Az egészségügyi ágazatban fennálló munkaerőhiány felszámolását célzó cselekvési program (2007–2013)

Ez a cselekvési program országos, regionális és globális szintű intézkedéseket javasol az egészségügyi ágazat terén a fejlődő országokban mutatkozó emberierőforrás-hiány megoldására.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak (2006. december 21.) – A fejlődő országokban az egészségügyi dolgozók kritikus hiányának megoldására vonatkozó európai cselekvési programról (2007–2013) [COM(2006) 870 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ezen cselevési program három szinten – országos, regionális és globális szinten – helyez kilátásba lépéseket az egészségügyben mutatkozó emberierőforrás-válság kezelésére.

ORSZÁGOS SZINTEN TETT LÉPÉSEK

A cselekvési program ötféle célkitűzést jelöl ki országos szinten:

Ezenkívül az EU-nak:

REGIONÁLIS SZINTEN TETT LÉPÉSEK

A cselekvési program kimondja, hogy a regionális és világszintű fellépéseket „cselekvési platformok” által kell koordinálni, amelyek összefogják a legfontosabb érdekelteket, és amelyek munkáját információkkal a globális és regionális megfigyelő központok segítik.

A politikai vezetés fejlesztése Afrikában

Tekintettel arra, hogy az egészségügyi emberierőforrás-válság különösen negatív következményekkel járt Afrikában, az EU-nak támogatnia kell, hogy az erre a válságra adott globális válasz kidolgozása során Afrika véleménye hangsúlyosan érvényesüljön. Az EU-nak különösen támogatnia kell az Afrikai Unió (AU) és az Új Partnerség Afrika Fejlesztéséért (NEPAD) vezető szerepét a regionális cselekvés terén, valamint a regionális cselekvési platformok kiépítését.

A regionális képzési erőforrások fejlesztéséhez való hozzájárulás

Az EU a 7. kutatási keretprogramon (2007–2013) és annak egyedi nemzetközi együttműködési cselekvésein keresztül támogat olyan intézkedéseket, amelyek növelik a képzési kapacitásokat. Ezenkívül támogatja a tanulási hálózatok fejlesztését mind egyes régiókon belül, mind régiók között, valamint az észak-dél és dél-dél közötti kapcsolatokon alapuló „kiválósági hálózatok” kiépítését. Végül a Bizottság által az Európai Űrügynökséggel és a WHO-val együttműködésben létrehozott „e-egészségügy Afrikának” munkacsoport feltárja az informatikában rejlő lehetőségeket.

Ezenkívül az EU-nak:

GLOBÁLIS SZINTŰ INTÉZKEDÉSEK

A cselekvési program hangsúlyozza, hogy jobban össze kell hangolni az egészségügyi emberierőforrás-válságra adott nemzetközi reakciót. Különösen két szinten javasol intézkedéseket:

EU-n belüli intézkedések

A Bizottság olyan intézkedésekről gondoskodik, amelyek javítják az EU-ban az egészségügyben dolgozó munkaerő tervezését és előmozdítják az „agyak mobilitását”, mégpedig a következőket:

Globális szintű intézkedések

Az EU vállalkozik arra, hogy globális szinten mozgósítsa a fejlődő országok egészségügyi humánerőforrás-kapacitásának fejlesztéséhez szükséges pénzügyi forrásokat. Az EU a nemzetközi tárgyalások alkalmával különösen a következők fontosságát fogja hangsúlyozni:

FINANSZÍROZÁS

A cselekvési program hangsúlyozza, hogy bővíteni kell a kiszámítható, hosszú távú segítségnyújtást annak érdekében, hogy a kedvezményezett országok rendelkezzenek a hosszú távú beruházások garantálásához szükséges költségvetési mozgástérrel. Ezenkívül a Bizottság kidolgoz egy olyan keretrendszert, amellyel azonosíthatók és rendszeresen nyomon követhetők a tagállamok és a Bizottság által az emberi erőforrások terén tett lépések, valamint összehasonlítható az EU finanszírozási szintje más adományozókéval. Végül a Bizottság úgy határozott, hogy 40,3 millió eurót biztosít a „Befektetés az emberekbe” tematikus program költségvetése számára, amellyel az egészségügy emberi erőforrásai terén végrehajtott globális és regionális szintű katalitikus intézkedéseket támogatja.

ELLENŐRZÉS ÉS ÉRTÉKELÉS

Az EU támogatja egy olyan országos szintű keretrendszer kifejlesztését, amely ellenőrzi és értékeli az egészségügyi emberi erőforrások alakulását, valamint a HIV/AIDS, a malária és a tuberkulózis elleni fellépést célzó cselekvési programról a Parlament és a Tanács számára készítendő jelentések keretében nyomon követi az EU intézkedéseit.

Háttér

Ez a cselekvési program egy 2005 decemberében közzétett, a fejlődő országokban az egészségügy terén mutatkozó emberierőforrás-válságról szóló bizottsági közleményt követően készült el, amely hangsúlyozta, hogy erre a problémára az EU-nak átfogó választ kell adnia. Ezt a cselekvési programot a Tanács 2007. május 14-én hagyta jóvá.

Utolsó frissítés: 24.07.2007