Európai szerződési jog

E közleménnyel az Európai Bizottság arra törekszik, hogy kiszélesítse az európai szerződési jogról folytatott vitát, és bevonja abba az Európai Parlamentet, a Tanácsot és más résztvevőket, így a vállalkozásokat, jogászokat, felsőoktatási szakembereket vagy a fogyasztói szervezeteket.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament on european contract law [COM(2001) 398 final – Official Journal C 255 of 13.9.2001] (A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az európai szerződési jogról).

ÖSSZEFOGLALÓ

A szerződési jog egyes különös területeinek közelítésére egyre több kérdésben került sor. Amikor harmonizációs igény merült fel egy adott kérdésben, a közösségi jogalkotók a szelektív megközelítés alapján az egyes szerződésekre vagy forgalmazási technikákra vonatkozó irányelveket fogadtak el.

Az Európai Bizottság információkat kíván gyűjteni arra vonatkozóan, hogy szükség van-e mélyebb és koherensebb közösségi fellépésre a szerződési jog területén. Ilyen fellépésre különösen akkor lenne szükség, amikor az eseti intézkedések nem képesek megoldani valamennyi felmerülő problémát.

Az Európai Bizottság arra szeretne fényt deríteni, hogy a tagállamok szerződési jogai közötti eltérések okoznak-e problémákat, és ha igen, melyek ezek. A közlemény elsősorban arra a kérdésre keresi a választ, hogy a határokon átnyúló szerződések kötésével, értelmezésével és alkalmazásával összefüggő problémák akadályozhatják-e a belső piac megfelelő működését. A Bizottság emellett kíváncsi arra, hogy a nemzeti szerződési jogok különbözősége hátráltatja-e a határokon átnyúló ügyleteket, és növeli-e azok költségét.

A közlemény arra is keresi a választ, hogy a szerződési jog harmonizációjának jelenlegi ágazati megközelítése nem okozhat-e inkoherenciát közösségi, illetve – a jogszabályok átültetése tekintetében – nemzeti szinten.

Amikor konkrét problémák merülnek fel, a szükséges vagy lehetséges megoldások meghatározása érdekében a Bizottság számít a magánszektor és a civil társadalom közreműködésére. Az esetleges megoldások meghatározása céljából a közlemény magában foglal egy nem kimerítő jegyzéket a lehetséges megoldásokról. Bármely érintett fél javasolhat azonban egyéb megoldásokat is.

A javasolt megoldások a következők:

Ha egy koherens és átfogó szöveg elfogadása bizonyulna a legjobb megoldásnak, a Bizottság felhívja az érintettek figyelmét, hogy számos változó tényezőt figyelembe kell venni. A következő kérdéseket kell megvitatni:

A Bizottság közleménye kizárólag vitafórumként szolgál.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az eredményekről szóló jelentések:

A Bizottság jelentése (2007. július 25.): Második időközi jelentés a közös referenciakeretről [COM(2007) 447 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]. Az Európai Bizottság e közleményben naprakész tájékoztatást nyújt az európai szerződési jog területén 2005 óta végzett munkáról. 2006-ban a munkaértekezletek fő témája a fogyasztói szerződési jog volt, és elsősorban a fogyasztási cikkek adásvételével, illetve a „fogyasztó” és a „vállalkozó” fogalmával foglalkoztak. A kutatók következtetései és a munkaértekezleteken folytatott viták segítették az Európai Bizottság által 2007. február 7-én elfogadott, a fogyasztóvédelmi joganyag átvilágításáról szóló zöld könyv kidolgozását.

A Bizottság jelentése (2005. szeptember 23.): Az elért haladásról szóló első évi jelentés az európai szerződésjogról és a közösségi vívmányok felülvizsgálatáról [COM(2005) 456 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]. Ez a jelentés az európai szerződésjogról és a közösségi vívmányok 2004-es felülvizsgálatáról szóló bizottsági közlemény megjelenése óta az európai szerződésjogi (ECL) kezdeményezésben és a közösségi vívmányok felülvizsgálatában elért haladást foglalja össze, valamint felvázolja a fő politikai kérdéseket.

Az Európai Bizottság közleményei:

A Bizottság közleménye (2004. október 11.) az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Az európai szerződésjog és a közösségi vívmányok felülvizsgálata tekintetében a követendő útról [COM(2004) 651 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]. E közleményben a Bizottság kifejti, hogy a fogyasztóvédelemmel összefüggő közösségi vívmányok koherenciájának javítása érdekében hogyan dolgozzák ki a közös referenciakeretet (CFR), és ismerteti az Unió-szerte alkalmazható szabvány szerződéses feltételek előmozdítása érdekében tervezett tevékenységeket.

Communication from the Commission to the European Parliament and the Council – A more coherent European contract law – An action plan [COM(2003) 68 final – Official Journal C 63 of 15.3.2003] (A Bizottság jelentése (2003. február 12.) az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Cselekvési terv a koherensebb európai szerződésjogért).

See also

Utolsó frissítés: 27.10.2011