Élelmezésisegély-egyezmény

Az Európai Unió (EU) hozzájárul a leginkább rászoruló népességcsoportok élelmezési és táplálkozási szükségleteinek kezeléséhez az EU-n kívüli országokban. Az egyezmény a segélynek a donorok általi összehangolását teszi globális szinten hatásosabbá és eredményesebbé.

JOGI AKTUS

A Tanács 2012/738/EU határozata az Élelmezésisegély-egyezmény Európai Unió nevében történő megkötéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

A probléma lényege

Az Élelmezésisegély-egyezmény - amely a legújabb a donorok közötti többoldalú megállapodások sorában - célja, hogy a leghatásosabb és legmegfelelőbb módon nyújtson segítséget a leginkább rászoruló népességcsoportok élelmezési vagy táplálkozási szükségleteinek kezelésére, azonosított szükségletek alapján.

Az Egyezmény célja:

Összhangban az EU humanitárius élelmezési segélyezésre vonatkozó szabályaival, az Egyezmény célja, hogy javítsa a rászoruló népességcsoportok megfelelő, biztonságos és tápanyagdús élelmiszerekhez való jobb hozzáférését és azok fogyasztását, megfelelő szükségletelemzés alapján.

Mi változott?

Az Egyezmény alapján a felek megosztják az információikat, együttműködnek és kapcsolatot tartanak egymással. Az Egyezmény célja továbbá, hogy olyan vitafórumként szolgáljon, amelynek révén a más érdekelt felekkel a releváns kérdésekre - például egy adott típusú program működtetésének tanulságaira - vonatkozó információcsere révén elérhetővé válik az erőforrások lehető leghatékonyabb használata.

Működés: Minden résztvevő fél vállal egy értékben vagy mennyiségben kifejezett minimális éves élelmezésisegély-kötelezettséget. Amikor csak lehetséges, ezen kötelezettségvállalásnak támogatási formában kell megvalósulnia.

Az Egyezmény egyértelműen kimondja, hogy az élelmezési segély semmilyen módon nem kapcsolódhat mezőgazdasági termékek vagy egyéb áruk és szolgáltatások fogadó országokba irányuló kereskedelmi exportjához.

A hozzájárulások lehetnek:

A támogatásra jogosult országok közé tartoznak:

Háttér: az Európai Unió része a nemzetközi gabonaügyi megállapodásnak, amely két különálló okiratból, a Gabonakereskedelmi Egyezményből és az Élelmezésisegély-egyezményből áll. A további aláíró felek között található az USA, Ausztrália, Kanada, Japán és Svájc.

Meghatározás

* élelmezésbiztonság: az 1996. évi élelmiszer-csúcstalálkozó meghatározása szerint akkor beszélhetünk élelmezésbiztonságról, „ha minden ember minden időben az aktív és egészséges élet fenntartásához szükséges, elegendő, biztonságos, tápanyagdús élelmiszerekhez tud hozzájutni”.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

A Tanács 2012/738 határozata

2012.11.13.

-

HL L 330. (2012.11.30.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2011/339/EU határozata az 1999 . évi Élelmiszersegély-egyezmény meghosszabbítása tekintetében az Európai Unió által az Élelmiszer-segélyezési Bizottságban képviselendő álláspont megállapításáról.

A Tanács 2010/316/EU határozata az 1999 -es élelmiszersegély-egyezmény hatályának meghosszabbítása tekintetében az Élelmiszer-segélyezési Bizottságban az Európai Unió nevében elfogadandó álláspont megállapításáról.

A Tanács 2011/224/EU határozata az 1995 . évi gabonakereskedelmi egyezmény időbeli hatálya meghosszabbítása tekintetében az Európai Unió által a Nemzetközi Gabonatanácsban képviselendő álláspont meghatározásáról.

A Tanács 2000/421/EC határozata az 1999 . évi Élelmiszer-segélyezési egyezmény Európai Közösségek nevében történő megkötéséről.

utolsó frissítés 10.03.2014