A HIV/AIDS, a malária és a tuberkulózis elleni küzdelemre vonatkozó cselekvési program (2007–2011)

A program kollektív fellépést javasol a fejlődő és a közepes jövedelmű országoknak az AIDS, a malária és a tuberkulózis elleni küzdelemre vonatkozó programjai támogatása érdekében, valamint nemzetközi szintű fellépést javasol azokon a területeken, amelyeken az Unió tevékenysége hozzáadott értéket jelenthet.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek – A HIV/AIDS, malária és tuberkulózis elleni külső fellépést célzó, 2007–2011-re vonatkozó európai cselekvési programról [COM(2005) 179 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]

ÖSSZEFOGLALÓ

A cselekvési program a finanszírozási hiányt kívánja áthidalni a hatodik millenniumi fejlesztési cél elérése, azaz a HIV/AIDS és más betegségek leküzdése érdekében. Mivel az AIDS, a malária és a tuberkulózis elleni küzdelem továbbra is alulfinanszírozott, az Unió fokozott erőfeszítéseket tesz, amelyekkel jobb eredmény érhető el.

Az Unió elkötelezi magát az emberi jogokról, a reproduktív és szexuális egészségről és a kapcsolódó jogokról, valamint az árvák és a hátrányos helyzetű gyermekek szükségleteiről folytatott politikai párbeszéd fokozása mellett. Hangsúlyozza továbbá, hogy segíteni kell más hátrányos helyzetű csoportokon, így a kábítószer-fogyasztókon, a rabokon, a fogyatékossággal élőkön, a menekülteken és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyeken is.

Az Unió megosztja a szakértői kapacitást, amellyel konstruktív szerepet játszik a politikai és technikai párbeszédben, beleértve különösen a szegénység csökkentéséről szóló stratégiai dokumentumok (PRSP) felülvizsgálatát, az ágazati politikát és a Globális Alap nemzeti koordinálási mechanizmusait (CCM) is.

A Bizottság a küldöttségek és a szolgálatok számára gyakorlati kézikönyvet készít, amely a személyzetük körében előmozdítja a betegségek megelőzését.

Az Európai Unió egy közös technikai segítségnyújtási terv kialakítása érdekében fel kívánja térképezni az elérhető technikai segítségnyújtási erőforrásokat. Ezt a tervet a kollektív cselekvésre vonatkozó magatartási kódex irányítja majd. 2006-ban a Bizottság a humánerőforrásokat szélesebb egészségügyi összefüggésben tárgyaló szakpolitikai dokumentumot terjeszt elő, amely segít a speciális intézkedések megfogalmazásában és a cselekvési program végrehajtásában. Ennek a stratégiának több kérdést figyelembe kell vennie, a munkaerő-toborzási gyakorlatról szóló uniós kódex elfogadásától a humánerőforrás-fejlesztéssel kapcsolatos nemzeti tervek kidolgozásán át a globális szolidaritásról szóló nyilatkozat kidolgozásáig.

Az Európai Bizottság az európai és fejlődő országok klinikai kísérletek területén létrejött partnersége (EDCTP) révén megerősíti a klinikai kutatási kapacitást. Minderre az új fellépések keretében kerül sor, amelyek célja a helyi vagy regionális egészségügyi szolgáltatások fejlesztése a klinikai kísérletek helyszínén, a humánerőforrások bővítése, új infrastruktúrák – például kórházi osztályok – kiépítése, és a biztosított orvosi ellátáshoz való hozzáférés garantálása a lakosság számára a klinikai kísérletek ideje alatt.

Az Európai Unió támogatja az érintett országokat a gyógyszerekre és gyógyszerkészítményekre – így az óvszer, a tartós hatású rovarirtóval kezelt szúnyogháló és az antiretrovirális szerek – vonatkozó stabil és hatékony beszerzési politika és gyakorlat kifejlesztésében. Ezt a fellépést a gyermekek biztonsággal kapcsolatos iskolai oktatási kampánya egészíti ki, amelynek célja az erőszak, a terhesség vagy a HIV/AIDS fertőzés és más szexuális úton terjedő betegségek kockázata elleni védelem megerősítése.

A vészhelyzetekben és az elhúzódó válságok esetén az Európai Bizottság Humanitárius Segélyek és Polgári Védelem Főigazgatósága (ECHO) segít a HIV/AIDS, a tuberkulózis és a malária átvitelének a csökkentésében. Az ECHO ezenfelül segít az e betegségek által okozott, az embereket sújtó csapások és halálozások csökkentésében különböző figyelemfelkeltő, tájékoztatási és képzési tevékenységek, valamint a humanitárius tevékenységet végzők számára megelőzési eszközök nyújtása útján.

