Fogyasztóvédelmi együttműködés az EU országai között

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2006/2004/EK rendelet a fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Hatóságok közötti együttműködés az uniós országokban

Minden uniós ország kijelöli a fogyasztóvédelmi jogok végrehajtásáért felelős nemzeti hatóságokat, amelyek majd csatlakoznak a végrehajtási együttműködési hálózathoz. Minden egyes országban egyetlen összekötő hivatal felelős a nemzeti hatóságok koordinálásáért.

A hálózat a nemzeti hatóságok közötti információcserét és más uniós országok hatóságaival való együttműködést teszi lehetővé a fogyasztóvédelmi jogsértések megállítása érdekében.

A rendelet a fogyasztók kollektív érdekeit érintő helyezetekre alkalmazandó, és a fogyasztóvédelmi jogsértésekkel szembeni fellépés céljából elősegíti a hatóságok közötti együttműködést, amikor a vállalkozás és a fogyasztó székhelye eltérő uniós országban található.

A 2007/76/EK határozatban szerepelnek az információkra vonatkozó követelmények, például a kölcsönös jogsegély* iránti megkeresések és riasztások során benyújtandó minimuminformációk, a teljesítendő határidők, az információkhoz való hozzáférés és a nyelvhasználat.

A nemzeti hatóságok közötti együttműködés többek között a következőket érintő fogyasztóvédelmi jogszabályokra vonatkozik:

Kölcsönös jogsegély és uniós tevékenységek

Minden hatóság kérheti a hálózat többi tagjának segítségét a fogyasztói jogok esetleges megsértésének kivizsgálása és megállítása céljából.

A hatóságok ezen túlmenően a párhuzamosan több vagy valamennyi uniós országban történő jogsértésekkel szembeni fellépés céljából:

Az első ilyen összehangolt fellépés* alkalmazásokon belüli vásárlásokat érintett online játékokban.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2005. december 29. óta hatályos, a kölcsönös jogsegélyre vonatkozó szabályok kivételével, amelyek 2006. december 29-én léptek hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Kölcsönös jogsegély: a fogyasztói jogsértés országának hatáskörrel rendelkező hatósága a kereskedő székhelyéül szolgáló ország hatóságát felkérheti a feltételezett jogsértéssel kapcsolatos információk biztosítására vagy a jogsértéssel szembeni fellépésre.
Online ellenőrzési akció: több weboldalon párhuzamosan végzett ellenőrzések egy adott ágazaton belüli uniós jogsértések azonosítása céljából. Az online ellenőrzési akciókat az Európai Bizottság koordinálja és a végrehajtásért felelős hatóságok párhuzamosan végzik el azokat a részt vevő országokban.
Összehangolt fellépések: a nemzeti végrehajtó hatóságok közös megközelítése a fogyasztóvédelmi jogszabályoknak a széles körben elterjedt európai fogyasztóvédelmi jogsértések kezelése céljából történő alkalmazása tekintetében. E fellépések az Európai Bizottság támogatásával valósulnak meg.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/2004/EK rendelete (2004. október 27.) a fogyasztóvédelmi jogszabályok alkalmazásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről („Rendelet a fogyasztóvédelmi együttműködésről”) (HL L 364., 2004.12.9., 1–11. o.)

A 2006/2004/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat csak tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2394 rendelete (2017. december 12.) a fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről és a 2006/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 345., 2017.12.27., 1–26. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2007/76/EK határozata (2006. december 22.) a fogyasztóvédelmi jogszabályok alkalmazásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről szóló 2006/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kölcsönös jogsegély vonatkozásában való végrehajtásáról (HL L 32., 2007.2.6., 192–197. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 11.06.2019