Hormonok (és egyéb anyagok) haszonállatoknak történő beadásának tilalma

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

96/22/EK irányelv – az egyes hormon- vagy tireosztatikus hatású anyagoknak és a ß-agonistáknak az állattenyésztésben történő felhasználására vonatkozó tilalom

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv célja, hogy védje a fogyasztók egészségét és fenntartsa az élelmiszerek minőségét azáltal, hogy megteremti az állatoknak szánt hormonok használatának keretét.

FŐBB PONTOK

Anyagok

Az irányelv megtiltja bizonyos anyagoknak a haszonállatok növekedésének serkentése céljából történő használatát. A II. mellékletben felsorolt anyagok a következők:

Az irányelv III. melléklete továbbá tartalmaz egy jegyzéket az átmenetileg tiltott anyagokról: ezek az ösztrogén* (kivéve az ösztradiol-17β-t és észterszerű származékait), androgén* vagy gesztagén* hatású anyagok (mentesség megengedett).

A 2003/74/EK irányelv, amely megerősíti a hormonok használatának tilalmát az állatok növekedésének serkentése céljából, módosította a 96/22/EK irányelvet. Azokat a körülményeket is jelentősen csökkentette, amelyek között az ösztradiol-17β egyéb célokból alkalmazható az élelmiszer-termelő állatoknál.

A 2008/97/EK irányelv módosította a 96/22/EK irányelvet, és a 96/22/EK irányelv hatályát kizárólag az élelmiszer-termelő állatokra korlátozza, és a tilalmat ezzel visszavonta a kedvtelésből tartott kisállatok tekintetében.

Mivel az ösztradiol-17β (a rendelkezésre álló alternatívák miatt) nem elengedhetetlen az élelmiszertermelő állatok tenyésztésében, az emberi egészségre gyakorolt lehetséges kockázataira figyelemmel használata teljes mértékben tilos az élelmiszertermelő állatoknál. Ezért az ösztradiol-17β alkalmazására vonatkozó átmeneti kivételek nem kerültek megújításra.

Tilalom

Az irányelv tiltja:

Kivételek

Hormon- vagy tireosztatikus hatású anyagokat és β-agonistákat tartalmazó anyagok nem adhatók be haszonállatoknak. Azonban meghatározott hormonhatású és β-agonisták használhatók terápiás és tenyésztéstechnikai célokból, feltéve, hogy azok használatát ellenőrzik.

Behozatal

Az EU tiltja állatok, húsok vagy állati eredetű anyagok behozatalát olyan nem uniós országból, amely engedélyezi ezen anyagok használatát növekedésserkentési célból. Az EU tilalma azonban nem alkalmazandó azokban az esetekben, amikor az érintett országok képesek az exportok tekintetében egyenértékű garanciát biztosítani, mint amilyen például az elkülönített tenyésztési rendszer.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1996. május 23. óta hatályos. Az uniós országoknak 1997. július 1-jéig kellett átültetniük nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

KULCSFOGALMAK

Tireosztatikus hatású anyagok: olyan gyógyszerek, amelyek csökkentik (vagy stabilizálják) a pajzsmirigyhormon-termelést.
Ösztrogén hatású hormonok: stimulálják a másodlagos női nemi jellemzők (pl. a tehenek bikákhoz képest könnyebb izomzata és súlya) kialakulását, szisztémás hatásokat gyakorolnak, például a hosszú csontok növekedése és érése, valamint az ivarzás elősegítése (vagyis rendszeres szexuális fogékonysági ciklusok) a nőstény emlősöknél.
Androgén hatású hormonok: szabályozzák a férfias sajátosságok kialakulását és fenntartását.
Gesztagén hatású hormonok: progesztációs (vagyis a terhességnek kedvező) hatásokat váltanak ki a méhben.
Tenyésztéstechnikai: állattenyésztési technológia (állatok háziasítása és szelektív tenyésztése).
Béta-agonisták: az izmokat béta-adrenoreceptorok stimulálásával lazító (például szüléskor) gyógyszerek.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 96/22/EK irányelve (1996. április 29.) az egyes hormon- vagy tireosztatikus hatású anyagoknak és a ß-agonistáknak az állattenyésztésben történő felhasználására vonatkozó tilalomról, valamint a 81/602/EGK, 88/146/EGK és 88/299/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 125., 1996.5.23., 3–9. o.)

Az eredeti dokumentum tartalmazza a 96/22/EK irányelv további módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/82/EK irányelve (2001. november 6.) az állatgyógyászati készítmények közösségi kódexéről (HL L 311., 2001.11.28., 1–66. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 16.11.2017