Az euró bevezetésére vonatkozó gazdasági konvergenciafeltételek - 2014. évi konvergenciajelentés

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2014. évi konvergenciajelentés - COM(2014) 326 final

ÖSSZEFOGLALÓ

A Bizottság jelentést tesz az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az euróövezethez még nem csatlakozó (azaz „eltéréssel” rendelkező) uniós országok által az egységes valuta bevezetéséhez fűződő feltételek teljesítése terén elért előrehaladásról. Megállapítja, hogy Litvánia teljesítette e feltételeket.

MI A 2014. ÉVI KONVERGENCIAJELENTÉS CÉLJA?

Nyolc uniós országnak - Bulgáriának, Csehországnak, Horvátországnak, Litvániának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Svédországnak - az euró bevezetésére való felkészültségét értékeli. A Bizottság jelentését az Európai Központi Bank (EKB) konvergenciajelentésével párhuzamosan készítették a rendszeres időközönkénti, kétéves értékelési ciklus keretében.

Az Egyesült Királyság és Dánia kivételével valamennyi uniós ország a Szerződés szerint kötelezettséget vállalt az euró bevezetésére a szükséges feltételek teljesítését követően. A jelentéskészítés idején az euróövezethez 18 uniós ország tartozott. Az értékelés tárgyát ennélfogva nyolc uniós ország képezi.

A jelentés a konvergenciakritériumok alkalmazásával vizsgálja, hogy a szóban forgó nyolc ország elérte-e a fenntartható konvergencia magas fokát. E kritériumok a következőkre vonatkoznak:

árstabilitás*;

államháztartási helyzet*;

árfolyam-stabilitás*;

hosszú távú kamatlábak konvergenciája*.

Az értékelés során további tényezőket is figyelembe vettek (például fizetési mérleget és a piacok integrációját). Ezek határozzák meg, hogy valamely adott országban fenntartható-e a konvergencia és az ország euróövezethez való csatlakozása zökkenőmentesen zajlana-e.

A jelentés értékeli továbbá a monetáris kérdésekre vonatkozó jogszabályoknak az uniós Szerződések gazdasági és monetáris unióra vonatkozó rendelkezéseinek való megfelelőségét.

FŐBB PONTOK

A 2014. évi konvergenciajelentés a következő következtetéseket vonja le:

Litvánia teljesítette az euró bevezetésének valamennyi feltételét. Gazdasága elérte az euróövezeti, fenntartható konvergencia magas fokát, pénzügyi vonatkozású jogszabályai pedig teljes mértékben összeegyeztethetőek az uniós jogszabályokkal. A Bizottság ennélfogva javaslatot tesz arra, hogy az EU Tanácsa hozza meg határozatát az euró Litvánia általi, 2015. január 1-jétől történő bevezetésére vonatkozóan.

A fennmaradó hét ország, azaz Bulgária, Csehország, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Románia és Svédország nem teljesítette az euró bevezetéséhez szükséges összes kritériumot. Ezen hét ország esetét két éven belül felülvizsgálják.

A nyolc ország konvergenciakritériumoknak való megfelelősége

Infláció: Litvánia átlagos inflációs rátája 0,6 % volt a 12 hónapos felülvizsgálati időszak alatt (2014. április végéig) - jóval az 1,7 %-os referenciaérték alatt -, és várhatóan így is marad az elkövetkező hónapokban. Románia kivételével az összes értékelés alatt álló ország teljesítette az árstabilitás kritériumát.

Államháztartás: Litvánia nem áll túlzotthiány-eljárás hatálya alatt. Bulgária, Magyarország, Románia és Svédország is teljesítette ezt a kritériumot. Csehország jól halad a kritérium teljesítése felé, a Bizottság javaslata alapján a Tanács a túlzotthiány-eljárás megszüntetéséről döntött. Horvátország és Lengyelország továbbra is túlzotthiány-eljárás hatálya alatt áll, ennélfogva nem felelnek meg e kritériumnak.

Árfolyam-stabilitás: kizárólag Litvánia vesz részt az európai árfolyam-mechanizmusban (ERM II). A kétéves referenciaidőszak alatt a litas (Litvánia valutája) nem tért el az ERM II szerinti középárfolyamtól, és nem léptek fel feszültségek. A többi ország egyike sem teljesítette ezt a kritériumot, mivel nem tagjai az ERM II-nek.

Hosszú távú kamatlábak: a 2014 végén véget érő egyéves időtartam alatt a hosszú távú kamatláb 3,6 %-os volt Litvániában, amely jóval a 6,2 %-os referenciaérték alatt van. A többi ország is teljesítette ezt a kritériumot.

Meg kell jegyezni, hogy a konvergenciajelentés elfogadása óta Litvánia 2015. január 1-jétől már az euróövezet tagjává vált, az euróövezeti országok száma így 19-re nőtt.

HÁTTÉR

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 140. cikkének (1) bekezdése szerint az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank kétévente - vagy valamely az euróövezethez csatlakozni kívánó ország kérésére gyakrabban - ad ki konvergenciajelentést. Ezek a jelentések képezik az arra irányuló határozat alapját, hogy valamely ország bevezetheti-e az eurót.

KULCSFOGALMAK

* Árstabilitás: az adott országnak fenntartható árstabilitással és a vizsgálatot megelőző egyéves időszakon keresztül az árstabilitást illetően legjobb eredményt felmutató három uniós ország átlagos inflációs rátáját legfeljebb 1,5 százalékponttal meghaladó inflációs rátával kell rendelkeznie.

* Államháztartási helyzet: az ország nem tartozhat a túlzott mértékű államháztartási hiányt megállapító tanácsi határozat hatálya alá.

* Árfolyam-stabilitás: az országnak a vizsgálatot megelőző legalább két éven keresztül komoly feszültségek nélkül az árfolyam-mechanizmus által előírt normál ingadozási sávokon belül kell maradnia.

* A hosszú távú kamatlábak konvergenciája: az országnak olyan nominális hosszú távú kamatlábbal kell rendelkeznie, amely legfeljebb két százalékponttal haladja meg az árstabilitás tekintetében legjobb eredményt felmutató három uniós ország ilyen kamatlábát.

JOGI AKTUS

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: 2014. évi konvergenciajelentés (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 140. cikkének (1) bekezdésével összhangban készítve) (COM(2014) 326 final, 2014. június 4.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Európai Központi Bank: Konvergenciajelentés - 2014. június

A Tanács 2014. július 23-i 2014/509/EU határozata az euro Litvánia általi, 2015. január 1-jén történő bevezetéséről (HL L 228., 2014.7.31., 29-32. o.).

A Tanács 2014. július 23-i 827/2014/EU rendelete a 974/98/EK rendeletnek az euro Litvániában való bevezetése tekintetében történő módosításáról (HL L 228., 2014.7.31., 3-4. o.)

A Tanács 2014. július 23-i 851/2014/EU rendelete a 2866/98/EK rendeletnek az euro litvániai átváltási árfolyama tekintetében történő módosításáról (HL L 233., 2014.6.8., 21. o.)

utolsó frissítés 06.10.2015