését.

JOGI AKTUS

A Bizottság 2007. május 30-i jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: „Az EU és Brazília stratégiai partnerségének megvalósítása” [COM(2007) 281 végleges – A Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió (EU) Brazíliához fűződő kapcsolatainak megerősítéséhez stratégiai partnerséget javasol (ennek elindítására a 2007. július 4-i lisszaboni csúcstalálkozón került sor). A stratégiai partnerség célja, hogy elmélyítse az együttműködést a közös érdeket jelentő területeken. Brazília regionális és nemzetközi szerepénél fogva az EU kiemelt tárgyalópartnere.

A közös program

A multilateralizmus megerősítése azért közös uniós és brazil érdek, mert különösen alkalmas a globális kihívások kezelésére. Közös álláspontok és kezdeményezések révén megerősített együttműködést kell kilátásba helyezni a nemzetközi fórumokon (az Egyesült Nemzetek Szervezetében (EN) (ES) (FR), a Kereskedelmi Világszervezetben (EN) (ES) (FR)) is. Fokozottabban össze kell hangolni a fellépéseiket is, a békefenntartó műveletekhez, a globális atomsorompó-rendszer támogatásához, illetve a dohai forduló lezárására irányuló tárgyalásokhoz hasonlóan.

Az emberi jogok, a demokrácia és a felelősségteljes kormányzás olyan közös értékek, amelyeknek a tiszteletben tartását a két partner nemzetközi normákkal és eszközökkel mozdítja elő, többek között az ENSZ keretében. Az említett értékekkel kapcsolatos együttműködést azonban javítani kell.

A milleneumi fejlesztési célok (EN) (ES) (FR) megvalósítása, valamint a regionális és szociális fejlődés szintén közös érdeket jelentő terület. Mivel Brazília elköteleződött a szegénység és az egyenlőtlenség elleni küzdelem mellett, a két partner összehangolhatná együttműködését. A partnerek által a reformok, illetve a szociális fejlődés érdekében bevezetett tematikus programok megfelelő eszközt jelenthetnének, és azokat (háromoldalú együttműködés keretében) ki lehetne terjeszteni a Portugál Nyelvű Országok Közösségére. Brazília a szociális és a regionális fejlődést támogató hatékony politikákat is végrehajtott, ezáltal csökkentette támogatásfüggőségét. A társadalmi és regionális különbségek tartós fennállásáról azonban intenzívebb – tapasztalatcserére épülő – párbeszédet lehetne folytatni.

Mivel a világon Brazíliában a legnagyobb a trópusi esőerdők kiterjedése, Brazília kulcsfontosságú partner a környezetvédelem terén, különösen az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a biológiai sokféleség védelmében. A partnereknek össze kell hangolniuk erőfeszítéseiket a Biológiai Sokféleség Egyezmény keretében, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos 2010-es cél érdekében, valamint a 2012 utáni globális megállapodásra irányuló tárgyalások keretében. A vízgazdálkodás, a tengeri környezet védelme, a higanyszennyezés elleni küzdelem, illetve a fenntartható fogyasztási és termelési minták szintén közös kihívást jelentenek.

A 2007-ben elindított energiaügyi párbeszéd továbbvitele lehetővé tenné a szabályozási és a technikai együttműködés megerősítését, és új lehetőségeket teremthetne az energiabiztonság, az energia fenntarthatósága és az energiahatékonyság, valamint a fenntartható fejlődés esetében. Az EU 2020-ra előirányzott energiaügyi csomagjának megfelelően a megújuló energiaforrások és a bioüzemanyagok — amelyek tekintetében Brazília kiemelkedő szerepet tölt be — szintén közös kihívást jelentenek.

A két partner a jövőben együttműködést folytatLatin-Amerika stabilitásáról és jólétéről. Brazília már most jelentős szerepet játszik ezen a területen kétoldalú és regionális szinten. A társadalmi kohézió e tekintetben közös fellépési keretet jelent, függetlenül attól, hogy ez az EU–Latin-Amerika–Karib-térség konferenciák keretében, vagy nemzetközi szervezeteken belül és a civil társadalom körében valósul-e meg.

