A kreatív online tartalmak egységes piacának megteremtése

Az online tartalom nem ismer határokat, és folyamatosan növekszik. A közel 500 millió fogyasztót érintő tartalomszolgáltatások 2010-ig jelentős mértékben hozzájárulhatnak az európai zene-, film- és játékipar versenyképességéhez. Éppen ezért a Bizottság ösztönzi a kreatív online tartalom belső piacának további erősítését és felhasználóbarátabbá tételét.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2008. január 3.) a kreatív online tartalom belső piaci helyzetéről [COM(2007) 836 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a közlemény a kreatív online tartalmakkal * kapcsolatos számos kérdéssel foglalkozik. Ezzel indul a Bizottság „online tartalom” kezdeményezése, amelynek célja a kreatív online tartalmak rendelkezésre állásának javítása új és innovatív gazdasági modellek fejlesztésével, valamint kiegészítő bevétel biztosítása az értéklánc valamennyi szereplője számára.

A kezdeményezés további célja egy egységes európai online zenei, film- és játékpiac megteremtése.

A széles sávú internethez való hozzáférés folyamatos terjedése (a fejlett mobilhálózatok kiépítése) és a tartalommegosztás lehetőségei (a digitális eszközök széles körben való elérhetősége) új perspektívákat nyitnak mind az online tartalom európai piaca, mind az európai fogyasztók számára.

A 25 tagállamban végzett egyes felmérések adatai szerint az online tartalmakból származó 2005-ös 1,8 milliárd EUR összegű bevétel 2010-re eléri a 8,3 milliárd EUR-t.

Az európai online tartalommal foglalkozó ágazatra vonatkozó jelenlegi szabályozás túlzottan töredezett és nem átlátható. A 2005-ben kibocsátott i2010 stratégia egyik legfontosabb célja az információs társadalmi szolgáltatások nyílt és versenyképes piacának megteremtése az Európai Unióban (EU).

Ez a helyzet azonban új kihívásokat teremt a szerzői jogok területétől kezdve a fogyasztók biztonságán át egészen a technikai kérdéseket (rádiófrekvencia és szélessáv) érintő területeken. Ez a közlemény főként az onlinetartalom-megosztást érinti.

A kreatív online tartalmak egységes piacának fejlesztéséhez kapcsolódó kérdések

A kreatív tartalomszolgáltatások online környezetben történő közvetítéséhez három célt kell elérni. Ezek a célok a következők:

A 2006-ban ezekről a kérdésekről tartott nyilvános konzultáció (DE) (EN) (FR) alapján a Bizottság meghatározza azokat a fő területeket, amelyeken közös intézkedések szükségesek:

Az online értékesítésre szánt kreatív tartalmak elérhetőségének hiánya és az új platformokra érvényes kiadott működési engedélyek kis száma továbbra is az online tartalmakat kínáló szolgáltatások fejlődésének a fő akadálya. A terjesztés új lehetőségeinek fejlesztése nem serkenti eléggé a kreatív tartalmak rendelkezésre állását. A jogosultak attól tartanak, hogy elvesztik az irányítást, mivel a kalózkodás terjedése a digitális környezetben rendkívül károsnak bizonyult, és a terjesztők nem jutnak egyezségre a tartalom tulajdonosaival a tartalmak kereskedelmi forgalmazásának feltételeivel kapcsolatban. Ez a helyzet megakadályozza az online tartalmakkal kapcsolatos, új platformokra érvényes felhasználási engedélyek kiadását. További aggályt jelentenek a jogok kiadásához kapcsolódó magas tranzakciós költségek. A Bizottság az online tartalmakról szóló eszmecsere új platformjának keretein belül betöltött közvetítői szerepének erősítésével építő jellegű párbeszédet szeretne indítani az érdekelt felek között.

A kreatív tartalmakkal kapcsolatos több területre vonatkozó felhasználási engedélyek hiánya lassítja az európai kulturális művek felhasználását a saját nemzeti területükön kívül, holott a tartalomszolgáltatások a teljes belső piacon rendelkezésre állnak. A Bizottság már javasolta kimondottan a zenei művekre vonatkozó online területre érvényes, több területre vonatkozó felhasználásiengedély-kiadási rendszer létrehozását.

A Bizottság ösztönzi egy, a digitálisjog-kezelő rendszerek átjárhatóságát * és átláthatóságát szolgáló keret felállítását, amely lehetővé teszi a jogtulajdonosok jogainak tiszteletben tartását a digitális környezetben, valamint garantálja a felhasználók megfelelő tájékoztatását a letöltött tartalmak felhasználási feltételeiről és a megfelelő online szolgáltatások átjárhatóságáról.

A Bizottság egy magatartási kódexen alapuló, szoros együttműködésre ösztönzi az internetszolgáltatókat, a jogok tulajdonosait és a fogyasztókat az online kalózkodás elleni küzdelemben és annak érdekében, hogy növekedjen a legálisan elérhető online tartalom.

Kétirányú megközelítés: kommunikáció és konzultáció

A Bizottság két irányból közelíti meg a kérdést. Egyrészt új keretet teremt az érdekelt felek közötti vitának egy, az online kreatív tartalmakra vonatkozó jelentős kérdésekkel (tartalmak rendelkezésre állása, a jogok kiadási mechanizmusának javítása, a több területre vonatkozó felhasználási engedélyek fejlesztése, az online szerzői jogok kezelése, a szerzői jogok online környezetben való tiszteletben tartásának javítására irányuló együttműködési mechanizmusok stb.) foglalkozó vitafórum létrehozásával, másrészt 2008 közepére felkészül egy kreatív online tartalmakra vonatkozó ajánlásra irányuló javaslat elfogadására.

Ennek a közleménynek a mellékleteire hivatkozva a Bizottság felkéri az érdekelt feleket, hogy február 29-ig fejtsék ki álláspontjukat a kreatív online tartalmak egységes piacának fejlesztéséhez kapcsolódó fő kérdésekről.

A jogszabályban használt kulcsfogalmak

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács következtetései (2008. november 20.) a kulturális és kreatív online tartalomhoz való legális hozzáférés fejlesztéséről, valamint a digitális környezetben való kalózkodás megelőzéséről és az ellene folytatott küzdelemről [Hivatalos Lap C 319., 2008.12.13.]. Az Európai Tanács ezekben a következtetésekben megállapítja, hogy a kulturális és kreatív javak online terjesztése elősegíti a kultúrához való hozzáférést, a gazdasági fejlődést, a foglalkoztatást és a kulturális sokszínűséget. Európa jelentős fejlődési lehetőséggel rendelkezik, de fennáll a veszélye, hogy ezt a fejlődést az online kalózkodás - amely hatással van a szerzői és szomszédos jogok tulajdonosainak díjazására - megakadályozza.

A Tanács felkéri a tagállamokat, hogy mutassanak fel az online kalózkodás elleni küzdelemre irányuló olyan megoldásokat, amelyek egyben elősegítik a legális kínálat létrehozását is. A Bizottság a tagállamokat emellett felkéri arra is, hogy az audiovizuális médiaszolgáltatásokról szóló irányelv átültetése keretében támogassák az audiovizuális és filmalkotásokat. Ennek érdekében az Európai Bizottságnak szorosan együtt kell működnie a tagállamokkal.

Utolsó frissítés: 04.08.2009