A környezetszennyezés integrált megelőzése és csökkentése (2013-ig)

Az Európai Unió (EU) meghatározza a szennyezés magas kockázatával járó ipari és mezőgazdasági tevékenységekre vonatkozó kötelezettségeket. Előírja az ilyen tevékenységek engedélyezésére vonatkozó eljárást, és meghatározza az összes engedélyben kötelezően szereplő minimumkövetelményeket, különösen a szennyező anyagok kibocsátásával kapcsolatban. A cél a légkörbe, a vizekbe és a talajba jutó szennyező anyagok kibocsátásának megakadályozása vagy mérséklése, valamint az ipari és mezőgazdasági üzemekből származó hulladékok mennyiségének csökkentése a környezet fokozott védelme érdekében.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/1/EK irányelve (2008. január 15.) a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről [HL L 24., 2008.1.29.].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az irányelv (röviden az „IPPC-irányelv”) engedélykötelessé teszi a szennyezés tekintetében magas kockázatot jelentő ipari és mezőgazdasági tevékenységeket. Ilyen engedély csak bizonyos környezetvédelmi feltételek teljesítése esetén adható, így magukra a vállalatokra hárul a felelősség, hogy megelőzzék vagy csökkentsék esetleges szennyezőanyag-kibocsátásukat.

A környezetszennyezés integrált megelőzése és csökkentése új vagy már létező, a szennyeződés magas kockázatával járó ipari és mezőgazdasági tevékenységekre vonatkozik, amelyeket az irányelv I. melléklete határoz meg (energiaipar, fémek gyártása és feldolgozása, ásványipar, vegyipar, hulladékok kezelése, állattenyésztés stb.).

Betartandó környezetvédelmi feltételek

Az engedély megszerzéséhez az ipari vagy mezőgazdasági üzemnek meg kell felelnie bizonyos alapvető kötelezettségeknek:

Az engedély kiadásáról szóló határozatnak tartalmaznia kell továbbá bizonyos konkrét követelményeket is, köztük a következőket:

Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmi rendszere és az irányelv által megkövetelt engedélyeztetési eljárás összehangolása érdekében az irányelvnek megfelelően kiadott engedélynek nem kell tartalmaznia az üvegházhatást okozó gázok kibocsátására vonatkozó korlátokat, amennyiben azok a kibocsátási egységek kereskedelmi rendszerének tárgyát képezik, és helyi szinten nem jelentkezik szennyezés. Az illetékes hatóságok továbbá úgy is határozhatnak, hogy a tüzelőberendezésekre nem írnak elő energiahatékonysági intézkedéseket.

Engedélykérelem

Minden engedélykérelemmel az érintett tagállam illetékes hatóságához kell fordulni, amely döntést hoz az adott tevékenység engedélyezéséről. A kérelmeknek tartalmazniuk kell a következő adatokat:

Ezeket az adatokat – az üzleti és ipari titoktartásra vonatkozó szabályok és gyakorlat figyelembevétele mellett – hozzáférhetővé kell tenni az érdekelt felek számára:

Az összes érdekelt félnek megfelelő időt kell biztosítani a válaszadásra. Ezeket a véleményeket az engedélyezési eljárás során figyelembe kell venni.

Igazgatási és ellenőrző intézkedések

A projektek engedélyezésére vagy azok elutasítására vonatkozó döntéseket, az e döntések alapját képező érvelést, valamint a projekt negatív hatásainak csökkentését célzó esetleges intézkedéseket nyilvánosságra kell hozni, és meg kell küldeni a többi érintett tagállamnak. A tagállamoknak a vonatkozó nemzeti jogszabályokkal összhangban lehetővé kell tenniük az érdekelt felek számára a meghozott döntések bíróság előtt történő megtámadását.

Az ipari üzemek megfelelőségének ellenőrzéséért a tagállamok felelősek. A Bizottság, a tagállamok és az érintett ipari szereplők rendszeres információcserét folytatnak az elérhető legjobb eljárásokról (amelyek a kibocsátási határértékek meghatározásának alapjául szolgálnak). Az irányelv végrehajtásáról háromévente jelentés készül.

Az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról szóló 166/2006/EK rendelet harmonizálja azokat a szabályokat, amelyek értelmében az egyes tagállamoknak rendszeresen jelentést kell készíteniük a szennyező anyagokról a Bizottság számára.

Háttér

A 2008/1/EK irányelv helyébe az ipari kibocsátásokról szóló 2010/75/EU irányelv lép. Rendelkezései azonban 2014. január 6-ig érvényben maradnak.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

A 2008/1/EK irányelv

2008.2.18.

HL L 24., 2008.1.29.

A 2008/1/EK irányelv későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság jelentése (2010. október 25.) a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről szóló 2008/1/EK irányelv (IPPC-irányelv), valamint a szerves oldószerek egyes tevékenységeknél és berendezésekben történő felhasználása során keletkező illékony szerves vegyületek kibocsátásának korlátozásáról szóló 1999/13/EK irányelv végrehajtásáról [COM(2010) 593 – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

Utolsó frissítés: 13.07.2011