Biztonságos és hatékony műtrágyák az uniós piacon

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2003/2003/EK rendelet a műtrágyákról

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2003. december 11-én lépett hatályba a 8. cikk és a 26. cikk 3. bekezdése kivételével, amelyek a nyomonkövethetőségi aspektusra vonatkoznak és 2005. június 11 -én léptek hatályba.

HÁTTÉR

A Bizottság 2016 márciusában elfogadott egy javaslatot, amelynek célja a hatályos jogszabályok egyszerűsítése, az uniós műtrágyapiac működésének javítása, valamint a szabályoknak a még nem harmonizált termékekre – azaz az uniós országok nemzeti jogszabályainak hatálya alá tartozó műtrágyákra – történő kiterjesztése. A Bizottság e kezdeményezésre történő felkészülés céljából számos tanulmányt folytatott többek között a műtrágya-összetevők és a növényi biostimulánsok tudományának területén.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

* KULCSFOGALMAK

Makroelem: kizárólag nitrogént, foszfort és káliumot tartalmaz.

Mezoelem: kalciumot, magnéziumot, nátriumot és a ként tartalmaz.

Szervetlen műtrágya: olyan műtrágya, amiben a garantált tápanyagok kivonás vagy ipari jellegű fizikai és/vagy kémiai folyamatokkal nyert ásványi anyagok formájában vannak jelen.

Mikroelem: a bór, a kobalt, a réz, a vas, a mangán, a molibdén és a cink, amely elemek nélkülözhetetlenek a növényi fejlődéshez olyan mennyiségekben, amely a makroelemek és mezoelemek mennyiségéhez képest csekély.

Nitrifikáció: a környezetben előforduló természetes folyamat, amelynek során speciális baktériumok az ammóniumot a talajban nitritekké és nitrátokká alakítják.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2003/2003/EK rendelete (2003. október 13.) a műtrágyákról (HL L 304., 2003.11.21., 1–194. o.)

Az 2003/2003/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 12.09.2016