Fogyasztói jogviták bíróságon kívüli rendezése

A Bizottság támogatja a fogyasztói jogviták békés rendezését. A fogyasztók és a vállalkozások bíróságon kívüli vitarendezési eljárásokba fektetett bizalmának megerősítése érdekében a Bizottság megállapítja az ezen eljárások minőségét garantáló alapelveket.

JOGI AKTUS

A fogyasztói jogviták bíróságon kívüli rendezése [COM(1998) 198 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

A Bizottság 98/257/EK ajánlása (1998. március 30.) – „A fogyasztói jogviták bírósági eljáráson kívüli rendezésére hatáskörrel rendelkező testületekre vonatkozó elvek” [Hivatalos Lapban L 115., 1998.4.17].

ÖSSZEFOGLALÓ

A Bizottság elő kívánja segíteni a fogyasztók hozzáférését a viták bíróságon kívüli rendezésére szolgáló eljárásokhoz *.

A fogyasztók akadályba ütközhetnek jogaik érvényesítése során, nevezetesen a jogsegély magas költségei és a jogi eljárások bonyolultsága és elnyúlása miatt, különösen a határokon átnyúló viták esetében.

Ezért a Bizottság javasolja a bíróságon kívüli vitarendezési eljárások – így a közvetítés, a békéltetés és a választottbírósági eljárás – támogatását. Ezek az eljárások segíthetnek a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak a jogviták egyszerű, gyors és alacsony költségen történő rendezésében.

Jogviták bíróságon kívüli rendezése

A Bizottság tiszteletben tartja a következő elveket:

Háttér

Ez az ajánlás az egységes piacon a fogyasztók igazságszolgáltatáshoz való hozzáféréséről és fogyasztói viták rendezéséről szóló zöld könyv következtetésein alapul.

Kulcsfogalmak

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/52/EK irányelve (2008. május 21.) a polgári és kereskedelmi ügyekben végzett közvetítés egyes szempontjairól.

A Bizottság ajánlása (2001. április 4.) – „A fogyasztói jogviták megegyezésen alapuló megoldásában részt vevő bírósági eljáráson kívüli testületekre vonatkozó elvek” [Hivatalos Lap L 109., 2001.4.19.]. Az ajánlás a fogyasztói jogviták bíróságon kívüli rendezési eljárásaiért felelős szervekre vonatkozik, amelyek célja a felek álláspontjainak közelítése, hogy azok közös megegyezés útján találjanak megoldást a vita rendezésére. Ezeknek a szerveknek ezenkívül szem előtt kell tartaniuk a következő elveket: az eljárások pártatlansága, átláthatósága, hatékonysága és tisztességes volta.

Utolsó frissítés: 06.07.2011