Vállalkozások finanszírozáshoz való hozzáférése

Az európai vállalkozások közvetlenül vagy közvetve is részesülhetnek az Európai Unió pénzügyi támogatásában. Az Unió így kiegészíti és erősíti a nemzeti eszközöket.

A saját vállalkozás elindítása és tevékenységének fejlesztése kiegészítő finanszírozást igényel. A vállalkozóknak, bár első befektetőik rendszerint családtagjaik és barátaik köréből kerülnek ki, gyakran más befektetési forrásokhoz kell folyamodniuk. A megfelelő finanszírozáshoz való hozzáférés ugyanakkor különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára gyakran nehéznek bizonyul, a pénzügyi szereplők ugyanis nem vállalják a vállalkozói tevékenységben rejlő kockázatokat. Az ebből fakadó piaci elégtelenségek veszélyeztetik az európai vállalkozói kedvet és ezáltal az európai növekedést.

Ezért alapvető fontosságú, hogy a vállalkozásoknak – és különösen a kkv-knak – kedvezőbb pénzügyi környezetet biztosítsanak. A tagállamok a legalkalmasabbak arra, hogy megszüntessenek bizonyos piaci elégtelenségeket. Az Európai Unió kiegészíti és erősíti a nemzeti eszközöket azáltal, hogy az európai vállalkozásoknak főként közvetett (pénzügyi eszközök), de olykor közvetlen (egyéb pénzügyi támogatás) pénzügyi támogatást nyújt.

KÖZVETETT TÁMOGATÁS

A közösségi pénzügyi eszközök megkönnyítik a vállalkozások – különösen a kkv-k – finanszírozáshoz (saját tőke vagy hitel formájában) való hozzáférését. A vállalkozások nem közvetlenül, hanem pénzügyi közvetítő útján jutnak hozzá a közösségi alapokhoz.

A pénzügyi eszközök a versenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) és különösen a vállalkozási és innovációs program keretébe illeszkednek, amelyek biztosítják a vállalkozásokra – köztük a kkv-kra – vonatkozó többéves program (2001–2006) folytonosságát. A többéves program keretében 510 millió eurót, míg a keretprogram keretében 3,6 milliárd euró támogatást nyújtottak.

A pénzügyi eszközök közvetett pénzügyi támogatást nyújtanak az uniós vállalkozások számára. A Bizottság nevében az Európai Beruházási Alap (EBA) (EN) biztosítja ezek kezelését. Az Alap pénzügyi közvetítők, bankok és befektetési alapok útján lép fel, ezzel biztosítva a vállalkozásközeli finanszírozást.

Sajáttőke-hozzájárulás

Növekedési és innovációs lehetőségeinek kiaknázása érdekében az induló tőke és a saját tőke folyamatos bevitele egy vállalkozás számára elengedhetetlen. Márpedig a kkv-k gyakran szembesülnek a saját tőke hiányával.

A közösségi pénzügyi eszközök ezért a kkv-k – különösen az innovatív kkv-k – sajáttőke-bevitelét támogatják. Ez szakosodott kockázatitőke-alapokba való befektetés útján történik, amely alapok ezért saját tőkét biztosítanak a kkv-knak. A beruházások informális befektetők, inkubátorházak vagy „üzleti angyalok” (business angels) által támogatott befektetési alapokra vagy eszközökre is vonatkozhatnak.

A vállalkozásokra vonatkozó többéves program keretében a MET (európai technológiahitel) vállalkozásalapítási rendszere támogatja az indulási szakaszban lévő innovatív és gyorsan fejlődő vállalkozásokat. A rendszer így főként a magvetőtőkére összpontosít.

A gyorsan növekvő és innovatív kkv-k támogatására létrehozott eszköz (MIC) biztosítja a vállalkozásalapítási rendszer folytonosságát a vállalkozási és innovációs program keretében. A MIC megkönnyíti a kkv-knak az indulási szakaszban nyújtott magvetőtőke és vállalkozásindítási tőke felkínálását. Új elemet vezet be azáltal, hogy a bővülési szakaszban „nyomon követési” tőkét is biztosít a gyorsan növekvő innovatív vállalkozások számára. Ezzel támogatja a vállalkozásokat termékeik és szolgáltatásaik piaci forgalmazása során, és innovációra ösztönzi őket.

Bankhitel és garanciarendszerek

A hitel olyan forrásmegelőlegezést jelent, amely egy vállalkozás beindításához vagy fejlesztéséhez sokszor elengedhetetlen. A kkv-k és az innovatív vállalkozások azonban sokszor nem tudnak megfelelő garanciát nyújtani a hitel útján történő finanszírozás megszerzéséhez. Ezt a helyzetet súlyosbítja a pénzintézetek kockázatvállaláshoz való egyre bizonytalanabb hozzáállása (a Bázel II szabályozási keret).

