A gyermekek jogai és a fegyveres konfliktusok

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az EU gyermekekre és fegyveres konfliktusokra vonatkozó iránymutatásai

ÖSSZEFOGLALÓ

MI EZEN IRÁNYMUTATÁS CÉLJA?

Az iránymutatás célja a fegyveres konfliktusok gyermekekre gyakorolt rövid, közép- és hosszú távú hatásának kezelése.

További célja, hogy világszerte meggyőzze a kormányokat és szervezeteket arról, hogy a gyermekeket a fegyveres konfliktusok hatásaival szemben védelemben részesítő humanitárius jogot és emberi jogi normákat alkalmazzák.

Ezen iránymutatás továbbá arra is törekszik, hogy megakadályozza a gyermekek hadseregbe való toborzását, valamint hogy büntessék a gyermekek ellen elkövetett bűncselekményeket.

FŐBB PONTOK

HÁTTÉR

Az UNICEF szerint 10-ből 1 gyermek fegyveres konfliktussal sújtotta területen él, amely konfliktus veszélyezteti túlélési esélyeiket, fejlődésüket és lehetőségeiket. Nemzetközi jogszabály is foglalkozik e problémával, többek között a gyermekek jogairól szóló egyezmény, amelynek fakultatív jegyzőkönyve célul tűzi ki azoknak a helyzeteknek a felszámolását, amelyekben a gyermekeket fegyveres konfliktusok hatásai érhetik.

Az EU tagországaival együttműködve figyelembe veszi az ENSZ-főtitkár gyermekek és fegyveres konfliktusok kapcsolatával foglalkozó különleges képviselőjéhez és a gyermekekkel és a fegyveres konfliktusokkal foglalkozó ENSZ biztonsági tanácsi munkacsoporthoz hasonló szerveket, és igyekszik ezekkel a szervekkel összhangban koordinálni az intézkedéseit, hogy maximális hatást érjen el. Az EU-nak a fegyveres konfliktusokban érintett gyermekek védelmét célzó intézkedései során figyelembe vett egyéb emberi jogi előírások, valamint a humanitárius jogra vonatkozó okmányok listája ezen iránymutatás mellékletében található.

JOGI AKTUS

A gyermekek és a fegyveres konfliktusok kapcsolatáról szóló EU-iránymutatások naprakésszé tétele. Általános Ügyek Tanácsa, 2008. június 16.

utolsó frissítés 25.09.2015