A részvénytársaságok szétválása ugyanazon uniós országban

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

82/891/EKG irányelv – részvénytársaságok szétválása ugyanazon uniós országban

ÖSSZEFOGLALÓ

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Ez az irányelv (a hatodik társasági jogi irányelv) foglalkozik a részvénytársaságok* szétválásával ugyanazon uniós országban. Kiterjed a részvényesek, a hitelezők és a munkavállalók védelmére is.

FŐBB PONTOK

Az irányelv a társaságok szétválásának különböző módjaival foglalkozik.

Különválással történő szétválás és új társaság alapításával történő szétválás esetében az ügyviteli vagy ügyvezetési szervek által elkészített szétválási tervnek tartalmaznia kell bizonyos konkrét adatokat, köztük az alábbiakat:

a társaságok társasági formája, cégneve és székhelye;

a részvények cserearánya (azon új részvények száma, amelyet a meglévő részvényesek kapnak a részvényeikről való lemondás fejében egy társaságból, amelyet megvásároltak, vagy amely egyesült egy másik társasággal);

a részvényátruházás részletes szabályai;

az átvevő társaság által biztosított jogok;

az az időpont, amelytől kezdve a részvényesek jogosultak a nyereségből való részesedésre.

Egy szétváláshoz szükséges legalább a szétválásban érintett egyes társaságok közgyűléseinek hozzájárulása.

A szétválásban részt vevő társaságok mindegyikének ügyviteli vagy ügyvezetési szervei részletes írásbeli beszámolót készítenek, amelyben a jogi és a gazdasági szempontok ismertetésével megindokolják a szétválási tervet.

Független szakértőknek kell megvizsgálniuk a szétválási tervet, és írásos jelentést készíteniük a részvényesek számára. A részvényesek jogosultak megvizsgálni a vonatkozó dokumentumokat, beleértve a szétválási tervet és az érintett társaságok éves beszámolóit, valamint kérés esetén másolatokat kapni a dokumentumokról.

Az uniós országoknak védeniük kell az érintett társaságok hitelezőit. Az uniós országok például rendelkezhetnek úgy, hogy a kedvezményezett társaságok egyetemlegesen felelnek a szétváló társaság kötelezettségeiért.

A társaságok szétválását igazságügyi hatóság (pl. bíróság) ellenőrzése mellett is lefolytathatják. Amennyiben a részvényeseket vagy hitelezőket nem éri semmilyen kár, az igazságügyi hatóság felmentheti az érintett társaságokat bizonyos olyan szabályok alkalmazása alól, amelyek általában vonatkoznak a különválással vagy új társaság alapításával történő szétválásra.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az irányelv 1982. december 31. napján lépett hatályba. Az uniós országoknak 1986. január 1 -ig kellett átültetniük azt nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

Az Európai Bizottság társasági jogról szóló honlapja

KULCSFOGALMAK

* A részvénytársaság olyan társaság, amely részvényeit a nagyközönség számára kínálja, és részvényeseinek felelőssége korlátozott, általában csak a részvényekért fizetett összeggel kapcsolatosan.

JOGI AKTUS

A Tanács hatodik irányelve (1982. december 17.) a Szerződés 54. cikke (3) bekezdésének g) pontja alapján a részvénytársaságok szétválásáról (82/891/EGK) (HL L 378., 1982.12.31., 47–54. o.)

A 82/891/EGK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 11.11.2015