A közösségi pénzügyi eszközök ezért arra ösztönzik a pénzintézeteket, hogy a kockázatmegosztáson alapuló garanciaeszközök segítségével nyújtsanak kölcsönt a vállalkozások, különösen a kkv-k és az innovatív vállalkozások számára. Ezen eszközöknek köszönhetően nőhet a vállalkozások rendelkezésére álló hitelvolumen.

A kkv garanciamechanizmus megkönnyíti az adósságfinanszírozási eszközökhöz, azaz a kölcsönhöz és a lízinghez való hozzáférést. E mechanizmus különösen az információs és kommunikációs technológiák (ikt) fejlesztéséhez – amelyeket magas kockázattal rendelkező fejlesztéseknek tekintenek – biztosít kölcsönöket. A keret emellett garanciát kínál a mikrohitelre, ezzel ösztönözve a pénzügyi intézményeket a 25 000 euró összeget el nem érő, az alacsony jövedelmezőség ellenére magas kockázattal rendelkező kölcsönök nyújtására. A mechanizmus emellett garanciát nyújt a kkv-kban való részesedésszerzésre vagy a kkv-kba történő sajáttőke-befektetésekre.

A többéves program keretében létrehozott mechanizmust a bankkölcsönök értékpapírosításának új eszköze formájában továbbra is alkalmazzák a vállalkozási és innovációs programon belül. Az említett eszköz segítségével mobilizálhatók a kkv-knak szóló kölcsönfinanszírozás kiegészítő eszközei.

Kapacitásépítés

A pénzügyi eszközök – különösen az új tagállamokban – növelik a pénzügyi közvetítők kapacitását, ezzel élénkítve az innovatív, illetve a növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások számára a kockázatitőke-kínálatot.

A többéves program kezdőtőke-finanszírozási programja és a vállalkozási és innovációs program kapacitásépítési eszköze azáltal támogatják a befektetési alapokat, hogy fokozzák technikai hozzáértésüket, technológiáikat, és segítik őket a szakképzett személyzet felvételében.

KÖZVETLEN TÁMOGATÁS

A strukturális alapok fontos finanszírozási forrást jelentenek a vállalkozások és különösen a kkv-k számára. A vállalkozások ugyanis meghatározó szerepet játszanak az alapok azon célkitűzésének megvalósításában, hogy csökkentsék a régiók fejlettségbeli különbségeit, és előmozdítsák az Unión belül a gazdasági és társadalmi kohéziót.

Az Európai Regionális és Fejlesztési Alap (FEDER) a kisvállalkozások támogatása és a vállalkozói szellem előmozdítása útján segíti a regionális gazdaságok fejlődését és szerkezetkiigazítását. A 2007 óta működő JEREMIE kezdeményezés (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) (EN) javítani kívánja a legkevésbé fejlett régiókban a kis- és középvállalkozások finanszírozáshoz való hozzáférését, és ezáltal új vállalkozások létrehozatalához kíván hozzájárulni, különösen az innovatív ágazatokban. A kezdeményezés hitelgarancia-rendszereket, valamint saját tőke és kockázati tőke finanszírozást is kínál.

A strukturális alapok által kínált finanszírozáshoz a nemzeti és regionális hatóságok útján lehet hozzáférni. A JEREMIE kezdeményezés keretében a finanszírozáshoz pénzügyi közvetítőkön, bankokon és befektetési alapokon keresztül (különösen az EBA és az Európai Beruházási Bank [EBB] útján) lehet hozzájutni.

A vállalkozások közvetlenül is hozzáférhetnek az uniós pénzügyi támogatáshoz, ha az valamilyen különleges cél megvalósításához kapcsolódik. A közösségi programok így közvetlen finanszírozási lehetőségeket kínálnak a kutatás és innováció (hatodik és hetedik közösségi kutatási keretprogram), a környezetvédelem és energia (lásd a környezetvédelmi ösztönző és támogató intézkedéseket), az oktatás és képzés (Socrates és Leonardo da Vinci), vagy az egészségügy és a biztonság területén.

Ha a vállalkozások megfelelnek az érintett program által támasztott feltételeknek, akkor közvetlenül a programért felelős európai bizottsági szolgálathoz nyújthatják be részvételi kérelmüket.

See also

További információért látogasson el az Európai Bizottság Vállalkozáspolitikai és Ipari Főigazgatóságának „Finanszírozáshoz való hozzáférés” elnevezésű internetes oldalára.

Utolsó frissítés: 10.06.2008