Európa a polgárokért (2007–2013)

Ez a határozat létrehozza a 2007 és 2013 közötti időszakra vonatkozó „Európa a polgárokért” programot. A program célja, hogy bizonyos javasolt újításokkal folytassa a 2004 és 2006 közötti időszakra vonatkozó program keretében megkezdett tevékenységeket. Annak érdekében, hogy biztosítsa a polgároknak az európai integrációs folyamatban való aktív részvételét, a program javasolja azon feltételek megteremtését, amelyek segítségével Európa népei közelebb hozhatók egymáshoz, valamint javasolja az európai identitástudat erősítését.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 1904/2006/EK határozata (2006. december 12.) a 2007–2013-as időszakra az aktív európai polgárságot támogató Európa a polgárokért című program létrehozásáról [lásd a módosító jogszabály(oka)t].

ÖSSZEFOGLALÓ

E program célja, hogy a nyilvánosságnak az európai integrációs folyamatba történő aktív bevonása érdekében ösztönözze a különböző országok polgárai és polgári szervezetei közötti együttműködést. Ezáltal olyan európai környezetben találkozhatnak egymással és tevékenykedhetnek, amely tiszteletben tartja sokszínűségüket.

A határozat közzétételét megelőzően a Bizottság 2004 decembere és 2005 februárja között széles körű nyilvános konzultációt folytatott, majd 2005. február 3-án és 4-én konzultációs fórumot szervezett. Az internetes konzultáció során több mint ezer válasz gyűlt össze, amelyből 700-at szervezetek, körülbelül 300-at pedig magánszemélyek küldtek be. Ez a 2007–13 közötti időszakra vonatkozó program az aktív európai polgárságot támogató közösségi cselekvési programot (2004–2006) folytatja.

Célkitűzések

A program általános célkitűzései a következők:

A program egyedi céljai a következők:

A program célkitűzéseinek a fellépések négy típusában kell tükröződniük:

1. fellépés: „Aktív polgárokat Európának”

Ez a fellépés testvérváros-programok és a polgárok projektjein keresztül közvetlenül bevonja a polgárokat az európai ügyek megvitatásába és a kölcsönös megértés közvetlen részvételen keresztül megvalósuló fejlesztésébe. A testvérváros-projektek és a polgárok projektjeinek javítására kísérő intézkedéseket is ki kell dolgozni, amelyek révén a polgárok kicserélhetik a náluk bevált gyakorlatokat, összegyűjthetik a helyi és a regionális szinten érintettek tapasztalatait, valamint új készségeket fejleszthetnek ki például képzések révén. Indikatív értékként ez a fellépés a programra juttatott teljes költségvetés legalább 45%-át kapja.

2. fellépés: „Aktív civil társadalmat Európában”

A programra juttatott teljes költségvetés körülbelül 31%-át kapja ez a fellépés, amely magában foglalja:

3. fellépés: „Együtt Európáért”

A programra juttatott teljes költségvetés körülbelül 10%-át kapja ez a fellépés, amely támogatja:

4. fellépés: „Aktív európai emlékezés”

A programra juttatott teljes költségvetés körülbelül 4%-át kapja ez a fellépés, amely az aktív európai emlékezés megőrzésére irányuló projektekből áll. Ezeknek a projekteknek a fő célja a tömeges deportálásokhoz és volt koncentrációs táborokhoz kapcsolódó főbb helyszínek és irattáraknak a megóvása, valamint a náci és sztálinista rezsimek alatti tömeges emberirtások és deportálások áldozatairól való megemlékezés.

Részvétel

A közösségi programokban való részvétel általános feltételeinek értelmében a programban a következő országok vehetnek részt:

A program az alábbiakra vonatkozik:

Lebonyolítás, költségvetés és értékelés

A Bizottság – amelynek munkáját egy bizottság segíti – a legtöbb végrehajtási intézkedést a lebonyolítási eljárással összhangban köteles meghozni. Ez magában foglalja a működési támogatásokkal, a többéves testvérváros-megállapodásokkal és széles tömegeket vonzó eseményekkel kapcsolatos kiválasztási határozatokat. Az egyéb kiválasztási határozatokat illetően a Bizottság köteles értesíteni a bizottságot és az Európai Parlamentet az elfogadott határozatokról. A program megvalósítására előirányzott költségvetés 215 millió EUR. A programra juttatott teljes költségvetés körülbelül 10%-a az adminisztratív kiadásokat fedezi.

A program végrehajtásáról a Bizottságnak legkésőbb 2010. december 31-ig időközi értékelő jelentést kell benyújtania. A program folytatásáról szóló közleményt legkésőbb 2011. december 31-ig közzé kell tenni. Az utólagos értékelésről készült jelentést legkésőbb 2015. december 31-ig kell benyújtani.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés – Érvényesség

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

Az Európai Parlament és a Tanács 1904/2006/EK határozata

2007.1.1–2013.12.31.

HL L 378., 2006.12.27.

Módosító jogszabályok

Hatálybalépés – Érvényesség

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

Az Európai Parlament és a Tanács 1358/2008/EK határozata

2008.12.31–2013.12.31.

HL L 350., 2008.12.30.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Communication from the Commission - Making citizenship Work: fostering European culture and diversity through programmes for Youth, Culture, Audiovisual and Civic Participation [COM(2004) 154 final – Official Journal C 122 of 30.4.2004] (A Bizottság közleménye (2004. március 9.) – Cselekvő polgárság: az európai kultúra és sokszínűség támogatása az ifjúsági, kulturális, audiovizuális és a társadalmi részvételt elősegítő programokon keresztül).

See also

Utolsó frissítés: 27.01.2009