Jelentősége és befolyása miatt Brazíliának vezető szerepet kell játszania a Mercosuron belüli regionális integrációban, amely felhasználhatja a stratégiai partnerség keretében szerzett uniós tapasztalatokat. A a Mercosur (EN) (ES) (FR) integrációja kihívást jelent az EU számára is, amely mindenre kiterjedő és kiegyensúlyozott megállapodással kívánja megerősíteni a kapcsolataikat.

A kétoldalú kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat is meg kell erősíteni. A stratégiai partnerség lehetővé teszi a közös érdeket jelentő, valamint a foglalkoztatásra és a társadalmi kohéziót befolyásoló területeken folytatott együttműködés és párbeszéd élénkítését. Az egyértelmű és stabil keretek, a kétoldalú megállapodások, valamint Brazília bizonyos uniós programokban való részvétele egyaránt kapcsolatélénkítő eszköz. A következő területek lesznek hangsúlyosak: a kereskedelem és a beruházások (a piacra jutás javítása mellett), a gazdasági és a pénzügyi kérdések, az információs társadalom, továbbá az információs és kommunikációs technológiákban (ikt) rejlő lehetőségek, a légi közlekedés és a tengeri szállítás, a kiemelt tudományok, technológiák és innovációk, valamint a műholdas navigáció (Galileo).

A jogérvényesülés, szabadság és biztonság területén az EU-nak és Brazíliának kétoldalú és többoldalú kereteken belül kell együttműködnie a szervezett bűnözés, a korrupció, az illegális bevándorlás és az illegális kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem érdekében. A brazil és az európai állampolgárok viszonosságon alapuló elbírálásának biztosítása érdekében a rövid távú tartózkodások esetében vízummentességi megállapodást kell kötni.

Végezetül az emberek összehozása a stratégiai partnerségnek egy további vetülete. Az uniós programokkal (ALBAN (EN) (ES) (FR), Erasmus Mundus és ALFA (EN) (ES) (FR)) támogatott felsőoktatási cseréket meg kell erősíteni. A kulturális és a nyelvi sokszínűséget még jobban elő lehetne mozdítani olyan nemzetközi fórumokon, mint az Unesco. A partnerek civil társadalma és a vállalkozásai közötti kapcsolatokat mindkét oldalról támogatni kell a „Cselekvő ifjúság” program keretében vagy a csúcstalálkozókon kívül.

Háttér

A stratégiai partnerség lehetővé teszi az EU és Brazília közötti kapcsolatok elmélyítését, amelyek jelenleg az 1992. évi együttműködési keretmegállapodáson és az 1995. évi EU–Mercosur együttműködési keretmegállapodáson alapulnak.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A 2007. július 4-én, Lisszabonban tartott EU–Brazília csúcstalálkozón (EN) elfogadott közös nyilatkozat. Az első, 2007. július 4-én tartott első csúcstalálkozó alkalmával az EU és Brazília elindította stratégiai partnerségét, amelyet cselekvési terv alapján kell végrehajtani. Ily módon a két partner – az egymással folytatott politikai párbeszéd megerősítése és a multilateralizmus támogatása révén is – kötelezettséget vállalt a globális kihívások (a béke és a biztonság, az ENSZ reformja, a szegénység felszámolása, a környezetvédelem, az energiaügy, az éghajlatváltozás stb.) közös kezelésére. Ezzel párhuzamosan megállapodtak abban, hogy megerősítik (a tengeri szállítással, az információs társadalommal, a környezetvédelemmel, a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos) ágazati párbeszédüket, továbbá abban, hogy új párbeszédet kezdeményeznek (az energiaügy, a foglalkoztatás és a szociális ügyek, a regionális fejlődés, a kultúra és az oktatás területén), valamint az egészségügyi és növényegészségügyi kérdésekre vonatkozó konzultációs mechanizmust hoznak létre. Kötelezettséget vállaltak gazdasági és kereskedelmi kapcsolataik kiterjesztésére és elmélyítésére is (a kereskedelem liberalizálására, a beruházások megkönnyítésére, az EU–Mercosur társulási megállapodás megkötésére, a makrogazdasági és pénzügyi kérdésekre vonatkozó párbeszéd elindítására stb.).

See also

Utolsó frissítés: 19.12.2007