Dömpingellenes intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2016/1036 rendelet a nem uniós országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről

MI A RENDELET CÉLJA?

Az (EU) 2016/1036 rendelet megállapítja az EU kereskedelemvédelmi szabályait a nem uniós országokból érkező, az uniós piacot elárasztó dömpingelt behozatallal szembeni védelem érdekében.

A rendeletet háromszor módosították: az (EU) 2017/2321 rendelettel, az (EU) 2018/825 rendelettel, és az (EU) 2020/1173 felhatalmazáson alapuló rendelettel.

FŐBB PONTOK

Az (EU) 2016/1036 rendelet a következő szabályokat állapítja meg.

Feltételek

Négy feltételnek kell teljesülnie, mielőtt egy termék behozatalára dömpingellenes intézkedések vethetők ki:

Panasz kezdeményezése

Dömpingellenes vizsgálat

A dömping megállapítása

A következőkre kerülhet sor, amennyiben a Bizottság – saját vizsgálata alapján – úgy ítéli meg, hogy dömping történt.

Az (EU) 2017/2321 módosító rendelet bevezet egy dömpingszámítási módszertant, amelyet a Kereskedelmi Világszervezet tagországaiból származó behozatalra vonatkozó esetekben kell alkalmazni, amennyiben az állami beavatkozás eredményeként jelentős piaci torzulások állnak fenn.

(EU) 2018/825 módosító rendelet

A rendelet többek között a következőket teszi.

(EU) 2020/1173 felhatalmazáson alapuló rendelet

Az (EU) 2018/825 rendelet módosításával összhangban elvégzett felülvizsgálat során a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az előzetes tájékoztatási időszakban a behozatalok összességében semmilyen további kárt nem okoztak az uniós gazdasági ágazat számára. Ezért felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadott el az előzetes tájékoztatási időszak 4 hétre történő módosításáról.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Rendes érték: rendszerint a termék piaci ára az exportáló országban. Ha azonban nem történnek ilyen eladások, vagy csak alacsony az értékesítési volumen, vagy ha az értékesítés veszteséges a belföldi piacon, akkor a termék rendes értékét általában az exportáló ország előállítási költsége, valamint az észszerű értékesítési, általános és adminisztrációs költségek, és nyereség összege alapján kell kiszámítani. Külön szabályok vonatkoznak azokra a gazdaságokra, amelyek jelentős torzulásoknak vannak kitéve.
Jelentős kár: valamely uniós iparágnak okozott jelentős kár, például a piaci részesedés csökkenése, alacsonyabb árszintek és/vagy alacsonyabb jövedelmezőség.
Hasonló termék: olyan termék, amely a behozott termékkel azonos vagy nagyban hasonlít arra.
Dömpingellenes intézkedések: olyan termékek behozatalára kivetett intézkedések, amelyeket a termék rendes értékénél alacsonyabb áron értékesítenek, és amelyek jelentős kárt okoznak az uniós gyártóknak.
Dömpingkülönbözet: az adott termék exportőr által megszabott rendes értéke és ugyanazon exportőr által megszabott uniós piaci ára (exportára) közötti különbség.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1036 rendelete (2016. június 8.) az Európai Unióban tagsággal nem rendelkező országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről (kodifikált szöveg) (HL L 176., 2016.6.30., 21–54. o.)

Az (EU) 2016/1036 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1037 rendelete (2016. június 8.) az Európai Unióban tagsággal nem rendelkező országokból érkező támogatott behozatallal szembeni védelemről (kodifikált szöveg) (HL L 176., 2016.6.30., 55–91. o.)

Lásd egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 16.10.2020