Az európai uniós védjegy

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2017/1001 rendelet az európai uniós védjegyről

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet az uniós védjegyek lajstromozásának az uniós szintű szabályait és feltételeit határozza meg.

A rendelet kodifikálja a 207/2009/EK tanácsi irányelvet – és annak számos későbbi módosítását – és annak helyébe lép.

FŐBB PONTOK

Uniós védjegy

Lajstromozással uniós védjegy jogosultja lehet bárki vagy bármely vállalkozás, a közjogi szervezeteket is ideértve.

A védjegy állhat megjelölésekből, különösen szavakból (többek között személynevekből), ábrákból, betűkből, számokból, továbbá az áru vagy a csomagolás formájából, feltéve, hogy e megjelölések alkalmasak a következőkre:

A jogosult jogai

A védjegyoltalom kizárólagos jogokat biztosít a jogosult számára, amelyek megakadályozzák, hogy harmadik felek az alábbiak bármelyikét kereskedelmi célra használják fel:

Az uniós védjegy jogosultja azonban nem tilthatja meg harmadik felek számára a következők kereskedelmi célra történő felhasználását:

Alkalmazás

A bejelentőknek uniós védjegybejelentést kell benyújtaniuk az Európai Unió Szellemi Tulajdonjogi Hivatalához (EUIPO).

A védjegybejelentésnek tartalmaznia kell a következő információkat:

A bejelentőknek bejelentési díjat is kell fizetniük. A bejelentési díjat a dokumentumoknak az EUIPO-hoz történő benyújtásától számított egy hónapon belül kell befizetni.

Nyilvántartásba vétel

A védjegyoltalom időtartama és megújítása

Lemondás a védjegyoltalomról, a védjegyoltalom megszűnése és a védjegy törlése

A jogosult az uniós védjegyoltalomról lemondhat az árujegyzékben szereplő áruk, illetve szolgáltatások egésze vagy azok egy része tekintetében. Az oltalmi jog a következő esetekben is megszűnhet:

A rendelet a védjegyek törlésének az okait is meghatározza. A törlés okai közé tartoznak – többek között – az olyan esetek, amikor a bejelentő rosszhiszeműen jelentette be a védjegyet lajstromozásra.

Együttes uniós védjegy

Védjegy lajstromozásra való bejelentésekor lehetőség van az uniós védjegy együttes védjegyként való megjelölésére. Együttes uniós védjegy lajstromozására irányuló bejelentést nyújthatnak be a következők szervezetei:

Tanúsító uniós védjegy

Lehetőség van az uniós védjegyek tanúsító védjegyként való megjelölésére is. Az ilyen védjegy jogosultja tanúsítja az áruk anyagát, gyártási módját, a szolgáltatások végrehajtását, illetve a tanúsított áruk és szolgáltatások minőségét, pontosságát és egyéb jellemzőiket (a földrajzi származás kivételével).

Jogi eljárás

Az 1215/2012/EU rendelet alkalmazandó az uniós védjegyekkel és a védjegyek lajstromozására irányuló bejelentések benyújtásával kapcsolatos eljárások tekintetében, ahogy az egyidejű és egymást követő perek esetében is az uniós és nemzeti védjegyek alapján.

Az uniós országoknak „uniós védjegybíróságokat” kell kijelölniük. Ezek a bíróságok kizárólagos joghatósággal rendelkeznek az uniós védjegy bitorlásával és érvényességével összefüggő valamennyi jogvita terén.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2017. október 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

Az EUIPO 2016. március 23-tól a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal helyébe lép a 207/2009/EK rendeletet módosító (EU) 2015/2424 rendelettel összhangban, amelyek mindegyikét felváltotta az (EU) 2017/0001 rendelet.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Tényleges használat: ha egy vállalkozás bejegyeztet egy uniós védjegyet, azt használja egy ideig, majd megszakítás nélkül öt éven át nem használja azt, a védjegy megszűnhet. Ennek az oka, hogy nincs értéke oltalomban részesíteni a védjegyeket, ha azokat nem használják, és nem fűződik érdek annak megakadályozásához, hogy más vállalat jogszerűen használja a védjegyet.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1001 rendelete (2017. június 14.) az európai uniós védjegyről (HL L 154., 2017.06.16., 1–99. o.)

utolsó frissítés 13.02.2018