EU-Afrika partnerség az infrastruktúra területén

Afrikának a gazdasági növekedéshez és a humán és társadalmi fejlődéshez nélkülözhetetlen infrastruktúrára van szüksége. Ebben az összefüggésben a Bizottság partnerségi kapcsolatot hoz létre Afrikával a nagy infrastrukturális hálózatok fejlesztése érdekében. Ez a partnerség az Európai Unió 2006 decemberében elfogadott Afrikával kapcsolatos stratégiájának része.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye (2007. július 13.) a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek – Afrika összekapcsolása: az EU-Afrika partnerség az infrastruktúra területén [COM(2006) 376 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az afrikai infrastruktúra: helyzetjelentés

A közlekedéshez, a telekommunikációs és energiaszolgáltatásokhoz, valamint az ivóvízhez való korlátozott hozzáférés jelentősen hátráltatja a szegénység visszaszorítását és a millenniumi fejlesztési célok megvalósítását Afrikában. Valójában a megfelelő infrastruktúrák és az azokhoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése lehetővé teszi a gazdasági növekedés előmozdítását, valamint ösztönzi a kereskedelmet és a regionális integrációt.

Az afrikai közlekedési rendszer továbbra is elmaradott, mivel a személyek és áruk mozgása főként a közúti közlekedésen alapul, amely nem rendelkezik megfelelő összeköttetésekkel és szolgáltatásokkal. A földrész energiapotenciálja bőséges, de nem megfelelő módon használt. A vízforrások egyenlőtlenül vannak elosztva, és jelentős évszakos csapadékingadozás sújtja őket; emellett a népesség nagy része nem jut hozzá az ivóvízhez és az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz. Végezetül a telekommunikációs szolgáltatásokhoz való hozzáférés drága és egyenlőtlen, az afrikai digitális szakadék a legnagyobb a világon.

A kilencvenes években az afrikai kormányok és az Európai Unió (EU) tagállamai fokozatosan csökkentették az infrastrukturális fejlesztésekre szánt forrásokat. Szükségesnek lenne tehát a befektetések növelése. Az EU a Bizottsággal, az afrikai kormányokkal és az adományozókkal együtt szeretné folytatni a már megkezdett utat. Az elsődleges úthálózat és a tengeri kikötők fejlesztése például hozzájárult a kereskedelem és a regionális gazdasági integráció fejlődéséhez.

Partnerség a kihívásoknak való megfelelés érdekében

Ezekkel a kihívásokkal szemben az EU partnerséget alakít ki Afrikával, melynek célja a földrész nagy infrastrukturális hálózatainak fejlesztése. A partnerség alapja az EU Afrika-stratégiája, valamint az Afrikai Unió (AU) és a NEPAD (Új Partnerség az Afrikai Fejlődésért) által az infrastruktúra területén kidolgozott rövid távú cselekvési terv (i-STAP) célkitűzései.

A partnerség elsősorban azokra az infrastruktúrákra irányul, amelyek regionális és kontinentális szintű összeköttetéseket tesznek lehetővé Afrikában, azaz:

Ez a partnerség fizikai infrastruktúrába történő befektetéseket, intézményi fejlesztésre vonatkozó intézkedéseket és kapacitásfejlesztéseket, valamint a nemzeti szintű politikai és szabályozási keret támogatására irányuló intézkedéseket támogat.

Afrika emellett részesül az EU transzeurópai hálózatok (TEN) fejlesztésében szerzett regionális infrastrukturális tapasztalataiban; mégpedig az elsőrangú projektek azonosításának módszertanában, valamint a konszenzust kialakításának alapelveiben a szabályozási keretek harmonizációjával kapcsolatban.

A partnerségi beavatkozásokat az a törekvés vezérli, hogy összhang alakuljon ki a kontinentális és regionális befektetések, valamint az infrastruktúra fejlesztésére és a szegénység visszaszorítására vonatkozó nemzeti stratégiák között. A partnerség tehát három szinten működik:

A partnerség keretében elvégzett műveletek finanszírozása az alábbiakból történik:

A partnerség sikerének biztosítása érdekében elengedhetetlen a Bizottság, a tagállamok, valamint az olyan nemzetközi kezdeményezések és intézmények közötti hatékony koordináció, mint a Világbank és az EBB. A koordinációt a projektek kedvezményezettek általi birtokbavételének kell kiegészítenie, mégpedig a kormányok felelősségteljes kormányzás iránti politikai kötelezettségvállalásával valamennyi infrastrukturális ágazatban. Ösztönzik a magánszféra részvételét is a partnerségben.

A jogszabályban használt mutatószámok

Utolsó frissítés: 31.10.2007