A belső piaci problémamegoldó rendszer (a SOLVIT-hálózat)

A SOLVIT-hálózat lehetővé teszi az olyan problémák rendezését, amelyek a belső piaci jog valamely hatóság általi helytelen alkalmazásából erednek. Az állampolgárok és a vállalkozások gyors, hatékony és ingyenes megoldást találhatnak vitáikra, anélkül, hogy bírósághoz fordulnának.

JOGI AKTUS

A Bizottság ajánlása (2001. december 7.) a SOLVIT (belső piaci problémamegoldó hálózat) használatának elveiről [Hivatalos Lap L 331., 2001.12.15.].

ÖSSZEFOGLALÓ

A SOLVIT egy online hálózat, amely lehetővé teszi a fogyasztók és vállalkozások számára a belső piaci jog hatóságok általi helytelen alkalmazásából eredő panaszok bíróságon kívüli (informális) rendezését.

A hálózat lehetővé teszi például a határon túlnyúló problémák rendezését az Európai Unióban a foglalkoztatás, az egyetemi képesítések elismerése, a járművek regisztrációja, a vállalkozások alapítása vagy a termékek és szolgáltatások nyújtása terén. Működése kiterjed valamennyi uniós tagállamra, valamint Norvégiára, Izlandra és Liechtensteinre.

A SOLVIT-hálózat működése

A 2004. május 1-jei uniós bővítés nyomán a SOLVIT-hálózat központjainak száma 28-ra emelkedett. Az egyes SOLVIT-központok az adott tagállamok közigazgatásának részét képezik. A központokat egy magas szintű átláthatósággal jellemzett adatbázis köti össze, amely lehetővé teszi a hálózat teljesítményének és eredményességének ellenőrzését. 2003-tól kezdve a a fogyasztókat, illetve a vállalkozásokat képviselő szervezetek online is bejelenthetik az egyes eseteket.

Az ingyenes problémamegoldó hálózat működése során informális, felhasználóközpontú megközelítést alkalmaz. Ha az adott SOLVIT-központ igazoltnak tart egy panaszt a fogyasztó vagy a vállalkozás részéről, azt befogadja és továbbítja ahhoz a SOLVIT-központhoz, amelyik országban a probléma jelentkezett. Ezután egy tízhetes időszakon belül rendezésre kerülhet a probléma.

A rendezési javaslatok ugyanakkor nem kötelező erejűek. Ha úgy alakul, hogy az ügyfelek nem tartják elfogadhatónak a rendezési javaslatot, az ügyet bíróság elé vihetik. A viták rendezése az érintett tagállam felelőssége. Amennyiben a tagállam nem tesz megfelelő lépéseket, a Bizottság fenntartja a jogot, hogy eljárást kezdeményezzen.

A SOLVIT-hálózat minősége

Az eddigi tapasztalatok és a hálózat sikeres működése alapján a Bizottság és a SOLVIT-központok kidolgoztak egy közös minőségi szabványt. Ennek célja:

A Bizottság rendszeresen értékeli a központok működését az általuk nyújtott rendezési javaslatok minőségének és a hálózat teljesítményének biztosítása érdekében.

Más informális rendezési rendszerek (fogyasztók és vállalkozások közötti viták vonatkozásában)

A fogyasztók és vállalkozások közötti, határon átnyúló viták bíróságon kívüli rendezésének további rendszerei:

A Bizottság a fogyasztói viták rendezésére létrehozott ECODIR elektronikus platform elindításában is részt vett.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság munkadokumentuma (2005. szeptember 27.) a belső piaci problémamegoldó rendszerről (SOLVIT-hálózat) [SEC(2005) 543 – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]

A hálózat bővítésének és sikerességének fényében a Bizottság javítani szeretné a SOLVIT szolgáltatásait. 2004-ben a SOLVIT-hálózatban 73%-kal nőtt a feldolgozott ügyek száma a 2003. évhez képest. E növekedést egyben a teljesítmény általános javulása kísérte. Az ügyek befogadásának vagy visszautasításának átlagos ideje például egy hét alá csökkent. Ugyanakkor a sikeres rendezések aránya 80%-ra nőtt.

A hálózat rendes tevékenysége mellett a SOLVIT Plus szolgáltatás jogszabályi változtatások meghozatalára ösztönzi az érintett minisztériumokat.

A Tanács következtetései a SOLVIT-hálózatról. Belső Piaci Tanács – 2002. március 1. [a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]

A Tanács következtetéseiben támogatta a SOLVIT használatának elveiről szóló, 2001. december 7-i bizottsági ajánlást.

See also

Utolsó frissítés: 03.09.2007