Az európai igazságügyi képzés új dimenziója

A Bizottság azt akarja, hogy 2020-ra a gyakorló jogászok legalább fele részesüljön európai uniós jogi képzésben. E célkitűzés megvalósításához szükség van a tagállamokra, a nemzeti és az uniós partnerekre, valamint a Bizottság fellépésére.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az uniós jogérvényesülésbe vetett bizalom kiépítése – az európai igazságügyi képzés új dimenziója. [COM(2011) 551 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unión (EU) belül egymás mellett léteznek az egyes nemzeti jogok és az uniós jog. A jogbiztonság szavatolása és az uniós jog egységes alkalmazása érdekében a gyakorló jogászoknak megfelelően ismerniük kell mind a nemzeti jogrendszereket, mind az uniós jogot: ettől függ ugyanis a bírósági határozatok elismerése és végrehajtása, valamint a különböző tagállamok bírói hatóságai közötti együttműködés is.

A Bizottság ezért azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra a gyakorló jogászok fele vegyen részt valamilyen európai igazságügyi képzési tevékenységben. Az igazságügyi képzésben bár előnyben részesülnek a bírák és az ügyészek, a cél azonban az, hogy valamennyi gyakorló jogászt bevonjanak a képzésbe.

A képzés tartalma

A képzésnek elsősorban gyakorlatias szemléletűnek kell lennie, és jelen kell lennie mind a szakmai karrier kezdetén (alapképzés), mind pedig pályájuk teljes időszakában (továbbképzés). Elsőbbséget kell élvezniük a gyakorló jogászok által beazonosított azon cselekvési területeknek, ahol a legnagyobb szükség van a képzésre, a különösen technikai jellegű területeknek, illetve azon területeknek, ahol nem megfelelő a jogszabályok végrehajtása. A tagállamok közötti csereprogramok megkönnyítése érdekében az idegen nyelvek oktatása is a képzés részét kell, hogy képezze.

A gyakorló jogászok időhiányának orvoslása érdekében ki kell fejleszteni az elektronikus képzést. Bővíteni fogják az európai igazságügyi portált, az e-Justice-t annak érdekében, hogy részletesebb információkat tartalmazzon az igazságügyi képzésről.

A Bizottság 2014-től rövid távú csereprogramokat kíván kezdeményezni az újonnan kinevezett bírák és ügyészek számára annak érdekében, hogy jobban megismerhessék a többi uniós tagállam jogrendszerét.

Megvalósítás

A leghatékonyabban a nemzeti és európai szinten már létező struktúrák, érdekeltek és hálózatok használatával lehet elérni a kitűzött célt, vagyis a gyakorló jogászok felének képzésben való részesítését.

A képzést nemzeti szinten a tagállamok különböző igazságügyi képzőintézményei, az igazságügyi minisztérium, a bírói tanács, a bírósági szolgálatok és a szakmai kamarák nyújtják. A Bizottság erősíteni kívánja az említett szereplőkkel való és maguk a szereplők közötti együttműködést.

Uniós szinten a gyakorló jogászok olyan európai szervezetei, mint az Európai Jogi Akadémia (ERA), az Európai Közigazgatási Intézet (EIPA) keretein belül működő Bírák és Jogászok Európai Központja, a firenzei Európai Egyetemi Intézet (EUI) és az Európa Tanulmányok Szakkollégiuma azok az eszközök, amelyek segítségével bővíteni lehet az uniós igazságügyi képzési választékot.

Meg kell erősíteni a nemzeti igazságügyi képzési struktúrákból és az ERA-ból álló Európai Igazságügyi Képzési Hálózatot (EJTN) (EN) (FR) annak érdekében, hogy a tevékenységei még könnyebben elérhetővé váljanak a bírák számára. A tagállamoknak növelniük kell pénzügyi hozzájárulásukat annak érdekében, hogy az EJTN aktívabb szerepvállalásra legyen képes. A cél az, hogy a hálózat égisze alatt évente 1200 bírósági csere valósuljon meg.

Az Európai Bizottság fellépése

A Bizottság támogatni fog olyan intézkedéseket, mint például a köz-és magánszféra partnersége, amelynek eredményeképpen innovatív képzési megoldások születhetnek, vagy a jogi szakmák éves találkozója a bevált eljárások cseréjének megkönnyítése érdekében.

Finanszírozási téren a Bizottság az új pénzügyi keretben kiemelt területként kívánja kezelni az igazságügyi képzést és növelni kívánja az e területen nyújtott uniós pénzügyi támogatást. A Bizottság többek között támogatásaival kívánja ösztönözni a nagyobb európai hatást kifejtő, széles célközönséget elérő, magas színvonalú projekteket.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Stockholmi Program – A polgárokat szolgáló és védő, nyitott és biztonságos Európa [Hivatalos Lap C 115., 2010.5.4.].

A Tanács következtetései (2011. október 27.) az európai igazságügyi képzésről [Hivatalos Lap C 361., 2011.12.10.].

Utolsó frissítés: 30.11.2011