Az Európai Bizottság egy sor költséghatékony és konkrét fellépést javasol, amelyek hatékonyak és képesek gyors eredményeket hozni:

A nemzetközi partnerekkel, például az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és a tagállamokkal együttműködve az Európai Bizottság regionális és globális szinten is fellép e betegségek ellen.

A cselekvési program meg kívánja erősíteni a regionális hálózatokat annak érdekében, hogy előmozdítsa a biztonságos és elfogadható árú gyógyszerekhez való hozzáférést, a szabályozási kapacitás erősítését, valamint az egészségügyi ágazatban és az új eszközök iránti kutatás és fejlesztés területén a humánerőforrások növelését.

Az Európai Bizottság nyomon követi a 953/2003/EK rendelet eredményeinek végrehajtását. E rendelet célja, hogy elkerülje egyes alapvető gyógyszerek kereskedelmének Európai Unióba történő eltérítését. A Bizottság úgy fogja szorgalmazni az e betegségek ellen használt gyógyszerkészítmények árainak átláthatóságát, hogy felkéri az érintett országokat, hozzák nyilvánosságra az Unió és a Globális Alap által finanszírozott nemzeti programok keretében beszerzett termékek árát. Az árakat közzéteszik az Európai Bizottság honlapján, ezáltal könnyebb lesz mind az összehasonlításuk, mind a segélyek feltételek alóli feloldása hatásának mérése.

Tudományos segítségnyújtás és egyes alapvető termékekre vonatkozó különleges útmutatások útján a Bizottság hozzájárul a gyógyszertermékek forgalomba hozatalának értékelése és engedélyezése területén a nemzeti és regionális szervezetek szabályozási és tudományos kapacitásának megerősítéséhez.

A Bizottság támogatja az olyan új eszközök és fellépések kutatását és fejlesztését, amelyekkel gyorsítható a forrásszegény területek számára az új oltóanyagok, orvosságok, baktériumölők és diagnosztikai eszközök kifejlesztése. A Bizottság támogatja a kutatás területén a járványos betegségek által sújtott országok szervezetei és az európai partnerek közötti együttműködést.

A humánerőforrás hiányának áthidalása érdekében az Unió támogatást nyújt egy sor innovatív kezdeményezés számára, amelyeknek a célja, hogy az egészségügyi dolgozókat fokozottabb ösztönzéssel rábírják arra, hogy maradjanak vagy térjenek vissza a fejlődő országokba vagy régiókba, ahol a leginkább szükség van rájuk. E kezdeményezések célja emellett a kutatási lehetőségek fejlesztése és az agyelszívás megakadályozása.

A Bizottság támogat majd bizonyos, a magán- és a közszféra közötti együttműködéseket és globális kezdeményezéseket. Az érdekelteket tömörítő fóruma – amelyen a három betegség által közvetlenül érintett emberek is részt vesznek, akik globális szinten is elmondhatják véleményüket – útján a Bizottság számos partnerrel folytat konzultációt.

Az egyedülálló szakértelem, az országokban való kiterjedt jelenlét és a legfontosabb erőforrások szerint értékeli továbbá a globális partnerek elkötelezettségét, valamint azt, hogy a befektetéseivel összehasonlítva milyen előnyöket szerez ebből az Unió, illetve milyen előnyöket nyújt a Bizottság a partnerének.

A Bizottság más alapvető jelentőségű partnerei a WHO és az UNAIDS – amelyek különleges szakértelmet kínálnak a betegségekről a „Roll-Back Malaria” (Állítsuk meg a maláriát) és a „StopTB” (Állítsuk meg a tuberkulózist) elnevezésű kezdeményezéseknek köszönhetően –, valamint az UNFPA, az ILO és az UNICEF.

Nemzetközi színtéren a Bizottság egy formális megbízásnak köszönhetően elmondhatja álláspontját, és hiteles párbeszédet alakíthat ki a nem uniós tagállamokkal. A Bizottságnak emellett fenn kell tartania az Unió tagállamaival mind az Egyesült Nemzetek, mind a G8-ak keretében folytatott szoros együttműködését.

A Bizottság és a tagállamok között szoros együttműködést hoznak létre, hogy előmozdítsák a különleges fellépések országos szintű végrehajtását. Ezenkívül a Bizottság nyomon követi az intézkedéseket az országspecifikus eszközök éves és félidős ellenőrzése, a hetedik keretprogram és a Globális Alap nyomonkövetési és értékelési mechanizmusai útján. 2008-ban és 2010-ben a Bizottság az elért haladásról szóló átfogó jelentéseket terjeszt a Parlament és a Tanács elé a cselekvési program végrehajtásáról, eredményeiről és hatásáról.

A cselekvési programban javasolt intézkedésekre vonatkozó költségvetési előirányzatokat a következő pénzügyi tervben határozzák meg.

Utolsó frissítés: 05.07.2011