Az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állítások

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1924/2006/EK rendelet az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Az Európai Bizottságnak tápanyagprofilokat* kell létrehoznia, valamint – a következők figyelembevételével – ki kell dolgoznia az élelmiszereken a tápanyag-összetételre és az egészségre vonatkozóan feltüntetett állítások alkalmazásának feltételeit:

Az egészségre vonatkozó állítások:

A tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állítások alkalmazása csak abban az esetben megengedett, ha általánosan elfogadott tudományos adatok igazolják, hogy az állítás tárgyát képező tápanyag jelenléte, hiánya vagy csökkentett mennyisége az élelmiszerben bizonyítottan kedvező táplálkozási vagy élettani hatással bír. Az ilyen anyagoknak ésszerűen elfogyasztható mennyiségekben, illetve a kívánt hatás eléréséhez szükséges mennyiségben kell előfordulniuk az adott termékben.

Az egészségre vonatkozó állítások kizárólag abban az esetben engedélyezhetők, ha a következő információkat feltüntetik a címkén:

Azok az egészségre vonatkozó, általánosan elfogadott tudományos adatokon alapuló állítások, amelyek jól érthetőek az átlagfogyasztók számára, mentesülhetnek az engedélyeztetési eljárás alól.

A több mint 1,2 térfogatszázalék alkoholt tartalmazó italokról nem közölhetők az egészségre vagy a tápanyag-összetételre vonatkozó állítások, kivéve azokat, amelyek az alkohol- vagy energiatartalom csökkentésére vonatkoznak.

A 432/2012/EU rendelet tartalmazza a nem a betegségek kockázatának csökkentését, illetve a gyermekek fejlődését és egészségét érintő, élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások jegyzékét. Ez a rendelet 2012. december 14 -től hatályos és rendszeresen módosítják az egészségre vonatkozó, újonnan engedélyezett állítások jegyzékének frissítése érdekében.

Engedélyezés iránti kérelem

Bármely gyártó kérvényezheti egy új állításnak az engedélyezett állítások jegyzékébe való felvételét bármely uniós országhoz benyújtott kérelmében. Utóbbi majd továbbítja azt az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósághoz (EFSA), és az Európai Bizottság ezt követően határoz az adott állítás alkalmazásáról az EFSA tudományos véleménye alapján.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

2007. július 1 -től van hatályban.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

* KULCSFOGALMAK

Állítás: olyan közlés vagy ábrázolás – beleértve a képi, grafikus vagy jelképes ábrázolás bármely formáját –, amely az uniós vagy nemzeti jogszabályok szerint kötelező, és amely kijelenti, sugallja vagy sejteti, hogy az élelmiszer különleges jellemzőkkel rendelkezik.
Tápanyag-összetételre vonatkozó állítás: bármely olyan állítás, amely kijelenti, sugallja vagy sejteti, hogy az élelmiszer bizonyos, a táplálkozásra nézve különös kedvező tulajdonságokkal rendelkezik:
Egészségre vonatkozó állítás: bármely olyan állítás, amely kijelenti, sugallja vagy sejteti, hogy az adott élelmiszer, élelmiszercsoport vagy annak valamely alkotóeleme és az egészség között összefüggés van.
Tápanyag: a 90/496/EGK irányelv mellékletében felsorolt fehérjék, szénhidrátok, zsírok, élelmi rostok, nátrium, vitaminok és ásványi anyagok, vagy olyan anyagok, amelyek ezen csoportok egyikébe tartoznak, vagy annak alkotóelemei.
Egyéb anyag: a tápanyagon kívüli egyéb olyan anyag, amely táplálkozási vagy élettani hatással rendelkezik.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és Tanács 1924/2006/EK rendelete (2006. december 20.) az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról (HL L 404., 2006.12.30., 9–25. o.)

Az 1924/2006/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság 353/2008/EK rendelete (2008. április 18.) az 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 15. cikkében előírt, az egészségre vonatkozó állítások engedélyezése iránti kérelmekre vonatkozó végrehajtási szabályok megállapításáról (HL L 109., 2008.4.19., 11–16. o.)

A Bizottság 432/2012/EU rendelete (2012. május 16.) a nem a betegségek kockázatának csökkentését, illetve a gyermekek fejlődését és egészségét érintő, élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások jegyzékének megállapításáról (HL L 136., 2012.5.25., 1–40. o.). Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság végrehajtási határozata (2013. január 24.) az 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 10. cikke szerinti egészségre vonatkozó állítások különös feltételeinek végrehajtásáról szóló iránymutatások elfogadásáról (HL L 22., 2013.1.25., 25–28. o.)

utolsó frissítés 16.08.2016